Konspekt lekcji matematyki w kl. I gimnazjum

Transkrypt

Konspekt lekcji matematyki w kl. I gimnazjum
Konspekt lekcji matematyki w kl. I gimnazjum- integracyjnej
Temat lekcji: Podwyżki i obniżki- obliczenia procentowe.
Zadania z życia wzięte- liczby do 1000 i większe. (uczniowie z upośledzeniem w
stopniu lekkim).
Nauczyciele uczący: główny i wspomagający.
Cele lekcji:
- główny I: Uczeo potrafi obliczad podwyżki i obniżki z wykorzystaniem obliczeo
procentowych;
- główny II: Uczeo potrafi rozpoznawad liczby do 1000 i większe oraz wskazywad je w życiu
codziennym;
- szczegółowe:
Uczeo:
- posługuje się porównywaniem różnicowym do obliczania podwyżek i obniżek;
- oblicza procent danej liczby;
- zamienia procent na ułamek;
- czyta informacje z diagramów słupkowych i kołowych;
- ilustruje dane na diagramie;
- posługuje się porównywaniem różnicowym i ilorazowym.
Czas: 1 godzina lekcyjna.
Środki dydaktyczne:
- praca zbiorowa pod redakcją Małgorzaty Dobrowolskiej „Matematyka 1. Podręcznik.
Gimnazjum” str. 70 – 73,
- Helena Siwek „Matematyka zeszyt dwiczeo cz. 1” str. 30 – 31.( uczniowie z upośledzeniem w
stopniu lekkim)
Struktura i opis lekcji:
Lp.
Tok lekcji
Czynności nauczyciela
głównego
Sprawdzenie
obecności, podanie
tematu lekcji.
1.
2.
3.
4.
Sprawy
organizacyjne
Omówienie
zadania
domowego
Przypomnienie
wiadomości z
poprzednich
lekcji.
Lekcja
właściwa
Wspólnie z uczniami
omawia zadanie
domowe, sprawdza
poprawnośd obliczeo.
Wraz z uczniami
przypomina zamianę
procentu na ułamek,
obliczanie procentu
danej liczby oraz
pojęcia: obniżka i
podwyżka procentowa.
Pokazuje i omawia
metody obliczania
podwyżek i obniżek;
Zadaje zadania, które
uczniowie wspólnie z
nim rozwiązują na
tablicy; sprawdza
poprawnośd zapisów;
udziela dodatkowych
wyjaśnieo; na bieżąco
kontroluje pracę
uczniów.
Czynności
nauczyciela
wspomagającego
Podanie tematu
uczniom realizującym
indywidualny
program nauczania.
Pomaga uczniom
niepełnosprawnym
przygotowad
materiały do lekcji.
Sprawdza i omawia
zadanie domowe
uczniów realizujących
IPN.
Rozpoczyna pracę z
uczniami o
specjalnych
potrzebach
edukacyjnych.
Omawia i pomaga
narysowad diagram i
zaznaczyd na nim
dane; pokazuje w jaki
sposób należy
odczytad dane z
diagramów;
nadzoruje pracę
uczniów, naprowadza
na poprawne
rozwiązanie zadao.
Pomaga uczniom
niepełnosprawnym,
udziela im
dodatkowych
wyjaśnieo, jak
poprawnie obliczyd
obniżki i podwyżki;
nadzoruje ich pracę;
pomaga wykonad
Czynności uczniów
Zapisują temat
lekcji.
Podają wyniki
zadao;
Problemy na jakie
napotkali przy
rozwiązywaniu
zadania domowego.
Udzielają
odpowiedzi na
pytania nauczyciela.
Rozwiązują zadania
na tablicy; zapisują
je w zeszytach
pracując
samodzielnie.
Rozwiązują zadania
w zeszycie dwiczeo;
rysują diagram i
zamieszczają na nim
dane, opisują
diagramy słupkowe
i kołowe.
Opisują
powiększone figury.
Mierzą boki
wielokątów i
szacują „o ile” lub
„ile razy” zostały
powiększone.
(Zrealizowad jeśli
rysunki
5.
Ocenia aktywnośd
uczniów podczas lekcji,
ich pracę przy tablicy.
Podsumowuje lekcję.
Podsumowanie
Zadaje zadanie
i ocena
domowe.
aktywności
uczniów.
Ocenia pracę uczniów
realizujących IPN,
wkleja do zeszytu
naklejki motywujące
do pracy; zadaje
zadanie domowe.
Pomaga uczniom
niepełnosprawnym
zapisad zadanie
domowe i spakowad
się.
wystarczy czasu,
kontynuowad temat
na następnej lekcji).
Udzielają
odpowiedzi na
pytania nauczyciela.
Porządkują salę.