Zadanie z obszaru 1 – zajęcia zorganizowane w ramach podstawy

Transkrypt

Zadanie z obszaru 1 – zajęcia zorganizowane w ramach podstawy
Zadanie z obszaru 1 – zajęcia zorganizowane w ramach podstawy programowej
wychowania przedszkolnego.
W ramach prowadzonej w naszym przedszkolu akcji MEN „Ćwiczyć każdy może” z obszaru
I zrealizowano wszystkie wyznaczone w regulaminie zadania. W oddziale „Kłapouszków”
i „Króliczków” nauczycielki opracowały scenariusze jednostek metodycznych wychowania
fizycznego /aktywnych zajęć ruchowych/ oraz przeprowadziły je z dziećmi. Ich realizacja
sprzyjała rozwijaniu wszystkich grup mięśniowych, aktywizacji ciała i ducha oraz dała
dzieciom wiele radości. Zastosowany rodzaj przyborów gimnastycznych był dodatkowym
atutem zajęć.
Scenariusz zajęć - ćwiczenia gimnastyczne i zabawy ruchowe
Temat: Gimnastyka to jest to – ćwiczenia i zabawy z laskami gimnastycznymi.
Cel główny: Wyrabianie ogólnej sprawności ruchowej dzieci z wykorzystaniem różnorodnych
metod i zabaw.
Cele szczegółowe:
•
dziecko zna różne formy rozwijania sprawności fizycznej,
•
prawidłowo wykonuje ruchy przy muzyce oraz ćwiczenia gimnastyczne ogólnorozwojowe,
•
przestrzega zasad bezpieczeństwa podczas wykonywania ćwiczeń,
•
dba o zachowanie prawidłowej sylwetki ciała.
Metody pracy: metody aktywizujące w sferze ruchowej.
Formy pracy: ćwiczenia gimnastyczne i zabawy ruchowe z wykorzystaniem muzyki.
Pomoce: Kolorowe laski, płyta CD „Zabawy aktywizujące muzyczno – ruchowe”, nagrania CD
Klanzy, gwizdek.
Literatura:
A. Kalinowski – „Ćwiczę i bawię się z dzieckiem”,
K. Wlaźnik – „Wychowanie fizyczne w przedszkolu”.
l. Część wstępna.
• Zbiórka - przywitanie, podanie tematu i celów zajęć.
• Marsz po obwodzie koła przy muzyce – rozdanie lasek gimnastycznych.
• Zabawa orientacyjno – porządkowa „W lewej ręce, w prawej ręce”. Dzieci na umówiony
sygnał przenoszą laski zgodnie z instrukcją nauczycielki: do prawej ręki, do lewej, do góry – na
dół, z przodu- z tyłu. Prowadzący po kolei demonstruje ćwiczenia, dzieci starają się wykonać
je poprawnie.
•
Zabawa „Kto wyżej”. Dzieci w leżeniu przodem - uniesienie tułowia z pozycji leżenia na
brzuchu z laską w wyprostowanych rękach. Ćwiczenie powtarzamy kilka razy.
•
Zabawa „Wałki”. Dzieci w przysiadzie podpartym: tułów jest pochylony w przód, a ręce
wyprostowane, dłonie oparte na podłodze trzymają końce laski. Na sygnał nauczyciela dzieci
„wałkują ciasto”, starając się jak najdalej do przodu wysunąć po dywanie laski. Ćwiczenie
powtarzamy 2-3 razy.
II. Część główna.
Dzieci ustawiają się w rozsypce, są odwrócone twarzą do prowadzącego.
• Zabawa „Pojazdy”. Dzieci w wyprostowanych rękach trzymają laskę i naśladują ruchy
kierownicą. Biegają w różnych kierunkach, wymijając współćwiczących.
• Zabawa „Przejdź przez okienko”. Dzieci w pozycji stojącej trzymają przed sobą laskę za
końce, starają się przełożyć przez „utworzone okienko” najpierw jedną nogę, a potem drugą.
