Jolanta Gussmann Nauczyciel matematyki Szkoła Podstawowa nr

Transkrypt

Jolanta Gussmann Nauczyciel matematyki Szkoła Podstawowa nr
Jolanta Gussmann
Nauczyciel matematyki
Szkoła Podstawowa nr 32
im. Armii Krajowej w Toruniu
SCENARIUSZ ZAJĘĆ DYDAKTYCZNO- WYRÓWNAWCZYCH Z MATEMATYKI
DLA KLASY VI.
TEMAT: Rozwiązywanie zadań tekstowych związanych z kalendarzem i czasem.
CZAS: 1 godzina lekcyjna
DATA: 29.11.2010r; 02.12.2010r.
CELE :
Uczeń zna:
• pojęcie czas
• pojęcie kalendarz
• jednostki oznaczania czasu
Uczeń potrafi:
• podać aktualną datę i godzinę
• oznaczyć datę i godzinę zdarzenia w przeszłości i przyszłości
• wykonywać obliczenia związane z kalendarzem
• wykonywać obliczenia związane z upływem czasu
• dokładnie i zrozumiale precyzować myśli
• podejmować decyzje
• argumentować
Uczeń rozumie:
• pracuje aktywnie na zajęciach
• potrafi współpracować w grupie
• umie korzystać z różnych źródeł informacji
Metody:
aktywizującą – technika animacji : prawda – fałsz ,dyskusja, rozmowa dydaktyczna, prezentacja
Środki dydaktyczne: plansze do prezentacji, karty pracy, plansza prawda- fałsz, podręcznik,
ćwiczenia
Formy pracy: grupowa i indywidualna.
Przebieg zajęć:
1. Faza wstępna:
• sprawy organizacyjno – porządkowe
• wyjaśnienie celów i podanie tematu zajęć : Kalendarz i czas.
2.Faza realizacyjna:
• przypomnienie pojęcia „czas”
Jak rozumiesz pojęcie „czas” ?
• uczniowie podają własne określenia pojęcia „czas”
• przypomnienie pojęcia „kalendarz”
Jak rozumiesz pojęcie „kalendarz” ?
• uczniowie podają własne określenia pojęcia „kalendarz”
Przypomnienie i zamiana jednostek czasu ?
1 minuta = 60 s
1 godzina (h) = 60 min = 3600 s
1 doba = 1440 min = 24 · 3600 s = 86 400 s
1 rok kalendarzowy = 365 dni + co 4 lata rok przestępny, liczący 366 dni.
Rozwiązujemy zadania w parach, a następnie omawiamy:
Zad.1
Pewien zegar ścienny chodzi po nakręceniu 60 godzin. Stanął 15 marca o godzinie 11.00. O której
godzinie, którego dnia miesiąca został nakręcony?
Odp. Zegar został nakręcony 12 marca o godzinie 23.00.
Zad.2
W autobusie znajduje się zegar wyświetlający godziny i minuty. Zegar wskazuje godzinę 7.00. Czeka
mnie godzina jazdy tym autobusem.
a) Ile razy w czasie tej godziny pojawi się na wyświetlaczu cyfra 1? (odp. 15 razy)
b) Ile razy w czasie tej godziny pojawi się na wyświetlaczu cyfra 6? (odp. 6 razy)
c) Która z cyfr pojawi się w czasie tej godziny najczęściej, a która najrzadziej? (najczęściej 0 – 18
razy; 6,7,9 – sześć razy)
Zad.3 Ile razy w ciągu doby i w jakich godzinach zegar wybija trzy razy pod rząd tę samą ilość
uderzeń?
Odp. 2 razy w ciągu doby np. 12.30, 13.00, 13.30.
Zad.4 Dzień 3 sierpnia pewnego roku wypadł w niedzielę. Jaki dzień tygodnia będzie 20 sierpnia?
Odp. Środa
Zad.5 Jeśli 13 maja był piątek, to w który dzień tygodnia wypadnie 13 czerwca?
Odp. Poniedziałek
Zad.6 Przyjmij, że dzisiaj jest piątek 23 września. Jaki dzień tygodnia będzie za miesiąc – 23
października?
Odp. niedziela
Uczniowie dobierają się w grupy dwuosobowe
• otrzymują karty pracy oraz plansze wielkości A-4 ;
pracują metodą prawda - fałsz :
