Katalog Aukcji 24

Katalog Aukcji 24
Salon Antykwaryczny
AUKCJE
Aukcja letnia
Nr 1 (24)
Rysunek, akwarela, monotypia, grafika
WYSTAWA PRZEDAUKCYJNA
12-19 VI 2010
Salon Antykwaryczny Nautilus, ul. Pijarska 5/2a, Kraków
AUKCJA
Sobota, 19 VI 2010, godzina 1200
Galeria ZPAP „Pryzmat”, ul. Łobzowska 3, Kraków
Salon Antykwaryczny
Michał Maksymiuk, Maciej Żywolewski
ul. Pijarska 5/2a
31-015 Kraków
tel.: + 48 12 422 91 60
fax: + 48 12 432 94 40
kom.: 0695899895
e-mail: [email protected]
www.antique.com.pl; www.artlist.pl; www.nautilus-art.pl
BANK PEKAO S.A. III O/ KRAKÓW
Nr konta: 46124022941111000037089120
OPRACOWANIE KATALOGU:
Michał Maksymiuk, Roman Marcinek, Maciej Żywolewski
Współpraca:
Aleksandra Madej, Agnieszka Mazoń
SKŁAD, ZDJĘCIA:
Aleksandra Madej, Agnieszka Mazoń, Maciej Żywolewski
COPYRIGHT: © Nautilus Salon Antykwaryczny 2010
poz. 262
Zawartość katalogu
I.
II.
III.
IV.
V.
VI.
VII.
Plany, widoki, mapy
Akwarela, monotypia, rysunek
Grafika dawna
Dawne portrety
Grafika XX i XXI wieku
Biogramy
Indeksy
poz.
poz.
poz.
poz.
poz.
1-51
52-108
109-122
123-140
141-302
s. 50
s. 58
Reprodukcje wszystkich prac można zobaczyć na stronie internetowej
www.artlist.pl
Aukcja Letnia nr 1 (24)
poz. 19
poz. 3
poz. 49
4|
poz. 21
poz. 20
| Akwarela, monotypia, rysunek | Grafika dawna | Portrety | Grafika widokowa | Biogramy | Indeks |
poz. 27
poz. 33
poz. 8
poz. 9
poz. 29.2
poz. 4
|5
Plany, widoki, mapy
poz. 7
poz. 1
poz. 2
1. Zamek w Bobrownikach
Mann C.A., 1851
Litografia tonowana; wym. komp.: 115 x 197 mm (wym. pl.: 155
x 240 mm); sygn. pł.: Lith. v. C.A. Mann (gedr. v Otto Grote); Lith.
Inst. V. C.G. Kanter in Marienwerder; polsko-niemieckie napisy
tytułowe. Stan zachowania: zbrązowienie w obrębie kompozycji.
Grafika z: F. Brändstater, „Die Weichsel historisch, topographisch,
malerisch unter Mitwirkung einer Anzahl von Kundigen Manner
beschrieben von …”, Marienwerder (Kwidzyn), 1851.
Cena wyw.: 300
2. Chełmno nad Wisłą [Przeprawa promowa i panorama]
Mann C.A., 1851
Litografia tonowana; wym. komp.: 117 x 198 mm (wym. pl.: 155
Inst. V. C.G. Kanter in Marienwerder; niemieckie napisy tytułowe.
Stan zachowania: zbrązowienie w obrębie kompozycji. Grafika z jw.
Cena wyw.: 300
3. Częstochowa. Oblężenie Jasnej Góry przez wojska szwedzkie
Bodenehr Gabriel St., początek XVIII w.
Miedzioryt; wym.: 169 x 280 mm; sygn. p.d. G. Bodenehr fec. et exc.
A.V [Aug. Vind. (=Augsburg)]; po prawej i lewej stronie grafiki opisy w językach polskim i niemieckim, komentujące przebieg działań
wojennych. Grafika (nr 39) pochodzi z dzieła G. Bodenehra „Curiose Staats und Kriegs Theatrum in Polen durch unterschiedliche geographische, topographische und historische Land-Carten,
Grundrisse und Prospect Erläutert”. Augspurg (Augsburg) b.r.
(ok. 1730). (il. s. 4)
Cena wyw.: 1200
poz. 5
poz. 6
6|
4. Fantastyczny widok polskiego miasta
Schedel Hartmann, 1493
Drzeworyt; wym.: 192 x 223, wym. karty: 443 x 299 mm; karta
z Liber Chronicarum, Nuremberg (oficyna Antona Kobergera),
1493; ilustracja towarzyszy opisowi Polski; na odwrocie opisy Moraw i Śląska; karta z 1 edycji (łacińskiej) z lipca 1493. (il. s. 5)
Cena wyw.: 1000
5. Gdańsk. Wydmy koło Górek Zachodnich
Mann C.A., 1851
Litografia tonowana; wym. komp.: 119 x 199 mm (wym. pl.: 155
x 240 mm); sygn. pł.: Gez. u. Lith. v. C.A. Mann; Lith. Inst. v. C.G.
Kanter in Marienwerder; niemieckie napisy tytułowe. Stan zachowania: zbrązowienie w obrębie kompozycji. Grafika z: F. Brändstater, „Die Weichsel historisch, topographisch, malerisch unter Mitwirkung einer Anzahl von Kundigen Manner beschrieben von …”,
Marienwerder (Kwidzyn), 1851.
Cena wyw.: 300
7. Gdańsk. Zielona Brama i Zielony Most na Motławie
Mann C.A., 1851
Litografia tonowana; wym. komp.: 119 x 197 mm (wym. pl.: 155 x
240 mm); sygn. pł.: Gez. u. Lith. v. C.A. Mann; Lith. Inst. V. C.G.
Kanter in Marienwerder; niemieckie napisy tytułowe. Stan zachowania: zbrązowienie w obrębie kompozycji. Grafika z jw.
Cena wyw.: 300
poz. 11
8. Gdańsk. Widok przeprawy przy Gęsiej Karczmie
Mann C.A., 1851
Litografia tonowana; wym. komp.: 119 x 201 mm (wym. pl.: 155
x 240 mm); sygn. pł.: Gez. u. Lith. v. C.A. Mann; Lith. Inst. V. C.G.
Kanter in Marienwerder; polsko-niemieckie napisy tytułowe. Stan zachowania: zbrązowienie w obrębie kompozycji. Grafika z jw. (il. s. 5)
Cena wyw.: 300
9. Gdańsk. Dworzec kolejowy i Biskupia Górka
Mann C.A., 1851
Litografia tonowana; wym. komp.: 120 x 200 mm (wym. pl.: 155
x 240 mm); sygn. pł.: N.D. Natur gez. (gedr. v Otto Grote); Lith. Inst.
V. C.G. Kanter in Marienwerder; niemieckie napisy tytułowe. Stan zachowania: zbrązowienie w obrębie kompozycji. Grafika z jw. (il. s. 5)
Cena wyw.: 300
poz. 13
10. Gdańsk. Wejście do portu
Mann C.A.
Litografia tonowana; wym. komp.: 120 x 201 mm (wym. pl.: 155 x
Kanter in Marienwerder; polsko napisy tytułowe. Stan zachowania: zbrązowienie w obrębie kompozycji. Grafika z jw.
Cena wyw.: 300
11. Gdańsk. Plac Dominikański
Mann C.A.
Litografia tonowana; wym. komp.: 119 x 199 mm (wym. pl.: 155 x
Cena wyw.: 400
12. Gdańsk. Klasztor w Oliwie
Mann C.A.
Litografia tonowana; wym. komp.: 119 x 198 mm (wym. pl.: 155
x 240 mm); sygn. pł.: Gez. u. Lith. v. C.A. Mann; Lith. Inst. V.
C.G. Kanter in Marienwerder; niemieckie napisy tytułowe. Stan
zachowania: zbrązowienie w obrębie kompozycji, niewielkie ślady
odbitego druku. Grafika z jw.
Cena wyw.: 300
13. Genua i Florencja
Camocio G. F., ok. 1572
Miedzioryt; wym.: 330 x 480 mm; nie sygn.; w opisach pod kompozycjami: cum priuilegio. Widoki panoramiczne miast, opisy
w kartuszach; widok Genui uzupełniony o opisy przedmiejskich
poz. 14
umocnień i infrastruktury portu; na odwrocie opisy miast w jęz.
łacińskim. Rycina, wykonana ok. 1560, z dzieła G. Brauna i F. Hogenberga „Civitates orbis terrarum”, wydanego w Kolonii w l. 15721618, t. I (1572).
Cena wyw.: 1600
14. Gniew [Panorama miasta z zamkiem]
Mann C.A., 1851
Litografia tonowana; wym. komp.: 118 x 201 mm (wym. pl.: 155
Stan zachowania: zbrązowienie w obrębie kompozycji. Grafika z:
F. Brändstater, „Die Weichsel historisch, topographisch, malerisch
unter Mitwirkung einer Anzahl von Kundigen Manner beschrieben von …”, Marienwerder (Kwidzyn), 1851.
Cena wyw.: 300
6. Gdańsk. Długi Targ z Ratuszem i Dworem Artusa
Mann C.A., 1851
Litografia tonowana; wym. komp.: 122 x 200 mm (wym. pl.: 155
Cena wyw.: 300
|7
Aukcja Letnia nr 1 (24)
15. Grudziądz [Panorama miasta]
Mann C.A., 1851
Litografia tonowana; wym. komp.: 118 x 199 mm (wym. pl.: 155 x
240 mm); sygn. pł.: Lith. v. C.A. Mann (gedr. v Otto Grote); Lith.
Cena wyw.: 300
poz. 15
poz. 16
16. Hamburg. Widok na port i dzielnicę St. Pauli
Suhr Peter, ok. 1830
Litografia kolorowana; wym. kompozycji: 360 x 650 mm; sygn.
pł. l.d.: Nach der Nat. u. auf Stein gez. v. P. Suhr; poniżej kompozycji opis. Grafika po konserwacji.
Cena wyw.: 1200
17. Jurkowce nad Dniestrem
Lange Antoni, ok. 1823
Litografia kolorowana; wym.: 273 x 405 mm; sygn. pod kompozycją l.d.: des. Ant. Lange, p.d.: litho. chez Piller a Leopol. Pod kompozycją opis: Vue de Jurkowce Pres de Mohilow sur le Dnister du cote
du Jardin. Grafika analogiczna do prac zamieszczonych w albumie
„Zbiór najpiękniejszych okolic Galicyi”, Lwów 1823; plansza nie
obcięta. Bardzo rzadkie. Lit.: M. Opałek „Litografia Lwowska”,
Wrocław 1958.
Cena wyw.: 1800
18. Korzeniowo [Kurzebrack] k/ Kwidzynia. [Port rzeczny]
Mann C.A., 1851
Litografia tonowana; wym. komp.: 119 x 196 mm (wym. pl.: 155 x
Kanter in Marienwerder; niemieckie napisy tytułowe. Stan zachowania: zbrązowienie w obrębie kompozycji. Grafika z: F. Brändstater,
„Die Weichsel historisch, topographisch, malerisch unter Mitwirkung einer Anzahl von Kundigen Manner beschrieben von …”, Marienwerder (Kwidzyn), 1851.
Cena wyw.: 300
poz. 18
poz. 22
19. Widok Krakowa
Schedel Hartmann, 1493
Drzeworyt kolorowany; wym.: 255 x 530 mm; podwójna karta
1493; na odwrocie widok Lubeki oraz schematyczny wizerunek
św. Stanisława (obydwa kolorowane); widok pochodzi z 2 edycji
(pierwszej niemieckojęzycznej) z grudnia 1493 (I nakład, łaciński,
z lipca 1493, miał nakład 1500 egz, II nakład, niemiecki, 1000 egz.).
Cena wyw.: 10 000
20. Cracau [Panorama Krakowa]
Schut Peter, ok. 1635
Miedzioryt; wym.: 220 x 272 mm; nie sygn. XVIII-wieczna wersja (zmieniony opis w kartuszu) pracy wzorowanej na widoku
Krakowa M. Meriana; widok naśladowany m.in. przez P. Schenka
St. i J. Wolffa. (il. s. 4)
Cena wyw.: 2400
21. Kraków
Probst Georg Baltasar, 1. poł. XVIII w. Augsburg
Miedzioryt kolorowany wg. F.B. Wernera; wym. komp.: 280
x 415 mm (plansza 350 x 430 mm); sygn. p.d.: Georg Baltasar
Probst exud. Lit.: T. Niewodniczański, „Imago Poloniae”, t. II, s.
223, poz. 106/2. (il. s. 4)
Cena wyw.: 3500
poz. 24
8|
22. Kraków. Wawel i klasztor Norbertanek od strony Wisły
Zagajewski Emil, lata 40. XIX w.
Litografia wg rysunku H. Waltera; wym.: 155 x 260 mm; sygn. pł.
l.d.: ZE, p.d.: lith. „Czasu” w Krakowie.
Cena wyw.: 360
24. Kraków [Widok od strony Zwierzyńca]
Mann C.A., 1851
Litografia tonowana; wym. komp.: 116 x 198 mm (wym. pl.: 155
Cena wyw.: 300
25. Kraków. Kościół Panny Maryi [także Sukiennice sprzed
remontu, odwach i budynek Wielkiej Wagi]
Mann C.A., 1851
Litografia tonowana; wym. komp.: 115 x 196 mm (wym. pl.: 155
Grafika z jw.
Cena wyw.: 300
26. Kwidzyń [Panorama miasta i zamek]
Mann C.A., 1851
Cena wyw.: 300
poz. 25
poz. 26
poz. 28
27. Lithuania [Mapa Litwy]
Hondius Henryk, 1627
Miedzioryt kolorowany; wym.: 370 x 433 mm; sygn. p.d.: Per Gerardum Mercatorem Cum Priuilegio. Mapa z atlasu G. Mercatora,
„Das ist Abbildung der gantzen Welt mit allen darin begriffenen
Ländern und Provintzen”, Amsterdam 1627. Stan zachowania:
mapa zdublowana. (il. s. 5)
Cena wyw.: 3200
28. Lwów. Rusi południowey miasto stołeczne
Autor nieznany, poł. XIX w.
Litografia piórkowa; wym.: 320 x 500 mm; nie sygn. Replika klasycznej panoramy miasta z dzieła G. Brauna i F. Hogenberga „Civitates orbis terrarum”, wydanego w Kolonii w l. 1572-1618, t. VI
(1617); opisy i kartusze w jęz. polskim. Po konserwacji.
Cena wyw.: 1200
29. Malbork (2 prace)
1. Malbork. Główne wejście do zamku. Mann C.A., 1851
poz. 29.1
2. Malbork od strony Nogatu. Mann C.A., 1851
Litografia tonowana; wym. komp.: 120 x 200 mm (wym. pl.: 155 x
240 mm); sygn. pł.: Lith. v. C.A. Mann (gedr. v Otto Grote); Lith. Inst.
Cena wyw.: 600
23. Kościół OO. Bonifratrów na Kazimierzu przy Krakowie
Brydak Jan, 1860
Litografia tonowana; wym.: 172 x 215 mm; sygn. pł. l.d.: Rys z nat.
i lit. J. Brydak; p.d.: Odbito w litografii „Czasu” w Krakowie; pod
kompozycją tytuł. (il. s. 13)
Cena wyw.: 300
|9
Aukcja Letnia nr 1 (24)
30. Nowogródek Pomorski [Panorama miasta]
Mann C.A., 1851
Litografia tonowana; wym. komp.: 119 x 200 mm (wym. pl.: 155
Cena wyw.: 300
31. Pelplin
Mann C.A., 1851
Litografia tonowana; wym. komp.: 120 x 199 mm (wym. pl.: 155 x
240 mm); sygn. pł.: Gez. u. lith. v. C.A. Mann; Lith. Inst. V. C.G.
Kanter in Marienwerder; polsko-niemieckie napisy tytułowe. Stan
zachowania: zbrązowienie w obrębie kompozycji. Grafika z jw.
Cena wyw.: 300
poz. 30
32. Płock [Wzgórze Katedralne]
Mann C.A., 1851
Litografia tonowana; wym. komp.: 115 x 198 mm (wym. pl.: 155
Inst. V. C.G. Kanter in Marienwerder; polskie napisy tytułowe. Stan
Cena wyw.: 300
33. Poloniae [Mapa Polski]
Grodecki Wacław, 1584
Miedzioryt kolorowany; wym.: 372 x 500 mm; w l.d. rogu kartusz z opisem: Poloniae finitimarumque locorum descriptio. Auctore
Wencesiao Godrecdo. Polono. Mapa z atlasu Abrahama Orteliusa,
“Theatrum orbis terrarum”, Antwerpia 1584; na odwrocie opis
“Poloniae Regnum ...” [s. 86]. Piękny egzemplarz. (il. s. 4)
Cena wyw.: 6000
poz. 31
34. Przywidz koło Gdańska
Mann C.A., 1851
Litografia tonowana; wym. komp.: 120 x 199 mm (wym. pl.: 155
x 240 mm); sygn. pł.: Lith. Gez. v. J. Greth. lith v. C.A. Mann; Lith.
Grafika z jw.
Cena wyw.: 300
poz. 32
35. Sartowice [Sartowitz]
Mann C.A., 1851
Litografia tonowana; wym. komp.: 117 x 199 mm (wym. pl.: 155
x 240 mm) sygn. pł.: Gez. v Romer, Lith. v. C.A. Mann; Lith. Inst.
V. C.G. Kanter in Marienwerder; niemieckie napisy tytułowe. Stan
Cena wyw.: 300
poz. 35
poz. 37
36. Stary Sącz
Alt Rudolf, 1842
Chromolitografia; wym. planszy: 210 x 250 mm; sygn. pł. l.d: R.
Alt del, śr.: K.k. Chromolitographie von Aloys Leykum in Wien
p.d.: R. Lang lith. Grafika z albumu „Das pittoresche Öestereich”,
Wien 1842. (il. s. 13)
Cena wyw.: 800
37. Świecie [Panorama od strony lądu]
Mann C.A., 1851
Litografia tonowana; wym. komp.: 117 x 197 mm (wym. pl.: 155
10 |
Cena wyw.: 300
poz. 38
39. Tczew [Panorama miasta i galar wiślany]
Mann C.A., 1851
Cena wyw.: 300
40. Toruń (2 prace)
1. Toruń [Panorama od strony Wisły]
Mann C.A., 1851
Litografia tonowana; wym. komp.: 118 x 193 mm (wym. pl.: 155
x 235 mm); sygn. pł.: Lith. v. C.A. Mann (gedr. v Otto Grote); Lith.
2. Toruń. Ratusz na Rynku Starego Miasta
Mann C.A., 1851
Litografia tonowana; wym. komp.: 118 x 199 mm (wym. pl.: 155
Cena wyw.: 600
poz. 39
41. Warszawa [Widok od strony Pragi]
Mann C.A., 1851
Litografia tonowana; wym. komp.: 115 x 196 mm (wym. pl.: 155 x
240 mm) sygn. pł.: Gez. u. Lith. v. C.A. Mann (gedr. v Otto Grote);
Lith. Inst. V. C.G. Kanter in Marienwerder; polsko-niemieckie napisy tytułowe. Stan zachowania: zbrązowienie w obrębie kompozycji. Grafika z jw. Lit.: I. Tessaro-Kosimowa „Warszawa w starych
albumach”, Warszawa 1978, s. 33-34. (il. s. 13)
Cena wyw.: 400
42. Warszawa. Kościół XX Karmelitów
Mann C.A., 1851
Litografia tonowana; wym. komp.: 116 x 192 mm (wym. pl.: 155
Grafika z jw. Lit. jw.
Cena wyw.: 400
poz. 40.1
poz. 42
poz. 40.2
38. Kościół świętokrzyski
Cegliński Julian (1827-1910)
Litografia tonowana wg rysunku W. Gersona; wym.: 188 x 236
mm; sygn. pł. p.d.: Cegliński lito.; l.d.: Gerson rysował; śr.: w Litografii Banku Pols:; pod kompozycją tytuł: Kościół świętokrzyzki. Grafika z czasopisma „Księga Świata. Wiadomości z dziedziny nauk
przyrodzonych, historyi krajów i ludów…”, Warszawa 1856, cz. 2.
Cena wyw.: 300
43. Warszawa. Katedra Św. Trójcy
Mann C.A., 1851
Litografia tonowana; wym. komp.: 117 x 192 mm (wym. pl.: 155
Grafika z jw. Lit. jw.
Cena wyw.: 400
| 11
Aukcja Letnia nr 1 (24)
44. Warszawa. Kościół Św. Krzyża
Mann C.A., 1851
Litografia tonowana; wym. komp.: 115 x 193 mm (wym. pl.: 155
Grafika z jw. Lit. jw.
Cena wyw.: 400
45. Warszawa. Pałac w Królikarni
Mann C.A., 1851
Litografia tonowana; wym. komp.: 117 x 194 mm (wym. pl.: 155 x
240 mm); sygn. pł.: Lith. V. C.A. Mann (gedr. V Otto Grote); Lith.
Inst. V. C.G. Kanter In Marienwerder; polsko-niemieckie napisy
Grafika z jw. Lit. jw.
Cena wyw.: 400
poz. 43
46. Warszawa. Pałac w Wilanowie
Mann C.A., 1851
Litografia tonowana; wym. komp.: 117 x 195 mm (wym. pl.: 155 x
Grafika z jw. Lit. jw.
Cena wyw.: 400
poz. 44
47. Warszawa. Pałac w Łazienkach
Mann C.A., 1851
Litografia tonowana; wym. komp.: 116 x 199 mm (wym. pl.: 155 x
Grafika z jw. Lit. jw.
Cena wyw.: 400
48. Warszawa. Widok Zamku Królewskiego
Mann C.A., 1851
Litografia tonowana; wym. komp.: 115 x 192 mm (wym. pl.: 155 x
Grafika z jw. Lit. jw.
Cena wyw.: 400
poz. 45
poz. 46
poz. 47
49. Vilna Lituaniae metropolis [Panorama Wilna]
Lannoy Guillebert, 1581
Miedzioryt kolorowany; wym.: 365 x 503 mm (plansza 395 x
520 mm); widok miasta z lotu ptaka; na pierwszym planie postacie w ubiorach z epoki; u dołu, w ozdobnym kartuszu, objaśnienie (w języku niemieckim) 28 ważniejszych gmachów miasta. Rycina z atlasu G. Brauna i F. Hogenberga, „Civitates Orbis
Terrarum”, wydanego w Kolonii w 1572-1618 (tom II, tabl. 59).
Lit.: T. Niewodniczański, „Imago Poloniae”, Warszawa 2002, t.
II, poz. K116/1. (il. s. 4)
Cena wyw.: 5500
50. Wilno [Dolny Zamek]
Orda Napoleon, 1875
Litografia tonowana; wym. planszy: 320 x 445 mm; sygn. pł. l.d.:
Rys. z natury Napoleon Orda, p.d.: Lit. w Lit. M. Fajansa w Warszawie; pod kompozycją tytuł i opis. Plansza z: „Album widoków
12 |
poz. 23
poz. 50
poz. 36
poz. 51
gubernij grodzieńskiej, wileńskiej, kowieńskiej, wołyńskiej, podolskiej i kijowskiej, w dwóch seryach, zawierających 80 widoków”,
seria I i II, Warszawa 1875. Stan zach.: drobne zażółcenia p.
marginesu. Lit.: SAP, t. VI, s. 291 – 294; SAP, t. V, s. 589-590;
A. Banach, „Polska książka ilustrowana”, Kraków 1959; I. Tessaro-Kosimowa, „Historia litografii warszawskiej”, Warszawa 1973.
Cena wyw.: 800
51. Wilno [Ruiny pałacu Barbary Radziwiłłówny]
Orda Napoleon, 1875
Rys. z natury Napoleon Orda, p.d.: Lit. w Lit. M. Fajansa w Warszawie; pod kompozycją tytuł i opis. Plansza z: „Album widoków gubernij grodzieńskiej, wileńskiej, kowieńskiej, wołyńskiej, podolskiej
i kijowskiej, w dwóch seryach, zawierających 80 widoków”, seria I i II,
Warszawa 1875. Stan zach.: punktowe zażółcenia bez szkody dla
kompozycji. Lit.: SAP, t. VI, s. 291 – 294; SAP, t. V, s. 589-590; A.
Banach, „Polska książka ilustrowana”, Kraków 1959; I. Tessaro-Kosimowa, „Historia litografii warszawskiej”, Warszawa 1973.
Cena wyw.: 800
poz. 41
| Akwarela, monotypia, rysunek | Grafika dawna | Portrety | Grafika widokowa | Grafika XX w. | Biogramy | Indeks |
poz. 48
| 13
Aukcja Letnia nr 1 (24)
poz. 55
poz. 97
poz. 92
poz. 88
14 |
poz. 101
poz. 100
poz. 99
| 15
Akwarela, monotypia, rysunek
poz. 54
poz. 56
poz. 57
52. Betley Wojciech
Ruiny zamku w Bochotnicy, 1911
Ołówek, karton; wym.: 19 x 27,7 cm; sygn. p.d. WB (monogram
wiązany) Bochotnica 1 XI 1911; praca naklejona na podkład z pieczątką własnościową oraz informacją: Rysował Wojciech Betley. Ze
zbioru Jana Sas-Zubrzyckiego.
Cena wyw.: 600
53. Betley Wojciech
Ruiny zamku w Ciechanowie, 1908
Kredka, karton; wym.: 22,5 x 30 cm; sygn. l.d. WB (monogram
wiązany) Ciechanów 9 X 08; praca naklejona na podkład z pieczątką własnościową oraz informacją: Ciechanów zamek. Rysował
Wojciech Betley. Ze zbioru Jana Sas-Zubrzyckiego.
Cena wyw.: 600
54. Betley Wojciech
Będzin. Zamek i synagoga, 1908
Ołówek, kredka, karton; wym.: 21,8 x 28,5 cm; sygn. l.d. WB
(monogram wiązany) Będzin 31 V 08; praca naklejona na podkład
z pieczątką własnościową oraz informacją: Będzin. Rysował Wojciech Betley. Ze zbioru Jana Sas-Zubrzyckiego.