Każde dziecko może wykonać to ćwiczenie na miarę swoich możliwości, przekładając nogi
tylko do przodu lub do przody i do tyłu; ćwiczenie powtórzyć 3-4 razy.
• Zabawa „Obiegnij dookoła”. Każde dziecko opiera laskę pionowo o podłogę i trzyma ją na
wysokości wyprostowanej ręki. Następnie biegnie dokoła w jedną stronę, na sygnał
nauczycielki zmienia kierunek biegu. Każde dziecko wykonuje to ćwiczenie we własnym
tempie. Ćwiczenie powtórzyć 3-4 razy trzymając laskę raz prawą, raz lewą ręką.
• Zabawa „Kto wyżej, kto niżej”. Dzieci ustawione w rozsypce twarzami do prowadzącego,
obiema rękami trzymają laski za końce przed sobą. Następnie wyciągając ręce w górę
wspinają się na palce – wdech powietrza nosem, potem wykonują opad w przód – wydech
buzią; ćwiczenie powtarzamy kilka razy.
• Zabawa „Kołyska”. Ćwiczący w siądzie skulnym obiema rękami trzymają laski za końce pod
kolanami, wykonują „kołyskę" przechodząc do leżenia tyłem, potem wracają do pozycji
siedzącej.
• Zabawa z elementem ćwiczeń przeciw płaskostopiu „Świeczki”. Dzieci stojąc opierają jedną
stopę na jednym końcu laski, zaś drugą stopą starają się podnieść laskę do pozycji pionowej.
Potem następuje zmiana – drugą stopą przytrzymują koniec laski. Ćwiczenie można
powtórzyć 4-5 razy.
• Zabawa z elementem czworakowania „Drabina”. Dzieci układają laski jedna obok drugiej
wzdłuż Sali, tworząc szczebelki drabiny. Następnie ustawiają się w rzędzie i na umówiony
sygnał przechodzą kolejno w pozycji niskiej po „drabinie”, ustawiając się ponownie jedno za
drugim.
• Zabawa bieżna „Czarownice”. Dzieci trzymając laski między nogami wyruszają „w podróż
na miotłach”, poruszając się rytmicznie przy skocznej muzyce.
III. Część końcowa.
• Zabawa „Zmęczone dzieci – wesołe dzieci”. Dzieci maszerują po woli po obwodzie koła,
podpierając się laską – są zmęczone. Na sygnał słowny „Wesołe dzieci!” – maszerują unosząc
laski w górę. Odkładają laski do pojemnika i dalej maszerują.
• Siad skrzyżny – ocena zabaw i ćwiczeń przez dzieci, nagrodzenie siebie wzajemnie brawami.
SCENARIUSZ ĆWICZEŃ GIMNASTYCZNYCH DLA DZIECI SZEŚCIOLETNICH - „Sport to zdrowie”
Miejsce ćwiczeń: sala grupy „Kłapouszków”
Czas trwania ćwiczeń: 30 min.
CELE OGÓLNE:
- kształtowanie prawidłowej postawy przez ćwiczenia gimnastyczne
- wyrabianie płynności ruchów
- rozwijanie naturalnych czynności ruchowych
CELE SZCZEGÓŁOWE :
Dziecko :
- poprawia szybkość , zwinność
- wykonuje ćwiczenia zgodnie z poleceniem nauczyciela
- przestrzega zasad bezpieczeństwa
- ma świadomość własnego ciała
- wzmacnia siłę ramion , nóg i tułowia
FORMA PRACY : zajęcia zorganizowane z całą grupą
Metody:
·
zabawowo-naśladowcza,
·
bezpośredniej celowości ruchu (zadaniowa).
Pomoce dydaktyczne: laski, woreczki, odtwarzacz i płyty CD, tamburyno, gwizdek.
Przebieg:
I.
•
Zbiórka.
