Metadane scenariusza

Transkrypt

Metadane scenariusza
1. Kryzys społeczny, gospodarczy i polityczny Europy
Zachodniej
w XIV wieku
a.
b. 1. Cele lekcji
i. a) Wiadomości
Po przeprowadzonej lekcji uczeń:
•
zna sytuację społeczną, gospodarczą, polityczną w Europie w XIV wieku,
•
wie, co to była dżuma,
•
zna przyczyny i przebieg wojny stuletniej,
•
zna okoliczności wojny Dwóch Róż w Anglii,
•
zna pojęcia: apanaże, legiści, żakeria, żołnierze zaciężni, lollardowie,
•
wie, kim byli: John Wiklef, Wat Tyler, Joanna d’Arc,
•
rozumie okoliczności objęcia tronu we Francji przez dynastię Walezjuszy.
ii. b) Umiejętności
Po przeprowadzonej lekcji uczeń:
•
analizuje skutki epidemii dżumy,
•
sprawnie posługuje się mapą i literatura pomocniczą.
c. 2. Metoda i forma pracy
Dyskusja, opowiadanie, pogadanka, praca pod kierunkiem nauczyciela, praca z mapą, podręcznikiem,
literaturą pomocniczą.
d.
e. 3. Środki dydaktyczne
Podręcznik, mapa, encyklopedia historyczna.
f.
g. 4. Przebieg lekcji
i. a) Faza przygotowawcza
Nauczyciel omawia problematykę lekcji. Wypisuje na tablicy punkty, które będą kolejno omawiane:
•
przyczyny kryzysu gospodarczego w Europie w XIV wieku,
•
dżuma,
•
wojna stuletnia,
•
wojna Dwóch Róż,
•
ruchy społeczne w Anglii,
•
żakeria.
ii. b) Faza realizacyjna
Uczniowie wyszukują w encyklopedii historycznej hasło dżuma. Zapisują definicję do zeszytów.
Zastanawiają się, co sprzyjało tak szybkiemu rozwojowi epidemii. Omawiają warunki sanitarne,
poziom higieny. Dyskutują na ten temat. Nauczyciel omawia przebieg epidemii dżumy i jej skutki dla
Europy. Pokazuje na mapie kraje najbardziej dotknięte epidemią.
Uczniowie mają za zadanie wyszukać w podręczniku przyczyny wojny stuletniej.
Wypisują przyczyny konfliktu do zeszytów. Nauczyciel omawia przebieg wojny i jej skutki Opowiada
o Joannie d’Arc. Uczniowie wyszukują informacje na jej temat w podręczniku i encyklopedii
historycznej. Dyskutują na temat roli, jaką odegrała w wojnie stuletniej.
Nauczyciel omawia przyczyny i przebieg oraz skutki wojny Dwóch Róż w Anglii.
Nauczyciel czyta fragmenty biografii Henryka Tudora z encyklopedii historycznej. Wyjaśnia uczniom
pojęcia: żakeria, apanaże, legiści, żołnierze zaciężni, lollardowie. Przedstawia postać Johna Wiklefa
i Wata Tylera.
iii. c) Faza podsumowująca
W ramach podsumowania wiadomości uczniowie biorą udział w dyskusji. Przykładowe pytania do
dyskusji:
•
Jakie były skutki wojny stuletniej dla Anglii, a jakie dla Francji?
•
Jaką rolę odegrała Joanna d’Arc w historii Francji?
•
Czym przejawiał się kryzys feudalizmu w Anglii i Francji?
•
Czym różniły się wstrząsy społeczne we Francji, Anglii i Włoszech? Jakie były podobieństwa?
h.
i. 5. Bibliografia
1. Burda B. i inni, Historia 1. Część II. Średniowiecze. Zakres rozszerzony, Operon, Gdynia 2004.
2. Historia. Encyklopedia szkolna, WSiP, Warszawa 1993.
3. Manteuffel T., Historia powszechna. Średniowiecze, wyd. 12, PWN, Warszawa 1999.
j.
k. 6. Załączniki
i. a) Zadanie domowe
1. Wyszukaj i zapisz najważniejsze informacje na temat powstania florenckich robotników
w 1378 roku.
2. Przeczytaj teksty źródłowe z podręcznika ze stron 183-184. i dokonaj porównania obu źródeł.
l. 7. Czas trwania lekcji
45 minut
m. 8. Uwagi do scenariusza
brak