KONSPEKT DO LEKCJI W KLASIE II
Transkrypt
KONSPEKT DO LEKCJI W KLASIE II
1 Bożena Kaczmarska [email protected] nauczyciel Przysposobienia Obronnego Liceum Ogólnokształcące Nr IV im. C. K. Norwida w Ostrowcu Św. KONSPEKT DO LEKCJI W KLASIE II Temat: „Zagrożenie ludności spowodowane zanieczyszczeniem środowiska” Cele lekcji: 1. Interpretacja przyczyn i skutków globalnych zagrożeń związanych z degradacją środowiska. 2. Kształtowanie aktywnej postawy wobec zagadnień związanych z ochroną środowiska. 3. Ćwiczenie umiejętności samodzielnego myślenia i wyciągania wniosków. Po zakończeniu lekcji uczniowie powinni: 1. Uzasadnić, że zagrożenia ekologiczne mają wpływ ujemny na zdrowie ludzkie. 2. Dowieść, że część zagrożeń jest następstwem lekkomyślnej działalności człowieka. 3. Wynieść przekonanie o odpowiedzialności za stan środowiska zarówno globalnej jak i lokalnej. Forma pracy: praca w grupach w skali 2 Metoda: metaplan – metoda „cichej dyskusji” polegająca na tym, że w czasie lekcji uczniowie tworzą plakat, który jest graficznym skrótem dyskusji. Środki dydaktyczne: • szary papier, szpilki, kolorowe kartki o kształtach owalu, kółka, prostokąta, chmurki; klej, pisaki, wskaźniki; • pozycje książkowe: K. Stępczak „Ochrona i kształtowanie środowiska”, Warszawa 1997; T. Umiński „Ekologia, środowisko, przyroda”, Warszawa 1995; J. Walker „Katastrofy ekologiczne”, Warszawa 1994. Wskazówki organizacyjno – metodyczne: 1. Uczniowie na poprzedniej lekcji zostali podzieleni na trzy grupy. Każda z tych grup otrzymała do przygotowania zagadnienie: • Grupa pierwsza – Efekt cieplarniany; • Grupa druga – Dziura ozonowa; • Grupa trzecia – Skażenia powietrza, wód i gleby przez przemysł, rolnictwo i transport. 2. Przed lekcją uczniowie przygotowują salę do pracy w grupach. 3. Podczas lekcji uczniowie mogą korzystać z literatury fachowej. 3 Przebieg lekcji: 1 2 3 4 Przebieg zajęć Czas Czynności nauczyciela Czynności ucznia • Część wstępna Wprowadzenie 5 min. • w problematykę Przywitanie uczniów • Przywitanie nauczyciela Prezentacja tematu i celów • Zajęcie miejsc przy stolikach lekcji • Omówienie metody pracy na w grupach • Zapisanie tematu lekcji • Opracowanie metaplanu lekcji • Część główna Pełni rolę doradcy, Określenie przyczyn, ukierunkowuje w odpowiednich zgodnie z przygotowanymi skutków i sposobów momentach pracę grupy przez uczniów zagadnieniami Wartościowuje zdobyte przez umieszczonymi na chmurkach: rozwiązywania 20 min. • problemów uczniów informacje Gr.I – W jaki sposób można zawartych zmniejszyć zjawisko efektu w poszczególnych cieplarnianego? tematach metaplanu Gr.II – Jak przeciwdziałać powiększaniu się „dziury ozonowej”? Gr.III – W jaki sposób należy przeciwdziałać skażeniom powietrza, wód i gleby przez przemysł, rolnictwo i transport? • Podanie głównych Analizowanie i ewentualne wniosków z dyskusji 15 min. uzupełnianie przedstawionych w poszczególnych przez uczniów wyników pracy • metaplanów • grupach Część końcowa Przedstawienie wyników Omówienie zagadnienia na podstawie zrobionego plakatu 5 min. • Podsumowanie • Zebranie i usystematyzowanie • Sporządzenie notatki do zeszytu wniosków z metaplanu • Pożegnanie z nauczycielem Podziękowanie za aktywny udział w zajęciach • Ocenienie uczniów szczególnie wyróżniających się aktywnością i dojrzałością wypowiedzi • Pożegnanie z klasą 4 W jaki sposób można zmniejszyć zjawisko efektu cieplarnianego? Jak jest? Dlaczego nie jest tak, jak być powinno? Jak powinno być? • Wydzielanie CH4 na bagnach i torfowiskach • Nadmierne stężenie gazów cieplarnianych w atmosferze • Wycinanie lasów tropikalnych • Emisja tlenków azotów • Niszczenie instalacji gazowych i nieprawidłowe składowanie śmieci i odchodów, głównie hodowlanych • Emisja CO2 w wyniku zbyt szybkiego spalania paliw kopalnianych • Systematyczne podnoszenie się wód oceanicznych wskutek topnienia gór lodowych • Nadmierny i niekontrolowany wyrąb lasów • Niezdawanie sobie sprawy z zagrożeń • Niska świadomość ekologiczna społeczeństwa • Brak odpowiednich środków finansowych • Zbyt szybki rozwój przemysłu