Cena wyw.: 600
55. Broll Urszula
Akt nad wodą, 1956
Akwarela, tusz, papier; wym.: 29,5 x 20,5 cm; sygn. oł. na odwrocie: Broll 56; na odwrocie szkic aktu tuszem. (il. s. 14)
Cena wyw.: 500
16 |
56. Broll Urszula
Martwa natura z wazonami (szkic do obrazu), 1952
Gwasz, akwarela, ołówek/papier; wym.: 29,5 x 20,5 cm; sygn.
i dat. na odwrocie.
Cena wyw: 1500
57. Broll Urszula
Powidoki, 1955
Akwarela, gwasz, werniks, papier; wym.: 43 x 55 cm w świetle pp;
sygn. i dat. ołówkiem na odwrocie.
Cena wyw.: 1500
58. Brzeski Jan Maria
Autoportret, 1933
Kredka, papier; wym.: 21,5 x 19 cm; sygn. p.d. kompozycji
JMB33; na odwrocie ołówkowy szkic kobiety grającej w karty.
Cena wyw.: 600
59. Chrystow Sławomir
Uciekający, 2010
Tusz, akwarela, papier; wym.: 49,5 x 68,7 cm; sygn, dat. i tyt. p.b.:
S. Chrystow/Kraków 2010/Uciekający.
Cena wyw.: 2500
60. Chrystow Sławomir
Czary, 2008
Tusz, papier; wym.: 35 x 40 cm; sygn. i dat. śr.d.: S. Chrystow 2008,
tyt. p.d.
Cena wyw.: 1000
61. Czwartos Ignacy
Smok, 2009
Tusz, papier; wym.: 14,2 x 30 cm; sygn. d.: Ignacy Czwartos; dat.
g.: 2009 rok.
Cena wyw.: 950
63. Czwartos Ignacy
Uczta IV, 2009
Tusz, papier; wym.: 14 x 19,5 cm; sygn. d.: Ignacy Czwartos; dat.
g.: 2009 rok.
Cena wyw.: 700
poz. 59
64. Danford Charles
Zestaw widoków tatrzańskich z l. 80. XIX w. Efekt wyprawy angielskiego przyrodnika w Karpaty. Towarzyszył w niej arcyksięciu
Rudolfowi Habsburgowi.
a. Widok Morskiego Oka i jego otoczenia od pn-zach.
Akwarela, papier; wym.: 23 x 31,2 cm; sygn. tuszem l.d. monogramem wiązanym.
Obok dwa mniejsze pejzaże: Pejzaż z drzewami, akwarela, papier;
wym: 16,7 x 10,5; nie sygn.; Pejzaż górski z kozicą, tempera, płótno; wym. komp.: 12,5 x 7 cm; nie sygn.
b. Miejscowość Titel (obecnie Serbia) nad Dunajem
Ołówek, akwarela, papier; wym.: 11,5 x 18,3 cm; sygn. i tyt. oł. l.d.
Widok z Doliny Rybiego Potoku na Mięgusziecki Szczyt Wielki, Cubrynę i Mnicha.
Akwarela, papier; wym.: 27,2 x 17,3 cm; sygn. tuszem p.d. monogramem wiązanym.
Wioska na tle fragmentu Tatr Bielskich
Ołówek, papier; wym.: 9 x 13,5 cm; sygn. tuszem l.d. monogramem wiązanym.
Leżąca kozica
Ołówek, papier; wym.: 9 x 13 cm; sygn. oł.
poz. 62
poz. 64a
c. Widok znad Długiego Stawu w Dolinie Wielickiej na Wielicki
Szczyt i Przełęcz Polski Grzebień.
Akwarela, papier; wym.: 23 x 31 cm; sygn. tuszem l.d. monogramem wiązanym.
Widok znad Hrebienoka na Dolinę Zimnej Wody, z masywem Pośredniej Grani oraz Łomnicy
d. Widok z pn.-zach. z Przełęczy Polski Grzebień, na Dolinę Świstową i Zmarzły Staw.
Akwarela, papier; wym.: 17,5 x 27,5 cm; sygn. tuszem l.d. monogramem wiązanym.
Widok na Łomnicę z uzdrowiska Stary Smokowiec.
Akwarela, papier; wym.: 17 x 27 cm; sygn. tuszem l.d. monogramem wiązanym; na odwrocie ołówkowy szkic ruin zamku.
Widok Morskiego Oka i jego otoczenia z pn.-zach.
Akwarela, papier; wym.: 24,8 x 37 cm; sygn. tuszem l.d. monogramem wiązanym.
e. Widok z obszaru Tatr Wysokich
Akwarela, papier; wym.: 27 x 17,5 cm; sygn. l.d. monogramem
wiązanym.
Cena wyw.: 9800
poz. 64c
62. Czwartos Ignacy
Piękny pies, 2008
Tusz, papier; wym.: 10,3 x 30,2 cm; sygn. d.: Ignacy Czwartos; dat.
g.: 2008 rok.
Cena wyw.: 950
poz. 64d2
| 17
Aukcja Letnia nr 1 (24)
65. Halicka Alicja
Warszawa. Łazienki. Teatr na Wyspie, 1956
Tempera, gwasz; wym.: 30 x 22 cm; sygn. p.d.: Halicka.
Cena wyw.: 4500
66. Hoffmann Adam
Nad wodą, 1968
Akwarela, kredka, papier; wym.: 50 x 35 cm; sygn. p.d.: AH 18/IX
1968; na odwrocie sygn. oł.: NAD WODĄ Adam Hoffmann 1968.
Cena wyw.: 1200
poz. 65
poz. 66
67. Jakubowski Stanisław
Perun, 1924
Monotypia barwna; wym.: 31 x 23,4 cm; sygn. i dat. oł. p.d.: St.
Jakubowski 17 XI 924, l.d.: Perun (Monotypja).
Cena wyw.: 600
68. Jakubowski Stanisław
Hucułka, lata 20.
Monotypia barwna; wym.: 21 x 16,7 cm; sygn. p.d.: St. Jakubowski
(na podkładzie); w l.g. rogu płyty: monogram wiązany; monotypia
naklejona na papier.
Cena wyw.: 500
69. Jakubowski Stanisław
Pnie, lata 20.
Monotypia barwna; wym.: 23,7 x 17 cm; sygn. oł. p.d.: St Jakubowski; l.d.: Monotypia; w l. d. rogu płyty: monogram wiązany.
Cena wyw.: 400
poz. 68
poz. 85
poz. 71b
poz. 73
70. Jakubowski Stanisław
Perun, Prowe, Trigław, Bielboh, lata 20.
Tusz, gwasz, ołówek na tincie; wym.: 34 x 33,5 cm; sygn. oł. p.d.:
St. Jakubowski; w l.g. rogu płyty: monogram wiązany.
Cena wyw.: 800
71. Jakubowski Stanisław
Zespół trzech rysunków, lata 20.
Ołówek, papier; średni wym.: 26 x 13 cm; sygn.: St. Jakubowski;
jeden datowany 4 X 922; dwa motywy fantazyjnej architektury
prasłowiańskiej; szkic pnia drzewa.
Cena wyw.: 800
72. Jakubowski Stanisław
Sad, lata 20.
Monotypia barwna; wym.: 19,3 x 18,3 cm; sygn. oł. p.d.: St. Jakubowski; w p.g. rogu płyty: monogram wiązany.
Cena wyw.: 400
73. Jakubowski Stanisław
Łada, lata 20.
Akwarela, tusz; wym.: 18 x 16 cm; sygn. oł. p.d.: St. Jakubowski.
Cena wyw.: 400
74. Jarema Józef
Kompozycja abstrakcyjna, 1962
Technika mieszana, papier; wym.: 52 x 40 cm; sygn. l.d.: 62 J. Jarema; na odwrocie dodatkowe sygn. i dat.
Cena wyw.: 2000
poz. 81
18 |
75. Jasiński Feliks
Ogród, 1890
Akwarela, papier; wym.: 12,5 x 20,3 cm; nie sygn. Karta ze szkicownika artysty.
Cena wyw.: 400
77. Jasiński Feliks
Pejzaż, 1890
Akwarela, papier; wym.: 12,3 x 20,5 cm; nie sygn. Karta ze szkicownika artysty.
Cena wyw.: 400
78. Jasiński Feliks
Pejzaż z domami, 1892
Ołówek, papier; wym.: 11,7 x 19,3 cm; datowany: [18]92. Karta
ze szkicownika artysty.
Cena wyw.: 400
poz. 86
79. Jasiński Feliks
Miasteczko, 1896
Ołówek, papier; wym.: 21,5 x 16,7 cm; sygn. oł. p.d. JSN, dat.: 3
Aout 1896. Karta ze szkicownika artysty.
Cena wyw.: 400
80. Jasiński Feliks
Panorama miasteczka, 1896
Ołówek, papier; wym.: 17 x 21,7 cm; dat.: 27 Juillet 1896. Karta
ze szkicownika artysty.
Cena wyw.: 400
81. Kotsis Aleksander
Szkice pejzażowe, 2. poł. XIX w.
Ołówek, karton; wym.: 27,4 x 39,4 cm; sygn. monogramem wiązanym: AK; l.d. opis właścicielski: Szkice Aleksandra Kotsisa; na
pierwszej stronie karty: stodoła pod skałą oraz zabudowania gospodarcze; na odwrocie mostek nad strumieniem. Karta naklejona
na podkład z pieczęcią własnościową Jana Sas-Zubrzyckiego.
Cena wyw.: 2000
82. Kruszewski Józef Wincenty
Przed kościołem, lata 90. XIX w.
Akwarela, papier; wym.: 27 x 42,5 cm; sygn. piórkiem p.d. Kruszewski. Na odwrocie naklejka z wystawy malarstwa XIX w.
w Muzeum Wielkopolskim (1932).
Cena wyw.: 1600
83. Krzystoszański J.
Portal kościoła NMP w Krakowie, 1911
Akwarela, karton; wym.: 30,7 x 20,8 cm; sygn. p.d.: J. Krzystoszański 1911; w kartuszu opis: Szkic portalu w kosciele NPMaryi
w Krakowie; praca naklejona na podkład z pieczątką własnościową. Ze zbioru Jana Sas-Zubrzyckiego.
Cena wyw.: 600
84. Mikulski Kazimierz
Dwa akty kobiece, 1995
poz. 87
Tusz, papier; wym.: 30 x 23,8 cm; sygn. p.d.: KMikulski.
Cena wyw.: 2000
85. Mikulski Kazimierz
Tłuścioch-Lalka, 1969
Gwasz, ołówek; wym.: 16,2 x 11,5 cm; sygn. na odwrocie pp.: Mikulski, projekt lalki do przedstawienia Sindbad Żeglarz B. Leśmiana w Teatrze Lalki i Maski Groteska z 1969.
Cena wyw.: 1200
86. Młodożeniec Jan
Nakarmisz kruki, 1976
Tusz, karton; projekt plakatu; wym.: 28,5 x 21 cm; sygn. p.g.: Jan
Młodożeniec; l.g.: Carlos Saura; p.d.: Nakarmisz kruki [powinno
być „Nakarmić kruki”]. Plakat nie został zrealizowany, dystrybutor filmu wybrał ostatecznie projekt A. Klimowskiego.
Cena wyw.: 800
87. Nikifor Krynicki
Krynica Zdrój
Kredka, papier; wym.: 15,6 x 22,7 cm; tyt. d.: Krynica Zdroj Krakowski Willa …, na odwrocie trzy pieczątki własne artysty.
Cena wyw.: 1500
76. Jasiński Feliks
Młyn wodny, 1890
Cena wyw.: 400
| 19
Aukcja Letnia nr 1 (24)
88. Noakowski Stanisław
Wnętrze, 1927
Akwarela, papier; wym.: 61 x 46,5 cm; sygn. p.d.: SN (monogram
wiązany); praca naklejona, w oryg. pp. (il. s. 14)
Cena wyw.: 6000
89. Noakowski Stanisław
Dziedziniec arkadowy, 1916
Tusz, akwarela, papier; wym.: 39 x 34 cm; sygn. p.d.: SN (monogram wiązany) 11 VI 916; praca naklejona, w oryg. pp.
Cena wyw.: 3200
90. Noakowski Stanisław
Brama wjazdowa, 1918
Akwarela, tusz, papier; wym.: 45,5 x 33,5 cm; sygn. p.d.: SN (monogram wiązany) 12 VI 1918; praca naklejona, w oryg. pp.
Cena wyw.: 3200
91. Orbitowski Janusz
Kompozycja owalna, 1995
Tusz, papier; wym.: owal. wys.: 46,5 cm, szer.: 35,6 cm; sygn. i dat.
oł. p.d.: Janusz Orbitowski 1995.
Cena wyw.: 1300
poz. 89
92. Rapacki Józef
Pejzaż z rzeką. Mazowsze, 1903
Akwarela, papier; wym.: 37 x 25,7 cm; sygn. p.d.: Józef Rapacki
1903. (il. s. 14)
Cena wyw.: 2500
93. Rapacki Józef
Kompozycja z zabudowaniami dworskimi. Mazowsze, ok. 1900
Akwarela, papier; wym.: 37 x 25,7 cm; sygn. p.d.: Józef Rapacki.
Cena wyw.: 2000
94. Rosenstein Erna
Kompozycja abstrakcyjna, 1976
Tusz, papier; wym.: 21 x 25 cm; sygn. w obrębie kompozycji p.d.:
E. Rosenstein 1976.
Cena wyw.: 800
poz. 90
poz. 94
95. Szukalski Stanisław
Zespół rysunków, 1913-1938
Ołówek, papier; wym. arkuszy: 29,7 x 21,2 cm. 1. Mężczyzna
w meloniku, sygn. monogramem wiązanym, 1913; 2. Dziewczyna
z harmonią, sygn. monogramem wiązanym, 1913; 3. Król Maciuś I,
nie sygn.; 4. Po nitce do kłębka, sygn. monogramem wiązanym, 1913.
Cena wyw.: 1200
96. Skarżyński Jerzy
Pocałunek, lata 60. XX w.
Tusz, papier; wym.: 32 x 23 cm; nie sygn.; zbiory rodziny artysty.
Cena wyw.: 1000
97. Sperling-Jarema Maria
Kompozycja abstrakcyjna, 1958
Technika mieszana, papier; wym.: 54,3 x 35 cm; sygn. p.d.: M.
Sperling 58; na odwrocie kompozycja geometryczna (oł.). (il. s. 14)
Cena wyw.: 2800
98. Stanek Zdzisław
Światła w międzyprzestrzeni, 1959
Technika mieszana, papier; wym.: 36 x 26 cm; nie sygn. Lit:
20 |
„Zdzisław Stanek. Prace z lat 50. i 60.”, kat. wystawy, Kraków 2009.
Cena wyw.: 1600
100. Stanek Zdzisław
Światła w międzyprzetrzeni, 1959
Technika mieszana; wym.: 32,1 x 22,9 cm; nie sygn. Lit:
„Zdzisław Stanek. Prace z lat 50. i 60.”, kat. wystawy, Kraków
2009. (il. s. 14)
Cena wyw.: 1600
poz. 95d
101. Taranczewski Wacław
Mała malarka, lata 30./40. XX w.
Sangwina, papier; wym.: 23,7 x 29,1 cm; nie sygn. (il. s. 14)
Cena wyw.: 3000
102. Taranczewski Wacław
Tusz, węgiel, ołówek; wym.: 25 x 27 cm; nie sygn.; na odwrocie
fragment innej kompozycji ołówkiem; praca ze zbiorów rodziny artysty.
Cena wyw.: 2300
103. Umińska Jadwiga
Kompozycja, lata 50.
Monotypia; wym.: 30 x 42 cm; sygn. p.d.: Jadwiga Umińska.
Cena wyw.: 500
poz. 104
104. Witkiewicz Stanisłw Ignacy
Dyliżans, 1926
Tusz, papier; wym.: 22,5 x 28 cm; sygn. p.d.: Witkacy 1926/
NP1 III.
Cena wyw.: 3000
105. Wyspiański Stanisław
Zygmunt August, Barbara Radziwiłłówna i Mikołaj Radziwiłł, 1907
Ołówek, kalka; wym.: 38 x 30,8 cm; nie sygn. Szkic kostiumów
do scenografii niedokończonego dramatu „Zygmunt August –
sceny dramatyczne” (prace nad sztuką i jej inscenizacją przerwała śmierć artysty).
Cena wyw.: 2000
Autor nieznany
106. Dama w rokokowej sukni, XVIII w.
Akwarela, papier czerpany ze znakami wodnymi; wym.: 24,2 x
18,4 cm; nie sygn.; opis w jęz. francuskim na odwrocie. Pieczęć
własnościowa. Karta naklejona na podkład. Ze zbioru Jana SasZubrzyckiego.
Cena wyw.: 600
107. Ostróg na Wołyniu, lata 20.
Ołówek, węgiel, karton; wym.: 25 x 35 cm; nie sygn.
Cena wyw.: 400
poz. 105
108. Stroje hiszpańskie, początek XIX w.
Zespół trzech akwarel na papierze; wym.: 21 x 13,2 cm; nie sygn.
1. Pielgrzym do Santiago, 2. Szlachcianka w białej sukni, 3. Wieśniaczka z dzieckiem; pieczęć własnościowa i opis techniki. Karty
naklejone na podkład. Ze zbioru Jana Sas-Zubrzyckiego.
Cena wyw.: 900
99. Stanek Zdzisław
Kompozycja świetlna, ok. 1960
Technika mieszana, papier; wym.: 42,5 x 60 cm; potwierdzenie
autentyczności przez siostrę artysty [na odwrocie]. (il. s. 14)
Cena wyw.: 1800
| 21
Aukcja Letnia nr 1 (24)
poz. 111
poz. 110
poz. 117
poz. 113
poz. 120
22 |
Grafika dawna
poz. 116
109. Adam Albert
Patrol kirasjerów przy dworskiej studni, ok. 1830
Litografia; wym.: 218 x 305 mm; sygn. pł. p.d.: AAdam. Pod kompozycją opis: Jachimczki le 28 Juin. Opis typograficzny: Imprimee
chez l’editeur J. M. Hermann a Munich. Scena z kampanii napoleońskiej, w której A. Adam brał udział, opublikowana w dziele
„Voyage pittoresque et militaire de Willenberg en Prusse jusqu’e
Moscou fait 1812 pris sur le terrain meme, et lithographie par Albert Adam”, Monachium, 1827-33.
Cena wyw.: 400
poz. 115
poz. 118
110. Dürer Albrecht
Der Martyrium der zehntausend Christen [Męczeństwo 10 tysięcy
chrześcijan], 1497
Drzeworyt, papier czerpany; wym. komp.: 388 x 285 mm; sygn.
na pł. monogramem wiązanym AD. Grafika samoistna, nie była
częścią publikacji zwartej. Rzadkie (odbitka z 1. poł. XVI w.).
Stan zach.: wyraźny ubytek w p.d. rogu. Lit.: Bartsch 117; Meder 218; A. Deguer, „Albrecht Dürer. Samtliche Holzschnitte”,
Burghaus 1981 poz. 108. (il. s. 22)
Cena wyw.: 2800
poz. 112
111. Dürer Albrecht
Die Hl. Familie mit Joachim und Anna [Święta Rodzina ze św.
Anną i św. Joachimem], 1511
Drzeworyt, papier czerpany; wym.: 236 x 158 mm; odbitka
przycięta do granic kompozycji; sygn. pł. l.g.: AD (monogram
wiązany) 1511. Samoistna grafika, nie pochodząca z książki; odbitka z epoki. Rzadkie. Stan zachowania: niewielkie naddarcia
planszy oaz podklejenie, przetarcia na odwrocie. Na odwrocie
opisy własnościowe (m.in. J. Storch a Milan 1797). Lit.: Bartsch
96, Meder 226. (il. s. 22)
Cena wyw.: 4500
112. Redlich Henryk
Unia lubelska 1569 rok, 1881/82
Premia TPSP w Krakowie za rok 1881/82.
Akwaforta wg obrazu Jana Matejki; wym.: 580 x 868 mm; sygn.
na pł. p.d.: Rytował na miedzi Henryk Redlich w Warszawie, tyt.
na pł. l.d.
Cena wyw.: 2300
poz. 109
Aukcja Letnia nr 1 (24)
113. Rembrandt van Rijn
Uczony w swojej pracownik (Faust), ok. 1652
Akwaforta, sucha igła, rylec; wym.: 211 x 162 mm; fragment filigranu z motywem winogron; stan III/XVIII w. Jedna z najbardziej interesujących grafik Rembrandta; przedstawia uczonego
alchemika utożsamianego z Johannem Faustem (który miał studiować magię i czarnoksięstwo w Krakowie). Lit.: Bartsch 270; K.
Krużel, „Rembrandt van Rijn”, Kraków 2006, s. 228-231. (il. s. 22)
cena: 12 000
114. Rembrandt van Rijn (kopia)
Ukrzyżowanie, początek XIX w.
Akwaforta, sucha igła; 133 x 97 mm; sygn. l.d. Rembrandt inv[enit]; naśladownictwo klasycznej pracy Rembrandta. Stan zachowania: zakwaszenia papieru. Lit.: Hollstein 79, kopia I, s. 44.
Cenawyw.: 600
115. Visscher Claes Janszoon młodszy
Eliasz, na oczach Elizeusza, wzięty do nieba w wozie ognistym, XVII w.
Miedzioryt; wym. planszy: 440 x 540 mm; sygn. pł. w obrębie
kompozycji l.d.: Vischer excudit; pod kompozycją l.d.: Pieter Potter
pinnit; p.d.: P. Nolpe fec.; opis w jęz. łac. i holend. Grafika z: „The
Holy Bible”, Oxford 1686. Stan zachowania: charakterystyczne,
wydawnicze zgięcia w połowie grafiki; na zgięciu (od dołu ryciny)
naddarcie dł. 5 cm.
Cena wyw.: 2000
poz. 114
116. Visscher Claes Janszoon młodszy
Eliasz, w obecności Achaba, składa ofiarę całopalną, XVII w.
Miedzioryt; wym. planszy: 440 x 540 mm; sygn. pł. pod opisem
kompozycji l.d.: I. Breenbergh invent.; ś.d.: Vischer excudit; p.d.:
Pieter Nolpe schulp.; opis w jęz. łac. i holend. Grafika z: „The Holy
Bible”, Oxford 1686. Stan zachowania: charakterystyczne, wydawnicze zgięcia w połowie grafiki; stan bardzo dobry.
Cena wyw.: 2000
117. Visscher Claes Janszoon młodszy
Samson burzy dom Filistynów, XVII w.
kompozycji l.d.: N. Vischer excud., S. Vouet inventor; opis w jęz.
holend., franc., niem. i ang. Grafika z: „The Holy Bible”, Oxford
1686. Stan zachowania: charakterystyczne, wydawnicze zgięcia
w połowie grafiki; stan bardzo dobry. (il. s. 22)
Cena wyw.: 2000
118. Visscher Claes Janszoon młodszy
Sen Jakuba, XVII w.
Miedzioryt; wym. planszy: 440 x 540 mm; sygn. pł. w obrębie kompozycji p.d.: Vischer excudit; opis w jęz. holend. Grafika
z: „The Holy Bible”, Oxford 1686. Stan zachowania: charakterystyczne, wydawnicze zgięcia w połowie grafiki; na zgięciu (od dołu
ryciny) naddarcie dł. 2 cm.
Cena wyw.: 2000
119. Visscher Claes Janszoon młodszy
Rzeź niewiniątek, XVII w.
Miedzioryt; wym. planszy: 440 x 540 mm; sygn. pł. w obrębie kompozycji l.d.: Iacobus Tintoret inventor; ś.d.: Geetruyt Rogmans schulp.
Vischer excudit; pod kompozycją opis w jęz. holend. Grafika z: „The
Holy Bible”, Oxford 1686. Stan zachowania: charakterystyczne, wydawnicze zgięcia w połowie grafiki; stan bardzo dobry. (il. s. 4)
Cena wyw.: 2000
120. Visscher Claes Janszoon młodszy
Chrzest Jezusa w Jordanie, XVII w.
24 |
poz. 119
kompozycji p.d.: Marten de Vos inven., Vischer excudit; pod kompozycją opis w jęz. holend. Grafika z: „The Holy Bible”, Oxford
Cena wyw.: 2000
121. Visscher Claes Janszoon młodszy
Chrystus i niewierny Tomasz, XVII w.
kompozycji l.d.: Gualterus Crabeth inventor; p.d.: C.V. Dalen sculp..;
tytuł w jęz. łac. Grafika z: „The Holy Bible”, Oxford 1686. Stan zachowania: charakterystyczne, wydawnicze zgięcia w połowie grafiki; od dołu drobne naddarcia arkusza bez szkody dla kompozycji.
Cena wyw.: 2000
122. Visscher Claes Janszoon młodszy
Bóg oddaje Synowi Człowieczemu władzę sądu, XVII w.
Miedzioryt; wym. planszy: 440 x 540 mm; sygn. pł. w obrębie kompozycji p.d.: Marten de Vos inventor, Vischer excudebat; pod kompozycją opis w jęz. holend. Grafika z: „The Holy Bible”, Oxford 1686.
Stan zachowania: charakterystyczne, wydawnicze zgięcia w połowie
grafiki; na zgięciu (od dołu ryciny) naddarcie dł. 12 cm.
Cena wyw.: 2000
poz. 135
poz. 139
poz. 129
poz. 125
| 25
Dawny portret
124. Cesarz Franciszek Józef I
Pochwalski Kazimierz, ok. 1900
Akwaforta; wym.: 393 x 247 mm; sygn. pł. p.d.: K. Pochwalski,
Hahn sc. Pod kompozycją: Viribus Unitis i fascimille cesarskiego
podpisu; l.d. sucha pieczęć z koroną cesarską i napisem: An Ehren
und an Siegen Reich. Plansza z bibliofilskiego albumu J. von Helferta, „An Ehren und an Siegen Reich. Bilder aus Österreichs Geschichte”, Wien, ok. 1900.
