Otwórz scenariusz

Transkrypt

Otwórz scenariusz
S. Surmacewicz „Normalizacja. Dlaczego uczeń musi o niej wiedzieć?” – praca konkursowa
SCENARIUSZ LEKCJI
Opracował: mgr inż. Szymon Surmacewicz
ZESPÓŁ SZKÓŁ MECHANICZNYCH
CKP NR 2 W BIAŁYMSTOKU
Temat zajęć
Klasa
(poziom edukacyjny)
Czas trwania zajęć
Element
Lp.
scenariusza
1.
Cel ogólny
2.
Cele
szczegółowe
3.
Metody
4.
Forma
organizacyjna
Środki
dydaktyczne
5.
Normalizacja. Dlaczego uczeń musi o niej wiedzieć ?
Klasa I szkoły ponadgimnazjalnej
45 minut
Treść
 zapoznanie uczniów z pojęciem normalizacji i sektorami
jej występowania.
Uczeń:
 wyjaśnia znaczenie słowa norma;
 podaje definicję Polskiej Normy;
 omawia zastosowanie Polskiej Normy i ISO;
 wymienia sektory normalizacji;
 omawia sens zastosowania norm;
 wymienia przykłady elementów znormalizowanych.






Burza mózgów
Zabawa dydaktyczna (krzyżówka)
Prezentacja
Aktywizujące
Podające
Praca w grupach





Komputery z dostępem do Internetu
Projektor multimedialny
Karty pracy
Tablica
Słownik języka polskiego
1
S. Surmacewicz „Normalizacja. Dlaczego uczeń musi o niej wiedzieć?” – praca konkursowa
6.
7.
8.
Wprowadzenie Część wstępna:
do zajęć
1. Czynności porządkowe.
(czas 10 minut)
2. Sprawdzenie obecności.
3. Omówienie celów lekcji.
4. Podzielenie klasy na 4 zespoły.
- Każda z grup ma za zadanie wspólnie
odpowiedzieć na pytanie: Co to jest norma? i
zapisać na kartkach A4 propozycję wyjaśnienia
słowa.
- Następnie liderzy poszczególnych zespołów
odczytują efekty pracy i przypinają kartki do tablicy.
5. Odczytanie przez wybranego ucznia definicji wyrazu
norma ze słownika języka polskiego.
Przebieg zajęć Cześć właściwa:
(czas 25 minut)
1. Rozwiązywanie przez uczniów w grupach krzyżówki,
której hasłem jest normalizacja. Załącznik 1
2. Wygłoszenie przez nauczyciela wykładu o normalizacji
oraz wyświetlenie prezentacji. Załącznik 2
3. Losowanie przez liderów grup kart dotyczących
sektorów normalizacji pracy i uzupełnianie ich w
zespołach, korzystając z Internetu ( strona http://pkn.pl/ i
inne) Załącznik 3a, 3b, 3c, 3d.
Prezentacja efektów pracy:
Liderzy grup:
- prezentują efekty pracy zespołu;
- odczytują wnioski z dyskusji na temat: Dlaczego uczeń
powinien posiadać wiedzę o normalizacji?
- zapisują wnioski na tablicy.
Podsumowanie Część podsumowująca:
zajęć
1. Sprawdzenie przez nauczyciela i
ostateczne
(czas 10 minut) zredagowanie wniosków zapisanych przez liderów grup.
2. Zapisanie wniosków w zeszytach.
3. Podsumowanie i ocenienie pracy poszczególnych
zespołów przez nauczyciela.
2