Polki daleko w zawodach w Oberhofie

2013-01-06
Czwarty etap zawodów o Puchar Świata w biatlonie nie był udany dla Polek. Po zajęciu siódmego
miejsca w sztafecie, nasze biatlonistki kończyły na dalekich pozycjach sprint i bieg pościgowy.
Najlepiej w niemieckim Oberhofie spisała się Monika Hojnisz, którą sklasyfikowano na 19. miejscu
w sprincie.
St. szer. Krystyna Pałka w biegu pościgowym poprawiła się o cztery pozycje.
Bardzo dobrze biegali i strzelali w Niemczech reprezentanci Rosji. Rosjanie wygrali bieg
sztafetowy oraz zdominowali rywalizację w sprincie i biegu pościgowym. Oba biegi wygrał Dmitrij
Małyszko przed Jewgienijem Garaniczewem. Ponadto Jewgienij Ustjugow był piąty w sprincie i
szósty w biegu na dochodzenie, a Aleksiej Wołkow szósty w sprincie i ósmy w biegu na
dochodzenie. Małyszko zaimponował zwłaszcza w ostatnim biegu. Był bezbłędny na strzelnicy i
pewnie odniósł w nim trzecie zwycięstwo w Oberhofie. Rosjanie cieszyli się też z triumfu Olgi
Zajcewej w biegu pościgowym.
Bieg sprinterski wygrała z kolei Miriam Goessner. Niemka już po raz drugi zwyciężyła w sezonie
2012/13. W sprincie najlepiej z Polek wypadła nasza najmłodsza zawodniczka Monika Hojnisz.
Zajęła 19. miejsce, a w czołowej czterdziestce uplasowała się jeszcze tylko st. szer. Krystyna
Pałka – była 31. W biegu na dochodzenie, podobnie jak w sprincie, punkty do klasyfikacji Pucharu
Świata zdobyły tylko Hojnisz i Pałka. Obie biegały pięć rund karnych. Pałka zakończyła rywalizację
na 27. miejscu, a Hojnisz tuż za nią. Siedmiokrotnie spudłowała st. szer. Magdalena Gwizdoń i
finiszowała dopiero na 47. pozycji. Najlepiej z Polek w ostatnim dniu rywalizacji w Oberhofie
strzelała st. szer. Paulina Bobak i z 55. lokaty po sprincie awansowała na 46. w biegu
pościgowym.
Po biegach w Oberhofie w klasyfikacji generalnej PŚ prowadzi Norweżka Tora Berger i Francuz
Martin Fourcade. Berger zgromadziła 485 pkt. i wyprzedza Niemki Miriam Goessner (377) i
Andreę Henkel (356). Najwyżej z Polek sklasyfikowana jest st. szer. Krystyna Pałka. Wychowanka
Biathlonowego Klubu Sportowego Wojsko Polskie Kościelisko z 249 pkt. zajmuje 14. miejsce. St.
szer. Magdalena Gwizdoń jest 19 (206), Weronika Nowakowska-Ziemniak 29. (126), Agnieszka
Cyl 40. (47), Monika Hojnisz 41. (44) i st. szer. Paulina Bobak 48. (35). W rywalizacji panów
Fourcade wyprzedza Norwega Emila Hegle Svendsena i Rosjan: Ustjugowa, Małyszkę i
Garaniczewa. Nasi biatloniści w tym sezonie nie zdobyli jeszcze nawet jednego punktu.