Cena wyw.: 360
125. Jan II Kazimierz
Merian Caspar (?), 1652
Miedzioryt; wym.: 280 x 172 mm; nie sygn. Portret w owalu ¾;
niżej draperia z napisem: Ioannes Casimrus dei gratia Rex Poloniae,
Mag: Dux Lithuaniae, Rusiae, Prusiae, Masoviae, Samogitiae, Livoniae, Smolensciae, Severiae, Czernichoviaeque: nec non Suecorum
Gothorum Vandalorum que Haereditarius Rex. Grafika z pracy
„Theatrum Europaeum”, Frankfurt n. Menem 1652, t. VI, s. 547.
Lit.: „Katalog portretów osobistości polskich i obcych w Polsce
działających”, Warszawa 1992, t. 2, poz. 1699. (il. s. 25)
Cena wyw.: 600
poz. 126
126. Jan II Kazimierz
Autor nieznany, 2. poł. XVII w.
Miedzioryt; wym.: 178 x 121 mm; nie sygn. Kompozycja wg obrazu D. Schulza i miedziorytu W. Hondius; opis pod kompozycją:
Iuan Casimiro [herb Rzeczypospolitej oraz Snopek Wazów] Rey
de Polonia; wersję z postacią odwróconą w lewo wykonał pierwotnie
J. Sandrart. Lit.: „Katalog portretów osobistości polskich i obcych
w Polsce działających”, Warszawa 1998, suplement, poz. 6743.
Cena wyw.: 600
127. Gen. Karol Kniaziewicz
Kurowski Józef Szymon, ok. 1842
Litografia; wym.: 300 x 240 mm; sygn. pod kompozycją z p.: Litho. d’apres nature par Kurowski, z l.: Imp. Lemercier, Benard et C.;
pod portretem fascimille podpisu Kniaziewicza, niżej Karol Kniaziewicz; w wieńcu laurowym wymienione pola bitew (Gaeta, Neapol, Trebbia, Hohenlinden, Smolensk, Moskowa [sic]). Odmienny
wariant ryciny opisanej w „Katalog portretów osobistości polskich
i obcych w Polsce działających”, Warszawa 1992, t. II, poz. 2229.
Cena wyw.: 400
poz. 124
123. Gen. Jan Henryk Dąbrowski
Autor nieznany, 1829
Litografia; wym. kompozycji: 180 x 170 mm; nie sygn.; I. H. Dabrowski/Generał jazdy Senator Wojewoda. Pod kompozycją napis
typograficzny: Poznań w Litografii K.[arola] A.[ntoniego] Simona.
Grafika z: „Zbiór wizerunków wsławionych w ostatnich czasach
Polaków”, Poznań [1829]. Lit.: „Katalog portretów osobistości polskich i obcych w Polsce działających”, Warszawa 1992, t. I, poz. 935.
Cena wyw.: 600
26 |
128. Henryk Walezy
Larmessin Nicolas, przed 1716
Miedzioryt; wym.: 238 x 170 mm; sygn. (w owalu): De Larmessin Sculp. Pod kompozycją w owalu ozdobionym herbami Polski
i Francji nota biograficzna i opis edytorski: A’ Paris Chez P. Bertrand Rue Saint Jacques A’ La Pomme D’or‎, proche St. Seuerin. Grafika
z pracy wydanej przez P. Bertranda „Portraits gravure cuivre Imprimee sur papier representant - avec notice biographique”, Paris 1716.
Cena wyw.: 600
129. Jan Łaski (młodszy)
Hondius Hendrik St., 1602
Miedzioryt; wym.: 168 x 120 mm; sygn. pł. p.g.: H. fe.; pod portretem opis: IOANNES ALASCO POLONUS Temporibus fonit te
saris Anglia. Lasce Nobilis, et vera Nobilitatis amans. Sic tua te pietas
dunit, patriaque reduxit Incolumem. gentil lumen, amorque tue. Cum
privill. Na odwrocie fragment druku w jęz. holend. Rycina pochodzi z dzieła J. Verheiden, J. Knox, A. Hyperius, „Af-beeldingen van
sommighe in Godts-woort ervarene mannen, die bestreden heb-
poz. 130
ben den Roomschen Antichrist”, Haga 1603, pierwszego hol. wydania sławnej serii portretowej postaci najbardziej zasłużonych dla
reformacji. Lit.: Hollstein, „Hendrick Hondius” (1994), 156-208;
„Bibl. Belg”. V 4; Simoni V 158; Van Someren, „Cat. Portr.”, 169c;
Hollstein IX, „H. Hondius” 159; NNBW VIII, 805-7. (il. s. 25)
Cena wyw.: 600
130. Michał Korybut Wiśniowiecki
Merian Caspar (?), 1682
Miedzioryt; wym.: 164 x 117 mm; nie sygn. Poniżej kompozycji
opis: Piastvs Michael Korybvtvs Wiecnewicky [!] Rex Poloniae. Grafika z pracy „Theatrum Europaeum”, Frankfurt n. Menem 1682,
t. XI, plansza między ss. 78 i 79. Lit.: „Katalog portretów osobistości polskich i obcych w Polsce działających”, Warszawa 1992,
t. III, poz. 3400.
Cena wyw.: 600
131. Michał Korybut Wiśniowiecki
Merian Caspar (lub Matthaus mł.), przed 1677
Miedzioryt; wym: 170 x 124 mm; na wstędze napis: Michale
Thomas Koribut Dux Wiesniowiecius etc. electus 19.9 Junii 1669
Rex Poloniae. Grafika z dzieła „Theatrum Europeaum”, Frankfurt
n. Menem 1677, t. X, plansza między stronami 282 i 283. Lit.:
„Katalog portretów osobistości polskich i obcych w Polsce działających”, Warszawa 1992, t. III, poz. 3393.
Cena wyw.: 600
poz. 131
132. Jerzy Mniszech
Kilian Lucas, przed 1637
Miedzioryt; wym.: 192 x 125 mm; sygn. pod kompozycją: Lucas
Kilianus Aug[ustan]us Scalpsit. W owalu opis: Illustris. d. Georg
Mnischek comes de magna et Parva Kvnczyce Palat. Sendomirien.
& Magni Moscoviae Dvis & Socer. U dołu cytat z biblijnej Księgi
Tobiasza. Lit.: „Katalog portretów osobistości polskich i obcych
w Polsce działających”, Warszawa 1992, t. III, poz. 3529.
Cena wyw.: 600
133. Julian Ursyn Niemcewicz
Llanta Jacques Francois, 1834
Litografia; wym.: 250 x 220 mm; sygn. l.d.: Llanta 1834, p.d.: Lith.
de Villain; pod portretem fascimille podpisu Niemcewicza i opis:
Julien Ursin Niemcewicz. Tablica z dzieła J. Straszewicza, „Die Polen und die Polinnen der Revolution vom 29 November 1830”,
Stuttgart [1832-37]. Lit.: „Katalog portretów osobistości polskich
i obcych w Polsce działających”, Warszawa 1992, t. III, poz. 3667.
Cena wyw.: 450
poz. 128
| 27
Aukcja Letnia nr 1 (24)
134. Edward Reszke
Desmoulin Louis, ok. 1900
Akwaforta; wym.: 160 x 130 mm (odcisk płyty); sygn. w obrębie kompozycji: L. Desmoulin. Pod kompozycją opis oł.: Reszke.
Chantem polonais; odbitka przedliterowa. Bardzo rzadki portret
wielkiego polskiego śpiewaka operowego.
Cena wyw.: 300
135. Portret konny Jakuba Sobieskiego
Autor nieznany, ok. 1683
Miedzioryt; wym.: 339 x 287 mm; nie sygn. Pod kompozycją
opis: Jacobus Koenigliches Prinz in Polen; propagandowy sztych
niem.; para z wizerunkiem Jana III (zob. lit. il. 206); wzorowany
na akwafortach S. Della Belli (koń, strój jeźdźca); w tle scena bitwy z Turkami; jedyny znany konny wizerunek królewicza Jakuba.
Rzadkie! Lit.: M. Morka, „Polski nowożytny portret konny i jego
europejska geneza”, Ossolineum 1986, s. 150, il. 209. (il. s. 25)
Cena wyw.: 2400
136. Stanisław August Poniatowski
Teigl, 1783
Miedzioryt; wym. komp.: 198 x 125 mm; syg. pł. pod komp. z p.:
Teigl sculp. London 1783. Pod kompozycją opis: Stanislaus Augustus
[herb Rzeczypospolitej i Ciołek Poniatowskich] King of Poland.
Niżej napis typograficzny: Published according to Act of Parliament.
Jan 1st 1784 by T. Cadell in the Strand. Grafika z pracy W. Coxa,
„Travels into Poland, Russia…”, Londyn 1785, t. I, s. 151. Lit.: E.
Hutten-Czapski, „Spis rycin przedstawiających portrety przeważnie polskich osobistości…”, reprint Warszawa 2001, poz. 1868.
Cena wyw.: 400
poz. 132
137. Stanisław August Poniatowski
Krethlow Jan Ferdynand Gotfryd, 1785
Miedzioryt punktowy; wym. komp.: 95 x 53 mm, owal: 58 x 49
mm; sygn. pł. śr. pod kompozycją: Krethlow Sc. 1795; niżej opis:
Stanislaus Augustus Poniatowski geb. d. 17 Jan. 1732, Reg. seit d. 7
Sep. 1764 i to samo w jęz. franc. Grafika z: „Almanach historique
et genealogique pour l’anne 1796 […] par D. Chodowiecki”, Berlin
1796. Lit.: „Katalog portretów osobistości polskich i obcych w Polsce działających”, Warszawa 1995, t. V, poz. 5026.
Cena wyw.: 400
138. Stanisław August Poniatowski
Ridley William, 1794
Miedzioryt; wym. komp.: 135 x 95 mm; sygn. pł.: W. Ridley Sculp.
Pod kompozycją opis: Stanislaus Augustus King of Poland. Niżej
napis typograficzny: Published as the Act. directs, August 11.1794
by B. Crosby 4 Stationers Court. Lit.: E. Hutten-Czapski, „Spis
rycin przedstawiających portrety przeważnie polskich osobistości…”, reprint Warszawa 2001, poz. 1859.
Cena wyw.: 400
poz. 133
28 |
139. Władysław IV
Jode Pieter [II] de, przed 1651
Miedzioryt; wym.: 164 x 120 mm; sygn. pod opisem: P. de Iode
fecie et excud. Opis w wolutowym cokole: Vladislavs IV Dei Gratia Rex Poloniae ac Svecia etc. Praca pochodzi z albumu portretów
władców „Theatrum pontificum, imperatorum, regum, ducum,
principum, etc. pace et bello illustrium”, wydawanego i wznawianego przez P. de Jode St. i P. de Jode Mł. w Antwerpii, w l. 165160. Lit.: „Katalog portretów osobistości polskich i obcych w Polsce
działających”, Warszawa 1995, t. V, poz. 5935. (il. s. 25)
Cena wyw.: 600
poz. 137
poz. 138
poz. 140
140. Jan Zamoyski
Custos Dominicus, przełom XVI i XVII w.
Miedzioryt; wym.: 178 x 140 mm; nie sygn. W otoku portretu: Iohannes de Zamoscio Cancellarius et svmmvs dux exercitvv Regni Poloniae; tekst powtórzony nad portretem; pod grafiką krótki tekst panegiryczny w jęz. łac. Lit.: „Katalog portretów osobistości polskich
i obcych w Polsce działających”, Warszawa 1995, t. V, poz. 6217.
Cena wyw.: 600
poz. 136
| 29
Aukcja Letnia nr 1 (24)
poz. 145
poz. 188
poz. 218
30 |
poz. 152
poz. 207
poz. 263
poz. 204
poz. 249
poz. 258
poz. 266
poz. 288
poz. 239
poz. 292
| 31
Grafika XX i XXI wieku
141. Acedański Zygmunt
Martwa natura, lata 30.
Akwaforta; wym.: 191 x 120 mm; sygn. oł. p.d.: Zygmunt Acedański, l.d.: Akwaforta. Martwa natura.
Cena wyw.: 400
142. Acedański Zygmunt
Mniszka, lata 60. XX w.
Linoryt barwny; wym.: 245 x 320 mm; sygn. oł. l.d.: Z. Acedański,
p.d.: Linoryt.
Cena wyw.: 300
poz. 142
143. Acedański Zygmunt
Duszniki Zdrój. Muzeum Papiernictwa, lata 60. XX w.
Linoryt; wym.: 325 x 430 mm; sygn. oł. l.d.: Z. Acedański, p.d.:
Linoryt.
Cena wyw.: 400
144. Acedański Zygmunt
Tarnów, lata 60. XX w.
Linoryt; wym.: 295 x 578 mm; sygn. oł. l.d.: Z. Acedański, p.d.:
Linoryt.
Cena wyw.: 400
145. Bartłomiejczyk Edmund
Martwa natura z owocami, 1930
Drzeworyt barwny; wym.: 240 x 185 mm; sygn. i dat. oł. śr.d.: Edmund Bartłomiejczyk 1930 r. (il. s. 30)
Cena wyw.: 1600
poz. 143
146. Bartłomiejczyk Edmund
Kolęda, lata 30.
Drzeworyt; wym.: 115 x 145 mm; sygn. oł. śr.d.: E. Bartłomiejczyk.
Cena wyw.: 800
147. Bartłomiejczyk Edmund
Stary góral, 1935
Drzeworyt; wym.: 145 x 120 mm; sygn. i dat. oł. śr.d.: E.Bartłomiejczyk 1935 oraz pł. p.g. monogram wiązany: EB.
Cena wyw.: 800
148. Bartłomiejczyk Edmund
Dziady przy bramie cmentarnej, 1939
Drzeworyt; wym.: 235 x 300 mm; sygn. oł. śr.d.: E. Bartłomiejczyk,
p.d. oł.: 39; płyta p.d. monogram wiązany: EB; grafika z: „Zbiór
drzeworytów”, Warszawa 1939; odbitka numerowana 142/150.
Cena wyw.: 1000
poz. 146
32 |
149. Bartłomiejczyk Edmund
Kosiarz, 1939
Drzeworyt; wym.: 230 x 300 mm; sygn. oł. śr.d.: E. Bartłomiejczyk,
płyta l.d. monogram wiązany: EB; grafika z: „Zbiór drzeworytów”,
Warszawa 1939.
Cena wyw.: 1000
150. Bartłomiejczyk Edmund
Oracz, 1938
Drzeworyt; wym.: 225 x 295 mm; sygn. oł. śr.d.: E. Bartłomiejczyk,
p.d. oł.: 38, płyta l.g. monogram wiązany: EB; grafika z: „Zbiór
drzeworytów”, Warszawa 1939; odbitka numerowana 120/150.
Cena wyw.: 1000
152. Berlewi Henryk
Akt, 1922-1964
Litografia dwubarwna; wym.: 400 x 160 mm (wym. planszy: 615
x 495 mm); sygn. w obrębie komp.: H. Berlewi 1922, sygn. oł. p.d.:
H. Berlewi 1922-1964; odb. nr. l.d.: 18/200. (il. s. 30)
Cena wyw.: 5500
poz. 147
153. Bożek Kacper
Bożek ciężkozbrojny, 2001
Akwaforta, akwatinta; wym.: 652 x 652 mm; sygn.i dat. oł. p.d.:
Kacper Bożek I/XXI [2001].
Cena wyw.: 600
154. Bożek Kacper
Mediewistyka. Tryptyk: Milites Templi, Dominicanes, Firma, 2002-03
Akwaforta, akwatinta; wym. plansz: 495 x 665 mm; 489 x 659
mm; 644 x 490 mm; egz. 48/100.
Cena wyw.: 1400
155. Bożek Kacper
Chwała miniona, 2005
Akwaforta, akwatinta; wym.: 320 x 295 mm, sygn. oł. p.d.: Kacper
Bożek V/XXI [2005], tyt. śr.d., egz. 4/50.
Cena wyw.: 500
poz. 148
156. Bożek Kacper
Anielski orszak, 2008
Litografia barwna; wym.: 535 x 605 mm, sygn. i dat. p.d.: Kacper
Bożek VIII/XXI [2008], tyt. śr.d., egz. 1/20. Lit.: Kacper Bożek,
katalog wystawy, Kraków 2010, s. 36.
Cena wyw.: 500
157. Chrystow Sławomir
Nocna kąpiel, 2000
Linoryt barwny, papier; wym. komp.: 400 x 480 mm; wym. pl.:
520 x 775 mm; sygn. i dat. oł. p.d.: S. Chrystow 2000/07 i pieczątka, egz. 3/10.
Cena wyw.: 400
158. Chrystow Sławomir
Wielkie ryby, 2001
Linoryt, papier; wym. komp.: 500 x 400 mm; wym. pl.: 705 x 500
mm; sygn i dat. oł . p.d.: S. Chrystow 2001/07 i pieczątka, e/a.
Cena wyw.: 400
159. Chrystow Sławomir
Moja śląska legenda, 2003
Linoryt, papier; wym. komp.: 410 x 575 mm; wym. pl.: 500 x 360
mm; sygn i dat. oł . p.d.: S. Chrystow 2003 i pieczątka, egz. 1/10.
Cena wyw.: 400
poz. 160
poz. 154
151. Bartłomiejczyk Edmund
Posiłek w wiejskiej izbie, 1939
Drzeworyt; wym.: 224 x 300 mm; sygn. oł. śr.d.: E. Bartłomiejczyk, płyta p.d.: monogram wiązany EB; grafika z: „Zbiór drzeworytów”, Warszawa 1939.
Cena wyw.: 1000
| 33
Aukcja Letnia nr 1 (24)
160. Chrystow Sławomir
Regiment św. Jadwigi, 2006
Linoryt, papier; wym. komp.: 455 x 625 mm; wym. pl.: 500 x 705
mm; sygn.i dat. oł. p.d. S. Chrystow i pieczątka, egz. 1/10.
Cena wyw.: 400
161. Cieślewski Tadeusz syn
Stare mury. Motyw z ul. Brzozowej w Warszawie, 1924
Akwaforta, sucha igła; wym.: 118 x 94 mm; sygn. p.d.: T. Cieślewski syn, l.d.: 1924.
Cena wyw.: 1000
162. Cieślewski Tadeusz syn
Portret Artura Oppmana, 1930
Akwaforta; wym.: 176 x 115 mm; sygn. na wstędze: in. del. et aquai.
T. Cieślewski syn 1930.
Cena wyw.: 700
poz. 163
163. Cieślewski Tadeusz syn
Zaułki paryskie, 1930
Drzeworyt; wym.: 158 x 123 mm; sygn. oł. p.d.: T. Cieślewski syn.
Cena wyw.: 1200
164. Cieślewski Tadeusz syn
Portret Tadeusza Kulisiewicza, 1932
Drzeworyt; wym.: 139 x 99 mm; sygn. oł. p.d.: T. Cieślewski syn.
Cena wyw.: 1200
165. Cieślewski Tadeusz syn
Motyw dzielnicy staromiejskiej od strony Powiśla, 1937
Drzeworyt, odbitka brązową farbą; wym.: 168 x 117 mm; nie
sygn.; grafika z książki A. Oppmana „Nowe oczy”, Warszawa
1937.
Cena wyw.: 700
166. Daniec Tomasz
Skrawek nieba nad głową, 1998
Intaglio, akwaforta; wym.: 348 x 500 mm; sygn. i dat. oł. p.d.: TDaniec 1998, tyt. śr.d., egz,. 7/30.
Cena wyw.: 400
poz. 163
167. Duda Gracz Jerzy
Duda Gracz. Portrety Motywy Polskie, 1974
Litograficzny katalog wystawy; zawiera 9 oryginalnych litografii
artysty; wym.: 305 x 207 mm; sygn. na IV stronie okładki Jerzy
Duda-Gracz 74, odręcznie numerowany 187/200. Artystyczny
katalog wystawy w Galerii PSP-ZPAP w Katowicach, Warszawa
IX 1974; 12 s., okładka (na IV stronie przedarcie dł. 6 cm).
Cena wyw.: 1800
168. Dzieliński Kazimierz
Katedra na Wawelu, lata 30.
Akwaforta; wym.: 407 x 274 mm; sygn. oł. p.d.: K. Dzieliński, tyt. l.d.
Cena wyw.: 500
169. Dzieliński Kazimierz
Ratusz w Krakowie, lata 30.
Akwaforta; wym.: 435 x 293 mm; sygn. oł. p.d.: K. Dzieliński, tyt. l.d.
Cena wyw.: 500
poz. 167
34 |
170. Filipkiewicz Stefan
Kościół św. Andrzeja, 1926
Litografia barwna; wym.: 430 x 350 mm; sygn. pł. p.d.: SF. Plansza
z teki „Kraków. 6 autolitografii”, Kraków 1926. Lit.: M. Grońska,
„Grafika w książce, tece i albumie”, Wrocław 1994, poz. 28.
Cena wyw.: 300
172. Gaj Jacek
Ilustracja do Auto da fé E. Canetti’ego, 1967
Akwaforta, akwatinta; wym.: 215 x 175 mm, dedykacja p.d.: Cioci
Zosi Dembskiej - Jacek Gaj 14.IX.72.
Cena wyw.: 1000
173. Grabowski Jerzy
Układ paralelny - studium, 1997
Linoryt barwny, relief; wym.: 520 x 810 mm; sygn. oł. p.d.: Jerzy
Grabowski imp.; po lewej data i tytuł; odbitka nr 15/19. Stan zachowania: prawy dolny róg nieco zagięty.
Cena wyw.: 1650
poz. 170
174. Grabowski Jerzy
Trzeci szkic do Transcendencji, 1989
Linoryt barwny, relief; wym.: 755 x 500 mm; sygn. oł. p.d.: Jerzy
Grabowski imp.; po lewej data i tytuł; odbitka nr 23/42. Stan zachowania bardzo dobry.
Cena wyw.: 1650
175. Grott Teodor
Stara jodła, 1910
Litografia; wym.: 370 x 265 mm (plansza: 550 x 345 mm); sygn
i dat. oł. p.d.: Teodor Grott 1910, tyt. l.d.: Stara jodła. Stan zachowania: zabrudzenie marginesów, ślad załamania planszy, zachodzący na górną część kompozycji.
Cena wyw.: 600
176. Hiszpańska-Neumann Maria
Zespół drzeworytów, 1951
Zespół 4 drzeworytów; 1. Żałobnice, wym.: 135 x 90 mm, sygn.
oł. l.d. M. Hiszpańska Neumann 1951 Ilustr. do F. Garcii Lorca; 2.
Praczki, wym.: 105 x 114 mm, sygn. oł. l.d. M. Hiszpańska Neumann 1951 Ilustr. do F. Garcii Lorca; 3. Wdowa, wym.: 110 x 64
mm, sygn. oł. l.d. M. Hiszpańska Neumann 1951 Ilustr. do F. Garcii
Lorca; 4. Nowi jeźdźcy apokalipsy, wym.: 110 x 118 mm, sygn. oł.
l.d. M. Hiszpańska Neumann 1951 Ilustr. do F. Garcii Lorca. Na
podstawie drzeworytów wykonano ilustracje do „Wierszy i dramatów” F. Garcii Lorki (w przekładzie Z. Szleyen), wyd. Książka
i Wiedza, Warszawa 1951); na pracach noty typograficzne.
Cena wyw.: 600
poz. 173
177. Hrynkowski Jan
Panorama z widokiem Wawelu, 1926
Litografia barwna; wym.: 430 x 350 mm; nie sygn. Plansza z teki
„Kraków. 6 autolitografii”, Kraków 1926. Lit.: M. Grońska, „Grafika w książce, tece i albumie”, Wrocław 1994, poz. 28.
Cena wyw.: 300
178. Jabłoński Mieszko
Archanioł Michał, 1921
Drzeworyt; wym.: 298 x 221 mm; sygn. oł. p.d.: M.Jabłoński 21,
l.d. tytuł.
Cena wyw.: 500
171. Filipkiewicz Stefan
Wiejski kościółek, przed 1914
Drzeworyt; wym.: 135 x 180 mm, nie sygn. Poniżej odbitki nadruk typograficzny wydawnictwa. Odbitka naklejona na oryginalny karton.
Cena wyw.: 600
poz. 178
| 35
Aukcja Letnia nr 1 (24)
179. Jakubowski Stanisław
Kościół św. Krzyża w Krakowie, 1926
Akwaforta, akwatinta; wym.: 245 x 198 mm; sygn. i dat. oł. p.d:
St. Jakubowski 19/XI 1926. Grafika z teki „Kraków w 20 kwasorytach”, Kraków 1934. Po konserwacji.
Cena wyw.: 400
180. Jakubowski Stanisław
Prasłowiański cmentarz, 1923
Drzeworyt barwny; wym.: 430 x 340 mm; sygn. i dat. oł. p.d.: St.
Jakubowski 923. Po konserwacji.
Cena wyw.: 800
181. Jakubowski Stanisław
Ukrzyżowanie, ok. 1910
Akwaforta wg Jana Matejki (1889); wym.: 320 x 390 mm; sygn.
oł. p.d.: St. Jakubowski kop. z obrazu Jana Matejki. Po konserwacji.
Cena wyw.: 400
182. Jakubowski Stanisław
Zespół 25 grafik, lata 20. i 30.
Drzeworyty; zespół niewielkich grafik, maks. wym.: 100 x 100
mm; sygn. oł.: St. Jakubowski; większość sygnowana monogramem
wiązanym w obrębie kompozycji. Tematyka: 6 studiów drzew, 4
pejzaże, motyw kwiatowy, 4 postaci i portrety, żebrak, strach na
wróble, 7 motywów architektonicznych, akt z lusterkiem.
Cena wyw.: 800
poz. 187
183. Jakubowski Stanisław
Zaklęty dwór II, 1924
Drzeworyt; wym.: 128 x 138 mm; sygn. p.d.: St. Jakubowski 10/II
1924; l.d.: II Zaklęty dwór; w l. d. rogu monogram wiązany.
Cena wyw.: 300
184. Jakubowski Stanisław
Las, lata 30.
Drzeworyt na bibule; wym.: 203 x 305 mm; sygn. oł. p.d.: St. Jakubowski; poniżej dedykacja autorska, dat. 12 XI 938.
