KONSPEKT 1 CYBER…

Transkrypt

KONSPEKT 1 CYBER…
Stowarzyszenie Grupa Inicjatyw Kulturalnych
ul. K. Bielskiego 3/17, 20-153 Lublin
KONSPEKT 1
CYBER… CO?
czyli
czym jest cyberprzemoc i jakie są jej rodzaje? Co młodzi ludzie sądzą na temat cyberprzemocy?
Cele: po zajęciach uczestnicy:
- będą potrafili zdefiniować cyberprzemoc;
- będą umieli rozpoznać rodzaje cyberprzemocy;
- zempatyzują się z osobami doświadczającymi cyberprzemocy.
Uwaga: przed zajęciami należy ukryć w sali koperty oraz porozmieszczać cytaty (dalsze uwagi w tekście).
Lp.
1.
Przebieg
Wprowadzenie do tematu. Zapoznanie z definicją cyberprzemocy.
Prowadzący prosi uczestników, by wzięli do ręki kartki i ołówki. Wyjaśnia,
że za chwilę przeczyta im pewną historię. Historia będzie miała przerwy –
jej fabuła będzie się urywać. Zadaniem uczestników będzie uzupełnić jej
dalszy ciąg, zapisując na kartce swoje przypuszczenia w stosunku do
tego, jak historia mogłaby się rozwinąć. Uczestnicy mogą poprowadzić
historię w dowolny sposób, bez ograniczeń. Nikt nie będzie zmuszany do
podzielenia się swoją pracą. Prowadzący prosi, by pracę wykonywać
samodzielnie i w ciszy.
Prowadzący odczytuje tekst z załącznika 23 „Historia Kuby”.
Po zakończeniu odczytywania historii prowadzący odczytuje ją raz
jeszcze. W przerwach prosi uczestników, by chętni odczytali lub
opowiedzieli swoje rozwinięcia historii (niezwykle ważne jest, by nie
oceniać i nie komentować wypowiedzi uczestników; wyjątkiem od tej
reguły jest użycie wulgaryzmów – należy prosić o ich opuszczenie).
Na zakończenie ćwiczenia prowadzący komentuje wypowiedzi
uczestników zwracając uwagę na różne zakończenia historii w zależności
od poszczególnych osób, ich przekonań, doświadczeń itd. – w tej samej
sytuacji mamy możliwość zareagowania na różne sposoby.
Następnie prowadzący prosi uczestników, by zastanowili się, czy któraś z
przytoczonych przez nich wypowiedzi to przykład cyberprzemocy*. Jeśli
Projekt realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji,
finansowanego z Funduszy EOG. Projekt ma na celu zmniejszenie
zjawiska stosowania mowy nienawiści w Internecie wśród uczniów
gimnazjów z terenu woj. lubelskiego i woj. podkarpackiego. Projekt
jest finansowany w kwocie 346473,00 zł.
www.eeagrants.org www.hateover.pl www.eegrants.hu
Materiały
Kartki i ołówki w
ilości równej
liczbie
uczestników,
załącznik 23
„Historia Kuby”
Czas
15 min
Stowarzyszenie Grupa Inicjatyw Kulturalnych
ul. K. Bielskiego 3/17, 20-153 Lublin
uczestnicy mają z tym problem, prowadzący powinien wskazać
prawidłowe przykłady. Pyta, czy cyberprzemoc, to również przemoc?
Wyjaśnia, że cyberprzemoc obejmuje agresję słowną i psychiczną.
2.
Rodzaje cyberprzemocy - definicje.
Przed zajęciami prowadzący ukrywa w sali koperty (w taki sposób, by
uczestnicy przy włożonym wysiłku mogli je odnaleźć). Do każdej koperty
należy włożyć po jednej połowie tekstu z załącznika 24 „Rodzaje
cyberprzemocy”. Koperty, które zawierają dwie połowy tego samego
tekstu powinny mieć albo ten sam kolor, albo to samo oznaczenie, tak,
aby po ich odnalezieniu uczestnicy mogli się dobrać w pary.
Koperty
(kolorowe lub z
oznaczeniami)
wraz z włożonym
wcześniej
tekstem z
załącznik 24
„Rodzaje
cyberprzemocy”
15 min
Prowadzący prosi uczestników, by przeszukali klasę i odnaleźli wszystkie
koperty. Każda osoba może odnaleźć co najwyżej jedną z nich; nie każdy
