SCENARIUSZ ZAJĘCIA DLA NAUCZYCIELI STAŻYSTÓW Temat

Transkrypt

SCENARIUSZ ZAJĘCIA DLA NAUCZYCIELI STAŻYSTÓW Temat
SCENARIUSZ ZAJĘCIA DLA NAUCZYCIELI STAŻYSTÓW
GRUPA: 5 latki „Mrówki”
DATA: 28.01.2014r.
PROWADZĄCA: Lidia Studzińska
CZAS: 30 minut
MIEJSCE: sala „Mrówki”
TEMAT TYGODNIA: Karnawał.
TEMAT DNIA: Nasze emocje
Temat zajęć: „Indianie na polowaniu”. Opowieść ruchowa z wykorzystaniem metody K. Orffa.
Cel główny:
 Rozwijanie ekspresji ruchowej, płynności ruchu, siły, zwinności i umiejętności reagowania na sygnał.
 Inicjowanie ruchów do poznania własnego ciała oraz kształtujących związek jednostki
z otoczeniem fizycznym
 Wspomaganie rozwoju emocjonalnego.
PODSTAWA PROGRAMOWA:
OBSZAR 5.
4) uczestniczy w zajęciach ruchowych, w zabawach i grach w ogrodzie przedszkolnym,
w parku, na boisku, w sali gimnastycznej.
OBSZAR 1.
2) przestrzega reguł obowiązujących w społeczności dziecięcej (stara się współdziałać
w zabawach i w sytuacjach zadaniowych) oraz w świecie dorosłych;
TEŚCI PROGRAMOWE:
5.2.2 rozwijanie sprawności ruchowej
5.2.2.8. - uczestniczy w zajęciach ruchowych organizowanych przez nauczyciela – ustawia się
sprawnie w określony sposób i potrafi zmienić miejsce i układ ustawienia, wykonuje poprawnie ćwiczenia według pokazu i instrukcji słownej
1.2.2. budowanie pozytywnych relacji w kontaktach społecznych
1.2.2.1. - potrafi organizować zabawy i współdziałać z dziećmi, np. ustala rolę i spełnia ją
w toku zabawy tematycznej
1.2.2.5. - podejmuje działania na rzecz innych, np. pomaga młodszym dzieciom w czynnościach samoobsługowych
1.2.4. rozpoznawanie i wyrażanie emocji
1.2.4.4. - próbuje interpretować sytuacje z różnego punktu widzenia - wczuwa się w określone sytuacje.
Cele operacyjne:
Dziecko:
- potrafi manipulować przyborem gimnastycznym
- podejmuje inicjatywę podczas zabaw ruchowych
- współdziała z partnerem i w grupie
- wczuwa się w powierzoną mu rolę
- potrafi grać rytmicznie na instrumentach perkusyjnych
- mówi o swoich emocjach;
Metody: metoda K. Orffa.
- oglądowa - pokaz
- słowna - słuchanie muzyki i opowiadania nauczyciela
- czynna - zadania do wykonania
Forma pracy: grupowa, indywidualna
Środki dydaktyczne: wstążki gimnastyczne, muzyka z filmu „Król Lew”-, piosenka „ Płonie
ognisko”, instrumenty perkusyjne, muzyka „Carnewalito” z płyty CD KLANZA.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
CZYNNOŚCI ORGANIZACYJNE:
Przebieranie się w stroje gimnastyczne przy stolikach, zawieszenie rzeczy na oparciu krzesła.
1. ZBIÓRKA DZIECI.
Dzieci ustawiają się w dwuszeregu i kolejno odliczają .
2. ZABAWA ORIENTACYJNO – PORZĄDKOWA.
Marsz w parach po obwodzie koła z muzyką na palcach, na piętach, z wysokim unoszeniem
kolan. Podczas przerwy w muzyce dzieci w dowolny sposób kłaniają się (skłon, dyg itp.)
3. TAJEMNICZA WYPRAWA - OPOWIADANIE NAUCZYCIELKI.
 Nauczyciel zaprasza dzieci na wyprawę w nieznane, dzieci patrzą w dal przez „lornetkę” ułożoną z pięści, wybierają kierunek wędrówki.
 Dzieci poruszają się do muzyki z filmu „Król Lew”- mają za zadanie : iść pod wiatr,
w gąszczu drzew, po piasku (następują zmiany tempa poruszania się).