motoryzacyjnego • Nadmierne uwalnianie węgla w kopalniach • Likwidacja elektrowni węglowych • Stosowanie filtrów na kominach • Wprowadzenie zakazów wycinania lasów tropikalnych • Zastąpienie elektrowni i ciepłowni elektrociepłowniami • Wykorzystanie energii słonecznej i wiatru • Używanie benzyn bezołowiowych • Katalizatory w pojazdach • Stosowanie nowych rodzajów energii do napędzania silników np. wodór Wnioski • Zalesianie • Kształtowanie świadomości ekologicznej ludzi • Energooszczędne i ekologiczne budownictwo • Przystąpienie państw do porozumienia w sprawie emisji CO2 oraz innych szkodliwych gazów • Szukanie nowych źródeł energii • Wprowadzenie na szeroką skalę recyklingu • Zwiększenie nakładów finansowych na ochronę środowiska 5 Jak przeciwdziałać powiększaniu się dziury ozonowej? Jak jest? Dlaczego nie jest tak, jak być powinno? Jak powinno być? • Ozon w warstwie przyziemnej powstaje podczas reakcji zanieczyszczeń pod wpływem światła słonecznego • Wzrost zachorowań na nowotwory skóry • Przewiduje się, że emisja freonów i halonów osiągnie poziom z lat 70-tych w połowie XXI wieku • Ilość ozonu zmniejsza się o 0,1% co roku • Brak odpowiednich środków finansowych • Brak świadomości ekologicznej wśród ludzi • Nieprzestrzeganie konwencji wiedeńskiej i protokołu montrealskiego • 1985 (Wiedeń) konferencja na temat ochrony warstwy ozonowej • 1987 (Montreal) – protokół montrealski w sprawie substancji zubożających warstwę ozonową • W państwach biednych nadal korzysta się z freonów i halonów • Wzrost świadomości ekologicznej • W warstwie przyziemnej powinno być 0,03 ozonu na 1 mln część powietrza • Przestrzeganie konwencji wiedeńskiej i protokołu montrealskiego • Zakaz wydawania atestów na kosmetyki, w których znajduje się freon • Konsekwentna redukcja substancji zubożających warstwę ozonową • Zakaz stosowania gaśnic halonowych Wnioski • Niedopuszczenie do produkcji kosmetyków z freonami • Stosowanie okularów i filtrów • Zmniejszenie produkcji freonów i halonów • Ograniczenie ruchu drogowego • Zmniejszenie emisji różnych zanieczyszczeń • Stosowanie recyclingu • Zapobieganie tworzeniu i powiększaniu się dziury ozonowej 6 W jaki sposób należy przeciwdziałać skażeniom powietrza, wód i gleby przez przemysł, rolnictwo i transport? Jak jest? Dlaczego nie jest tak, jak być powinno? Jak powinno być? • Zanieczyszczenie wód przez ścieki komunalne i przemysłowe • Wzrost urbanizacji • Wzmożona emisja SO2 i CO2 do atmosfery • Zakwaszanie gleb przez kwaśne deszcze • Degradacja gleb przez stosowanie środków chemicznych • Wzrost emisji zanieczyszczeń przez przemysł i rolnictwo • Powstawanie stref zagrożenia ekologicznego oraz obszarów klęsk ekologicznych • Przedostawanie się do gleb pierwiastków ciężkich np. fosforu, azotu, węgla • Wzrost zachorowalności na nowotwory, choroby cywilizacyjne i inne na obszarach o dużym skażeniu • Brak świadomości ekologicznej • Stosowanie przestarzałych technologii i instalacji produkcyjnych o silnych emisjach pyłowo-gazowych • Wzrost chemizacji rolnictwa • Niewłaściwe składowanie odpadów przemysłowych i komunalnych • Dążenie do własnych wygód • Powstawanie dużej liczby fabryk i aglomeracji miejskich • Ludzka bezmyślność • Łamanie przepisów dotyczących skażenia środowiska • Ograniczenie produkcji szkodliwych dla środowiska tworzyw przemysłowych • Ograniczenie rozwoju motoryzacji • Budowa oczyszczalni ścieków • Wykorzystanie niekonwencjonalnych źródeł energii • Stosowanie bezsiarkowych i bezołowiowych paliw • Wykorzystanie odpadów do powtórnej produkcjirecykling • Wzrost świadomości ekologicznej 7 Wnioski • Ograniczenie chemizacji i mechanizacji rolnictwa • Stosowanie upraw ekologicznych • Egzekwowanie przepisów prawnych • Nakładanie kar na zakłady pracy zanieczyszczające środowisko • Wprowadzenie odpowiednich przepisów dotyczących emisji zanieczyszczeń • Stosowanie nowoczesnych energooszczędnych technologii • Przestrzeganie umów międzynarodowych • Zastępowanie transportu indywidualnego masowym Bożena Kaczmarska Nauczyciel PO IV LO im. C. K. Norwida Ostrowiec Św.