Konspekt zajęć z wychowania fizycznego dla klasy III.

Transkrypt

Konspekt zajęć z wychowania fizycznego dla klasy III.
Opracowały: Elżbieta Witczak
Anna Hajdul
Konspekt zajęć z wychowania fizycznego dla klasy III.
Zabawy i gry ruchowe.
Data: 19.11.05r.
Czas: 45 min.
Klasa: III
Ilość uczniów: 20
Prowadzący: Elżbieta Witczak, Anna Hajdul
Miejsce: sala gimnastyczna
Metoda: zabawowa
Zadania:
Zadanie główne: nauka zabawy ze śpiewem „Karuzela”
Zadania dodatkowe: - doskonalenie zabawy bieżnej „Wyścig szczurów”
- doskonalenie zabawy rzutnej „Obijany w kole”
- doskonalenie zabawy skocznej ”Koszenie trawy”
Cele:
1.Cel poznawczy: zapoznanie z krokami, tekstem i melodią zabawy:
„Karuzela”
2.Cel kształcący: kształtowanie sprawności i szybkości oraz rozwijanie
koordynacji ruchowej poprzez zabawy i gry.
3.Cel wychowawczy: kształtowanie świadomej dyscypliny i wdrażanie
do zgodnego współdziałania w zespole.
Przyrządy i przybory: Magnetofon, płyta z nagraniem piosenki
pt.”Karuzela”, laski gimnastyczne, piłka siatkowa, woreczki, plachta,
kulki waty, gazety.
Lp
1
I
Tok lekcyjny
2
Część wstępna:
-zbiórka
Opis ćwiczeń i zadań
3
-przeprowadza
nauczyciel
Czas, Graficzny
ilość układ
powt. ruchu
4
5
Uwagi
org.met.
6
N
zbiórka
w
5min. XXXXXX
-powitanie
-klaśnięcie w dłonie
-podanie zadania
-nauka zabawy ze śpiegłównego
wem „Karuzela”
-zabawa ożywiająca -„Pająk i muchy”
II
Część główna A
- ćw.RR
.
.
.
-ćw.NN
-ćw.RR/NN
-ćw.TT
w pł.strzałkowej
-bieg po obwodzie koła
podrzuty i chwyty woreczka prawa i lewą
ręką
-siad prosty – unoszenie w górę nóg z równoczesnym przekladaniem woreczka pod
kolanami
-w siadzie skrzyżnym
podrzucić woreczek,
powstać, złapać.
-w staniu opad tułowia
w przód, położenie
woreczka na podłodze,
wyprost, opad tułowia
w przód,podniesienie
woreczka, wyprost.
-w pł. czołowej
-w staniu, ręce uniesione do góry, przerzuty
woreczka z ręki lewej
do prawej z zjednoczesnym wychylaniem
ciala w bok.
-w pł. złożonej
-klęk prosty, woreczek
trzymamy w dłoniachskrętoskłon w prawo,
położenie woreczka na
stopach, wyprost, skrętoskłon w lewo, zabranie woreczka, wyprost.
-ćw.mm brzucha
-w leżeniu tyłem poda-
szeregu
N
X X X rozsypka
X X
X X X
N
XXX
X
X
XXX
wanie woreczka ruchem okrężnym z ręki
do ręki, w górze nad
głową i w dole pod
nogami wzniesionymi
w przód
-ćw.mm grzbietu
-w leżeniu przodem toczenie piłki od prawej
do lewej ręki z rownoczesnym skłonem tułowia w tył
-ćw. równoważne
wolne
-marsz po wyznaczonych liniach z woreczkiem na głowie
-ćw. podskoków
-przeskakiwanie przez
woreczki
III Część główna B
-nauka zabawy ze
śpiewem „Karuzela”
- ustawienie w kole,
XNX
Wszyscy śpiewają,
X
X
równocześnie zaznaX X X
czając wykroki prawą
i lewą nogą na zmianę
Następnie 3 razy przy2 razy
siad.}2 razy
3 razy podskok w
miejscu. Cwal w prawo, 3 razy podskok,
cwał w lewo.
- zabawa bieżna
- ustawienie w kole,
„Wyścig szczurow” przed każdym w kole
inny do pary, zwrócony
twarzą do środka.
Będący w kole stają w
szerokim rozkroku.
Na sygnał stojący wewnątrz koła wykonują w
xx
xx
xx
xx
xx
xx
N
tył zwrot, przechodzą
pod nogami swych
współpartnerów, po
czym obiegają koło w
określonym kierunku
i wracają w ten sam
sposób na swoje miejsce. Wygrywa pierwszy. Zmiana.
- zabawa z płachtą
„Rekin”
Prowadzący wybiera
spośród uczestników
zabawy 4 ratowników
i rekina. Pozostałe osoby trzymając płachtę
oburącz pod brodą,
wykonują siad prosty.
Rekin spod płachty
łapie za dwie nogi
osobę z koła, a ratownicy ratują łapiąc za
ramiona. Każda osoba
wciągnięta pod płachtę zmienia rolę.
- zabawa rzutna
„Obijany w kole”
Ustawienie w kole.
W środku stoi jedna
osoba – obijany.
Stojący na obwodzie
koła starają się trafić
piłką w obijanego. Kto
nie trafi w obijanego
idzie na jego miejsce.
- zabawa skoczna
„Koszenie trawy”
Ustawienie w dwóch
rzędach. Dwaj pierwsi
trzymając laskę za dwa
końce, pochylają się
wzdłuż swych rzędów
zmuszając każdego do
przeskoczenia. Jeden z
nich zostaje na końcu,
drugi biegnie na począ-
X
XXX
X
X
X
X
X X
X
XXX
X
N
XXX
X
X
X X X
X
X
XXX
N
N
X_X X_X
X
X
X
X
X
X
X
X
tek i z pierwszym biegnie znów. Wygrywa
rząd, który pierwszy
zmieni wszystkich graczy.
- zabawa bieżna
Ustawienie w dwóch
„Wyścig numerów” rzędach naprzeciw siebie. Gracze odliczają
kolejno zaczynając od
lewej strony rzędu.
Nauczyciel wywołuje
jeden z numerów.
wybiega dana para i
obiega swój i przeciwny rząd w jednym kierunku. Ten, kto pierwszy wróci na miejsce,
zdobywa dla swego zespołu jeden punkt.
- zabawa skoczna
Uczestnicy w parach
„Taniec Apaczów” podają sobie lewe,
(prawe) nogi, wyprostowane w kolanach, a
wolne ręce składają na
swych barkach. Na sygnał zaczynają tańczyć
przy muzyce.
XXXXXX
N
XXXXXX
XX
XX
XX
XX
XX
N
XX
XX
Część końcowa
IV
Marsz z regulacją oddechu – dmuchanie kulek
z waty.
Marsz na palcach z gazetą rozpostartą nad
głową.
W marszu zgniecenie
gazety w kulkę palcami jednej ręki.
Omówienie lekcji.
Pożegnanie.

Podobne dokumenty