Cena wyw.: 600
poz. 190
poz. 191
185. Jakubowski Stanisław
Stara świątynka, lata 20.
Drzeworyt; wym.: 250 x 190 mm; sygn. oł. p.d.: St. Jakubowski;
w l.g. rogu: monogram wiązany.
Cena wyw.: 400
186. Jakubowski Stanisław
Kozy, lata 20.
Drzeworyt; wym.: 190 x 224 mm; sygn. oł. p.d.: St. Jakubowski (na
podkładzie papierowym); w l. g. rogu monogram wiązany.
Cena wyw.: 400
187. Jakubowski Stanisław
Wierzba, lata 30.
Drzeworyt barwny; wym.: 120 x 113 mm; sygn. oł. p.d.: St. Jakubowski; w p.g. rogu monogram wiązany.
Cena wyw.: 300
188. Jakubowski Stanisław
Czarownica, lata 20.
Drzeworyt; wym.: 275 x 190 mm; sygn. oł.: St. Jakubowski (na papierowym podkładzie); w l.g. rogu monogram wiązany. (il. s. 30)
Cena wyw.: 400
36 |
189. Jakubowski Stanisław
Wawel, 1934
Akwaforta; wym.: 150 x 236 mm; sygn. oł. p.d.: St. Jakubowski; po
lewej dedykacja autorska. Grafika z teki „Kraków w 20 kwasorytach”, Kraków 1934.
Cena wyw.: 400
191. Jakubowski Stanisław
Słowiańskie relikty, 1929
Akwaforta, akwatinta; wym.: 250 x 265 mm; sygn. oł.: St. Jakubowski. Poniżej dedykacja autorska z 13 XI 1929.
Cena wyw.: 600
poz. 189
192. Jakubowski Stanisław
Światowid, Radogost, lata 20.
Drzeworyt barwny; wym.: 245 x 244 mm; sygn. oł. p.d.: St. Jakubowski; w l.d. rogu monogram wiązany.
Cena wyw.: 600
193. Jarocki Władysław
Barbakan i Brama Floriańska w zimie, 1926
Litografia barwna; wym.: 430 x 350 mm; sygn. pł. p.d.: WJ 1926.
Plansza z teki „Kraków. 6 autolitografii”, Kraków 1926. Lit.: M.
Grońska, „Grafika w książce, tece i albumie”, Wrocław 1994, poz. 28.
Cena wyw.: 300
194. Jeleń Tadeusz
Błogosławieństwo Dzieciątka Jezus, 1926
Akwaforta; wym.: 245 x 212 mm; nie sygn. Odbitka stanowa.
Cena wyw.: 300
195. Kamiński Antoni Józef
Zespół 2 prac
1. Karuzela, 1922, drzeworyt; wym.: 119 x 124 mm; sygn. oł. p.d.:
Ant. Józ. Kamiński 22; w l.g. rogu tytuł.
2. Trzej Królowie, 1920, drzeworyt; wym.: 119 x 124 mm; sygn. oł.
p.d.: Ant. Józ. Kamiński 20.
Cena wyw.: 600
poz. 194
196. Kamiński Antoni Józef
Ukrzyżowany adorowany przez anioły, 1923
Drzeworyt; wym.: 288 x 218 mm; sygn.i dat. atramentem p.d.:
Ant. Józ. Kamiński 23; sygn. pł. p.d. monogramem wiązanym: AK
23; pod kompozycją dedykacja autorska.
Cena wyw.: 500
197. Kamiński Antoni Józef
Zespół 2 prac:
1. Autoportret I, 1919, drzeworyt; wym.: 163 x 122 mm; sygn. tuszem p.d.: Ant. Józ. Kamiński 1919.
2. Autoportret II, 1919, drzeworyt; wym.: 163 x 122 mm; sygn.
tuszem w obrębie kompozycji.: Ant. Józ. Kamiński 1919.
Cena wyw.: 300
198. Kowalski Leon
Hrabina Foucher de Careil przy pracy, 1904
Akwaforta, sucha igła; wym.: 164 x 242 mm; sygn. na pł. p.d.: L.
A. Kowalski/Perros-Guirec [1]904; oł. p.d.: Leon Kowalski.
Cena wyw.: 800
poz. 195
190. Jakubowski Stanisław
Motywy prasłowiańskie, lata 20.
Zespół 5 akwafort; śr. wym.: 60 x 40 mm; sygn. oł.: St. Jakubowski;
w obrębie komp. monogram wiązany.
Cena wyw.: 400
| 37
Aukcja Letnia nr 1 (24)
199. Lam Władysław
Kompozycja, lata 60.
Linoryt; wym.: 455 x 558 mm; sygn. tuszem p.d.: W. Lam; oł. l.d.:
Kompozycja; odb. nr 1/5; na marginesach plamki foxingowe.
Cena wyw.: 800
200. Lam Władysław
Głowa Don Kichota, 1925
Drzeworyt; wym.: 230 x 190 mm (plansza 295 x 385 mm); sygn.
oł. p.d.: Władysław Lam. Grafika po konserwacji, pochodząca
z teki „Don Quijote”, 1925. Lit.: M. Grońska, „Grafika w książce,
tece i albumie”, Warszawa 1994, poz. 353.
Cena wyw.: 600
201. Lam Władysław
Don Kichot walczy z wiatrakiem, 1925
Drzeworyt; wym.: 190 x 250 mm (plansza 295 x 385 mm); sygn.
Cena wyw.: 600
poz. 199
202. Lam Władysław
Odjazd, 1925
Cena wyw.: 600
203. Lam Władysław
Pejzaż morski (Morze Śródziemne), lata 60.
Linoryt na bibule; wym.: 405 x 550 mm; sygn. oł. p.d.: W. Lam.
Cena wyw.: 800
poz. 202
204. Lam Władysław
Wybrzeże (Morze Śródziemne), lata 60. (il. s. 31)
Linoryt na bibule; wym.: 512 x 445 mm; sygn. oł. p.d.: W. Lam.
Cena wyw.: 800
205. Lam Władysław
Chmura (Morze Śródziemne), lata 60.
Linoryt na bibule; wym.: 435 x 437 mm; sygn. oł. p.d.: W. Lam.
Cena wyw.: 800
poz. 203
poz. 209
206. Lam Władysław
Neapol i Zatoka Neapolitańska, 1965
Drzeworyt na bibule; wym.: 294 x 400 mm; sygn. oł. p.d.:
W. Lam, l.d.: Neapol nr 8. W górnej części kompozycji zażółcenia.
Cena wyw.: 1000
207. Lam Władysław
Mostar. Stary Most nad Neretwą, lata 60. (il. s. 30)
Drzeworyt na bibule; wym.: 380 x 557 mm; sygn. oł. p.d.: W. Lam.
Cena wyw.: 1000
208. Lenica Jan
Wazon, lata 80.
Serigrafia; wym.: 700 x 500 mm; sygn. l.d.: 8/150, p.d.: Lenica.
Cena wyw.: 1800
209. Malina Marian
10 grafik Mariana Maliny
Teka 10 grafik: 1. Postać siedząca II, 1962, cellografia; wym.: 505
38 |
210. Marciniak Krzysztof
Lekcje, 2007
Akwaforta; wym.: 480 x 640 mm; sygn. i dat. oł. p.d.: K. Marciniak 2007, egz. 4/30.
Cena wyw.: 400
poz. 211b
211. Misiak Michał
Tryptyk: Ryba I, II, III, 1997
Linoryt; średni wym.: 115 x 172 mm; sygn. i dat. oł. p.d.: Michał
Misiak 1997, monogram oł. l.d.
Cena wyw.: 450
212. Misky Ludwik
Nagie na rajskiej plaży, lata 30.
Akwaforta; wym.: 85 x 122 mm; sygn. oł. p.d.: Misky.
Cena wyw.: 400
213. Mrożewski Stefan
Apokalipsa II, 1933
Drzeworyt; wym.: 408 x 367 mm; sygn. fascimile p.d.: Stefan
Mrożewski, Amsterdam 33, l.d.: Apokalipsa, na płycie l.d.: SM
1933. Oryginalna grafika z sygnaturą wydrukowaną w postaci
fascimille. Praca wykonana przez artystę dla holenderskiego towarzystwa i wydawnictwa Vaevo (wymieniona w spisie ich grafik,
w marcu 1940). Lit.: A. Pietrzak, „Czarodziej rylca”, Warszawa
2004, poz. 101.
Cena wyw.: 1500
214. Mrożewski Stefan
Widmo (Legendy Warszawy), 1937
Drzeworyt, bibuła; wym.: 265 x 200 mm; sygn. oł. p.d.: Stef.
Mrożewski, 937, l.d.: Z legend Warszawy, pł. l.d.: MS. Stan zachowania: lekkie zakwaszenie bibuły. Lit.: A. Pietrzak, „Czarodziej
rylca”, Warszawa 2004, poz. 182.
Cena wyw.: 1000
215. Mrożewski Stefan
Cud u św. Anny (Legendy Warszawy), 1937
Mrożewski, 1937, l.d.: Z legend Warszawy, pł. p.d.: MS. Stan zachowania: lekkie zakwaszenie bibuły. Lit.: A. Pietrzak, „Czarodziej
Cena wyw.: 1000
216. Mrożewski Stefan
Złota Kaczka (Legendy Warszawy), 1937
Drzeworyt, bibuła; wym.: 270 x 200 mm; sygn. oł. p.d.: Stef.
Mrożewski, 1937, l.d.: Z legend Warszawy, pł. p.g.: MS. Stan zachowania: lekkie zakwaszenie bibuły. Lit.: A. Pietrzak, „Czarodziej
Cena wyw.: 1000
poz. 216
poz. 213
x 373 mm 2. Leżąca, 1963, linoryt; wym.: 458 x 600 mm 3. Idol,
1963, linoryt; wym.: 566 x 415 mm 4. W zbożu, 1964, linoryt;
wym.: 441 x 617 mm 5. Impresje, 1967, linoryt; wym.: 687 x 507
mm 6. Dygnitarze, 1968, cellografia; wym.: 470 x 570 mm 7. Kompozycja X (z szablonu), 1968, cellografia; wym.: 500 x 617 mm
8. Dwie figury ekspresyjne, 1968, linoryt; wym.: 655 x 480 mm 9.
Wnętrze pokoju, 1977, cellografia; wym.: 435 x 620 mm 10. Tors IV,
1980, cellografia; wym.: 625 x 440 mm; wydana w 2010 w Będzinie.
Cena wyw.: 2400
| 39
Aukcja Letnia nr 1 (24)
217. Mrożewski Stefan
O Basi Giżance (Legendy Warszawy), 1937
Mrożewski, 1937, l.d.: Z legend Warszawy, pł. l.d.: MS. Stan zachowania: lekkie zakwaszenie bibuły. Lit.: A. Pietrzak, „Czarodziej
rylca”, Warszawa 2004.
Cena wyw.: 1000
218. Mrożewski Stefan
Madame de Villeneuve, La Belle et la Bete. Boix originaux de Stefan
Mrozewski, 1949
Książka wydana przez wydawnictwo Le Cercle Grolier, Paris
1949; 4o (29 x 23 cm). Zawiera 26 oryginalnych całostronicowych
drzeworytów oraz 7 winiet drzeworytniczych. Oprawa kartonowa; egzemplarz imienny dla dra Albeaux-Fernet; zachowana oryginalna okładka broszurowa (znaki własnościowe i exlibrisy kolejnych właścicieli). Stan bardzo dobry. Lit.: A. Pietrzak, „Czarodziej
rylca”, Warszawa 2004, poz. 323-326.
Cena wyw.: 2500
219. Niespodziewana Malwina
Figura, 2003
Linoryt; wym.: 1000 x 700 mm; sygn. oł. p.d.: M. Niespodziewana,
dat. oł. l.d.: II/30/2003.
Cena wyw.: 400
poz. 217
220. Niespodziewana Malwina
Messenger, 2003
dat. oł. l.d.: 16/30/2003.
Cena wyw.: 400
221. Oramus Romuald
Bachanalia IX, 2007
Akwaforta, akwatinta, odprysk, sucha igła (wersja kolorowa);
wym.: 238 x 322 mm; sygn.i dat. oł. p.d.: Romuald Oramus 198790/2007 , egz. 15/50. Lit.: „Romuald Oramus. Grafiki z lat 198199”, katalog wystawy, Kraków 2009.
Cena wyw.: 400
222. Oramus Romuald
Bachanalia X, 2007
wym.: 240 x 322 mm; sygn.i dat. oł. p.d.: Romuald Oramus 198790/2007, egz. 15/5. Lit.: „Romuald Oramus. Grafiki z lat 198199”, katalog, Kraków 2009.
Cena wyw.: 400
poz. 220
poz. 223
223. Oramus Romuald
Bachanalia I, 2009
Akwaforta, akwatinta (wersja kolorowa); wym.: 113 x 130 mm;
sygn. i dat. oł. p.d.: R. Oramus 1987-90/2009, egz. 13/50. Lit.:
„Romuald Oramus. Grafiki z lat 1981-99”, katalog wystawy, Kraków 2009, s. 72.
Cena wyw.: 300
224. Oramus Romuald
Bachanalia XIII, 2009
Akwaforta, akwatinta, sucha igła (wersja kolorowa); wym.: 103
x 138 mm; sygn. i dat. oł. p.d.: R. Oramus, 1987-90/2009, egz.
17/50. Lit.: „Romuald Oramus. Grafiki z lat 1981-99”, katalog
wystawy, Kraków 2009.
Cena wyw.: 300
40 |
225. Oramus Romuald
Rytuały I, 1983-84
Akwaforta, akwatinta, odprysk; wym.: 282 x 425 mm; sygn. oł. śr.d.:
Romuald Oramus, dat. oł. p.d.: 1983-84, egz.: 6/25. Lit.: „Romuald
Oramus. Grafiki z lat 1981-99”, katalog wystawy, Kraków 2009.
Cena wyw.: 400
poz. 225
227. Oramus Romuald
Rytuały XIV, 1982-84
Akwaforta, akwatinta; wym.:145 x 240 mm; sygn. i dat. oł. p.d.:
Romuald Oramus 1982/84, egz. 3/50. Lit.: „Romuald Oramus.
Grafiki z lat 1981-99”, katalog wystawy, Kraków 2009.
Cena wyw.: 300
228. Peske Jan
Chevres au repos (Kozy), ok. 1905
Akwaforta; wym.: 178 x 230 mm ; sygn. pł. p.d.: Peske; nadruk typograficzny l.d.: tytuł, śr.: Chalcographie du Louvre, p.d.: Eau-forte
oryginale de Jean Peske.
Cena wyw.: 800
229. Picasso Pablo
Colombe de l’avenir ou les armes a la ferraille, 1962
Litografia offsetowa barwna; wym.: 555 x 755 mm; sygn. i dat. na
kamieniu: Picasso/10 Mai 1962. Praca znana także jako Gołąbek
pokoju i Świat bez wojen.
Cena wyw.: 1600
poz. 228
230. Pieniążek Józef
Matka Boska Ostrobramska, lata 20.
Akwatinta; wym.: 175 x 127 mm; nie sygn.
Cena wyw.: 600
231. Pieniążek Józef
Kościół św. Antoniego w Sieniawie, 1927
Akwaforta, akwatinta; wym.: 144 x 106 mm; sygn. pł. p.d.: J. Pieniążek, l.d.: Sieniawa 1927.
Cena wyw.: 400
poz. 229
232. Pieniążek Józef
Kościół Wniebowzięcia NMP w Woli Radziszowskiej, lata 20.
Akwaforta, akwatinta; wym.: 157 x 122 mm; nie sygn.
Cena wyw.: 400
233. Pieniążek Józef
Lwów. Kaplica Boimów, 1928
Akwaforta, akwatinta; wym.: 135 x 110 mm; sygn. pł. p.d.: J. Pieniążek, l.d.: Lwów 1928/Kaplica Boimów.
Cena wyw.: 400
234. Pieniążek Józef
Lwów. Cerkiew wołoska, 1934
Akwaforta, akwatinta; wym.: 212 x 130 mm; sygn. pł. p.d.: J. Pieniążek, l.d.: Lwów 1934.
Cena wyw.: 600
poz. 230
poz. 234
226. Oramus Romuald
Rytuały IV, 1983-84
Akwaforta, akwatinta, odprysk; wym.: 175 x 245 mm; sygn. oł. śr.d.:
Romuald Oramus, dat. oł. p.d.: 1983-84; egz. 13/25. Lit.: „Romuald
Cena wyw.: 300
| 41
Aukcja Letnia nr 1 (24)
235. Pieniążek Józef
Kraków. Podwórko na Kazimierzu 1923
Akwaforta, akwatinta; wym.: 203 x 175 mm; sygn. pł. p.d.: J. Pieniążek, l.d.: Kraków 1923.
Cena wyw.: 600
236. Pieniążek Józef
Toruń. Kościół św. Jakuba, 1924
Akwaforta, akwatinta; wym.: 215 x 155 mm; sygn. pł. p.d.: J. Pieniążek, l.d.: Toruń 1924.
Cena wyw.: 600
237. Pieniążek Józef
Bydgoszcz. Katedra, 1929
Akwaforta; wym.: 176 x 139 mm; sygn. pł. p.d.: J. Pieniążek, l.d.:
Bydgoszcz 1929. Pod główna kompozycją szkicowa panorama i ujęcie kościoła z innej perspektywy. Grafika z bardzo rzadkiej „Teki
bydgoskiej”, Bydgoszcz 1929. Lit.: M. Grońska, „Grafika w książce,
tece i albumie”, Wrocław 1994, poz. 437 (Grońska znała tylko jedną
pracę z tej teki, oferowanej nie wymienia).
Cena wyw.: 400
poz. 235
238. Pieniążek Józef
Bydgoszcz. Kramy koszykarskie, 1929
Akwaforta; wym.: 137 x 176 mm; sygn. pł. p.d.: J. Pieniążek,
Bydgoszcz 1929. Obok głównej kompozycji szkicowa panorama
i skrzynia posagowa. Grafika z bardzo rzadkiej „Teki bydgoskiej”,
Bydgoszcz 1929. Lit.: M. Grońska, „Grafika w książce, tece i albumie”, Wrocław 1994, poz. 437.
Cena wyw.: 400
poz. 236
239. Pieniążek Józef
Kościół św. Anny w Nowym Targu, 1927
Akwaforta, akwatinta; wym.: 116 x 151 mm; sygn. pł. p.d.: J. Pieniążek, l.d.: Nowy Targ 1927. (il. s. 31)
Cena wyw.: 400
poz. 237
240. Pieńkowski Ignacy
Fragment katedry z kaplicą Zygmuntowską, 1926
Litografia barwna; wym.: 430 x 350 mm; sygn. pł. p.d.: IP. Plansza
Cena wyw.: 300
241. Raczyński Stanisław
Sport w grafice, 1954
Teka 6 drzeworytów: Motocross, Kolarstwo, Hokej, Koszykówka,
Rzut kulą, Piłka nożna oraz karta tytułowa; wym. teki: 350 x 266
mm; każda plansza sygn. oł. p.d.: St. Raczyński.
Cena wyw.: 1150
poz. 238
poz. 242
242. Rózga Leszek
Bez tytułu, 1967
Akwaforta; wym.: 100 x 150 mm; sygn. oł. p.d.: Rózga.
Cena wyw.: 600
243. Rózga Leszek
Bez tytułu, 1967
Akwaforta; wym.: 150 x 100 mm; sygn. oł. p.d.: Rózga.
Cena wyw.:600
244. Rubczak Jan
Brama i ulica Floriańska, 1926
Litografia barwna; wym.: 430 x 350 mm; sygn. pł. p.d.: Rubczak.
42 |
Plansza z teki „Kraków. 6 autolitografii”, Kraków 1926. Naddarcie
p. marginesu bez szkody dla kompozycji. Lit.: M. Grońska, „Grafika w książce, tece i albumie”, Wrocław 1994, poz. 28.
Cena wyw.: 600
246. Rubczak Jan
Widok na katedrę wawelską, lata 20.
Akwaforta, akwatinta; wym.: 236 x 298 mm; sygn. oł. p.d.: Jan
Rubczak.
Cena wyw.: 1800
247. Seifert Franciszek
Pejzaż miejski z południa, 1928
Litografia kredką; wym.: 160 x 210 mm; sygn. p.d.: monogram
wiązany, dat.: [19]28.
Cena wyw.: 200
poz. 244
248. Sicińska Gabriela
Martwa natura z owocami, 1930
Litografia barwna; wym.: 240 x 205 mm; sygn. oł. p.d.: G. Sicińska 30.
Cena wyw.: 400
249. Skoczylas Władysław
Teka podhalańska, 1921
Teka 12 drzeworytów; wym.: 273 x 300 mm; karta 1, tablic nieliczbowanych 12: a. Łowy; b. Zaloty; c. Taniec; d. Giewont; e. Zamek
zbójnicki; f. Walka ze smokiem; g. Śpiący rycerze; h. Święty Sebastian; i.
Chrystus; j. Święty Krzysztof; k. Sztuka; l. Hulanka. Lit.: M. Grońska,
„Grafika w książce, tece i albumie”, Wrocław 1994, poz. 500. (il. s. 31)
Cena wyw.: 12 000
250. Skoczylas Władysław
Gazda, 1910
Akwaforta; wym.: 170 x 120 mm; sygn. i dat. p.d.: WSkoczylas
1910. Lit.: „Wystawa pośmiertna prac Władysława Skoczylasa”,
Kraków 1935.
Cena wyw.: 3200
poz. 251
251. Skoczylas Władysław
Profil Janosika, 1923
Drzeworyt na tincie; wym.: 215 x 215 mm; nie sygn. Zachowana
oryginalna kalka zabezpieczająca z nadrukiem typograficznym:
Główka górala. Drzeworyt oryginalny Władysława Skoczylasa. Dodatek artystyczny do zeszytu gwiazdkowego „Tygodnika Ilustrowanego”. Lit.: „Wystawa pośmiertna prac Władysława Skoczylasa”, Kraków 1935, poz. 49.
Cena wyw.: 1600
252. Skórczewski Krzysztof
Królowa pszczół, 1983
Miedzioryt; wym.: 259 x 158 mm; sygn. oł. p.d.: Skórczewski; śr.d.:
tyt.; l.d.: H.s.I.
Cena wyw.: 500
253. Skórczewski Krzysztof
Pastwisko, 1980/1983
Miedzioryt; wym.: 160 x 170 mm; sygn. oł. p.d.: Skórczewski; śr.d.:
tyt.; l.d.: EA XIX/XX.
Cena wyw.: 500
poz. 253
245. Rubczak Jan
Wawel od strony kościoła św. Idziego, ok. 1907
Akwaforta; wym.: 180 x 100 mm; sygn. oł. p.d.: Jan Rubczak.
Cena wyw.: 900
| 43
Aukcja Letnia nr 1 (24)
254. Skórczewski Krzysztof
Koty, 1982
Miedzioryt; wym.: 158 x 158 mm; sygn. oł. p.d.: Skórczewski; śr.d.:
tyt.; l.d.: EA IV/X.
Cena wyw.: 500
255. Sobocki Leszek
100% for business, lata 60.
Linoryt; wym.: 242 x 192 mm; nie sygn.
Cena wyw.: 700
256. Sobocki Leszek
Gatunek łagodny, lata 60.
Linoryt dwubarwny; wym.: 425 x 230 mm; nie sygn.
Cena wyw.: 700
poz. 255
poz. 256
257. Sobocki Leszek
Jednostka, 1968
Linoryt dwubarwny; wym.: 467 x 310 mm; sygn. oł. p.d.: L. Sobocki 1968, l.d.: Epreuve d’artiste, linoryt, 3/25, „Jednostka”.
Cena wyw.: 700
258. Sobocki Leszek
Pacyfiści, ok. 1968
Linoryt, odbitka na tapecie; wym. kompozycji: 250 x 140 mm;
plansza: 473 x 520 mm; nie sygn. (il. s. 31)
Cene wyw.: 700
259. Srzednicki Konrad
A może sen nocy letniej, 1969
Akwaforta, akwatinta; wym.: 330 x 348 mm; sygn. p.d.: Konrad
Srzednicki, l.d. tyt. i dat.: 1969 „A może sen nocy letniej”, 4/50. Lit.:
„Konrad Srzednicki. Poeta grafiki”, Kraków 2009, s. 127.
Cena wyw.: 600
poz. 260
260. Srzednicki Konrad
Ekspert selekcjoner, 1972
Akwaforta; wym.: 490 x 650 mm; sygn. oł. p.d.: Konrad Srzednicki,
l.d.: data i tytuł.
Cena wyw.: 720
261. Stanisławski Jan
Chata, 1899
Litografia; wym. komp: 210 x 280 mm, pl.: 245 x 320 mm; sygn. pł.
l.d.: J.S. Lit.: A. Giełdoń-Paszek, „Jan Stanisławski”, Bielsko Biała, 2004; I. Kossowska, „Narodziny polskiej grafiki artystycznej”,
Kraków 2000.
Cena wyw.: 1000
poz. 261
44 |
poz. 267
262. Stanisławski Jan
Zmrok. Sad, 1900
Litografia czarną kredką na szaro-fioletowej tincie; wym. komp:
110 x 211 mm, pl.: 320 x 243 mm; sygn. l.d.: JS. Lit.: „Koniec wieku. Sztuka polskiego modernizmu 1890-1914”, katalog wystawy
w Muzeum Narodowym w Warszawie, 1996, kat. 1, s. 365, il. s.
363; A. Giełdoń-Paszek, „Jan Stanisławski”, Bielsko-Biała 2004; I.
Kosowska,„Narodziny polskiej grafiki artystycznej”, Kraków 2000,
il. 76; I. Jakimowicz, „Pięć wieków grafiki polskiej”, Muzeum Narodowe w Warszawie 1997, kat. 535; „Polnische Graphik”, katalog
wystawy, Warszawa-Düsseldorf 1890-1916, Warszawa 1998, kat.