 Nauczyciel wywołuje zainteresowanie u dzieci patyczkami leżącymi w głębi sali.
Dzieci manipulują w dowolny sposób, wg własnej wyobraźni patyczkami
z przywiązaną do nich wstążką (uderzają nimi o ziemię, o podłogę, poruszają
w górę, w dół, falują itp.).
 Dzieci swobodnie tańczą ze wstążkami gimnastycznymi do odpowiedniej muzyki ze
zmiennym tempem.
 Dzieci wykorzystując wstążki gimnastyczne i własne ciało tworzą różne figury gimnastyczne w poziomie i w pionie.
 Ułożenie z patyczków ogniska, dzieci naśladują czynności ogrzewania się przy ognisku.
 Dzieci siedzą w kole na dywanie , w siadzie skrzyżnym, śpiewają wspólnie
z nauczycielką piosenkę „ Płonie ognisko”
 Dzieci wczuwają się w role Indian siedzących przy ognisku, wybierają spośród siebie
wodza...Indianie planują wyprawę na polowanie (wódz- nauczyciel pokazuje czynności a dzieci powtarzają):
 wódz przekazuje informacje o wyprawie....
 stuka palcami o brzuch i wydaje dźwięk „bara, bara”
 Indianie cicho udają się do stajni....
 uderzają palcami o podłogę
 Indianie czeszą konia....
 przebierają palcami w powietrzu
 Wyruszają na polowanie, siadają na konia....
 uderzamy rękami o kolana
 Jadą galopem...
 uderzamy dłońmi o podłogę
 Jadą przez most....
 uderzamy dłońmi o klatkę piersiową
 Jadą przez szuwary, trawy....
 pocieramy dłońmi
 Zsiadają z konia....
 uderzamy dłońmi o kolana
 Idą pieszo.....
 przebieramy palcami po podłodze
 Uwaga, stado dzikich lwów, trzeba uciekać.......
 wszystkie czynności powtarzamy w odwrotnej kolejności
 Głodni Indianie wybierają ziemniaki z ogniska......
 dzieci naśladują te czynności.
PO SKOŃCZONEJ OPOWIEŚCI WÓDZ ZBIERA PATYKI I CHOWA JE DO WORKA
4. INDIAŃSKI TANIEC .
Dzieci tańczą do muzyki „Carnewalito” z płyty CD KLANZA
5. INDIAŃSKA MUZYKA.
Rozdanie instrumentów perkusyjnych dzieci grają do w/w muzyki.
Po sygnale ( uderzenie w bębenek) dzieci odkładają instrumenty do kosza.
6. INDIANIE IDĄ SPAĆ- zabawa z chustą animacyjną.
Dzieci tworzą koło, chwytają się za dłonie, nauczyciel rozkłada chustę animacyjną, dzieci chwytają ją brzegi i wolno chodzą dookoła . na sygnał dzwonków wolno kładą się spać
pod chustą ( w namiocie).
7. ZAKOŃCZENIE.
Do rytmu spokojnej muzyki dzieci wstają powoli i siadają na chuście animacyjnej.
8. OMÓWIENIE ZAJĘĆ, OCENA AKTYWNOŚCI I INICJATYWY TWÓRCZEJ DZIECI.
Pytania skierowane do dzieci:
 W jaką postać dzisiaj się wcieliliście?
 Jakie przedmioty były nam potrzebne podczas zabawy?
 Jakie zabawy zapamiętaliście?
 Nauczyciel przypomina cele zajęć. Dzieci dokonują oceny swojej aktywności
podczas zajęć. Nauczyciel ustawia podium – kartki z numeracją I, II, III miejsce. Dzieci oceniają swoje zaangażowanie poprzez zajęcie miejsca na „podium” tj. I – jestem mistrzem, byłem bardzo aktywny na zajęciach, słuchałem
Pani. II – niektóre ćwiczenia wykonywałam niechętnie, trochę przeszkadzałam, III – niechętnie wykonywałam ćwiczenia, przeszkadzałem na zajęciach.
9. ZBIÓRKA DZIECI.
Dzieci ustawiają się w dwuszeregu i kolejno odliczają .
CZYNNOŚCI ORGANIZACYJNE:
Przebieranie się ze stroju gimnastycznego. Wkładanie strojów do worków i zawieszenie
ich w szatni.