Scenariusz lekcji otwartej języka angielskiego dla klasy V

Transkrypt

Scenariusz lekcji otwartej języka angielskiego dla klasy V
Opracowała Monika Światłoń
Szkoła Podstawowa 107 w Krakowie
Scenariusz lekcji otwartej języka angielskiego dla klasy V
Temat lekcji: “He’s great. I love him!”
Czas trwania: 45 minut
Formy pracy : indywidualna, w parach, grupowa. Do lekcji zbędne są podręczniki.
CELE:
Cel główny: Poznanie zaimków w funkcji dopełnienia i stosowanie ich w zwrotach typu.” My
father is great. I love him!”
Cele operacyjne:
• Na poziomie wiadomości uczeń powinien:
o znać odmianę czasownika to be oraz can w czasie Simple Present w liczbie
pojedyńczej i mnogiej, poprawnie stosować zwroty there is /are
o znać określniki dzierżawcze,
o zapamiętać pisownię, znaczenie i wymowę zaimków w funkcji dopełnienia
• Na poziomie umiejętności uczeń powinien:
o udzielać krótkich odpowiedzi na pytania z użyciem czasownika can, be oraz
zwrotów there is/are,
o poprawnie budować zdania z użyciem zaimków w funkcji dopełnienia,
o rozpoznawać zależność między rzeczownikami a zaimkami w funkcji
dopełnienia zastępujących ich w tekstach,
o rozróżniać zaimki osobowe, określniki i zaimki dzierżawcze w konkretnych
przykładach,
o rozpoznać błędy i ich rodzaj w dostarczonym tekście.
Cel wychowawczy:
o kształcenie umiejętności zgodnej współpracy w grupie,
Metody:
o powtarzanie za nauczycielem,
o prezentacja,
o rozmowa,
o wyszukiwanie błędów w spreparowanym tekście,
o praca w grupie polegająca na odnajdywaniu pasujących fragmentów wylosowanych
zdań,
o wspólne sprawdzanie poprawności wykonanych zadań.
Procedury osiągania celów:
o zadawanie pytań poszczególnym uczniom,
o losowanie fragmentów zdań,
o wyszukiwanie w parach błędów w podanych zdaniach,
o wykonywanie zadań gramatycznych i translacyjnych,
o komentowania wypowiedzi koleżanek w wypadku zauważenia błędów.
Środki dydaktyczne:
o zestaw ćwiczeń,
o tablica gramatyczna,
Komentarz:
Ponieważ ilość modułów, które mogą być zrealizowane na lekcji, w dużym stopniu zależy od
zaawansowania językowego poszczególnych uczniów oraz tempa pracy i skupienia dzieci w
czasie słuchania objaśnień, konieczne było spreparowanie modułu utrwalającego lekcji w
sposób elastyczny; stąd przygotowany został moduł dodatkowy do ewentualnego
wykorzystania w zależności od ilości pozostałego do końca lekcji czasu. Jeżeli nie zostanie on
wykorzystany na tej lekcji, należy wziąć pod uwagę jego realizację w odpowiedniej formie na
lekcji następnej (która będzie tematycznie spójna jako kontynuacja )
MODUŁY LEKCJI:
Ogniwa lekcji
Tok lekcji w zarysie
-powitanie,
I część
organizacyjna i -sprawdzenie obecności,
powtórzeniowa -rozgrzewka językowa:
• pytanie o wiek, imię, nazwisko,
samopoczucie, pochodzenie i
narodowość,
• zadawanie pytań ogólnych w celu
uzyskania tzw. krótkich odpowiedzi z
użyciem czasownika can, be oraz
zwrotów there is/are,
• poprawa błędów gramatycznych w
dostarczonym tekście
II część
-prezentacja nowego materiału językowego –
zaimków w funkcji dopełnienia, powtarzanie ich
zasadnicza
nazw przez klasę,
-utrwalenie znaczenia i pisowni nowo
wprowadzonych nazw poprzez wykonanie i
sprawdzenie ćwiczenia gramatycznego,
III część
utrwalająca
Moduł
dodatkowy
- losowanie zdań i odszukiwanie w grupie par
pasujących do siebie fragmentów (na pasku
papieru),
-praca w parach przy wyborze odpowiedniego
zaimka w podanych zdaniach,
-wspólne ich komentowanie.
To ćwiczenie można zadać jako pracę domową.
IV część
-zadanie zadania domowego
podsumowująca -rozmowa z uczniami, które elementy lekcji się
podobały a które nie,
-głosowanie anonimowe nad oceną lekcji (do
wyboru ocena :podobało mi się „+”, nic
szczególnego „0”, nie podobało mi się .
Metody
Pomoce
-rozmowa w Tekst
ćwiczenia
jęz. ang.
-praca
indywidualna
i w parach
-prezentacja, kartki z
tekstem
-rozmowa
ćwiczenia,
-praca
indywidualna
i w parach
-znajdowanie
partnera na
podstawie
znaczenia
wylosowanych
zdań
-zestaw
kartek ze
zdaniami.
-praca w
parach,
-tekst
ćwiczenia
na
kartkach.
brak
-rozmowa,
-głosowanie.
Załączniki:
1. Tekst ćw. z błędami,
2. tekst ćw. do uzupełniania
3. spis zdań do wylosowania.
4. Tekst ćw. w którym uczniowie wybierają odpowiednią formę zaimka
Ad 1
1.
2.
3.
4.
They are 7 apples in my basket (koszyku).
Close your book and read the text on page 23.
He not is may friend.
My parents can speak English?
Ad.2
1. I’m a princess. Look at ..........!
2. I love Franek. He,s great! I love .............!
3. I hate Ms Kowalska. I hate ...............!
4. We like Reksio. We like ......!
5.Jaś and Małgosia are my friends. I always help ................
6.You are my best friend. I like ...........!
7. We are in the classroom but Ms Raczek is not with .........
Ad.3
JOHN IS VERY GOOD-LOOKING. I LOVE HIM.
MS JELEŃSKA IS VERY OLD. I ALWAYS HELP HER.
HIS PARENTS ARE VERY FAMOUS. WRITE TO THEM!
AGNIESZKA AND I ARE BRITISH. PLEASE SPEAK TO US IN ENGLISH.
Ad.4
1. Look! Him/he is there. Let’s help he/him!
2. We/Our house is new. I like it/its.
3. They/Their/Them are great! I always listen to they/theit/them songs. I love
they/their/them.
4. We/Our/Us live in Kraków. We/Our/Us city is very famous. My friends from Kielce
phone we/our/us every day.

Podobne dokumenty