37, s. 89, il. s. 88. (il. s. 3)
Cena wyw.: 1600
264. Stanisławski Jan
Villa d’ Este, 1900/1901
Litografia barwna; wym. komp.: 155 x 205 mm, pl.: 179 x 225
mm; sygn. pł. l.d.: JS. Lit.: „Koniec wieku. Sztuka polskiego modernizmu 1890-1914”, katalog wystawy w Muzeum Narodowym
w Warszawie, 1996, kat. 35, s. 367, il. s. 363; I. Jakimowicz, „Pięć
wieków grafiki polskiej”, Muzeum Narodowe w Warszawie 1997,
kat. 539; „Polnische Graphik”, katalog wystawy, Warszawa-Düsseldorf 1890-1916, Warszawa 1998, kat. 41, s. 90, il. s. 93.
Cena wyw.: 1200
poz. 264
265. Stanisławski Jan
Topole, 1901
Litografia barwna; wym. komp.: 205 x 110 mm, pl.: 225 x 175
mm; sygn. pł. l.d.: J.S. Grafika z „Chimery” (t. IV, z. 10-12, 1901)
lub wersja próbna. Stan zachowania: piękna, kontrastowa odbitka.
Lit.: A. Giełdoń-Paszek, „Jan Stanisławski”, Bielsko-Biała 2004;
I. Jakimowicz, „Pięć wieków grafiki polskiej”, Muzeum Narodowe w Warszawie 1997, il. s. 97, kat. 538; „Polnische Graphik”,
katalog wystawy, Warszawa-Düsseldorf 1890-1916, Warszawa
1998, kat. 39, s. 90, il. s. 92.
Cena wyw.: 1600
266. Stanisławski Jan
Kościół św. Marka w Wenecji, 1901
Litografia barwna na żółto-zielonym papierze; wym. komp.: 150 x
211 mm, pl.: 173 x 225 mm; sygn. pł. l.d.: J.S; Grafika z „Chimery”
(t. I, z. 2, 1901). Lit.: I. Kossowska, „Narodziny polskiej grafiki artystycznej 1897–1917”, Kraków 2000, s. 150, il. 176; I. Jakimowicz,
“Pięć wieków grafiki polskiej”, Muzeum Narodowe w Warszawie
1997, il. s. 96, kat. 537; „Polnische Graphik”, katalog wystawy,
Warszawa-Düsseldorf 1890-1916, Warszawa 1998, kat. 47, s.
72, il. s. 70. (il. s. 31)
Cena wyw.: 1600
267. Stanisławski Jan
Sad ukraiński (Krajobraz o zmroku), 1904
Litografia barwna; wym. komp.: 134 x 207 mm, pl.: 172 x 225
mm; sygn. p.d.: J.S. Grafika z „Chimery”, t. VII, z. 20/21. Lit.: I.
Kossowska, „Narodziny polskiej grafiki artystycznej 1897–1917.”,
s. 91, il. 57; I. Jakimowicz, „Pięć wieków grafiki polskiej” Muzeum
Narodowe w Warszawie 1997, kat. 540; „Polnische Graphik”,
1998, kat. 44, s. 91, il. s. 93.
Cena wyw.: 1200
268. Stanisławski Jan
Sad w słońcu, 1900-1907
Litografia; wym.: 320 x 245 mm; sygn. pł. p.d.: J.S. Lit.: „Polnische
Graphik”, katalog wystawy, Warszawa-Düsseldorf 1890-1916,
Warszawa 1998, kat. 45, s. 92, il. s. 88.
Cena wyw.: 1000
poz. 268
poz. 265
263. Stanisławski Jan
Kościół Św. Marka w Wenecji (fasada), 1900
Litografia barwna na papierze szaro-zielonym; wym. komp: 150
x 157 mm, pl.: 325 x 245 mm; sygn. l.d.: JS. Grafika z „Życia” R.
IV, nr 1. Lit.: I. Jakimowicz, „Pięć wieków grafiki polskiej”, Muzeum Narodowe w Warszawie 1997, kat. 536. (il. s. 30)
Cena wyw.: 1200
| 45
Aukcja Letnia nr 1 (24)
269. Starowieyski Franciszek
Odwrot duszy, 2008 (1708)
Serigrafia; wym. komp.: 500 x 700, sygn. złotym pisakiem śr.d.:
FStarowieyski, na pł. śr.p.: Odlot duszy/FStarowieyski/1708; egz.
38/74; na odwrocie potwierdzenie autentyczności przez żonę artysy Teresę Starowieyską. Praca oprawiona.
Cena wyw.: 4500
270. Stryjeńska Zofia
Krakowiak, 1939
Litografia, gwasz malowany szablonem (pochoir); wym.: 435 x
310 mm; sygn. p.d.: Zofia Stryjeńska; na odwrocie napis: Copyright
by C. Szwedzicki 1939; grafika z teki Polish peasant costumes, Nicea
1939, pl. nr 1.
Cena wyw.: 800
poz. 269
271. Stryjeńska Zofia
Starościna i starosta weselni, 1939
Litografia, gwasz malowany szablonem (pochoir); wym.: 499 x
393 mm; sygn. p d.: Z. Stryjeńska; na odwrocie napis: jw; grafika
z teki Polish peasants costumes, Nicea 1939, pl. nr 4.
Cena wyw.: 800
272. Stryjeńska Zofia
Wesele krakowskie, 1939
Litografia, gwasz malowany szablonem (pochoir); wym.: 480 x
390 mm; sygn. p.d.: Z. Stryjeńska, na odwrocie napis: jw; grafika
z teki Polish peasant costumes, Nicea 1939, pl. nr 6.
Cena wyw.: 800
poz. 270
poz. 271
273. Stryjeńska Zofia
Strój z Wilanowa, 1939
390 mm; sygn. p.d.: Z. Stryjeńska; na odwrocie napis: jw; grafika
z teki Polish peasant costumes, Nicea 1939, pl. nr 7.
Cena wyw.: 800
274. Stryjeńska Zofia
Krakowiacy, 1939
Litografia, papier; wym.: 490 x 395 mm; sygn. p.d.: Z. Stryjeńska;
na odwrocie napis: jw; grafika z teki Polish peasant costumes, Nicea
1939, pl. nr 8.
Cena wyw.: 800
poz. 272
poz. 273
275. Stryjeńska Zofia
Śląski strój ślubny, 1939
393 mm; sygn. l.d.: Z. Stryjeńska; na odwrocie napis: jw; grafika
z teki Polish peasants costumes, Nicea 1939, pl. nr 13.
Cena wyw.: 800
276. Stryjeńska Zofia
Hucułka z Worochty, 1939
z teki Polish peasant costumes, Nicea 1939, pl. 19.
Cena wyw.: 800
poz. 274
46 |
poz. 275
277. Stryjeńska Zofia
Góralski strój ludowy, 1939
z teki Polish peasants costumes, Nicea 1939, pl. nr 23.
Cena wyw.: 800
278. Stryjeńska Zofia
Myśliwy z Polesia, 1939
z teki Polish peasant costumes, Nicea 1939, pl. nr 29.
Cena wyw.: 800
280. Styrylska Celina
Obłąkany, lata 60. XX w.
Drzeworyt; wym.: 675 x 480 mm; sygn. oł. p.d.: Celina Styrylska
(Pologne), śr.d. tytuł; odbitka nr 4/20.
Cena wyw.: 600
poz. 276
poz. 277
poz. 278
poz. 279
281. Styrylska Celina
Merkury, 1968
Deska drzeworytnicza; wym.: 50 x 50 cm; sygn. l.d.: Celina Styrylska oraz opis autorski na odwrocie.
Cena wyw.: 1000
282. Styrylska Celina
Nieznana planeta I, poł. l. 60.
Deska drzeworytnicza; wym.: 54 x 57 cm; sygn. na odwrocie.
Cena wyw.: 1000
283. Szwarc Stanisław
Noc na Bałtyku, lata 40.
Autolitografia; wym.: 360 x 265 mm; sygn. oł. p.d.: St. Szwarc, l.d.:
Cena wyw.: 400
284. Taranczewski Wacław
Święty Franciszek, koniec lat 20.
Drzeworyt na bibule; wym.: 280 x 200 mm; nie sygn.; stan zachowania: bardzo dobry. Grafika ze zbiorów rodziny artysty.
Cena wyw.: 800
285. Tarasin Jan
Kompozycja, 1990
Serigrafia; wym.: 400 x 600 mm; sygn. oł. p.d.: J. Tarasin 90; sygn.
pł. p.d.: Jan Tarasin 77. Grafika z teki „Jan Tarasin. Eroffnung.
Otwarcie. Opening”, Berlin 1991, wydanej przez Kunstlerhaus
Bethanien. Stan zach.: ślad wydawniczego złożenia.
Cena wyw.: 800
286. Tarasin Jan
Podwórko, 1990
Serigrafia; wym.: 400 x 600 mm; sygn. oł. p.d.: J. Tarasin 90. Grafika z teki „Jan Tarasin. ErÖffnung. Otwarcie. Opening”, Berlin
1991, wydanej przez Kunstlerhaus Bethanien. Stan zach.: ślad
wydawniczego złożenia.
Cena wyw.: 800
287. Tarasin Jan
Plaża, 1990
Serigrafia; wym.: 400 x 600 mm; sygn. oł. p.d.: J. Tarasin 90.
Grafika z teki „Jan Tarasin. ErÖffnung. Otwarcie. Opening”, Ber-
poz. 286
lin 1991, wydanej przez Kunstlerhaus Bethanien. Stan zach.:
ślad wydawniczego złożenia.
Cena wyw.: 800
288. Tarasin Jan
Magazyn, 1990
Serigrafia; wym.: 400 x 300 mm; sygn. oł. p.d.: J. Tarasin 90. Grafika z teki „Jan Tarasin. ErÖffnung. Otwarcie. Opening”, Berlin
1991, wydanej przez Kunstlerhaus Bethanien. (il. s. 31)
Cena wyw.:600
289. Tarasin Jan
Dalmatyńczyk, 1990
1991, wydanej przez Kunstlerhaus Bethanien.
Cena wyw.: 600
279. Stryjeńska Zofia
Panna młoda z Wołynia, 1939
z teki Polish peasant costumes, Nicea 1939, pl. 35.
Cena wyw.: 800
| 47
Aukcja Letnia nr 1 (24)
290. Tarasin Jan
Kompozycja, 1990
Cena wyw.: 600
291. Teka 1911
Kraków, 1911
Komitet Gospodarczy XI Zjazdu Lekarzy i Przyrodników Polskich w Krakowie członkom swoim na pamiątkę.
Autolitografie barwne; wym.: 420 x 310 mm; tablic nieliczbowanych 12; prace: a. K. Frycz, okładka; b. H. Kunzek, frontyspis, 2
egz.; c. W. Błocki, Kościół św. Marka; d. J. Czajkowski, Fragment Rynku; e. S. Czajkowski, Kościół św. Katarzyny; f. S. Filipkiewicz, Widok
z Wawelu na Kraków; g. K. Frycz, Kurza Stopka; h. T. Grott, Wnętrze kościoła Mariackiego, lekko postrzępiony prawy brzeg grafiki;
i. S. Kamocki, Kościół św. Barbary; j. S. Podgórski, Mury Krakowa;
k. K. Sichulski, Kościół XX. Pijarów, grafika przycięta do brzegów
kompozycji; l. W. Weiss, Sadzawka św. Stanisława na Skałce; m. J.
Wojnarski, Kościół św. Wojciecha; n. L. Wyczółkowski, Trumna św.
Stanisława. Na odwrocie plansz znaki własnościowe i podpisy. Zachowana oryginalna teka. Lit.: M. Grońska, „Grafika w książce, tece
i albumie”, Wrocław 1994, poz. 13.
Cena wyw.: 4000
poz. 287
292. Weiss Wojciech
Kopy zboża, 1926
Drzeworyt; wym.: 100 x 147 mm; opis typograficzny pod kompozycją, l.d.: Wojciech Weiss, p.d.: Kopy zboża drzeworyt oryginalny. Praca
znana w literaturze jako Aneri malująca pod kopami. Grafika była dodatkiem do czasopisma „Sztuki Piękne”, R. III, Kraków 1927.
Cena wyw.: 300
poz. 285
293. Werten (Wertenstein) Maria
Dziewczyna i ptak, przed 1914
Litografia barwna; wym.: 440 x 370 mm; nie sygn., odb. u Jana
Cotty w Warszawie.
Cena wyw.: 1200
294. Wieczorek Karol
Autoportret, lata 80.
Akwaforta; wym.: 497 x 315 mm; sygn. p.d.: Wieczorek.
Cena wyw.: 400
poz. 291i
poz. 291k
295. Wojnarski Jan
Autoportret, lata 20.
Litografia; wym.: 198 x 148 mm; sygn. oł. p.d.: Jan Wojnarski;
sygn. pł. w obrębie kompozycji: J. Wojnarski (w odbiciu lustrzanym); pod kompozycją dedykacja autorska.
Cena wyw.: 700
296. Wojnarski Jan
Podwórze Kościoła Mariackiego w Krakowie, lata 30.
Akwaforta; wym.: 248 x 172 mm; sygn. oł. p.d.: Jan Wojnarski,
l.d.: odb. własnoręczna. Podwórze Kościoła Maryi Panny w Krakowie. Lit.: B. Lewińska Gwóźdź, „Jan Wojnarski. Między niebem
a kamieniem”, Pelplin (bdw.), il. 45 (tam zatytułowana: Kościół
Mariacki z gołębiami).
Cena wyw.: 400
poz. 294
48 |
poz. 295
poz. 293
297. Wojnarski Jan
Bima w Starej Synagodze na Kazimierzu, lata 30.
Akwaforta; wym.: 204 x 158 mm; sygn. oł. p.d.: Jan Wojnarski,
l.d.: odb. własnoręczna.
Cena wyw.: 500
298. Wojnarski Jan
Kościół św. Wojciecha, 1926
Litografia barwna; wym.: 430 x 350 mm; sygn. pł. p.d.: Wojnarski.
Cena wyw.: 300
poz. 300
299. Wojnarski Jan
Słoneczniki, 1909
Litografia barwna; wym.: 390 x 555 mm (plansza 445 x 575 mm);
sygn. oł. l.d.: Jan Wojnarski; egzemplarz po konserwacji; grafika
z teki „Autolitografie”, Kraków 1909. Lit.: M. Grońska, „Grafika
w książce, tece i albumie”, Wrocław 1994, poz. 594.
Cena wyw.: 1200
300. Wojnarski Jan
Słoneczniki, 1909
Litografia barwna (odmienny wariant kolorystyczny); wym.: 390
x 555 mm; nie sygn.; zachowane 1-centymetrowe białe marginesy;
grafika z teki „Autolitografie”, Kraków 1909; odbitka po konserwacji.
Lit.: M. Grońska, „Grafika w książce, tece i albumie”, Wrocław
1994, poz. 594.
Cena wyw.: 1200
301. Zakrzewski Władysław
Kraków. Rynek, lata 30.
Akwaforta; wym.: 175 x 275 mm; sygn. oł. p.d.: Zakrzew., l.d.:
Kraków.
Cena wyw.: 400
302. Żurawski Stanisław
Widok na wieżę kościoła, lata 30.
Drzeworyt; wym.: 145 x 153 mm; sygn. p.d.: St. Żurawski.
Cena wyw.: 200
poz. 301
poz. 298
poz. 299
| 49
Biogramy
Acedański Zygmunt (1909–1991). Grafik, malarz; ukończył Wydział
Sztuk Zdobniczych i Przemysłu Artystycznego przy Państwowej Szkole
Technicznej we Lwowie; jego dorobek obejmuje drzeworyty, plakaty,
polichromie, projekty witraży i kostiumów teatralnych.; jak wielu artystów zaczynających karierę w latach 30. inspirował się sztuką ludową;
najbardziej znane są jego drzeworyty przedstawiające widoki miejskie
– przedwojennego Lwowa i Krzemieńca, powojennych Gliwic i innych
miast Sląska.
Alt Rudolf (1812-1905). Austriacki pejzażysta, malarz i rysownik; malarstwa uczył się od swego ojca Jacoba, brat malarza Franza; od 1826
kształcił się w Wiener Akademie; od 1828 podróżował wraz z ojcem po
monarchii austriackiej, Włoszech, Dalmacji, Krymie, Niemczech I Belgii;
z tego czasu pochodzą liczne pejzaże i studia architektoniczne; w 1874
został przewodniczącym Wiener Künstlerhaus, a w 1897 przewodniczącym Wiener Secession; w 1879 został tytularnym profesorem Akademii Wiedeńskiej; w 1892, w uznaniu zasług, otrzymał tytuł szlachecki; był wychowawcą wielu wiedeńskich malarzy m.in. Emila Jakoba
Schindlera I Ernsta Granera.
Bartłomiejczyk Edmund Ludwik (1885-1950). Grafik; studiował
w warszawskiej Szkole Rysunkowej, a następnie w krakowskiej i warszawskiej SSP; był członkiem grupy Ryt (od 1926); jako grafik zajmował
się głównie drzeworytem (Martwa natura z owocami, 1930; Żebrak. Rynek w Kazimierzu nad Wisłą, 1937) i litografią; w l. 20. i 30. pozostawał
pod wpływem twórczości ludowej (Janosik i Frairka jego, 1922; Hucuł
z koniem na przesiece, 1932; Stary góral, 1935; Domowy wypiek chleba, 1939; Dziady przy bramie cmentarnej, 1939; Kosiarz, 1939), później
inspirowała go również grafika japońska (Tratwy, 1932); projektował
ilustracje książkowe (m.in. otrzymał złoty medal na Wystawie Sztuki
Dekoracyjnej w Paryżu w 1925), znaczki, druki reklamowe.
Berlewi Henryk (1894-1967). Malarz, grafik, krytyk i teoretyk sztuki
żydowskiego pochodzenia, jeden z prekursorów malarstwa abstrakcyjnego w Polsce; studiował w Warszawie, Antwerpii i w École des
Beaux-Arts w Paryżu; w l. 1922-23 przebywał w Berlinie, gdzie poznał
twórców awangardowych (m.in. T. van Doesburga, V. Eggelinga, M. van
der Rohe); po powrocie do Polski był członkiem-założycielem ugrupowania Blok (1924); w 1928 zamieszkał w Paryżu; początkowo tworzył
obrazy abstrakcyjne (Szklarz, 1921; Akt kobiecy, 1922; Autoportret, 1922;
Mechanofaktura Blanc-Rouge-Noire, 1924), od ok. 1929 kompozycje figuralne i portrety; jest autorem pracy teoretycznej „Mechano-faktura”
(1924), w której wyłożył własną teorię malarstwa bezprzedmiotowego,
opartego na abstrakcji geometrycznej; zajmował się też typografią.
50 |
Bożek Kacper (ur. 1974). Grafik. Absolwent Liceum Sztuk Plastycznych
im. A. Kenara w Zakopanem i Wydziału Grafiki krakowskiej Akademii
Sztuk Pięknych. Pracę dyplomowa zrealizował pod kierunkiem prof. Stanisława Wejmana w pracowni miedziorytu i litografii. Uprawia grafikę
warsztatową i rysunek.
Broll Urszula (ur. 1930). Malarka. Dyplom ASP w Katowicach w 1955.
W 1953 była współzałożycielką grupy ST-53 i brała udział we wszystkich wystawach grupy podczas jej istnienia. Związana z ruchem neoawangardy i Galerią Krzywego Koła w Warszawie. Od 1967 brała udział
w działaniach kręgu Oneiron, którego była współzałożycielką. Od 1983
mieszka pod Jelenią Górą, jednak nadal związana jest z katowickim
środowiskiem artystycznym. Prace w zbiorach muzealnych i kolekcjach prywatnych.
Brydak Jędrzej (1837-1876). Rysownik, litograf i malarz; studiował
w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych (1853-1859); był założycielem krakowskiego zakładu litograficznego, prowadzonego wraz z J. Bielikiewiczem; malował akwarele, rysował widoki architektoniczne i zabytki
Krakowa; wykonywał także litografie według cudzych prac; wystawiał
w krakowskim TPSP; współpracował z redakcją „Czasu”.
Brzeski Janusz Maria (1907-1957). Grafik, rysownik, fotograf i filmowiec; po studiach w Poznaniu i Paryżu na stałe związał się z Krakowem;
w jego twórczość fotograficzna lokuje się pomiędzy konstruktywistycznym porządkiem a surrealistycznym wizjonerstwem; stosował zaskakujące ujęcia, zbliżenia, lustrzane odbicia zwielokrotniające obiekt,
uzyskując efekt wieloznaczności; pierwsze prace graficzne zbliżone
do ekspresjonizmu niemieckiego i poznańskiego BUNTU, wykonał
w 1926; w l. 1929-30 przebywał w Paryżu, gdzie pracował w agencjach
graficznych; l. 30. redaktor i twórca szaty plastycznej pism koncernu
Ilustrowanego Kuriera Codziennego; po II wojnie światowej współpracował m.in. z czasopismem „Przekrój” i wydawnictwami.
Chrystow Sławomir (ur. 1976). Grafik. W latach 1996-2001 student Wydziału Grafiki ASP w Krakowie. Dyplom w pracowni drzeworytu prof. Z.
Lutomskiego. Specjalizuje się w linorycie. Artysta jest otwarty na świat
baśni i mitów. Odwołuje się do archetypów i symboli głęboko zakorzenionych w naszej wyobraźni. W 2005 otrzymał stypendium twórcze Miasta Krakowa. Jest laureatem Grand Prix NGM w Krakowie.
Cegliński Julian (1827-1910). Malarz i grafik; studiował w warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych (u J.F. Piwarskiego i Ch. Breslauera); należał
do stałych współpracowników „Tygodnika Ilustrowanego”; współzałożyciel Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych (1860); podczas wędrówek
po kraju (z W. Gersonem, F. Kostrzewskim, A. Schouppem) szkicował
pejzaże (będące jego ulubionym tematem), malował obrazy dla statków Żeglugi Parowej; wykonał wiele litografii z rysunków własnych
i innych twórców (m.in. W. Gersona); w 1860 wydał wraz z A. Matuszkiewiczem Album widoków Warszawy i okolic.
Betley Wojciech (1867-1920). Malarz, rysownik; uczeń W. Gersona
w Warszawskiej Klasie Rysunkowej oraz W. Łuszczkiewicza w krakowskiej
Szkole Sztuk Pięknych; w l. 1893-94 kształcił się w Akademii Monachijskiej; przed 1914 mieszkał w Warszawie; wystawiał w TPSP, w Salonie
Krywulta; brał udział w I Wystawie Niezależnych; specjalizował się w pejzażach i karykaturach; współpracował z czasopismami (m.in. „Bluszczem”
i „Ziemią”); popularność zdobył cyklem widoków Grunwaldu, reprodukowanemu w postaci kart pocztowych.
Cieślewski Tadeusz, syn (1895-1944). Grafik, teoretyk i krytyk sztuki; studiował w warszawskiej SSP u E. Wittiga, W. Skoczylasa, T. Pruszkowskiego i L. Gardowskiego; w 1935 zorganizował grupę artystów
grafików Czerń i Biel; był współzałożycielem Rytu, członkiem Związku
Zawodowego Artystów Grafików, Bloku oraz Towarzystwa Bibliofilskiego; początkowo pracował w różnych technikach, później zajmował się
głównie drzeworytem sztorcowym; za tekę drzeworytów Dawne Miasto otrzymał w 1924 stypendium zagraniczne; tworzył cykle: Fiorenza
(1928), Zamość (1929), Księga Miasta (1932); pozostawił kompozycje
symboliczne (Homo sapiens) i fantastyczne (Warszawa fantastyczna,
1926), portrety i ekslibrisy; autor monografii Władysław Skoczylas.
Bodenehr Gabriel Starszy (1664-1758). Niemiecki miedziorytnik,
kartograf i wydawca; syn Hansa Georga; prowadził w Augsburgu renomowaną, rodzinną oficynę specjalizującą się w wedutach i mapach;
jego najsłynniejsze dzieła to „Atlas Curieux” (1704) oraz „Curioses Staats
und Kriegs Theatrum”; autor „La Glorie et la Force de l’Europe” – serii
200 widoków i planów miast europejskich, tworzonych na podstawie
własnych kompozycji; ponadto autor cyklu miedziorytów poświęconym postaciom biblijnym.
Custos (Custodis) Dominicus (1560-1612). Flamandzki malarz, rytownik i drukarz; poślubił wdowę po B. Kilianie, przejął jego warsztat
i osiadł w Augsburgu; współpracował z M. Henningiem przy publikacji
dzieła „Tirolensium principum comitum” (1599); w l. 1602-4 opublikował 4-tomową „Atrium heroicum” (zbiór portretów władców, dygnitarzy I arystokratów europejskich), będącego wzorem dla współczesnych “Who’s Who”; wykonywał także mapy i weduty; sława jaką zdobył dała mu status nadwornego rytownika cesarza Rudolfa II.
Czwartos Ignacy (ur. 1966). Malarz i grafik; studiował na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu, w Zakładzie Wychowania Plastycznego w Kaliszu (dyplom w 1993); w Krakowie założył Stowarzyszenie 94; w 1995 współtworzył Stowarzyszenie i galerię OTWARTA
PRACOWNIA; brał udział w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych; zajmuje się także ilustracją prasową i książkową.
Daniec Tomasz (ur. 1973). Grafik i malarz; studiował w krakowskiej
ASP; dyplom z wyróżnieniem uzyskał w 1998, w pracowni miedziorytu na Wydziale Grafiki; w 1997 otrzymał Stypendium w Kent Institute of Art&Design, Maidstone (Wielka Brytania); w 1999 przyznano
mu Stypendium Twórcze Miasta Krakowa, a w 2003 Stypendium im.
T. Kulisiewicza; w 2003 zdobył Srebrny Medal w kategorii Grafika na
XI Międzynarodowym Biennale Grafiki i Rysunku w Taipei, Tajwan; od
1998 asystent w pracowni miedziorytu prof. S. Wejmana (Wydział Grafiki ASP w Krakowie).
Duda-Gracz Jerzy (1941–2004). Malarz, rysownik i grafik, przedstawiciel koloryzmu. Studiował w filii krakowskiej ASP w Katowicach, w l.
