scenariusz-wf - Przedszkole Calineczka

Transkrypt

scenariusz-wf - Przedszkole Calineczka
Temat zajęć: „W zdrowym ciele zdrowy duch”
Prowadząca: Magdalena Białożyk
Grupa wiekowa: 4-latki
Miejsce: Niepubliczne Przedszkole Calineczka w Kaliszu
CELE: ogólne
- zapoznanie z elementami ćw. ruchowych wg metody Ruchu Rozwijającego W. Sherborne
CELE: szczegółowe
-kształtowanie świadomości własnego ciała
-kształtowanie orientacji w przestrzeni
-nauka kontaktu emocjonalnego i koncentracji wzroku
-rozwijanie poczucia własnej wartości i pewności siebie
-rozwijanie poczucia bezpieczeństwa i zaufania do drugiego człowieka
-nauka współdziałania i partnerstwa
PRZEBIEG ZAJĘCIA :
1.
Powitanie piosenką
„Wszyscy są, witam Was, zaczynamy już czas
jestem ja, jesteś Ty, raz, dwa, trzy”
2.
Dzieci stoją w kręgu, wprowadzenie do zajęcia ruchowego met.
Ruchu Rozwijającego W. Sherborne – śpiew do pląsu :
„Ruch i podskok to zabawa, sport dla dzieci ważna sprawa,
Ręce w górę, w przód i w bok, skłon do przodu, przysiad, skok.
Głowa, ramiona, kolana, pięty, kolana, pięty, kolana, pięty
Głowa, ramiona, kolana, pięty, oczy, uszy, usta, nos”
3.
Powitanie ciałem – uczestnicy zabawy przesuwają się na pośladkach po dywanie i witają się z
każdym -dłońmi, łokciami, kolanami.
4. „Rolowanie po podłodze”- dzieci dobierają się w pary i ustalają, kto z nich jest
„jedynką”, a kto „dwójką”. „Jedynka” klęczy na podłodze obok leżącej na plecach
„dwójki”. „Jedynka” delikatnie stara się przeturlać po podłodze „dwójkę”. Na hasło
nauczyciela następuje zmiana ról.
5.
„Tutaj jestem” – dziecko w pozycji leżącej na brzuchu – drugie dziecko w klęku rozwartym
obejmuje nogami ciało dziecka pierwszego. Nachylając się zagląda w twarz raz z prawej, raz z lewej
strony (skręty głowy w lewo i w prawo)
6. „Nic nie widzę”- dzieci dobierają się w pary i ustalają, kto z nich jest „jedynką”, a kto „dwójką”.
Chwytają za krótszy bok rozłożoną gazetę, po czym „jedynki” zamykają oczy i pozwalają się prowadzić
po sali „dwójkom”. Na hasło nauczyciela następuje zmiana ról.
7.
Każdy z uczestników musi dokończyć zdanie „Gdybym był owocem, to byłbym …, dlatego że …”.
RELAKS – masaż pleców partnera
Dziecko siedzi plecami do drugiego i rysuje na jego plecach „ciasto” w rytm wierszyka (zmiana ról)
„Mama piecze ciasto pyszne
w samym środku będą wiśnie
ananasy i brzoskwinie
w ustach ciasto się rozpłynie”
Ćwiczenia „przeciw”
8.
<„Przepychanie” – dzieci siedzą na dywanie plecami do siebie i próbują się przepychać plecami.
9.
„Paczka” – dziecko zwija się w kłębek na dywanie a drugie próbuje je „rozwiązać” (zmiana ról)
10. „Przepychanie dłońmi” – dzieci w siadzie skrzyżnym naprzeciw siebie, otwarte dłonie oparte o
dłonie partnera, partnerzy przepychają się dłońmi.
11. „Oklejanie” – dziecko leży na dywanie na wznak i stawia opór drugiemu, które chce je „odkleić”
od podłogi (zmiana ról)
RELAKS – głębokie oddychanie w leżeniu na plecach (muzyka relaksacyjna)
Ćwiczenia „razem”
12. „Rowerek” – dzieci w parach leżą na plecach, stopami opierają się o stopy partnera, kreślą
wspólnie kółka w powietrzu, „jadą na rowerze”
13. „Kot i myszka” -wszyscy uczestnicy stają wokół chusty animacyjnej i chwytają ją za uchwyty.
Jedno,
wybrane
przez
nauczyciela,
dziecko
wchodzi
pod
chustę
i naśladuje myszkę, a drugie naśladując kota porusza się po spadochronie. Kotek próbuje złapać
uciekającą myszkę, co utrudniają mu pozostali uczestnicy, odpowiednio „wachlując” chustą.
14. Pożegnanie „Iskiereczka”- wszyscy uczestnicy siadają w kole, trzymając się za ręce. Nauczyciel
lekko ściska dłoń siedzącego po prawej stronie dziecka, mówiąc: „Iskiereczkę puszczam w krąg,
niechaj wróci do mych rak”. Dziecko, do którego dotarła „iskierka”, przekazuje ją kolejnej osobie .
Gdy wróci ona do nauczyciela od dziecka, siedzącego po jego lewej stronie, mówi on: „Dziękuję
wróciła”

Podobne dokumenty