Gry i zabawy ruchowe przeciw płaskostopiu

Transkrypt

Gry i zabawy ruchowe przeciw płaskostopiu
Opracowała: Ewa Bastecka
SCENARIUSZ LEKCJI KOREKCYJNO –
KOMPENSACYJNYCH
DLA STÓP PŁASKICH I PŁASKO – KOŚLAWYCH
W KLASIE I
TEMAT: GRY I ZABAWY RUCHOWE PRZECIWKO PŁASKOSTOPIU
Z PRZYBOREM NIETYPOWYM.
Cele główne – przeciwdziałanie płaskostopiu.
Umiejętności – prawidłowe ustawienie stopy podczas ruchu i spoczynku.
Cele wychowawcze – umiejętności współpracy podczas ćwiczeń parami.
Metody realizacji:
1. Metoda zabawowo – naśladowcza.
2. Przekazywanie wiedzy – pokaz, objaśnienie.
Miejsce ćwiczeń: sala do gimnastyki korekcyjnej.
Czas trwania: 45 minut.
Liczba ćwiczących: 10 osób.
Wiek ćwiczących: 7 – 9 lat.
Przybory i przyrządy: woreczki dla każdego dziecka, gazety, szarfy, kolorowe kredki, kartki
papieru, kaseta magnetofonowa z podkładem muzycznym do zabawy
„Pingwin” i „Karuzela”.
1
Tok lekcji
Czas
dozowania
3
Opis realizacji
1
Część I wstępna
2
1. Czynności
organizacyjnoporządkowe.
1.
2.
3.
4.
5.
Zbiórka
Powitanie
Sprawdzenie obecności
Sprawdzenie ubioru
Podanie tematu lekcji
2. Zabawa
ożywiająca
„Słońce świeci,
deszcz pada”.
Na hasło „słońce świeci” –
dzieci swobodnie biegają
i wesoło podskakują.
Uwagi
4
2’
Szereg
3’
Prowadzący zwraca
uwagę na prawidłową
postawę ciała oraz
ustawienia stóp.
3’
Zwracamy uwagę na
ustawienie stóp.
Na hasło „deszcz pada” –
dzieci podbiegają do ściany
i mocno przylegają do niej
pośladkami, piętami,
plecami i głową.
Ręce wzdłuż tułowia.
Stopy lekko obciążają
zewnętrzne krawędzie.
3. Zabawa
orientacyjnoporządkowa
„Czaty”.
Dzieci ustawiają się w
jednym szeregu na końcu
sali. Jedna osoba –
„czatujący” na drugim.
Dzieci starają się bardzo
szybkim krokiem dostać do
„czatującego”, który stoi
odwrócony.
Gdy „czatujący” odwróci
głowę, dzieci zatrzymują
się w bezruchu. Jeżeli
dziecko wykonało jakiś
ruch wraca na pozycję
wyjściową. Wygrywa
dziecko, które pierwsze
dotrze do „czatującego”.
2
Część II główna
„Pingwin” – taniec.
Ćwiczenia mm stóp
oraz ćwiczenia
oddechowe.
Dzieci ustawiają się rzędem
jeden za drugim, ręce kładą
sobie nawzajem na
ramionach.
5’
Śpiewają piosenkę i ruszają
krokiem tanecznym
wystawiając na bok raz
prawą, raz lewą nogę,
dotykając podłogi palcami
stóp.
Na słowa „się, się, się” –
dzieci trzy razy wykonują
skoki obunóż do przodu.
Na słowa „do przodu” –
dzieci wykonują skok
obunóż do przodu.
Na słowa „do tyłu” – skok
obunóż do tyłu.
Na słowa „i raz, dwa, trzy”
– skoki obunóż do przodu.
- Stanie na gazecie
- Krążenie RR w tył
- Przysiady na całych
stopach
- Gazeta trzymana między
kolanami. Podskoki w
miejscu.
- Przekładanie gazety raz
pod jedną nogą, raz pod
drugą.
1’
1’
1’
„Granie na bębnie”
- Siad prosty.
Gazeta pod NN.
Uderzanie piętami o
gazetę „granie na bębnie”.
1’
„Gra na pianinie”
Uderzanie palcami o
gazetę „gra na pianinie”.
1’
- Złożenie i rozłożenie
gazety.
- Gniecenie gazety i
podrzucanie jej.
- Rozłożenie gazety i
wyprasowanie.
2’
1’
Podkład muzyczny.
Słowa piosenki „O jak
przyjemnie, i jak wesoło
w pingwina bawić się,
się, się.
Raz noga w lewo, raz