poszukujący coś odnajdzie. Znalazcy powinni dobrać się w pary zgodnie z
oznaczeniami na kopertach. Dopiero po zebraniu wszystkich kopert i po
powrocie pozostałych uczestników na miejsce należy otworzyć zawartość.
Dwie koperty z tym samym oznaczeniem zawierają podzielony na połowy
tekst, który należy złożyć w całość. Po wykonaniu tego zadania
prowadzący prosi uczestników o odczytanie poszczególnych haseł. Każde
hasło opisuje jeden rodzaj cyberprzemocy**.
Po odczytaniu haseł prowadzący pyta uczestników:
- czy słyszeli o takiej formie cyberprzemocy?
- czy oni lub ich znajomi zetknęli się z nią?
- jak mogą czuć się osoby, które doświadczyły tego rodzaju
cyberprzemocy?
- jak można się bronić lub zapobiegać temu rodzajowi agresji
elektronicznej?
Na zakończenie prowadzący powinien zebrać wypowiedzi uczestników i
sprostować nieścisłości.
3.
Młodzi ludzie a cyberprzemoc.
Projekt realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji,
finansowanego z Funduszy EOG. Projekt ma na celu zmniejszenie
zjawiska stosowania mowy nienawiści w Internecie wśród uczniów
gimnazjów z terenu woj. lubelskiego i woj. podkarpackiego. Projekt
jest finansowany w kwocie 346473,00 zł.
www.eeagrants.org www.hateover.pl www.eegrants.hu
Załącznik 25
10 min
„Cytaty na temat
cyberprzemocy”.,
Stowarzyszenie Grupa Inicjatyw Kulturalnych
ul. K. Bielskiego 3/17, 20-153 Lublin
Przed zajęciami prowadzący powinien umieścić w różnych miejscach w
sali kartki z cytatami z załącznika 25 „Cytaty na temat cyberprzemocy” .
Powinny być one usytuowane w taki sposób, by skłaniały uczestników do
poruszania się po całej sali i jednocześnie nie skłaniały do oddawania się
czytaniu w miejsce uczestniczenia w zajęciach.
taśma klejąca,
nożyczki
Cytaty są autentycznymi wypowiedziami na temat cyberprzemocy
pochodzącymi z różnych forów dyskusyjnych (stąd nie zawsze prawidłowa
ortografia czy mocne sformułowania). Zadaniem uczestników jest
zapoznać się ze wszystkimi, a następnie wybrać jeden z nich, który w
szczególny sposób zwrócił ich uwagę i powrócić do kręgu. Prowadzący
pyta uczestników o to, jaki cytat ich poruszył i dlaczego?
4.
Wyzwanie na zadanie.
5 min
Prowadzący prosi uczestników, by przez kolejny tydzień podczas
korzystania z internetu i telefonu komórkowego wnikliwie przyglądali się
prezentowanym tam treściom: komentarzom na facebooku, forach
internetowych, pod artykułami czy też poszczególnym stronom
internetowym. Czy pojawia się na nich mowa nienawiści lub jakikolwiek
rodzaj cyberprzemocy? Jakie uczucia mogą towarzyszyć atakowanym
osobom?
Proponuje także zapoznać się z kampanią Fundacji Dzieci Niczyje „Myślę,
więc nie ślę” pod adresem:
https://www.youtube.com/watch?v=nHlXteIClWo
Razem: 45 min
* jeśli uczestnicy mają problem ze zdefiniowaniem agresji elektronicznej prowadzący powinien je wyjaśnić.
** należy pamiętać, że należy unikać udzielania instruktażu przemocy – jeśli jakiś rodzaj cyberprzemocy nie
występuje w danej społeczności, warto zastanowić się, czy nie należałoby go pominąć.
Projekt realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji,
finansowanego z Funduszy EOG. Projekt ma na celu zmniejszenie
zjawiska stosowania mowy nienawiści w Internecie wśród uczniów
gimnazjów z terenu woj. lubelskiego i woj. podkarpackiego. Projekt
jest finansowany w kwocie 346473,00 zł.
www.eeagrants.org www.hateover.pl www.eegrants.hu

Podobne dokumenty