1969-82 wykładał na tej uczelni; obrazy metaforyczne i symboliczne,
w których widać wpływy surrealizmu i ekspresjonizmu; jego malarstwo
– utrzymane w ciepłej, spokojnej kolorystyce – ukazuje ludzkie wady.
Tworzył głównie sceny rodzajowe, a także autoportrety i portrety (m.in. J.
Waldorffa, K. Rudzkiego, K. Grześkowiaka); cykle malarskie: Motywy i portrety polskie (1968-79), Motywy, tańce, dialogi polskie (1980- 83), Obrazy
jurajskie (1984-86), Obrazy arystokratyczno-historyczne (1985-91); w twórczości artysty obecny jest również wątek religijny (Tryptyk częstochowski, 1970; Odpust i Quo vadis Homine?, obydwa z 1972; Droga Krzyżowa,
1973, w technice litografii; Pieta, 1982); w l. 1999-2003 pracował nad
cyklem obrazów (akwarelowo-temperowych i olejnych), stanowiących
malarską interpretację dzieł F. Chopina (313 dzieł obrazujących 295
utworów); jest również autorem cyklu Golgota Jasnogórska w klasztorze na Jasnej Górze.
Dürer Albrecht (1471–1528). Niemiecki malarz i grafik, jeden z najważniejszych arty­stów przełomu późnego średniowiecza i renesansu
w sztuce środkowo- i północnoeuropejskiej; brat Hansa; był uczniem
M. Wolgemuta i nauczycielem H. von Kulmbacha i H. Schaufeleina;
w l. 1490-94 podróżował do Alzacji i Szwajcarii, w l. 1494-95 i 150507 do Włoch, a w l. 1520-21 przebywał w Niderlandach; pracował
w Norymberdze, gdzie prowadził rodzinny warsztat malarski; tworzył
kompozycje religijne (cykl drzeworytów Apokalipsa, 1498; Syn marnotrawny, 1496; Pasja Chrystusa, 1498-1510; Żywot Marii, 1501-11; Święto Różańcowe, 1506; Święty Hieronim w celi, 1514; pod wpływem idei
M. Lutra zrealizował przedstawienia Czterej apostołowie, 1526), sceny
symboliczne (Rycerz, śmierć i diabeł, 1513; Melancholia, 1514), portrety
(Autoportret, 1498); w twórczości dokonał syntezy odkryć for­malnych
renesansu włoskiego z tradycją późnogotyckiego realizmu krajów niderlandzkich i niemieckich; wiele uwagi poświęcał poprawnej kompozycji pejzażu i perspektywy; w 1528 napisał traktat „Vier Bücher von
menschlicher Proportion”, poświęcony perspektywie i proporcjom
ludzkiego ciała; jego twórczość, jako wzór ikonograficzny i formalny
wywarła wielki wpływ na sztukę europejską.
Dzieliński Kazimierz (1894-1955). Malarz i grafik; absolwent krakowskiej ASP, uczeń J. Mehoffera i J. Wojnarskiego; od 1932 nauczyciel rysunków w seminarium nauczycielskim w Krakowie; w 1935
na stypendium we Francji; członek ZPAP i Towarzystwa Artystów
Grafików; malował portrety i pejzaże, z technik graficznych uprawiał
mezzotintę, akwafortę, miedzioryt i litografię; w l. 1931-1950 liczne
wystawy w kraju i za granicą od 1931 do 1950.
Gaj Jacek (ur. 1938). Grafik, rysownik; studiował w krakowskiej ASP
u M. Wejmana i A. Stalony-Dobrzańskiego, od 1963 pracuje jako pedagog, od 1992 jest profesorem krakowskiej ASP; był laureatem m.in. nagród na Międzynarodowym Biennale Grafiki w Krakowie (1966, 1968).
Uznany został za czołowego przedstawiciela tzw. krakowskiej szkoły
grafiki. We wczesnych mezzotintach i akwafortach łączył ekspresyjną
deformację z nastrojem katastroficznym; wirtuozerię osiągnął w technice miedziorytu. W połowie lat 70. odszedł od grafiki, skupiając się na
rysunku.
Grabowski Jerzy (1933–2004). Grafik; w l. 1953-62 studiował architekturę na Politechnice Wrocławskiej; w 1962 uzyskał dyplom na Wydziale
Grafiki Akademii Pięknych w Warszawie u J. Mroszczaka; od 1963 członek
ZPAP; od 1976 prowadził Pracownię Litografii na ASP w Łodzi; członek
międzynarodowego stowarzyszenia Xylon; autor ponad czterdziestu
wystaw indywidualnych w Polsce, Francji, Niemczech, Szwecji, USA;
profesor ASP w Łodzi i Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie; jeden
z najwybitniejszych przedstawicieli abstrakcji geometrycznej w sztuce
polskiej, konstruowanych z oszczędnych, powtarzalnych form i kodów
barwnych.
Grott Teodor (1884–1972). Malarz, grafik; studiował w krakowskiej
ASP (u F. Cynka i L. Wyczółkowskiego); w 1911 podróżował po Włoszech (wraz z W. Błockim; wspólnie opublikowali tekę akwafort z widokami Florencji, 1911), zwiedził także Francję i Londyn; malował kwiaty
(Kaczeńce w wazonie, bd.; Róże i japońska figurka, ok. 1930), martwe
natury, portrety, pejzaże (Widok na stary Kraków, 1911; Wenecja z okna
pracowni, 1920), akty (Akt, ok. 1942); jako grafik uprawiał głównie litografię i litografię barwną (Karczma, 1909; Krzywiec, 1910; Przed kościołem, 1910; Drzewa, 1910; Wnętrze kościoła Mariackiego, 1911; Siedzący
chłop, przed 1914).
Halicka Alicja (1894-1975). Malarka i ilustratorka osiadła w Paryżu.
Jedna z czołowych przedstawicielek Ecole de Paris, żona Louisa Marcoussisa. Studiowała rysunek i malarstwo w SSP dla Kobiet Marii Niedzielskiej w Krakowie oraz w Monachium i Paryżu (Académie Ranson).
Początkowo nawiązywała w swych pracach do kubizmu. Malowała
pejzaże, portrety, sceny rodzajowe i martwe natury. Podczas pobytu
w Krakowie 1921 stworzyła cykl obrazów poświęcony żydowskiemu
Kazimierzowi. Oprócz malarstwa zajmowała się również grafiką książkową, projektowaniem tkanin i tapet, tworzyła scenografię i kostiumy.
W 1935 r. wyjechała do Nowego Jorku, gdzie współpracowała z magazynami mody - „Harper’s Bazar” i „Vogue”.
Hiszpańska-Neumann Maria (1917-80). Graficzka; tworzyła głównie
drzeworyty (cykle: Podhale, Bułgaria); studiowała w Akademii Sztuk
Pięknych w Warszawie, u K. Tichego, St. Chrostowskiego i W. Waśkowskiego; stosowała także suchą igłę i akwaforta; tworzyła grafiki o dekoracyjnej stylizacji, z elementami ekspresyjnymi (cykl Ravensbrück);
parała się malarstwem sztalugowym i ściennym; wykonywała także ilustracje książkowe; w l. 50. współpracowała z „Tygodnikiem Powszechnym”; wydana w Berlinie w 1961 książka „Tristan i Izolda”, z jej drzeworytami, otrzymała nagrodę jako najpiękniejsza książka roku.
Danford Charles Georg (1843-1928). Angielski przyrodnik, podróżnik i akwarelista; studiował w Trinity College w Cambridge; swe liczne
podróże dokumentował seriami akwarel (m.in. Italia, Azja Mniejsza,
góry Taurus, Transylwania, Mezopotamia); zbierał okazy ornitologiczne
dla British Museum i Natural History Museum; gromadził także zapiski
antropologiczne; w l. 80. XIX w. odbył kilka podróży po Monarchii Austro-Węgierskiej, wraz z arcyks. Rudolfem Habsburgiem, którego książkę „Jagden und Beobachtungen” przełożył na angielski w 1889.
Filipkiewicz Stefan (1879-1944). Malarz i grafik, przedstawiciel tzw.
szkoły Stanisławskiego; studiował w krakowskiej ASP (m.in. u L. Wyczółkowskiego i J. Stanisławskiego); w okresie I wojny światowej służył
w Legionach; był członkiem Towarzystwa Artystów Polskich „Sztuka”
(od 1908); od 1930 wykładał w ASP w Krakowie (od 1936 profesor nadzwyczajny); malował głównie pejzaże górskie (Topniejące śniegi, 1902;
Widok Tatr, 1904; Dolina Dunajca w deszczu, 1908; Zima w Zakopanem,
po 1918; Strumień leśny, 1919; Lato na Podhalu, 1923; Pejzaż podgórski.
Zakopane, 1930; Odwilż w Tatrach, 1934; Pejzaż zimowy. Motyw z przedgórza, ok. 1935) i nadmorskie (Widok na Rozewie, ok. 1930; Buki w Rozewiu, 1933); realizował również martwe natury, zwłaszcza kwiaty, często
zestawiane z porcelaną (Fiołki, 1904; Białe róże, 1919; Martwa natura
z różami, 1922 i 1925; Kaczeńce i chińska waza, 1928; Piwonie w żółtym
wazonie, 1932); uprawiał też grafikę, projektował plakaty i medale;
w czasie II wojny światowej uczestniczył w ruchu oporu, zmarł w hitlerowskim obozie koncentracyjnym w Mauthausen.
| 51
Aukcja Letnia nr 1 (24)
Hoffmann Adam (1918-2001). Malarz, grafik, rysownik; studiował
w UJ; walczył w kampanii wrześniowej, później działał w konspiracji
i związał się z artystami skupionymi wokół T. Kantora; po wojnie studiował w ASP w Krakowie (u E. Eibischa i K. Srzednickiego); od 1950
był wykładowcą filii krakowskiej ASP w Katowicach, od 1974 pracował
w ASP w Krakowie; uprawiał malarstwo sztalugowe, a także rysunek
(pastelą, węglem, kredką, piórkiem); stworzył metaforyczny, groteskowy bestiariusz zdeformowanych, człekokształtnych stworzeń, skonfliktowanych, ogarniętych emocjami i namiętnościami, walczących
o władzę (Muzyczka, 1969; Para o smoczych głowach, 1971; Para pozująca, 1977); zajmował się również grafiką, tworzył litografie (Pasterz,
2. połowa l. 40. XX w.), akwaforty (Chłopiec z psem, 2. połowa l. 40. XX
w.), suchą igłę (Majakowski z Muzą na pochodzie, 2. połowa l. 40. XX
w.), drzeworyt (Autoportret, 1942); jest autorem ilustracji książkowych
i plakatów teatralnych.
Hondius Hendrik St. (1573-1650). Holenderski sztycharz i wydawca doby baroku; potomek słynnej rodziny rytowników; syn Guiljama,
kierującego szkołą artystyczną w Duffel; uczeń brukselskiego sztycharza i złotnika Godefroya van Gelder; od 1597 (z przerwami) prowadził
warsztat w Hadze; wykonywał reprodukcje współczesnego mu malarstwa (m.in. F. Halsa i P. Breughla), pejzaże, sceny historyczne i rodzajowe, widoki miast oraz portrety; w l. 1631-33 sztychował mapy do atlasu
G. Mercatora; jego syn – Hendrik mł. – w l. 1636-52 działał w Gdańsku.
Hrynkowski Jan (1891-1971). Malarz, grafik, scenograf; studiował
w krakowskiej ASP malarstwo u J. Pankiewicza i rzeźbę u K. Laszczki,
a następnie malarstwo dekoracyjne w Paryżu w Akademii Lotha; związany z formistami, był współzałożycielem Cechu Artystów Plastyków
Jednoróg oraz krakowskiego Związku Plastyków i jego prezesem; początkowo pod wpływem ekspresjonizmu, malował kompozycje formistyczne (Kuglarze uliczni, 1918), później wypracował pod wpływem
koloryzmu indywidualny styl; w zakresie grafiki warsztatowej zajmowała go litografia, techniki metalowe, drzeworyt; uprawiał też grafikę
użytkową i scenografię teatralną
Jakubowski Stanisław (1885–1964). Malarz i grafik; odbył studia artystyczne w ASP w Krakowie (1907-1912) u T. Axentowicza, S. Dębickiego i L. Wyczółkowskiego; od 1914 poświęcił się grafice; był autorem
ok. tysiąca rycin (m.in. teki graficzne Bogowie Słowian, Prasłowiańskie
Motywy Architektoniczne); wykonywał także ekslibrisy (charakterystyczny monogram artysty przypominający swastykę, oblicze Dadźboga na
ekslibrisie własnym czy prasłowiańska strażnica na nagrodzonym na
Międzynarodowej Wystawie Ekslibrisów w Los Angeles znaku książkowym dla Przecława Smolika; eksperymentował z liternictwem).
Jarema Józef (1900-1974). Malarz, reprezentant koloryzmu; brat Marii
i Władysława; studiował w krakowskiej ASP, m.in. u J. Malczewskiego
i J. Pankiewicza; był jednym z założycieli Komitetu Paryskiego (1923);
w 1924 wyjechał do Paryża, w 1930 do Włoch; podczas II wojny światowej wraz z armią polską przeszedł szlak bojowy pod Monte Cassino,
po wojnie pozostał we Włoszech; malował pejzaże, martwe natury,
portrety (Portret pani Muszki Prochaskowej, 1934), dzieła abstrakcyjne
(Arlekin, 1972), w l. 1934-1937 wykonał dekoracje plafonów w katedrze
wawelskiej; zajmował się także tkaniną artystyczną; w 1933 założył eksperymentalny krakowski teatr Cricot, którym kierował; pisał dla niego
scenariusze, reżyserował.
Jasiński Feliks Stanisław (1862-1901). Grafik, rysownik. W latach
1863-1871 przebywał w Belgii, a następnie od 1871 w Krakowie, gdzie
uczył się rysunku u E. Lepszego. Od 1880 lub 1881 studiował malarstwo w Brukseli pod kierunkiem M. van Alphena. Po roku wyjechał do
Paryża, gdzie wstąpił do Academie Julian. W Pracował dla pism „L`ART”
i „Gazette de Beaux Arts”. Cieszył się dużą sławą. Uprawiał techniki metalowe i drzeworyt. 1889 został uhonorowany złotym medalem I klasy
na wystawie Blanc et Noir w Paryżu. W 1900 otrzymał złoty medal na
Wystawie Powszechnej w Paryżu.
Jeleń Tadeusz (1903–1965). Malarz, rysownik i grafik; studiował
w krakowskiej ASP u W. Jarockiego; interesowały go malarskie, realistyczne portrety i martwe natury; związany z Tarnowem, od 1929 wy-
52 |
stawiał w tamtejszym muzeum; wykonywał drzeworyty i miedzioryty
o rozległej tematyce, oraz rysunkowe karykatury; zajmował się także
typografią; od 1946 członek ZPAP.
Jode Pieter Mł. (1606-1674). Flamandzki malarz i rytownik; uczył się
w pracowni swego ojca Pietera St. oraz w warsztatach paryskich (ok.
1631); po powrocie do Antwerpii i małżeństwie z Justą Galle rozpoczął własną działalność; współpracował z A. van Dyckiem jako wykonawca cyklu „Iconographia”; wiele lat spędził z van Dyckiem w Anglii;
kontynuował pracę po jego śmierci, a ostateczny wynik opublikował
G. Hendricx w Antwerpii; współpracował także przy publikacji prac P.
Rubensa; wykonywał portrety, widoki miast itp.
Kamiński Antoni Józef (1890-1947). Malarz, grafik; w l. 19071913 i 1915-1918 studiował w krakowskiej ASP pod kierunkiem
J. Mehoffera; kształcił się w Wiedniu, Berlinie i Paryżu (w 1914 był
sekundantem W. Dunin-Borkowskiego w pojedynku z J. Chwistkiem); w okresie międzywojennym mieszkał w Rzeszowie, gdzie
w l. 1919-1930 uczył rysunku w gimnazjum i Żeńskim Seminarium
Nauczycielskim, w l. 1926-1929 pracował jako scenograf tamtejszego teatru „Reduta”, a od 1929 kierował Teatrem Ludowym; w l.
30. uczestniczył w plenerach w Kazimierzu Dolnym; w l. 1935-1937
udostępnił swoją pracownię artystom z Cechu Plastyków Pazdur”;
od 1946 mieszkał we Wrocławiu; wystawiał od 1908 (we Lwowie,
w Rzeszowie, Łodzi, Krakowie i Warszawie); malował portrety, pejzaże, widoki miejskie, obrazy religijne.
Kilian Lucas (1579-1637). Niemiecki grafik, rysownik i miedziorytnik;
kształcił się w augsburskim warsztacie swego teścia Dominicusa Custosa, rytownika pochodzącego z Antwerpii; w pierwszych pracach
widoczne były wyraźne wpływy niderlandzkie (m.in widok fontanny
Augusta w Augsburgu (1599), wzorowanej na rysunku Fransa Asprucka); współtworzył krąg niderlandzko-italski w Augsburgu; w 1601
wyjechał do Włoch; w l. 1602-3 pracował w Wenecji sztychując dzieła
Tycjana, Veronese i Tintoretta; wykonywał studia portretowe; przygotowywał także prace autorskie (weduty, pejzaże); po powrocie do Niemiec skupił się na grafice reprodukcyjnej i nakładowej.
Kotsis Aleksander (1836-1877). Malarz, jeden z najważniejszych
przedstawicieli realizmu; studiował w Szkole Sztuk Pięknych w Krakowie, w Monachium i Wiedniu; mieszkał w Krakowie; malował kompozycje rodzajowe na tle pejzażu, często podkrakowskiego (Jarmark
w Tyńcu, 1859) i podhalańskiego (Pogrzeb górala, 1860; Targ w Nowym Targu, ok. 1860), o tematyce odwołującej się do wydarzeń politycznych (Śmierć na zesłaniu, 1864; Rekrutacja w Galicji, 1867) lub
problemów społecznych, zwłaszcza nędzy w Galicji (Pogorzelcy
w Wiśniczu, 1868; Bez dachu, ok. 1870; Ostatnia chudoba, 1870; Dzieci
przed chatą w górach, 1872), tworzył również pejzaże (Giewont, po
1870; Tatry – widok na Giewont, ok. 1870-75; Wycieczka w Tatry, 1873)
i portrety (Portret malarki Józefiny Geppert, ok. 1870; Neapolitanka, ok.
1870; Studium chłopca, 1870).
Kowalski Leon (1870–1937). Malarz i grafik; studiował w Kijowie,
Krakowie i Monachium; w 1908 współzałożyciel grupy Zero; w 1912
pierwszy prezes ZPAP; organizował wystawy Niezależnych; uprawiał
litografię, miękki werniks, suchą igłę i akwafortę, którą – dzięki gęsto
kładzionym kreskom – upodabniał do rysunku piórkiem; interesował
się fotografiką; w jego pracach malarskich dominowały pejzaże; malował także portrety, sceny rodzajowe i religijne.
Krethlow (Kretlow) Jan Ferdynand (1767-1842). Sztycharz, rysownik; pochodził z Neu Hannenburg k. Berlina; kształcił się w Akademii
Berlińskiej; po utworzeniu 1818 uniwersytetu w Warszawie przyjął posadę prof. sztychu; na wystawie w 1819 otrzymał za swe prace medal;
ilustrował m.in. dzieła J.U. Niemcewicza oraz E. Raczyńskiego („Dziennik podróży do Turcyi”) po zamknięciu uniwersytetu w 1833 utrzymywał się z rytowania prac na zlecenie (współpracował z „Tygodnikiem
Warszawskim”), rzadko wykonywał własne kompozycje; nie wyjechał
już z Warszawy; pochowany na cmentarzu Ewangelicko-Augsburskim.
Kruszewski Józef Wincenty (1853-1920). Malarz i karykaturzysta;
uczył się u W. Łuszczkiewicza w krakowskiej SSP oraz u J. Kossaka;
studiował także w Brukseli; tworzył popularne scenki humorystycznorodzajowe oraz akwarele, często o tematyce żydowskiej; współpracował z czasopismami; malował portrety i sceny historyczne; wystawiał
w Krakowie, Warszawie i Lwowie.
Lenica Alfred (1899–1977). Malarz, przedstawiciel polskiej awangardy; ojciec Jana; studiował prawo na Uniwersytecie Poznańskim, grę
na instrumentach smyczkowych w tamtejszym konserwatorium, malarstwo w prywatnej szkole A. Hanytkiewicza i J. Kubowicza; początkowo tworzył pod wpływem surrealizmu i kubizmu (Wiolonczelista,
1933; Rodzina, 1934; Nafta rządzi światem (1938-41), W poszukiwaniu
straconego czasu, 1939), niekiedy stosował technikę collage’u (Farby w ruchu, 1949); po II wojnie światowej tworzył obrazy o tematyce
wojennej (Zagrożone dzieciństwo, 1948); w tym okresie związał się
z krakowską awangardą skupioną wokół T. Kantora i był współzałożycielem poznańskiej grupy 4 F+R (1947), od 1956 był członkiem Grupy
Krakowskiej na początku l. 50. na krótko uległ wpływom socrealizmu
(Czerwony plakat, 1950); pod koniec l. 50., zafascynowany taszyzmem
i sztuką informel, zabudowywał powierzchnię obrazów nagromadzonymi formami i eksperymentował w zakresie technologii.
Malina Marian (1922-85). Malarz, grafik; uczył się w prywatnym Gimnazjum Przemysłu Artystycznego w Sosnowcu; po wojnie przyjęty
na Wydział Malarstwa i Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie;
studiował u J. Fedkowicza, K. Srzednickiego i A. Jurkiewicza. Od 1948
wykładowca krakowskiej ASP; w 1960 wrócił do Sosnowca; współzałożyciel Grupy Zagłębie, członek Głównej Komisji Artystycznej przy
Zarządzie Głównym ZPAP w Warszawie, Międzynarodowego Komitetu
Artystów Plastyków, Societe Internationale Graveurs sur Bois w Zurichu (XYLON); pozostawił ok. 3 tysięcy prac z zakresu malarstwa, grafiki
i rysunku. Specjalizował się w grafice - wynalazł nową technikę graficzną tzw. cellografię.
Marciniak Krzysztof (ur. 1983). Grafik. W latach 2003-2008 studiował
na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom (nagrodzony Medalem Rektora ASP) w pracowniach rysunku prof. J. Gaja
i miedziorytu prof. S. Wejmana. W 2006 studiował w Grecji. Od 2008
doktorant na macierzystej uczelni. Zajmuje się grafiką, malarstwem,
kolażem, a przede wszystkim rysunkiem.
Merian Caspar (1627-1686). Niemiecki miedziorytnik i wydawca;
syn i uczeń Matthäusa Meriana; wraz z nim wykonywał zlecenia m.in.
w Paryżu i Norymberdze; po śmierci ojca przejął wydawnictwo we
Frankfurcie; prowadził je wraz z bratem Matthäusem mł.; w 1672 wyjechał do Wertheim; w 1677 przeniósł się do Fryzji i dołączył do sekty
labadystów; jego gł. dzieła to „Topographia Germaniae” i „Theatrum
Europaeum”.
Mikulski Kazimierz (1918-98). Malarz, ilustrator, scenograf; studiował
w krakowskiej ASP u P. Dadleza i K. Sichulskiego; w 1957 był współzałożycielem II Grupy Krakowskiej; aktor i reżyser teatru Cricot 2; od
początku swojej twórczości znajdował się pod wpływem surrealizmu;
jego metaforyczne prace z lat 40. pozostawały bliskie lirycznej sztuce P.
Klee i J. Miro (Handlarz ryb, 1946); w malowanych precyzyjnie przedstawiał lalkowate dziewczęta o wielkich oczach, zaczarowane zwierzęta,
magiczne przedmioty; pedantyczna kompozycja nie tłumiła lirycznego nastroju i klimatu melancholii; w malarstwie lat 70. pojawiła się u M.
Misiak Michał (ur. 1973). Malarz. Studia na Wydziale Malarstwa
Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom w 1999 z wyróżnieniem w pracowni prof. S. Rodzińskiego z aneksem graficznym
w pracowni drzeworytu prof. Z. Lutomskiego; pracownik na Wydziale Architektury Wnętrz krakowskiej ASP. Zajmuje się malarstwem,
grafiką i rysunkiem.
Misky Ludwik (1884-1938). Malarz; w 1902 rozpoczął studia malarskie
w krakowskiej ASP pod kierunkiem F. Cynka, L. Wyczółkowskiego, J. Stanisławskiego i J. Mehoffera; odbył studyjne podróże do Włoch, Francji,
Niemiec i Wiednia; w l. 1927-32 należał do Cechu Artystów Plastyków
„Jednoróg”; wystawiał w Krakowie, Lwowie, Warszawie, Poznaniu, Bydgoszczy i Łodzi; od 1907 zajmował się działalnością pedagogiczną; jego
postawa artystyczna ukształtowała się pod wpływem sztuki J. Stanisławskiego: pejzaże, sceny rodzajowe, widoki marynistyczne i miejskie, martwe natury, kwiaty, akty i portrety; w okresie międzywojennym artysta
skoncentrował się na technikach graficznych; wykonywał też ekslibrisy
i projekty kilimów; po 1930 w twórczości artysty pojawiły się motywy
marynistyczne.
Mrożewski Stefan (1894-1975). Grafik, malarz, ceramik; studiował
m.in. w poznańskiej Państwowej Szkole Sztuk Zdobniczych oraz
warszawskiej SSP u W. Skoczylasa (1923–25); był współzałożycielem
Związku Polskich Artystów Grafików, członek Stowarzyszenia Polskich
Artystów Grafików Ryt; długo przebywał za granicą, odbył m.in. podróż
artystyczną do Paryża, w wyniku której powstała seria drzeworytów
przedstawiająca widoki Paryża; od 1950 mieszkał w Kalifornii; stworzył
cykle ilustracji do „Don Kichota” Cervantesa, „Parsifala” Wolframa von
Eschenbach, „Boskiej Komedii” Dantego, „Legend Warszawy” E. Szelburg-Zarembiny; zajmował się także rysunkiem, malarstwem witrażowym, ściennym i ceramiką.
