SCENARIUSZ ZAJĘĆ 2. „CO I DLACZEGO DYMI?”

Transkrypt

SCENARIUSZ ZAJĘĆ 2. „CO I DLACZEGO DYMI?”
SCENARIUSZ ZAJĘĆ 2.
„CO I DLACZEGO DYMI?”
OPRACOWAŁA: Magdalena Maniecka
GRUPA WIEKOWA: 5-latki
TEMAT KOMPLEKSOWY – CZYM ODDYCHAMY? – CZYSTE POWIETRZE WOKÓŁ NAS.
Realizacja programu przedszkolnej edukacji antynikotynowej.
TEMAT DNIA – CO I DLACZEGO DYMI ?
Cele ogólne:
 Zwiększenie wiedzy dzieci w zakresie zlokalizowania różnych źródeł i rodzajów dymów.
Cele szczegółowe – dziecko:
 Potrafi zlokalizować różne źródła dymów.
 Zna przyczyny wydobywania się dymu.
 Uczestniczy w zabawach badawczych, próbuje wyciągnąć wnioski z zaobserwowanych
zjawisk.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. „Spacer”- ćwiczenie oddechowe, N. otwiera okno, dz. maszerują po okręgu przy muzyce
relaksacyjnej i wdychają świeże powietrze, dzieci kładą ręce na klatce piersiowej, wciągają
dużo powietrza nosem i wydychają ustami (wykonują czynność 3 razy).
 Jak wygląda klatka piersiowa podczas wdechu, a jak podczas wydechu?
 Co się z nią dzieje?
2. „Smok” - zagadka słowna:
„Kto mieszka w jamie tuż nad Wisłą
I zionął ogniem jak ognisko?”
3. Słuchanie opowiadania W. Sowy
prezentacja ilustracji do tekstu.
„Bajka
o
smogu
niekoniecznie
wawelskim”-
4. Omówienie treści opowiadania, pytania N.:
 Gdzie dzieci pojechały na wycieczkę?
 Co pojawiło się nad miastem?
 O kogo martwił się Maciek?
 Dokąd smok porwał Kasię?
 W jaki sposób chłopcy uratowali dziewczynkę?
 Co to jest smog?
 Co robić, aby nie było smogu?
5. „Wycieczka rowerowa”- zabaw ruchowa - kiedy muzyka gra dzieci jadą na rowerach i
podziwiają piękno lasu, na przerwę zatrzymują się i wstrzymują oddech, by nie wdychać
zanieczyszczonego powietrza.
6. „Stworki”- prezentacja stworków:
 Gadzinki – Spalinki- małego szkodliwego stworka, który powstaje ze spalin
samochodowych i zatruwa powietrze, dz. wymieniają co jeszcze może zatruwać powietrze.
 Bicyklek- wielkiego przyjaciela świeżego powietrza, który może zawieźć dzieci dokąd chcą.
Nie potrzebuje paliwa i nie wydziela spalin.
7. „Co dymi?” - praca w grupach. N. rozdaje duże plansze dydaktyczne, na których
przedstawione są różnorodne zanieczyszczenia środowiska. Zadaniem dzieci jest wybrać te,
które dotyczą zanieczyszczenia powietrze i omawiają je.
Dymy są oznaką, że cos się pali, coś spala się, np. drewno, papier, benzyna. Spalanie tych
rzeczy czemuś służy: ogrzewaniu mieszkań, gotowaniu, uruchomieniu pieca fabrycznego,
poruszaniu się pojazdów. To jest ludziom bardzo potrzebne, ale niektóre dymy są bardzo
szkodliwe, bo zanieczyszczają środowisko, szkodzą zdrowiu ludzi i zwierząt.
8. Doświadczenie 1.„Spalanie powietrza”- zapalenie świecy, a następnie przykrycie jej
szklanką.
Wniosek: POWIETRZE (TLEN) SPALIŁO SIĘ I ŚWIECA ZGASŁA.
JEŻELI LUDZIE BĘDĄ ZANIECZYSZCZAĆ POWIETRZE –
NIE BĘDĄ MIELI CZYM ODDYCHAĆ.
9. „Plakat” - rozmowa przy plakacie:
 Co dymi?
 Jak dymi?
 Co dymi najmocniej?
 Co dymi najsłabiej?
 Jakie kolory mają dymy?
 Dlaczego dymi?
 Dlaczego papieros dymi?
10. „Dym z papierosów”- rozmowa przy ilustracji.
 Skąd bierze się dym z papierosa?
 Do czego może służyć palenie papierosów?
Papieros dymi, bo spala się w nim tytoń, a dym tytoniowy zawiera substancje m.in. nikotynę,
która jest szkodliwa dla zdrowia.
CO DYMI?
– praca plastyczna, zwiększenie wiedzy dziecka w zakresie zlokalizowania różnych
źródeł dymów.
Dzieci podzielone są na małe grupy. Każda z nich dostaje duży arkusz papieru i tworzy plakat,
na którym przedstawione są różne źródła dymów, np.: dym z kona domu, z ogniska, wypalania
traw, spalania się lasów, spalin samochodowych, fabryk, jak również dym z papierosa.
BICYKLEK
GADZINKA-SPALINKA
CO DYMI?

Podobne dokumenty