SCENARIUSZ LEKCJI WYCHOWANIA FIZYCZNEGO

Transkrypt

SCENARIUSZ LEKCJI WYCHOWANIA FIZYCZNEGO
SCENARIUSZ LEKCJI WYCHOWANIA FIZYCZNEGO - TENIS ZIEMNY
Temat: Zabawy z tenisem – wg opowieści ruchowej „Wyprawa rakietą w kosmos”.
Zadanie główne: rozwijanie pozytywnego podejścia do pierwszego kontaktu z tenisem.
Cel kształcący: kształcenie cech motorycznych – zwinności, szybkości, zręczności,
koordynacji ruchowej.
Cel poznawczy: poznanie nowych ćwiczeń z piłkami tenisowymi.
Cel wychowawczy: wpływ opowieści ruchowej, atrakcyjnych przyborów na większe
zaangażowanie dzieci podczas zajęć.
Cele szczegółowe: uczeń rzuca, łapie, kozłuje piłkę, ocenia lot piłki – kierunek i wysokość;
motywacja do uprawiania sportu, kreatywności.
Metody pracy: opowieści ruchowej, zabawowo – naśladowczej, inwencji twórczej,
Formy pracy: zespołowa, grupowa
Przybory: piłki różnej wielkości, rakiety tenisowe, pachołki, koła, kije, 3 miski, magnetofon.
Klasa: III
Prowadząca: Anna Rozmianiec
Tok lekcji
Cześć wstępna
Ćwiczenia
organizacyjno –
porządkowe
Treść i przebieg ćwiczeń
1.Zbiórka, powitanie okrzykiem,
wprowadzenie.
Czas
2’
Uwagi
Okrzyk: „Żyj
tenisowo, graj
kolorowo”
2. Zapowiedź wyprawy w kosmos na
planetę.
3’
Odczytanie przesłania
– ekspert R. Nadal
3.Rozgrzewka – przygotowanie do lotu
na planetę Mars – aerobik przy
muzyce.
4. „Start rakietą na planetę Mars”:
– bieg po orbicie – dzieci biegają
pokonując tor przeszkód: przeskoki
przez pachołki, piłki korekcyjne, rzuty
małymi piłeczkami w piłki korekcyjne.
I. Odszukanie zadań od Marsjan – na
drabinkach przyczepione są koperty z
numerami. W kopertach zapisane są
ćwiczenia, które mają wykonać
uczniowie.
Koperta I – odczytanie zadań;
- zabawa „Mega wyrzutnia” –
nauczyciel wyrzuca piłki z koszyka do
góry (w miarę szybko). Zadaniem
dzieci jest łapanie piłek tak, by żadna
piłka nie przestała się odbijać od
podłogi. Następnie dzielą piłki do 3
koszy (talerzy kosmicznych) po
równo.
- zabawa „Obrazy kosmiczne” uczniowie w 3 grupy układają z piłek
tenisowych obrazy o tematyce
kosmicznej i liczą ilość piłek użytych
do tworzenia obrazów.
Koperta II – odczytanie zadań:
Ćwiczenia oswajające z piłką i rakietą:
1. Indywidualne ćwiczenia z
podrzucaniem piłki:
- podrzut piłki i chwyt w obie dłonie po
koźle
- podrzut piłki i chwyt jedną dłonią po
koźle
- podrzut piłki i chwyt w obie dłonie z
powietrza
- podrzut z prawej do lewej
- rzut z półobrotem za siebie i chwyt po
koźle
- podrzut, podbicie głową i chwyt po
4’
Prowadzi n-l i chętni
uczniowie
5’
Ułożone przeszkody
przypominają
krajobraz na Marsie
1’
Wybrany uczeń
zdejmuje kopertę ,
odczytuje zadanie
Ćwiczenia
ogólnorozwojowe
Część główna
1’
2’
3’
1’
5’
Część końcowa
koźle
- podrzut z klaskaniem
2. ćwiczenia z podrzucaniem dwóch
piłek
3. żonglerka 2 piłkami
4. podrzucanie dwóch piłek i chwyt z
powietrza
Koperta III – odczytanie zadań:
Uczniowie ćwiczą z rakietami
tenisowymi.
- pokazują co może przypominać
rakieta np.: grę na gitarze, tacę patelnię,
skrzypce, trzepaczkę)
- ćwiczenia z rakietą „stojącą” (zmiana
dłoni, obrót, przysiad)
- podrzucanie leżącej piłki rakietą na tę
rakietę, bieg slalomem
- podrzut piłki rakietą i przejście do
kozłowania
- podrzut piłki i chwyt na rakietę z
powietrza z wygaszeniem
- podbijanie w trakcie obrotu.
Gra w parach:
- toczenie jednej lub dwóch piłek
- podawanie do siebie jednej lub
dwóch. piłek po koźle i z powietrza
- podawanie do siebie z założeniem, że
jeden uczeń podaje piłkę z powietrza, a
drugi po koźle.
II. Zabawa „Złodziej piłek”:
Ustawiamy na obwodzie koła. Na
każdej rakiecie znajduje się 5 piłek.
Zadaniem jest zabieranie innym
dzieciom po jednej piłce z rakiety i
przenoszeniu na swoją. Nie wolno
zabierać piłek 2 razy z tej samej
rakiety. Wygrywa ten, kto zdobędzie
najwięcej piłek.
III. Przygotowujemy się do odlotu:
spokojny marsz , odliczanie do powrotu
na Ziemię.
Zadania wykonane.
Podsumowanie: omówienie, wręczenie
dyplomów od Marsjan.
Pożegnalny okrzyk.
1’
4’
4’
3’
2’
Po obwodzie koła
4’
W kręgu

Podobne dokumenty