Metadane scenariusza

Transkrypt

Metadane scenariusza
Wielkanoc tuż, tuż
1. Cele lekcji
a) Wiadomości
Dziecko:
•
zna zwyczaje i tradycje związane ze świętami wielkanocnymi,
•
wie, jakie elementy zawiera koszyczek ze święconką,
•
zna wiersz Pisanka,
•
wie, że jajko pływa w słonej wodzie, a tonie w czystej.
b) Umiejętności
Dziecko potrafi:
•
stworzyć z dostępnych elementów dwa zbiory i przeliczać ich elementy,
posługiwać się dużym pędzlem.
•
c) Postawy
Dziecko:
•
współpracuje w grupie,
•
szanuje pracę swoją i kolegów.
2. Metoda i forma pracy
Pedagogika Marii Montessori, praktyczne działanie, rozmowa, ekspresja plastyczna, eksperyment,
nauka wiersza, zabawa zbiorowa, praca indywidualna.
3. Środki dydaktyczne
Jajka (2 ugotowane, 4 żółtka), barwniki spożywcze (czerwony, żółty, niebieski), plastikowe miseczki,
pędzelki, kartony z konturami jajek, koszyczek ze święconką (pisanki, baranek, kiełbasa, sól, pieprz,
chrzan, kurczątka chleb), pistolet na wodę, tekst wiersza, 2 szklanki, sól, woda, Mikołaj, przytulanka,
klocki, kilka bombek, sianko.
4. Przebieg lekcji
1.
Na powitanie wszyscy siadają w kręgu. Na prośbę nauczycielki dzieci machają do niej, jeśli
słyszą zdanie, które ich dotyczy. Nauczycielka wita kolejno:
- wszystkie dziewczynki,
- wszystkich chłopców,
- wszystkie dzieci, które mają dziś dobry humor,
- wszystkie dzieci, które lubią świąteczne porządki,
- wszystkie dzieci, które lubią porządek w naszej sali ,
- wszystkie dzieci, które lubią czekoladowe jajka – niespodzianki,
- wszystkie dzieci, które lubią święta wielkanocne.
2.
Z uwagi na zbliżającą się Wielkanoc prowadząca proponuje przeprowadzić świąteczne
porządki. Dzieci pod kierunkiem i przy pomocy nauczycielki sprzątają w sali (układają
zabawki, książki, zamiatają podłogę i dywan w sali, podlewają kwiaty).
3.
Po zakończeniu pracy nauczycielka rozmawia z dziećmi na temat zwyczajów i tradycji
związanych ze zbliżającymi się świętami wielkanocnymi. Przynosi przygotowany koszyczek
ze święconką i wraz z dziećmi analizuje jego zawartość ze szczególnym zwróceniem uwagi
na wielkanocne pisanki.
4.
Kolejne ćwiczenie to nauka wiersza A. Łady-Grodzickiej Pisanka (Łada-Grodzicka 2005,
str. 47). Nauczycielka dwukrotnie recytuje tekst utworu. Następnie dzieci powtarzają za nią
kolejne wersy tekstu, a potem wszyscy wspólnie mówią cały wiersz.
5.
Prowadząca proponuje malowanie pisanek wielkanocnych farbą jajeczną na kartonie.
Nauczycielka przygotowuje w czterech miseczkach farby z żółtek jaj wymieszanych z
odrobiną barwnika spożywczego (czerwonego, niebieskiego, żółtego oraz wszystkich trzech
jednocześnie). Dzieci, nanosząc za pomocą pędzelków farbę, wypełniają narysowane
kontury pisanki dowolnymi wzorkami. Następnie pozostawiają prace do wyschnięcia, a
potem wspólnie omawiają każdą pracę.
6.
Gdy prace schną, nauczycielka przeprowadza eksperyment fizyczny „Czy jajko potrafi
pływać?”. W tym celu obiera ze skorupek dwa ugotowane na twardo jajka, a następnie
wlewa do dwóch jednakowych szklanek wodę. Do jednej szklanki dosypuje niewielką ilość
soli. Ostrożnie wkłada po jednym jajku do każdej ze szklanek. Dzieci widzą, że jajko w
naczyniu ze słoną wodą pływa, natomiast w szklance z czystą wodą tonie. Każde dziecko po
kolei próbuje swoich sił w przeprowadzeniu doświadczenia i próbuje ocalić od zatonięcia
jajko wrzucone do czystej wody.
7.
Ćwiczeniem kończącym zajęcia jest tworzenie zbioru pisanek i zbioru wszystkich
pozostałych przedmiotów, które kojarzą się ze świętami wielkanocnymi. Spośród
przygotowanych przez nauczycielkę rekwizytów dzieci wybierają pisanki i układają je do
żółtej szarfy, a pozostałe przedmioty związane z Wielkanocą (kurczątko, baranek,
koszyczek, pistolet na wodę) do zielonej szarfy. Przedmioty niezwiązane z Wielkanocą
(Mikołaj, bombki, sianko, klocki, przytulanka) pozostają poza szarfami. Zadaniem starszych
dzieci jest przeliczanie elementów obu zbiorów.
5. Bibliografia
1.
Kohl M.A., Sztuka dla przedszkolaka. Bawimy się sztuką., K. E. Liber, Warszawa 2005.
2.
Łada – Grodzicka A., ABC trzylatka. Rozkład materiału, Wydawnictwa Szkolne i
Pedagogiczne, Warszawa 2005.
3.
Łada – Grodzicka A. i in., ABC…Program wychowania przedszkolnego XXI wieku,
Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, Warszawa 2000.
4.
Steenberg U., Pedagogika Marii Montessori w przedszkolu, Jedność, Kielce 2004.
5.
http:// www.gwo.pl.
6. Załączniki
brak
7. Czas trwania lekcji
45 minut
8. Uwagi do scenariusza
Zajęcia zostały przeprowadzone w grupie pięciorga dzieci, niejednorodnej wiekowo (2,5 – 5 lat, grupa
Montessori).

Podobne dokumenty