Dzieci ustawione w szeregu, stopy złączone, palce stóp podkurczone, ręce ułożone w „
skrzydełka”. Nauczyciel wprowadza dzieci do tematu, mówi o tym, że każdy rodzaj ruchu
służy zdrowiu. Przypomina zasady ćwiczenia w obwodzie ćwiczebnym. Wybrane pary
demonstrują prawidłowe wykonanie poszczególnych ćwiczeń.
•
„Marsz sportowców”
Dzieci maszerują parami dookoła Sali w rytm dźwięków wystukiwanych na tamburynie. Na
polecenie nauczyciela ustawiają się przed nim- pobranie woreczków. Na hasło: Do widzenia
dzieci odsuwają się od osoby ze swojej pary i siadają w siadzie skrzyżnym po przeciwległych
stronach Sali, twarzą zwrócone do osoby współćwiczącej.
II.
•
Zabawa orientacyjno-porządkowa „Kto umie słuchać”
Dzieci chodzą po Sali tworząc dwa koła(wewnętrzne i zewnętrzne), rzucają woreczkami w
górę i łapią. Na sygnał dźwiękowy zatrzymują się i stoją bez ruchu. Dzieci czekają, aż drugi
sygnał pozwoli im na ruch( ćwiczenie powtarzamy kilka razy.)
•
Ćwiczenie tułowia w płaszczyźnie strzałkowej „ Piłka nożna”.
Dzieci ustawione w dalszym ciągu w dwóch kołach- na przeciw siebie, tworząc pary.
Ustawione stoją w rozkroku, tyłem do siebie w odległości jednego kroku. Skłon w przód i
kilkakrotnie przesuwanie woreczka po podłodze woreczek, jakby strzelały gola do „bramki”
utworzonej z rozkroku partnera, następnie wyprost- zmiana( ćwiczenie powtarzamy 3-4
razy).
•
Ćwiczenia równowagi i zręczności „Koszykówka”.
Każde dziecko trzyma woreczek .Następnie unosi wysoko kolano, po czym przerzuca
woreczek pod kolanem w górę i łapie go w powietrzu .Każde dziecko wykonuje cztery rzuty.
•
Ćwiczenia dużych grup mięśniowych” Narciarstwo biegowe”.
Nauczyciel rozdaje każdemu dziecku po dwie laski i po dwa woreczki. Dzieci stawiają stopy na
woreczkach, odpychają się laskami jak kijkami, naśladując poruszanie się na nartach
biegowych. Wyznaczoną przez nauczycielkę trasę dzieci pokonują trzy razy.
•
Rzut do celu (partnera).
W dwójkach, twarzą do siebie. Jednoczesny rzut lewą (prawą) ręką woreczka do kolegi i
chwyt woreczka rzuconego partnerowi. Każde dziecko wykonuje cztery rzuty.
•
Ćwiczenie stóp.
Leżenie tyłem, nogi zgięte w kolanach. Woreczek leży przy stopach. Dzieci chwytają woreczek
palcami stopy nogi lewej ( prawej), podnoszą w górę i puszczają woreczek. To samo wykonują
drugą noga( ćwiczenie powtarzamy cztery razy).
III.
•
Marsz z woreczkiem na głowie.
Marsz po obwodzie koła z woreczkiem na głowie :
- wysokim unoszeniem kolan,
- chód na palcach,
-na krawędziach stóp,
- na piętach- odkładanie woreczków w wyznaczone miejsce w Sali.
•
„Zasłużony odpoczynek” ćwiczenie oddechowe.
Dzieci w leżeniu tyłem z ugiętymi w kolanach nogami i stopami opartymi o podłogę.
Wykonując głęboki wdech nosem, unoszą wyprostowane ręce. Wydychają powietrze ustami,
opuszczają ręce i układają je wzdłuż tułowia.
•
Zakończenie zajęć. Podsumowanie, ocena ćwiczących.