Niespodziewana Malwina (ur. 1972). Malarka, graficzka. Studia na
Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w latach 1993-98. Dyplom uhonorowany Medalem Rektora w 1998. W 1997/8 otrzymała Stypendium
Ministra Kultury i Sztuki, w 1998 stypendium Mythological Europe
Revisited, La Fratta, Włochy, w 1999 Stypendium Twórcze Miasta Krakowa, a w 2002 Artists in Residence w Japonii. Zajmuje się grafiką, rysunkiem, malarstwem, wykonuje obiekty przestrzenne. Jest członkiem
Grupy MaMa – akcje z udziałem publiczności i kobiecej Grupy 13.
Nikifor Krynicki (Epifaniusz Drowniak; 1895-1968). Malarz nieprofesjonalny pochodzenia łemkowskiego, zaliczany do najwybitniejszych
przedstawicieli sztuki naiwnej; prowadził samotne tułacze życie, wędrował po wsiach i miasteczkach Galicji, uważany był za upośledzonego umysłowo; w ramach akcji „Wisła” (1947) został dwukrotnie wywieziony i wracał z odległych krańców Polski; uważał się za artystę
krynickiego, tworzył głównie na terenie uzdrowiska; zaczął malować
ok. 1915 na skrawkach papieru, kawałkach tektury; posługiwał się
najchętniej akwarelą, a pod koniec życia używał kredek; wykonywał
najpierw szkice ołówkiem, później wypełniał kontury farbą; tworzył
pejzaże (m.in.: Krynica. Pijalnia, l. 30.; Willa „Zachęta”, Willa „Rusałeczka”,
Budynek Przedsiębiorstwa Ogrodniczego, wszystkie z l. 1940-45; Niebieska willa, l. 1950-55; Kościół w Krynicy, przed 1962; za najwybitniejsze
zostały uznane pejzaże beskidzkie ze stacyjkami), często z sylwetką
cerkwi w tle (Cerkiew o zachodzie słońca, l. 20.; Biskup przed cerkwią, ok.
1930; Cerkiew w miasteczku, ok. 1962); prace artysty cechowała wyrafinowana kolorystyka, prostota w przedstawianiu postaci ludzkich
i zwierzęcych ze skłonnością do ekspresyjnej deformacji, mistrzostwo
w oddawaniu krajobrazu.
Noakowski Stanisław Witold (1867-1928). Malarz, rysownik, architekt, jeden z ważniejszych artystów przełomu XIX i XX w.; studiował
w Petersburgu; pracował w Moskwie, m.in. w l. 1899-1918 był profesorem historii sztuki w Szkole Stroganowskiej, a od 1906 profeso-
Lam Władysław (1893-1984). Malarz, grafik, teoretyk sztuki; studiował w krakowskiej ASP (u T. Axentowicza i J. Mehoffera); w 1925 odbył
podróż artystyczną do Paryża i na południe Francji, która zaowocowała licznymi studiami pejzażowymi i widokami architektonicznymi;
ponownie przybył do Paryża w 1929; w l. 1912-18 był wykładowcą
Politechniki Lwowskiej, po II wojnie światowej Szkoły Sztuk Pięknych
w Sopocie i Politechniki Gdańskiej; realizował sceny figuralne, pejzaże,
portrety, kompozycje abstrakcyjne (Stary mur, bd.; Wizja miasta, bd.);
tworzył drzeworyty i litografie (Pałac Działyńskich w Poznaniu, bd.),
opracował własną technikę monorytu.
nuta drapieżności oraz akcenty karykatury (Egzekucja owadów, 1969;
Spalimy czarownice, 1972; Pornografia, 1974); ulegał wpływom nowych
kierunków, np. malar-stwa materii (Obraz z perłami, 1965), lecz konsekwencja stylistyczna wyrażała się w jego inscenizacjach teatralnych.
| 53
Aukcja Letnia nr 1 (24)
rem w Szkole Sztuk Pięknych; odbył liczne podróże artystyczne po
Europie; po 1918 powrócił do Polski, od 1923 był profesorem Wydziału
Architektury Politechniki Warszawskiej; realizował cykle wyimaginowanych widoków architektonicznych w pejzażu (cykle Architektura polska, Szkice kompozycyjne, 1920; Zamki i pałace polskie, 1928);
w twórczości zwracał uwagę głównie na problem starannej, drobiazgowej niekiedy kompozycji.
Oramus Romuald (ur. 1953). Malarz i grafik. Studia na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w latach 1974–79. Dyplom w pracowni prof. A. Marczyńskiego. Profesor na Wydziale Sztuki
Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Zajmuje się malarstwem
oraz grafiką warsztatową, pisze eseje o sztuce.
Orbitowski Janusz (ur. 1940). Malarz i grafik; ukończył Wydział Malarstwa i Grafiki na ASP w Krakowie(w pracowni A. Marczyńskiego;
dyplom z wyróżnieniem); jest profesorem zwyczajnym macierzystej
uczelni; od 1968 wystawia swoje prace, m.in. w Nowym Jorku; większość jego obrazów zbudowana jest z rombów i prostokątów; pod
koniec lat 60. artysta nadał swym geometrycznym konstrukcjom trójwymiarowość; naklejane na powierzchnie tworzą reliefy; głównym
obiektem zainteresowań J. Orbitowskiego są: przestrzeń, światło, ruch
i ich wzajemne relacje; od 1970 istotnym środkiem wyrazu jest dla malarza relief.
Orda Napoleon (1807-1883). Rysownik, malarz, pianista, kompozytor,
działacz emigracyjny; studiował matematykę na uniwersytecie w Wilnie, ale studiów nie ukończył z powodu aresztowania za działalność
w nielegalnej organizacji studenckiej; po powstaniu listopadowym
1831 przebywał m.in. we Włoszech, w Szwajcarii i Anglii; w 1833 zamieszkał w Paryżu, gdzie uczył się malarstwa i przyjaźnił z F. Chopinem, z którym koncertował w salonach Wielkiej Emigracji; w 1856
powrócił do Polski; realizował pejzaże oraz widoki architektoniczne
(Album widoków Polski, 1873-83); w twórczości zwracał uwagę głównie na problem dokładnego odwzorowania przedstawianego widoku,
dzięki czemu znaczna część jego prac ma wartość dokumentacyjną.
Peske Jan Mieczysław (1870-1949). Artysta związany z grupą Nabistów; w 1885 uczył się rysunku u pejzażysty M. I. Muraszki w Kijowie;
następnie kształcił się w Szkole Sztuk Pięknych w Odessie (1886-1889)
i w Warszawie w Klasie Rysunkowej W. Gersona (1889); w 1891 wyjechał do Paryża, gdzie zaprzyjaźnił się z P. Signacem, P. Sérusierem i C.
Pissarem; na plenery malarskie wyjeżdżał do Collioure, gdzie znajduje
się jego muzeum; prace artysty znajdują się w kolekcji Centrum Pompidou w Paryżu; posługiwał się wieloma technikami: olejem, pastelem,
akwarelą, tuszem i akwafortą.
Picasso Pablo (właśc. P. Ruiz Blasco, 1881-1973). Hiszpański malarz,
rysownik, grafik i rzeźbiarz; początkowo tworzył pod wpływem postimpresjonistów (1901-1904, tzw. okres błękitny); od 1907 malował
obrazy o silnie zgeometryzowanych, kubistycznych formach (Panny
z Awinionu); później stopniowo twórczość Picassa zmierzała ku abstrakcji; w okresie powojennym stosował bogactwo technik i materiałów;
najpowszechniej rozpoznawanym dziełem Picassa jest antywojenna
Guernica (1937).
Pieniążek Józef (1888-1953). Lwowski malarz i grafik, uczeń W.
Skoczylasa i L. Wyczółkowskiego; przyjaciel E.. Zegadłowicza, członek
grupy Czartak; po 1945 zamieszkał w Krakowie; ceniony autor miedziorytów i akwafort (Teka sandomierska, Teka krzemieniecka).
Pieńkowski Ignacy (1877-1948). Malarz; studiował w warszawskiej
Klasie Rysunkowej (u W. Gersona), w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych (u T. Axentowicza i L. Wyczółkowskiego), później w Paryżu, Monachium i Rzymie; odbył liczne podróże, m.in. do Francji, Włoch, Rosji
i Brazylii; współpracował z czasopismem „Chimera”; był członkiem Towarzystwa Artystów Polskich „Sztuka” (od 1910); w l. 1909-13 wykładał
w warszawskiej SSP, od 1918 w SSP w Krakowie (jego uczniami byli
m.in.: T. Kantor, T. Brzozowski, J. Cybis); należał do Towarzystwa Artystów Polskich „Sztuka”; wystawiał w kraju i za granicą (m.in. w brazylijskiej Kurytybie w 1925); malował w stylu postimpresjonistycznym,
54 |
głównie portrety (Portret kobiety z pomarańczami, 1907; Modelka z japońską parasolką, l. 20.), sceny rodzajowe, pejzaże.
Pochwalski Kazimierz Teofil (1855-1940). Malarz, fotografik; studiował w krakowskiej ASP, w Monachium, Wiedniu, Rzymie i Paryżu;
podróżował, m.in. do Egiptu, Turcji, Grecji i Włoch; w l. 1893-1918 był
profesorem ASP w Wiedniu; do 1918 zajmował się niemal wyłącznie
sztuką portretową; malował członków rodziny cesarskiej w Wiedniu
i urzędników, przedstawicieli arystokracji i ziemiaństwa; łączył perfekcyjny warsztat malarza-realisty z przenikliwym zmysłem obserwatora
(Dziewczynka z pajacykiem, ok. 1910; Dziewczyna z owocami, 1927);
malował także sceny wschodnie, pejzaże (W ogrodzie, 1896; Odpoczynek myśliwego, 1939), martwe natury (Martwa natura – owoce, 1914),
sceny rodzajowe (Lirnik, 1885; W karczmie) i religijne.
Probst Georg Baltazar mł. (1732-1801). Niemiecki artysta, rysownik,
grafik i wydawca; pochodził z rodziny prowadzącej własną oficynę
w Augsburgu (odziedziczoną po Jeremiaszu Wolffie), w XVIII w. jednym z europejskich centrów grafiki ilustracyjnej; tworzył liczne widoki
architektoniczne, panoramy miast i weduty, które były publikowane samodzielnie, lub wchodziły w skład kompilowanych atlasów i albumów
poświęconych Europie; jego prace wykorzystywali wydawcy z Paryża
i Londynu; wiele z nich publikował korzystając z opieki Académie Imperiale d’Empire des Arts liberaux avec Privilege de Sa Majesté lub Kaiserliche Franziskische Akademie (szczególnie w l. 1775-1779).
Raczyński Stanisław (1903-82). Malarz, grafik, scenograf; studiował
w krakowskiej ASP, naukę uzupełniał w Paryżu i we Włoszech; był scenografem teatrów Krakowa i Poznania; uprawiał głównie drzeworyt,
pozostając pod wpływem W. Skoczylasa; najczęściej podejmował
tematykę figuralną i architektoniczną, którą poddawał dekoracyjnej
stylizacji.
Redlich Henryk (1838-1884). Malarz i grafik; uczeń SSP w Warszawie;
pracował u M. Fajansa; od 1862 jako stypendysta Towarzystwa Sztuk
Pięknych „Zachęta” kształcił się w rytownictwie w Dreźnie i Monachium;
członek Munchener Kunstverein, otworzył w Monachium własne atelier;
w 1870 przeniósł się do Wiednia, a w 1872 wrócił do Warszawy; profesor
akademii petersburskiej; znany z precyzyjnych, graficznych reprodukcji
malarstwa; dużą część swoich grafik wykonywał na zamówienie Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie i Towarzystwa Przyjaciół
Sztuk Pięknych w Krakowie.
Rembrandt (właśc. Rembrandt Harmenszoon van Rijn, 1606-1669).
Holenderski malarz, rysownik i grafik, jeden z najważniejszych artystów dojrzałego baroku; w l. 16256-1631 pracował w Lejdzie, od 1631
w Amsterdamie; był uczniem I. van Swanenburgha i P. Lastmana; nauczyciel C. Fabritiusa, W. Drosta, G. Dou; pracował na zlecenie zarówno
prywatnych odbiorców, jak i organizacji miejskich; w pierwszym okresie twórczości, do ok. 1628, pozostawał pod wpływem dzieł Lastmana,
dokonań Caravaggia i tzw. szkoły utrechckiej; ostatecznie wykształcił
indywidualny, mistrzowski styl; realizował kompozycje religijne, rodzajowe, mitologiczne i alegoryczne, pejzaże oraz portrety - twórczość
dzielona na okresy chronologiczne: ok. 1625-1628 m.in.: Ukamienowanie św. Stefana, Balaam i oślica, Koncert, Tobiasz i Anna, Dawid z głową
Goliata przed Saulem; ok. 1627-1631 m.in.: Samson i Dalila, Wskrzeszenie
Łazarza, Przypowieść o bogaczu, Lekcja anatomii doktora Tulpa, 1632;
1633-1639 cykl obrazów pasyjnych; 1633-1642 m.in.: Ofiara Abrahama, Danae, Uczta Baltazara, cykl Pasja, Oślepienie Samsona, Krajobraz
z miłosiernym Samarytaninem, Portret kaznodziei Cornelisa Anslo, Portret
kompanii kapitana F. Banninga Cocqa - zwany także Strażą nocną; 164250 m.in.: Święta Rodzina, Wieczerza w Emmaus; 1650-1660 m.in.: Portret Jana Sixa, Betsabee, Hendrickje w kąpieli, Józef i żona Putyfara, Jakub
błogosławiący synów Józefa; 1660-1669 m.in.: Mojżesz z tablicami przykazań, Sprzysiężenie Claudiusa Civilisa, Homer, Izaak i Rebeka – zwany
także Żydowską narzeczoną, Powrót syna marnotrawnego; w twórczości
zwracał uwagę na wszystkie problemy występujące w kompozycjach
malarskich, głównie jednak na kwestię światłocienia jako głównej siły
kształtującej obraz, a tym samym wydobywającej dynamiczną akcję;
równie chętnie wydobywał w obrazach – głównie jednak w grafikach
i Wydawnictwa Literackiego noszą cechy surrealizującej figuracji, fantastyki i erotyzmu; twórca komiksów; największe uznanie zdobył jako
scenograf.
Ridley William (1764-1838). Grafik i rysownik pochodzenia irlandzkiego; specjalizował się w grafice portretowej; działał w Londynie;
uważany był za jednego z najzdolniejszych portrecistów swego czasu;
pozostawił ok. 400 prac; dokumentował także życie teatralne Londynu (Bellamy’s Picturesque Magazine”); wiele prac opublikował w The
Monthly Mirror (od 1800); współpracował z londyńskimi wydawnictwami T. Bellamy’ego oraz Vernon & Hood.
Skoczylas Władysław (1883-1934). Malarz, grafik; studiował w Szkole
Przemysłu Artystycznego w Wiedniu, w krakowskiej ASP u T. Axentowicza, L. Wyczółkowskiego, K. Laszczki, także w Paryżu u A. Bourdelle’a.
i w Lipsku; od 1922 profesor na warszawskiej SSP; był jednym z założycieli ugrupowania Rytm, Stowarzyszenia Polskich Artystów Grafików
Ryt, Instytutu Propagandy Sztuki; tworzył sceny góralskie, często o tematyce religijnej i mitologicznej, kompozycje folklorystyczne i symboliczno-mitologiczne; akwarele z postaciami kobiet wiejskich, widokami
małych miasteczek; uprawiał drzeworyt, akwafortę, akwatintę, suchą
igłę, miedzioryt i litografie; był twórcą polskiej szkoły drzeworytniczej.
Rosenstein Erna (1913-2004). Malarka, rysowniczka, poetka żydowskiego pochodzenia; żona A. Sandauera; studiowała w Wiedniu i w krakowskiej ASP (u W. Weissa); była jednym z członków-założycieli Grupy
Krakowskiej I; w 1937 wyjechała na krótko do Paryża; okres II wojny
światowej przeżyła we Lwowie, w 1942 uciekła z tamtejszego getta
(obraz Getto, 1946), później ukrywała się; w 1949 zamieszkała w Warszawie; w początkowej fazie twórczości tworzyła kompozycje figuratywne (Stern i Maziarska, 1946), później obrazy abstrakcyjne bliskie
surrealizmowi; malowała portety (m.in. A. Sandauera); realizowała także kolaże, kompozycje asamblażowe; jest laureatką Nagrody imienia
Jana Cybisa (1996).
Rózga Leszek (ur. 1924). Grafik, malarz, rysownik; studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi (u W. Strzemińskiego) i w katowickiej filii ASP w Krakowie; w l. 1967-94 był wykładowcą
Państwowej Szkoły Sztuk Plastycznych w Łodzi (od 1979 profesor);
uprawia grafikę warsztatową, początkowo monotypię, później akwafortę, akwatintę i suchą igłę; tworzy metaforyczne cykle graficzne,
m.in.: Rudery (1960-63), Relikty (1961-64), Przenikania (1968-71), Pejzaże
wiosenne (1977); uprawia też malarstwo i rysunek.
Rubczak Jan (1884-1942). Grafik, malarz; reprezentant postimpresjonizmu; studiował w krakowskiej ASP (u F. Cynka i J. Pankiewicza),
w Academié Colarossi w Paryżu i Lipsku; w 1917 założył własną szkołę
grafiki w Paryżu; wiele podróżował, m.in. do Włoch, Holandii i Hiszpanii
oraz po Bretanii, Normandii i południowej Francji; w 1924 wrócił do
Krakowa; był członkiem Towarzystwa Artystów Polskich „Sztuka”, należał do założycieli „Jednorogu” (1925), wystawiał także z formistami;
w jego twórczości widoczne są wpływy J. Pankiewicza i francuskiego
malarza P. Cezanne’a (1839-1906); od ok. 1908 uprawiał grafikę (głównie akwafortę, akwatintę i litografię), przedstawiając subtelne i nastrojowe krajobrazy i pejzaże miejskie; tworzył też drzeworyty; stosował
technikę olejną, malując martwe natury, portrety, widoki morskie.
Schedel Hartmann (1440-1514). Niem. humanista, lekarz i historyk,
mieszczanin norymberski; studiował w Lipsku i Padwie; osobisty lekarz elektora brandenburskiego Fryderyka II; w jego domu mieszkał
Albrecht Dürer; współpracując z M. Wolgemutem i S. Shreyerem doprowadził do wydania monumentalnej „Kroniki świata” (Liber Chronicarum) wydrukowanej w norymberskiej oficynie A. Kobergera w 1493.
Seifert Franciszek (1900-1964). Grafik, rysownik, bibliofil; ukończył Państwową Szkołę Przemysłu Artystycznego w Krakowie; jako
kierownik artystyczny (wraz z K. Fryczem) odpowiadał za kształt
typograficzny druków wychodzących z krakowskiej drukarni L. W.
Anczyca; projektował także plakaty (słynna „Kąpiel na gazie”), druki okolicznościowe oraz ilustracje książkowe; wielką popularność
zdobył jako pierwszy profesjonalny dekorator wystaw sklepowych;
czł. Związku Artystów Plastyków.
Skarżyński Jerzy (1924-2004). Malarz, ilustrator, scenograf; członek
Grupy Młodych Plastyków i współzałożyciel II Grupy Krakowskiej; od
1969 prowadził Studium Scenografii przy krakowskiej ASP; malował
surrealistyczne abstrakcje o tajemniczych tytułach (Portret inkwizytora,
1947; Miejsce opuszczone przez dzięcioły, 1948); w l. 60. eksperymentował
z fakturą (Urodziny infantki, 1961; Szalbierze, 1967), od lat 80. malował tuszem na światłoczułym płótnie biologiczne abstrakcje (Skrzypce Ingresa,
1985; Prorok, którego nie było, 1989); ilustracje dla „Przekroju” (1951-59)
Skórczewski Krzysztof (ur. 1947). Grafik. Studia w Akademii Sztuk
Pięknych w Krakowie (1965-1971) w pracowniach A. Marczyńskiego,
M. Wejmana, W. Kunza, F. Bunscha. w l. 1970-1976 powstało 30 linorytów; w 1976 wyjechał do Sztokholmu, gdzie w pracowni prof. N. Stenquista w Królewskiej Wyższej Szkole Artystycznej zaczyna pracować
w technice miedziorytu. Należał do Klubu Laureatów Międzynarodowego Biennale Grafiki w Krakowie oraz do Międzynarodowego Towarzystwa „Xylon”; w l. 1970-1998 brał udział w ponad 60 wystawach
zbiorowych w kraju i za granicą.
Sobocki Leszek (ur. 1934). Malarz, grafik; studiował w krakowskiej ASP
(u W. Taranczewskiego), na Wydziale Grafiki w Katowicach i w łódzkiej
PWSTiF (reżyserię); współzałożyciel grupy Wprost (1966), brał udział
w 19 jej wystawach; w l. 80. uczestniczył w ruchu kultury niezależnej; uprawia malarstwo, rysunek, grafikę; stosuje różnorodne techniki
i konwencje (montaże, wcierki, papier-maché); komentuje współczesne życie społeczne (Portrety trumienne, 1974-76; Graffiti polskie, 1986);
tworzy sylwetowe linoryty w stylistyce pop-artu, stanowiące swoistą
kronikę społeczno-narodową (Etykiety zastępcze, 1969-70; Znaki ostrzegawcze, 1970; Wizyta, 1983), liczne portretów i autoportrety (Autoportret z aureolą, 1978)
Sperling-Jarema Maria (1898-1995). Malarka; siostra I. Weissowej
„Aneri”; studiowała w konserwatorium muzycznym w Krakowie oraz,
od 1918, w Akademii Sztuk Pięknych pod kierunkiem J. Mehoffera;
w 1930 wyjechała na stałe do Francji; zajmowała się malarstwem sztalugowym, collage’em, mozaiką i tkaniną; w 1951 poznała J. Jaremę,
z którym wyjechała do Nicei; należeli do najbliższych przyjaciół W.
Gombrowicza; związana przez wiele lat z południową Francją i Włochami, łączyła zgeometryzowaną stylizację Ecole de Paris z soczystą
kolorystyką i bogatą fakturą malarską; wiele wystaw, gł. we Francji; jej
prace znajdują się m.in. w Muzeum Narodowym w Krakowie i w Muzeum Sztuki w Łodzi.
Srzednicki Konrad (1894-1993). Grafik, mistrz litografii i technik miedziorytniczych; studiował w szkole K. Krzyżanowskiego w Warszawie
i w warszawskiej ASP (u T. Pruszkowskiego i W. Skoczylasa); należał do
członków Rytu; był współorganizatorem Międzynarodowego Biennale Grafiki w Krakowie (1960), profesorem warszawskiej i krakowskiej
ASP (od 1946); w jego wczesnych pracach widać wpływy M. Chagalla
(Podwórko, 1930), później wykształcił indywidualny styl, cechujący się
poetycką interpretacją natury i doskonałością techniczną; najchętniej
podejmował motywy morskie, widoki Krakowa (Norbertanki, 1946),
przedstawiał piękne kobiety (Leda, 1968; Zuzanna, 1979) i konie (Konie
i koniki, 1959; Konie św. Marka, 1963); tworzył również obrazy olejne:
kompozycje figuralne (Troje i auto, 1991), pejzaże, martwe natury (Martwa natura z wazonem, 1949).
Stanek Zdzisław (1925-96). Grafik, malarz. Studiował w krakowskiej
ASP; od 1953 był członkiem katowickiej Grupy ST-53, z którą związany
pozostał do końca swej aktywności twórczej. Początkowo malował kubistyczne martwe natury, postacie i pejzaże, nie przekraczając jednak
granic abstrakcji. Później z cyklach takich jak Światła w międzyprzestrzeni,
Światłodrzewa i Światłokwiaty, zbliżył się do informelu, abstrakcji i surrealizmu.
– wrażenia patetyczne i monumentalne; jego dzieła – uznawane za
mistrzowsko niedoścignione – oddziaływały na sztukę europejską już
od momentu ich powstania.
| 55
Aukcja Letnia nr 1 (24)
Stanisławski Jan (1860-1907). Malarz, wybitny pejzażysta, jeden z najważniejszych artystów 2. połowy XIX w., przedstawiciel modernizmu;
studiował matematykę na UW i w Instytucie Technologicznym w Petersburgu; studia artystyczne odbył w Klasie Rysunkowej w Warszawie,
w Szkole Sztuk Pięknych w Krakowie (u W. Łuszczkiewicza), a także w Paryżu, gdzie przebywał w l. 1885-1895; podróżował do Włoch, Niemiec,
Austrii, Czech, a także na Ukrainę; w l. 1895-96 współpracował przy malowaniu partii pejzażowych panoram Przejście przez Berezynę i Golgota;
w 1897 zamieszkał na stałe w Krakowie; był współzałożycielem Towarzystwa Artystów Polskich „Sztuka” (1897); w tym samym czasie objął funkcję profesora klasy pejzażu w SSP w Krakowie, gdzie wprowadził metodę
studiów plenerowych, tworząc tzw. szkołę Stanisławskiego; uczył również w szkołach malarskich dla kobiet; wykształcił wielu uczniów, m.in.
S. Filipkiewicza, S. Kamockiego, A. Karpińskiego, V. Hofmana, T. Makowskiego, H. Szczyglińskiego, którzy odegrali znaczącą rolę w historii polskiego malarstwa pejzażowego; od 1906 był profesorem zwyczajnym;
realizował głównie pejzaże, zazwyczaj o niewielkich wymiarach, tworzył
też weduty; zajmował się także projektowaniem scenografii teatralnych
i plakatów, wykonywał ilustracje dla czasopisma „Chimera”; w twórczości zwracał uwagę głównie na problem światła kształtującego grę barw
w kompozycji pejzażowej.