noga w prawo, do przodu,
do tyłu i raz, dwa, trzy”.
Podskoki wykonane na
palcach.
1’
Uderzamy delikatnie o
gazetę.
1’
1’
3
Delikatnie prasujemy,
aby gazeta nie porwała
się.
Tok lekcji
1
„Podrzyj gazetę”
„Pisanie stopą”
Opis realizacji
2
Uczestnicy zabawy w
pozycji siedzącej na
ławeczce. Przed każdym
leży gazeta. Na sygnał
prowadzącego dzieci
starają się palcami stóp
podrzeć swoją gazetę, na
jak najwięcej kawałków.
Porwane kawałki gazety
pozbierać do pojemników
(lub w wyznaczone
miejsce).
2’
Rwanie i podnoszenie
kawałków gazety palcami
stóp.
Ćwiczenia w parach.
1’
Ćwiczenie wykonujemy
palcami stóp.
Dzieci siedzą naprzeciw
siebie, przekazują sobie
kolorowe kredki. Przy
każdym leży kartka
papieru. Palcami prawej
nogi chwytają ołówek.
Na sygnał prowadzącego
dzieci piszą prawą nogą na
kartce papieru swoje
nazwisko. Następnie za
pomocą palców stóp
odwracają kartkę na drugą
stronę, chwytają ołówek w
palce lewej stopy i piszą
swoje imię.
„Stopy witają się”
Czas
Uwagi
dozowania
3
4
2’
Nie wolno stawać na
gazecie.
Dzieci dobrane parami
siedzą twarzami do siebie.
Na hasło prowadzącego –
prawe stopy witają się –
dzieci zbliżają do siebie
prawe stopy i dotykają się
częściami podeszwowymi.
Na hasło prowadzącego –
lewe stopy witają się –
dzieci zbliżają częściami
podeszwowymi lewe stopy.
4
2’
1’
Nauczyciel
wyróżnia
najładniej „witające się”
dziecko.
Czas
Uwagi
dozowania
3
4
2’
Nauczyciel wyróżnia
najlepiej chodzące
gąsienice.
Tok lekcji
Opis realizacji
1
„Chód gąsieniczki”
wokół gazety leżącej
na podłodze.
2
Dzieci stają w pozycji
skorygowanej. Na sygnał
prowadzącego posuwają się
wokół gazety leżącej na
podłodze chodem
gąsienicy.
1) Ciężar ciała przeniesiony
na nogę prawą.
2) Noga lewa „zawija”
palce przesuwając po
podłodze piętę w stronę
palców, tworząc nad
podłogą, jak największy
łuk.
3) Nie ruszając z miejsca
pięty, wyprost palców
stopy lewej i wysunięcie
ich w przód.
Następnie dzieci
przenoszą ciężar ciała na
nogę lewą i powtarzają
zadanie stopą prawą.
Zabawa na
czworakach
„Zdobądź szarfę”.
Szarfy rozrzucone po całej
sali. Ćwiczący biegają na
czworakach. Na sygnał
dzieci siadają przy szarfach
i chwytają je palcami stóp,
a następnie unoszą nad
podłogą.
5’
Wygrywają dzieci, które
utrzymały szarfę palcami
stóp (nie wkładamy
szarfy między palce).
Dzieci stoją w kole
trzymając się za ręce. NN
dotykają piętą i palcami
podłogi.
Dwa podskoki w miejscu
hej, hop, sa, sa, cwał hop,
sa, sa, dwa podskoki w
miejscu, dwa podskoki w
lewo.
Marsz we wspięciu na
palcach z woreczkiem na
głowie
3’
Podkład muzyczny,
zwracamy uwagę na
poprawne ustawienie
stóp.
1’
Ramiona z tyłu, dłonie
splecione z tyłu.
Zwrócenie uwagi na
poprawne ustawienie
stóp.
Część III końcowa
Pląs „Karuzela”.
Marsz
5
Tok lekcji
1
Czynności
organizacyjno –
porządkowe.
Czas
Uwagi
dozowania
3
4
3’
Przypomnienie o
prawidłowym ustawieniu
nóg i stóp, w każdym
momencie.
Opis realizacji
2
Sprzątanie przyborów i
przyrządów.
Omówienie zajęć.
Zachęcanie do
samodzielnego wykonania
ćwiczeń korekcyjnych po
zajęciach.
Pożegnanie.
6
7

Podobne dokumenty