o
uczestnicy grupy otrzymują karty z zadaniami z karty pracy i układają je nie zapisaną
stroną do góry na polu –„ karty”
o
uczniowie z danej grupy kolejno wyciągają kartę, głośno czytają treść i ustalają
odpowiedź : „ prawda”, „ fałsz” albo zgłaszając ” brak wiedzy”
o
odczytujący kładzie kartę na polu „ prawda” lub „ fałsz”, jeśli w grupie w określonym
czasie nie dojdzie do porozumienia - wtedy kartę odkładana na polu „ brak wiedzy”
o
każda grupa może uzyskać 21 punktów
dzisiaj jest 25 marca 2010r.
dwa tygodnie temu był
11 marca 2010r.
4,5godziny = 450 minut
10 minut to
1
część
6
dzisiaj jest 5 marca 2010r.
za dwa tygodnie będzie
19 marca 2005r.
8 godzin to ćwierć doby
45 minut to 3 kwadranse
12 godzin to jedna czternasta
części tygodnia
godziny
6 godzin to
1
4
część
doby
zegar pokazuje:
17: 34: 26
po4 min. i 12s wskaże:
17:38: 38
23
dzisiaj jest 7 marca 2005r.
za 20 dni będzie
26 marca 2005r.
45
zegar pokazuje:
18: 54: 47
po23 min. i 36 s wskaże:
19 :27 : 33
17
zegar pokazuje:
3: 34: 42
przed 23godz.wskazywał
16: 34 : 42
45
od 12 do 13 minęło
1 godz. i 22 minuty
od 22 do 6 minęło
8 godz. i 28 minuty
Dziś jest sobota,
za 10 dni będzie wtorek
Dziś jest poniedziałek,
00
godzina 8 , za 40 godzin
będzie wtorek
marzec ma zawsze 31 dni
kwartał to 4 miesiące
12
lipiec i sierpień mają po 31
dni
KALENDARZ I CZAS
PRAWDA
w
dekada to 10 dni
PLANSZA
KARTY
12
od 6 w sobotę do 12
niedzielę minęło
18 godzin
BRAK WIEDZY
FAŁSZ
• jeden z uczniów przedstawia efekty pracy swojej grupy
• analiza i ewentualna korekta uzyskanych wyników ze szczególnym uwzględnieniem zadań
znajdujących się na niewłaściwym polu i polu „ brak wiedzy”
• przedstawienie i omówienie prawidłowych rozwiązań
Uczniowie w grupach rozwiązują zestawy 5 jednakowych zadań.
Zad.1
Dziś jest środa, godzina 8.00. Jaki dzień i jaka godzina będzie za;
a) 12 godzin
b) 24 godziny
c) 35 godzin?
Odp. a) środa godzina 20:00 b) czwartek godz. 4.00
c) czwartek godz. 19.00
Zad.2 Dziś jest poniedziałek. Jaki dzień tygodnia będzie;
a) za 10 dni,
b) za 3 dni,
c) za tydzień,
d) za 8 dni?
Odp. a) czwartek b)piątek c) poniedziałek d) wtorek
Zad.3 W niedzielne popołudnie Zosia zastanawia się jaki dzień był:
a) 3 dni temu,
b) 5 dni temu,
c) 10 dni temu,
d) tydzień temu?
Odp. a)czwartek
b) wtorek c) czwartek
d) niedziela
Zad.4 Pewien zegar ścienny chodzi po nakręceniu 60 godzin. Stanął 15 marca o godzinie 11.00. O
której godzinie, którego dnia miesiąca został nakręcony?
Odp. Zegar został nakręcony 12 marca o godzinie 23.00.
Zad.5 We wtorek Krzyś ma 5 lekcji. Po trzeciej i piątej lekcji jest piętnastominutowa przerwa. Inne
przerwy trwają 10 minut. O której Krzyś skończy w tym dniu lekcje, jeżeli zajęcia rozpoczyna o
godzinie 8:00?
Zad.6 Serce wielbłąda uderza średnio 30 razy na minutę.
a) Co ile sekund uderza średnio serce wielbłąda?
b) Ile razy w czasie 1 godziny uderza serce wielbłąda?
c) Ile razy w ciągu doby uderza serce wielbłąda?
d) W czasie ilu dób serce wielbłąda uderzy 1 080 000 razy? Ile to tygodni?
Prezentacja i omówienie rozwiązanych zadań

Podobne dokumenty