KLUCZ ODPOWIEDZI I SCHEMAT PUNKTOWANIA
Transkrypt
KLUCZ ODPOWIEDZI I SCHEMAT PUNKTOWANIA
KLUCZ ODPOWIEDZI I SCHEMAT PUNKTOWANIA Numer zadania Odpowied poprawna NA DZIAŁCE I W DOMU 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 C D A C B C A A C D A B B C B D A B C D D A C D B ZADANIA OTWARTE Punkty za poprawne obliczenia przyznajemy tylko wtedy, gdy ucze stosuje wła ciw metod . Je li ucze mimo polecenia „zapisz obliczenia” nie przedstawił ich, a zapisał poprawn odpowied , to nie otrzymuje za ni punktu. Za ka de poprawne i pełne rozwi zanie przyznajemy maksymaln liczb punktów nale nych za zadanie. Przy punktowaniu rozwi za wszystkich zada otwartych uwzgl dniamy bł dy o numerach: 2, 3, 8, 9, 10, 11, 13, 15, 16 z katalogu typowych bł dów dyslektycznych. Nr zad. Odpowied poprawna typowa 26 Obliczenie ł cznej mocy wszystkich urz dze : Pc =1500 W + 1000 W + 1300W = 3800 W Obliczenie mocy zabezpieczonej bezpiecznikiem: Pz = U ⋅ I = 220 V⋅20 A = 4400 W Obliczenie mocy po wł czeniu czajnika: 3800 W + 2000 W = 5800 W Sformułowanie wniosku: Bezpiecznik ulegnie uszkodzeniu, gdy moc wł czonych urz dze b dzie wi ksza od mocy zabezpieczonej bezpiecznikiem. 27 Obliczenie ró nicy mi dzy długo ciami geograficznymi w stopniach: 21o - 2o = 19o Przeliczenie ró nicy w stopniach na czas: Zasady przyznawania punktów Odpowiedzi poprawne nietypowe Odpowiedzi dopuszczalne mimo usterek Odpowiedzi niedopuszczalne obliczenie ł cznej mocy urz dze obliczenie mocy zabezpieczonej bezpiecznikiem poprawne sformułowanie wniosku z uzasadnieniem 1 p. Podanie mocy w kW: Dopuszcza si bł d Pc = 3,8 kW rachunkowy 1 p. Pz = 4,4 kW w obliczeniu Zamiast „bezpiecznik ulegnie mocy urz dze , uszkodzeniu” mo e by : przepali si , nie wynikaj cy 1 p. zepsuje si , stopi si , spali si , nast pi z zamiany przeci enie. jednostek. Podanie mocy bez jednostki (W lub kW) – brak punktu. Nie mo na zaliczy sformułowania: bezpiecznik wystrzeli. obliczenie ró nicy w stopniach 1 p. Je eli ucze oblicza ró nic mi dzy szeroko ciami geograficznymi, Strona 1 z 4 19 ⋅ 4 min = 76 min = 1h 16 min lub 19o : 15o = 1 r 4o czyli 1h i 4 ⋅ 4 min = 1 h i 16 min Obliczenie czasu: 1530 – 1 h 16 min = 1414 Odp: W Pary u była godzina 1414 czasu miejscowego słonecznego. 28 x – ilo kompotu truskawkowego 3, 5 – x – ilo kompotu jabłkowego 1 1 x = (3,5 – x) 4 3 x = 2 (l) 3,5 – 2 = 1,5 (l) Odp: W dzbankach było 2 l kompotu truskawkowego i 1,5 l kompotu jabłkowego. 29 r = 2 m Obliczenie długo ci boku trójk ta równobocznego wpisanego w koło: a 3 =2 3 a = 2 3 (m) Obliczenie obwodu trójk ta równobocznego: Ob = 3a Ob = 6 3 ≈ 10,2 (m) Obliczenie obwodu koła: przeliczenie ró nicy w stopniach na czas podanie godziny w Pary u 1 p. zapisanie niewiadomych za pomoc symboli uło enie równania lub układu równa rozwi zanie równania lub układu podanie prawidłowej odpowiedzi zastosowanie poprawnej metody obliczenia boku trójk ta zastosowanie poprawnej metody obliczenia obwodu trójk ta zastosowanie poprawnej metody obliczenia obwodu koła 1 p. x – ilo geograficznymi, to otrzymuje 0 p. za zadanie. 