Stryjeńska Zofia (1891-1976). Malarka, graficzka, projektantka tkanin,
jedna z najważniejszych artystek XX w., bliska tradycji młodopolskiej,
przedstawicielka nurtu art déco w Polsce; podając się za mężczyznę,
studiowała w akademii monachijskiej; mieszkała w Krakowie, Warszawie i Zakopanem; była członkiem ugrupowania Rytm (od 1922);
w 1925 otrzymała w Paryżu cztery Grand Prix na Międzynarodowej
Wystawie Przemysłu Artystycznego, w 1932 zdobyła złoty medal na
XVIII Biennale w Wenecji, w 1936 została uhonorowana Złotym Wawrzynem Polskiej Akademii Literatury; jej styl, początkowo bliski secesji,
ewoluował w stronę form kubizujących; realizowała kompozycje religijne (cykl Pascha, 1917-18), rodzajowe, inspirowane głównie mitologią, obrzędowością słowiańską, a także folklorem polskim (cykl Bożki
słowiańskie, 1918-22; cykl Kolędy, 1926; cykl Polskie tańce, 1929; cykl
Piastowie, 1929; cykl Tatry i Górale, 1930; cykl Magia słowiańska, 1934),
tworzyła portrety; wykonywała również ilustracje do dzieł literatury
pięknej; zajmowała się scenografią i projektowaniem kostiumów teatralnych, grafiką warsztatową (zwłaszcza litografią barwną) i użytkową; w twórczości stosowała repertuar form uproszczonych i zgeometryzowanych, wywodzących się z tradycji kubizmu i formizmu
Styrylska Celina (1923-2010). Malarka i graficzka; studiowała na Wydziale Malarstwa ASP w Krakowie (dyplom u E. Eibischa w 1955); od
1948 należy do ZPAP, od 1980 do Polskiej Sekcji Międzynarodowego
Stowarzyszenia Artystów XYLON; w 1. 1953-1963 była wykładowcą
liternictwa w katowickim Wydziale Grafiki, do 1983 wykładowcą kompozycji na Wydziale Malarstwa ASP w Krakowie oraz w latach 19561963 pedagogiem w Liceum Sztuk Plastycznych w Krakowie; od 1948
brała udział w wystawach m.in. w Argentynie, Włoszech, Anglii, na Węgrzech, we Francji, Danii, Szwecji, Norwegii, Austrii, Niemczech, w USA;
jest m.in. autorką aranżacji wnętrza kabaretu literackiego „Drobnerówka” w Krakowie, mozaiki biurowca w Krakowie, realizacji malowideł
ściennych w ośmiu kościołach Polski Południowej; współpracowała
przy projektach witraży w kościołach: św. Marcina i katedry św. Jana
w Warszawie.
Suhr Peter (1788-1857). Niemiecki akwarelista, grafik i litograf. Pochodził ze znanej hamburskiej rodziny artystów. Współpracował scisle z braćmi: Korneliusem i Christophem. Wyspecjalizował się w wedutach rodzinnego miasta, które przyniosły mu znaczną popularność,
zwłaszcza w sferach kupieckich. Wykonywał cykle litografii, parał się
ryciną książkową, ilustracjami do czasopism i gazet.
Szukalski Stanisław (1893-1987). Rzeźbiarz, grafik; w 1907 wraz
z rodzicami wyemigrował do USA; studiował w Art Institute w Chicago i w ASP w Krakowie (u K. Laszczki); w 1913 powrócił do Chicago;
w l. 1926-28 podróżował po Europie; popularność zyskał projektem
Pomnika Adama Mickiewicza dla Wilna (I nagroda, 1925), jest również autorem projektu Pomnika Józefa Piłsudskiego (1936) i Pomnika
56 |
Katyńskiego (1979); w 1929 założył ugrupowanie artystyczne Szczep
Szukalszczyków Rogate Serce, postulujące zerwanie z wpływami Zachodu i czerpanie z wzorców narodowych; inspirację czerpał głównie
z twórczości francuskiego rzeźbiarza A. Rodina (1840-1917); jest autorem projektów rzeźbiarsko-architektonicznych Prometeusz skowany
(1943), Kogut galicyjski (1960).
Szwarc Stanisław (1880-1953). Malarz, grafik; ukończył studia na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w 1906; w 1909 ukończył krakowską
ASP; był członkiem Towarzystwa Grafików Polskich, najczęściej wystawiał w krakowskim TPSP; uprawiał głównie litografię.
Taranczewski Wacław (1903-87). Malarz i pedagog reprezentujący
nurt koloryzmu; studiował w poznańskiej Szkole Sztuk Zdobniczych,
krakowskiej ASP (u F. Pautscha i F. S. Kowarskiego) oraz warszawskiej
SSP; profesor krakowskiej ASP; należał do Grupy Pryzmat; przez dłuższy czas związany z Poznaniem, gdzie prowadził Salon 35; po II wojnie
światowej został jednym ze współzałożycieli tamtejszej PWSSP; malował martwe natury, akty i portrety; harmonię kolorów dodatkowo
wzbogacał kreską, co ilustruje m.in. scena we wnętrzu zatytułowana
Trio; tworzył obrazy układające się w cykle; w l. 50. bliski malarstwu
abstrakcyjnemu; zajmował się malarstwem sztalugowym i ściennym.
Tarasin Jan (1926-2009). Malarz, grafik; studiował w krakowskiej ASP
(u W. Taranczewskiego i Z. Pronaszki); od 1962 jest członkiem Grupy
Krakowskiej; w l. 1963-67 był wykładowcą krakowskiej ASP, od 1967 pracuje w warszawskiej ASP (od 1985 profesor; w l. 1987-90 rektor); jego
wczesna twórczość pozostawała pod wpływem koloryzmu z elementami surrealizmu (Zima i Przerwa obiadowa, 1948); w litografiach z l. 50.
łączył ujęcie reportażowe z liryzmem (cykle Nowa Huta i jej mieszkańcy,
1954; Dom, 1955); w połowie l. 50. odszedł od malarstwa figuratywnego,
uprawiał abstrakcję geometryczną z elementami surrealizmu; w cyklach
Uczty i Wnętrza (1957), Przedmioty, Drobiazgi (1960-62), Brzegi (1963-64)
eksperymentował z fakturą; w l. 70. wypracował własny styl, inspirowany
filozofią Dalekiego Wschodu oraz spekulacjami matematycznymi i semantycznymi; uprawiał rysunek i grafikę.
Umińska Jadwiga (1900-1983). Malarka, graficzka, rysowniczka. Studia w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w pracowni malarskiej
prof. T. Pruszkowskiego oraz w pracowni grafiki prof. W. Skoczylasa. Od
końca lat 30. projektowała kostiumy dla Opery Warszawskiej. Wzięła
aktywny udział w Powstaniu Warszawskim. Ilustrowała książki i czasopisma; wykonała liczne rysunki - szkice pejzażowe, portrety (wizerunki Chopina, Szymanowskiej, Nałkowskiej), prace dokumentujące
przebieg Powstania Warszawskiego, spektakle teatralne w Krakowie
i Zakopanem. Wraz z mężem W. Baronem projektowała i wykonywała
artystyczne emalie na srebrze i miedzi.
Visscher Claes Janszoon mł. (1587-1652). Holenderski grafik, typograf i wydawca; pierwotnie znaczący w regionie handlarz sztychów
i obrazów; z czasem wyspecjalizował się w edycjach książki ilustrowanej oraz mapach; prowadził warsztat w Amsterdamie, później dziedziczony przez syna i wnuka; współpracował m.in. z P. van den Keere’em
oraz J. Hondiusem; od 1620 wykonywał sztychy (portrety, sceny bitewne, rodzajowe i biblijne) i mapy.
Weiss Wojciech (1875-1950). Malarz, rysownik i grafik; profesor ASP w Krakowie (kilkakrotnie pełnił funkcję rektora); studiował w SSP w Krakowie u W. Łuszczkiewicza, L. Löfflera, J. Matejki
i L. Wyczółkowskiego; od 1899 był członkiem Towarzystwa Artystów
Polskich Sztuka; wczesna, ekspresyjno-symbolistyczna twórczość Weissa, to jeden z ciekawszych przejawów polskiego modernizmu; wpływ
wywarło na niego m.in. malarstwo nabistów (Pensjonarki na Plantach,
1897), jednak przede wszystkim fascynował się twórczością E. Muncha;
często stosował ciemną kolorystykę z mocnymi akcentami jaskrawych
barw; upraszczał kształty, np. jego Akt leżący (1901) zawiera nikłe tylko
sugestie figuralne (Uciekająca przed trzmielem, 1903).
Werten (Wertenstein) Maria (1888-1949). Malarka, graficzka,
projektantka, pedagog; urodzona w Warszawie; po ukończeniu
Wieczorek Karol (ur. 1949). Malarz, grafik, uczeń krakowskiej ASP na
Wydziale Grafiki w Katowicach; studiował w pracowni T. Grabowskiego
i A. Pietscha, dyplom uzyskał w 1972; związany ze śląskim środowiskiem
artystycznym; w l. 1974-1976 i 1989-1990 stypendysta Funduszu Rozwoju Twórczości Plastycznej Ministerstwa Kultury i Sztuki; 11 wystaw
indywidualnych w Katowicach, Krakowie, Warszawie i Paryżu; udział
w kilkudziesięciu wystawach sztuki polskiej w kraju i za granicą; Grand
Prix International d’art Contemporain de Monte Carlo.
Witkiewicz Stanisław Ignacy (Witkacy; 1885-1939). Dramatopisarz,
malarz, teoretyk i krytyk sztuki, jeden z najwybitniejszych artystów
XX w., pionier awangardy teatralnej, prekursor fotografii artystycznej;
dzieciństwo i młodość spędził w Zakopanem, gdzie uczył się pod kierunkiem ojca; w pierwszym okresie tworzył pod wpływem ekspresjonizmu, jako formista wykształcił indywidualny styl (Kuszenie św. Antoniego, 1916-22; Ogólne zamieszanie, 1920; Marysia i Burek na Ceylonie,
1920-21).; realizował kompozycje abstrakcyjne, często o znaczeniu
symbolicznym (Kompozycja z kobiecymi postaciami, 1917-20; Walka
żywiołów, 1920; Kuszenie św. Antoniego II, 1921-22; Fantazja 1921-22;
Kompozycja, 1922); tworzył również liczne portrety o olbrzymiej treści
psychologicznej (Portret kobiety w krześle, 1912; Portret I. Wasserbergera,
ok. 1912; Portret kobiety, 1918; Maria Pawlikowska-Jasnorzewska, 1924;
Jadwiga Witkiewiczowa na tle egzotycznego pejzażu, 1925; Julian Tuwim,
1929; Maria Nawrocka, 1929) i autoportrety (1913, 1939).
Wojnarski Jan (1879-1937). Malarz i grafik; studiował w krakowskiej
SSP, gdzie był współpracownikiem J. Pankiewicza; uprawiał różne techniki graficzne: miedzioryt, akwafortę, akwatintę, litografię; tworzył akty
(Akt klęczącej kobiety), portrety (Autoportret, 1935), sceny mitologiczne,
pejzaże (akwaforty z widokami m.in. Krakowa i Gdańska); malarskie
efekty osiągał, wzorując się na grafice Rembrandta.
Wyspiański Stanisław (1869–1907). Malarz, dramatopisarz; najwybitniejszy przedstawiciel kultury polskiej przełomu XIX i XX w.; uczęszczał na Oddział Rysunków Szkoły Sztuk Pięknych, prowadzony przez F.
Cynka; studiował pod kierunkiem W. Łuszczkiewicza i J. Matejki, i w Paryżu u P. J. Blanca, G. Courtoisa i L. A. Girardota; w l. 1889–90 pomagał
Matejce przy wykonaniumalowideł ściennych w krakowskim kościele
Mariackim; w 1890 odbył podróż artystyczną do pn. Włoch, Szwajcarii,
Francji, Niemiec, Czech, na Śląsk i do Wielkopolski; był zafascynowany
twórczością nabistów, P. Gauguina i drzeworytem japońskim; w 1897
czł.-założyciel TAP „Sztuka”; w l. 1898–99 był kierownikiem artystycznym czasopisma „Życie”, a od 1902 wykładał w ASP w Krakowie. Utrzymywał bliskie stosunki z licznymi przedstawicielami środowiska artystycznego, był związany z S. Przybyszewskim, głoszącym hasło „sztuka
dla sztuki”, jako poeta i dramatopisarz kontynuował tradycje romantyczne; w dziedzinie plastyki, oprócz malarstwa monumentalnego
(polichromie, witraże) i sztalugowego, uprawiał grafikę i różne dziedziny sztuki użytkowej (meble, plakaty, dekoracje i kostiumy teatralne
oraz układy graficzne książek i czasopism); wypracował własny styl,
łączący silne tendencje ekspresyjne z płaską, secesyjną formą, w której
wielką rolę odgrywa kaligraficzna linia; jego projekty witraży stanowią
najwyższe osiągnięcia w tej dziedzinie w sztuce nowoczesnej (Bóg Ojciec z kościoła Franciszkanów w Krakowie, 1897–1902; Kazimierz Wielki
– projekt dla wawelskiej katedry, 1900–02); był doskonałym portrecistą
(m.in. portrety Lucjana Rydla, S. Przybyszewskiego, J. Stanisławskiego).
Zakrzewski Władysław (1903-44). Malarz i grafik; w l. 1922-1924
studiował w krakowskiej ASP pod kierunkiem W. Jarockiego i J. Pankiewicza; w 1926 wyjechał do Paryża na dalsze studia; w 1930 wrócił
do kraju; w l. 19321937 studiował grafikę w warszawskiej Akademii
Sztuk Pięknych u J. Wojnarskiego; początkowo uprawiał malarstwo,
a od 1932 zajmował się wyłącznie grafiką; uprawiał techniki metalowe
(miedzioryt, akwafortę, akwatintę) jedno– i wielobarwne; ulubioną tematyką była architektura miast polskich, pejzaże nadmorskie i śląskie;
pozostawił wiele cykli tematycznych: Teka Śląska, Teka Morska, Warszawa, Lwów, Bielsko, Zaolzie, Kraków; autor licznych ekslibrisów.
Żurawski Władysław (1888–1962). Malarz, grafik, ilustrator, pedagog;
studiował w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, pod kierunkiem W.
Weissa, J. Malczewskiego i K. Laszczki; grafiki uczył się u J. Pankiewicza;
początkowo uprawiał techniki metalowe i litografię; od 1928 zajmował
się drzeworytem; był członkiem Związku Polskich Artystów Grafików
i Związku Lwowskich Artystów Grafików; ulubionymi tematami były
akty kobiece, kompozycje mitologiczne i religijne, a także sceny z życia
Hucułów, sceny rodzajowe, pejzaże i portrety; w latach 1928- 29 powstał duży cykl prac Dwanaście miesięcy w przypowieściach ludowych;
wykonywał także wiele ilustracji książkowych.
Akademii Sztuk Pięknych wyjechała do Paryża, gdzie skupiła się na
wzornictwie przemysłowym i malarstwie; z sukcesami projektowała plakaty, okładki, karty pocztowe; pozostałe po niej akwarele,
rysunki i grafiki to gł. sceny dziecięce i portrety; wybitna, choć zapomniana postać polskiego art-deco; prowadziła szkołę artystyczną w Zakopanem (wielki sukces na wystawie światowej w Nowym
Jorku w 1939); po wybuchu wojny została w USA; wykładała w international School of Art w Los Angeles; współpracowała z Toy Factory
„Gnom” (zabawki z drewna); popularyzował sztukę polską w USA;
spuścizna artystki trafiła do chicagowskiego Muzeum Polskiego.
| 57
Indeksy
Aukcja Letnia nr 1 (24)
Indeks geograficzny
B
Będzin 16
Bobrowniki 6
Bochotnica 16
Bydgoszcz 42
C
Chełmno 6
Ciechanów 16
Czajkowski Józef 48
Częstochowa 6
D Duszniki Zdrój 32
F
Florencja 7
G Gdańsk 6, 7
Genua 7
Gniew 7
Grudziądz 8
H Hamburg 8
J
Jurkowce 8
K
Korzeniowo 8
Kraków 8, 9, 19, 34, 35, 36, 37, 42, 43, 48, 49
Krynica Zdrój 19
Kwidzyń 9
L
Lwów 9, 41
M Malbork 9, 10
Mostar 38
N Neapol 38
Nowogródek Pomorski 10
Nowy Targ 42
O Ostróg na Wołyniu 20
P
Pelplin 10
Płock 10
Przywidz 10
S
Sartowice 10
Sieniawa 41
Stary Sącz 10
Ś
Świecie 10
Święty Krzyż 11
T
Tarnów 32
Tatry 17
Tczew 11
Toruń 11, 42
W Warszawa 11, 12, 18, 34
Wenecja 45
Wilno 12, 13, 41
Wola Radziszowska 41
Indeks osób
A Acedański Zygmunt 32
Adam Albert 22
Alt Rudolf 10
B
Bartłomiejczyk Edmund 32, 33
Berlewi Henryk 33
Betley Wojciech 16
Bodenehr Gabriel St. 6
Bożek Kacper 33
Broll Urszula 16
Brydak Jan 9
Brzeski Jan Maria 16
C
Camocio G. F. 7
Cegliński Julian 11
Chrystow Sławomir 16, 33, 34
Cieślewski Tadeusz syn 34
Custos Dominicus 29
58 |
Czajkowski Stanisław 48
Czwartos Ignacy 17
D Danford Charles 17
Dąbrowski Jan Henryk 26
Desmoulin Louis 28
Duda Gracz Jerzy 34
Dürer Albrecht 22
Daniec Tomasz 34
Duszniki Zdrój 32
Dzieliński Kazimierz 34
F
Filipkiewicz Stefan 34, 35, 48
Franciszek Józef I 26
Frycz Karol 48
G Gaj Jacek 35
Grabowski Jerzy 35
Grott Teodor 35; 48
H Halicka Alicja 18
Henryk Walezy 27
Hiszpańska-Neumann Maria 35
Hoffmann Adam 18
Hondius Hendrik St. 27
Hrynkowski Jan 35
J
Jabłoński Mieszko 35
Jakubowski Stanisław 18, 36, 37
Jan II Kazimierz 26
Jarema Józef 18
Jarocki Władysław 37
Jasiński Feliks 19
Jeleń Tadeusz 37
Jode Pieter [II] de 29
K
Kamiński Antoni Józef 37
Kamocki Stanisław 48
Kazimierz Sichulski 48
Kilian Lucas 28
Kniaziewicz Karol 27
Kotsis Aleksander 19
Kowalski Leon 37
Krethlow Jan Ferdynand Gotfryd 28
Kruszewski Józef Wincenty 19
Krzystoszański J. 19
Kunzek Henryk 48
Kurowski Józef Szymon 27
L
Lam Władysław 38
Lange Antoni 8
Lannoy Guillebert 12
Lenica Jan 38
Llanta Jacques Francois 28
Larmessin Nicolas 27
Ł
Łaski Jan 27
M Malina Marian 38
Mann C.A. 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12
Marciniak Krzysztof 39
Mercator Gerard 9
Merian Caspar 26, 27, 28
Michał Korybut Wiśniowiecki 27, 28
Mikulski Kazimierz 19
Misiak Michał 39
Misky Ludwik 39
Młodożeniec Jan 19
Mniszech Jerzy 28
Mrożewski Stefan 39, 40
N Niemcewicz Julian Ursyn 28
Niespodziewana Malwina 40
Nikifor Krynicki 19
Noakowski Stanisław 19
O Oramus Romuald 40, 41
Orbitowski Janusz 19
Orda Napoleon 13
P
Peske Jan 41
Picasso Pablo 41
Pieniążek Józef 41, 42
Pieńkowski Ignacy 42
Pochwalski Kazimierz 26
Podgórski Stanisław 48
Probst Georg Baltasar 8
R
Raczyński Stanisław 42
Rapacki Józef 19
Redlich Henryk 22
Rembrandt van Rijn 22
Reszke Edward 28
Ridley William 29
Rosenstein Erna 19
Rózga Leszek 42
Rubczak Jan 42, 43
S
Schedel Hartmann 6, 8
Schut Peter 8
Seifert Franciszek 43
Sicińska Gabriela 43
Skarżyński Jerzy 20
Skoczylas Władysław 43
Skórczewski Krzysztof 43, 44
Sobieski Jakub 28
Sobocki Leszek 44
Sperling-Jarema Maria 20
Srzednicki Konrad 44
Stanek Zdzisław 20
Stanisław August Poniatowski 28, 29
Stanisławski Jan 3, 44, 45
Starowieyski Franciszek 46
Stryjeńska Zofia 46, 47
Styrylska Celina 47
Suhr Peter 8
Szukalski Stanisław 20
Szwarc Stanisław 47
T
Taranczewski Wacław 20, 47
Tarasin Jan 47, 48
Teigl 28
U Umińska Jadwiga 20
V Visscher Claes Janszoon mł. 22, 23
W Weiss Wojciech 48
Werten (Wertenstein) Maria 48
Wieczorek Karol 48
Witkiewicz Stanisłw Ignacy 20
Władysław IV 29
Włodzimierz Błocki 48
Wojnarski Jan 48, 49
Wyczółkowski Leon 48
Wyspiański Stanisław 20
Z
Zagajewski Emil 9
Zakrzewski Władysław 49
Zamoyski Jan 29
Ż
Żurawski Stanisław 49

60 |
Notatki
1.
1
2.
1
3.
1
4.
1
5.
1
6.
1
7.
1
8.
1
9.
1
10.
1
11.
1
12.
1
13.
1
14.
1
15.
1
16.
1
17.
1
18.
1
19.
1
20.
1
21.
1
22.
1
23.
1
24.
1
25.
1
26.
1
27.
1
28.
1
29.
1
30.
1
31.
1
31.
1
32.
1
33.
1
34.
1
35.
1
36.
1
37.
1
38.
1
39.
1
40.
1
41.
1
42.
1
43.
1

| 61
REGULAMIN
Salon Antykwaryczny
1. Przedmiotem aukcji są dzieła sztuki, przedmioty o wartości artystycznej i historycznej, oddane w komis lub będące własnością
Salonu Antykwarycznego NAUTILUS.
2. Ceny podane w katalogu są cenami wywołania.
3. Prowadzący aukcję ustala tzw. postąpienie w licytacji i ma prawo do dowolnego rozdzielania lub łączenia obiektów wystawionych
do sprzedaży, zmiany kolejności licytowanych przedmiotów oraz do ich wycofania z aukcji bez podania przyczyny.
4. Aukcjoner w imieniu firmy NAUTILUS ma prawo zaproponować do sprzedaży przedmioty, których nie ma w katalogu.
5. W przypadku uzasadnionego sprzeciwu, co do oferty kończącej licytację wyrażonego przez uczestnika licytacji bezpośrednio po
jej zakończeniu, prowadzący aukcję ma prawo do ponownego przeprowadzenia licytacji lub do jej kontynuowania.
6. Do udziału w licytacji upoważnione są również osoby, które złożyły pisemne polecenie kupna najpóźniej na 24 godz.
przed rozpoczęciem licytacji.
Organizatorzy nie ponoszą odpowiedzialności za właściwą realizację zleceń pisemnych, które napłynęły po tym terminie.
7. W zamówieniach pisemnych prosimy podać: nr pozycji w katalogu, nazwisko autora, pierwsze słowo tytułu oraz
najwyższą oferowaną cenę (limit).
Wysokość limitów oraz nazwiska osób lub nazwy instytucji biorących udział w licytacji drogą korespondencyjną są
informacjami poufnymi.
W imieniu tych osób i instytucji w licytacji będzie uczestniczył upoważniony przedstawiciel firmy NAUTILUS.
8. W przypadku takich samych ofert pisemnych, decyduje kolejność ich doręczenia.
Gdy w trakcie licytacji najwyższą zgłoszoną ofertą jest oferta pocztowa, zakup przedmiotu następuje za wylicytowaną
cenę, która może być niższa od kwoty pocztowej.
Jeżeli są conajmniej dwie oferty pocztowe na ten sam obiekt, aukcjoner może rozpocząć licytację od maksymalnego limitu
przedostatniej oferty pocztowej powiększonego o jedno postąpienie (licytacja dla zwycięskiej oferty pocztowej).
9. Nabywcą przedmiotu staje się osoba oferująca najwyższą cenę.
10. Biblioteka Jagiellońska i Biblioteka Narodowa mają prawo pierwokupu po cenach wylicytowanych.
11. Organizatorzy zastrzegają sobie prawo wykluczenia z aukcji osób, które nie wywiązały się z przyjętych zobowiązań.
12. Do wylicytowanej kwoty Salon Antykwaryczny „NAUTILUS” dolicza 10 %.
13. Zakupione pozycje mogą zostać wysłane pocztą:
* dla instytucji – kredytowo
* dla osób prywatnych – za pobraniem bankowym (doliczając opłaty za wartość przesyłki wg taryfy pocztowej).
14. Osoby odbierające pozycje osobiście zobowiązane są wykupić je w ciągu 7 dni od daty aukcji.
Po tym terminie naliczane będą ustawowe odsetki.
15. Płatników podatku VAT prosimy o wcześniejsze podanie danych do faktury.
16. Nabywca może w terminie 14 dni od dnia aukcji odstąpić od umowy kupna w przypadku, gdy opis katalogowy pozycji w sposób
ewidentny odbiega od stanu faktycznego. W sprawach spornych roszczenia nabywcy zostaną uwzględnione po dostarczeniu
przez niego wiarygodnej ekspertyzy w tym terminie.
17. Organizator, z zastrzeżeniem punktu 17, nie ponosi odpowiedzialności za kryte wady fizyczne wady prawne licytowanych
pozycji, co nie wyłącza roszczeń wobec sprzedającego.
Salon Antykwaryczny
ul. Pijarska 5/2a
31-015 Kraków
tel.: + 48 12 422 91 60
fax: + 48 12 432 94 40
kom.: 0695899895
e-mail: [email protected]
www.antique.com.pl
www.artlist.pl
BANK PEKAO S.A. III O/ KRAKÓW Nr konta: 46124022941111000037089120
62 |
| Malarstwo, monotypia, rysunek | Grafika | Wydawnictwa artystyczne | Biogramy | Indeks |
ARTLIST.PL
| 63
Aukcja Letnia nr 1 (24)
64 |