1 p. kompotu truskawkowego y – ilo kompotu jabłkowego x + y = 3,5 1 p. 3 2 x− x=y− y 4 3 1 p. x = 2l 1 p. y = 1,5l 1 p. r = 2 m Obliczenie długo ci boku trójk ta równobocznego wpisanego w koło: a 3 =2 1 p. 3 a = 2 3 (m) ≈ 3,4 (m) Obliczenie liczby krokusów ółtych potrzebnych na jeden bok trójk ta: 1 p. 3,4 : 0,1 = 34 Obliczenie liczby krokusów ółtych potrzebnych na obsadzenie trzech boków trójk ta: Strona 2 z 4 Je eli ucze poda, e potrzeba 102 ółtych krokusów (nie zmniejszy ich liczby o 3), to otrzymuje punkt za t cz rozwi zania. Ob = 2πr ≈ 12,56 (m) Obliczenie liczby krokusów: 10,2 : 0,1 ≈ 102 102 – 3 = 99 – liczba krokusów ółtych 12,56 : 0,1 ≈ 126 – liczba krokusów białych Odp: Potrzeba 99 krokusów ółtych i 126 krokusów białych. 30 system korzeniowy A: wi zkowy system korzeniowy B: palowy 1 p. boków trójk ta: zastosowanie poprawnej metody 34 ⋅ 3 – 3 = 102– 3 = 99 obliczenia liczby Obliczenie obwodu koła: cebulek ka dego Ob = 2πr ≈ 12,56 (m) rodzaju Obliczenie liczby krokusów białych: poprawne wykonanie 1 p 12,56 : 0,1 ≈ 126 wszystkich oblicze Odp: Potrzeba 99 krokusów ółtych i 126 krokusów białych. podanie nazw obu systemów korzeniowych podanie ró nicy 31. system palowy w przeciwie stwie do wi zkowego ma wykształcony korze główny mi dzy systemami korzeniowymi + zapisanie kationu 32 jony tworz ce dobrze rozpuszczaln sól: Na , 2+ 2+ NO3 lub Na , SO4 lub Mg , NO3 i anionu soli dobrze 2+ jony tworz ce trudno rozpuszczaln sól: Mg , rozpuszczalnej SO42zapisanie kationu i anionu soli trudno rozpuszczalnej zastosowanie 33. Przeliczenie skali 1 : 500 1 cm odpowiada 500 cm poprawnej metody 1 cm odpowiada 5 m obliczenia odległo ci rzeczywistej Uło enie proporcji: 1 cm – 5 m podanie wła ciwego 2,5 cm – x wyniku w metrach Znalezienie odległo ci: x = 12,5 m 1 p. Je li ucze podaje nazw tylko jednego systemu korzeniowego, to nie otrzymuje punktu. 1 p. 1 p. Je eli ucze podaje dobry przykład i bł dny, to nie otrzymuje punktu. 1 p. 1 p. Obliczenie odległo ci w terenie: 2,5 ⋅ 500 = 1250 (cm) 1250 cm = 12,5 m 1 p. Strona 3 z 4 34 x – zarobki mamy 3150 - x – zarobki taty x 10 = 3150 − x 11 x = 1500 zł 3150 – 1500 = 1650 zł –zarobki taty 1650 – 1500 = 150 zł –ró nica mi dzy zarobkami rodziców 1 p. I sposób zapisanie niewiadomych x –zarobki mamy za pomoc wyra enia y –zarobki taty algebraicznego x + y = 3150 uło enie i rozwi zanie 1 p. x 10 = równania w postaci y 11 proporcji x = 1500 y = 1650 1650 – 1500 = 150 zł – ró nica mi dzy zarobkami rodziców obliczenie ró nicy 1 p. II sposób mi dzy zarobkami x –wspólna miara i podanie prawidłowej 10 x –zarobki mamy odpowiedzi 11 x –zarobki taty 10 x + 11 x = 3150 x = 150 10 · x = 10 · 150 = 1500 zł –zarobki mamy 11 · x = 11 · 150 = 1650 zł –zarobki taty 1650 – 1500 = 150 zł –ró nica mi dzy zarobkami rodziców III sposób 11 + 10 = 21 3150 : 21 = 150 (zł) 150 · 10 = 1500 (zł) – zarobki mamy 150 · 11 = 1650 (zł) – zarobki taty 1650 – 1500 = 150 (zł) – ró nica mi dzy zarobkami obliczenie zarobków mamy i taty 1 p. Strona 4 z 4