Międzynarodowe prawo humanitarne - scenariusz
Transkrypt
Międzynarodowe prawo humanitarne - scenariusz
Plan –konspekt lekcji z przysposobienia obronnego dla klasy I szkoły ponadgimnazjalnej Temat: Geneza i podstawowe zasady międzynarodowego prawa humanitarnego Cele ogólne: - zapoznanie uczniów z historią ruchu czerwonokrzyskiego, zapoznanie uczniów z historią powstania międzynarodowego prawa humanitarnego, kształtowanie poczucia poszanowania praw ludności nie biorącej udziału w działaniach zbrojnych. Cele operacyjne: Po lekcji uczeń potrafi: - wyjaśnić istotę zasad humanitarnego ruchu Międzynarodowego Czerwonego KrzyŜa i Czerwonego PółksięŜyca, - omówić podstawowe zasady humanitarne wynikające z Konwencji Genewskich, - wyjaśnić pojęcie Międzynarodowe prawo humanitarne, - uzasadnić słuszność idei ruchu czerwonokrzyskiego, - scharakteryzować zadania Polskiego Czerwonego KrzyŜa, - rozpoznać znaki i barwy czerwonokrzyskie. Zagadnienia: 1. 2. 3. 4. 5. Narodziny i rozwój międzynarodowego prawa humanitarnego. Konwencje Genewskie z 1949r. i protokoły dodatkowe. Inne dokumenty międzynarodowe współtworzące współczesne prawo humanitarne. Międzynarodowy Ruch Czerwonego KrzyŜa (CK) i Czerwonego PółksięŜyca (CP). Polski Czerwony KrzyŜ. Metoda: - wykład, tworzenie „Mapy pojęciowej”, praca w grupach („śnieŜna kula”), pokaz ilustrowany, dyskusja. Przebieg lekcji: 1. Część wstępna: - sprawdzenie obecności, - pytania kontrolne, - podanie tematu lekcji i zagadnień. 2. Część główna: - nauczyciel zadaje pytanie związane z pojęciem humanitarny, humanitaryzm, prawo humanitarne, - uczniowie po kolei zapisują na tablicy wyrazy związane z w/w pojęciami „Mapa pojęciowa” - nauczyciel krótko przedstawia historię powstania prawa humanitarnego, (wykład ilustrowany - foliogramy), - próba zdefiniowania wspólnie z uczniami pojęcia MPH, - zapis do zeszytu, - przedstawienie Konwencji - uczeń czyta fragment z podręcznika dot. konwencji genewskich z 1949r. I – O polepszeniu losu rannych i chorych w armiach czynnych, II – O polepszeniu losu rannych, chorych i rozbitków na morzu, III – O traktowaniu jeńców wojennych, IV – O ochronie osób cywilnych. - prezentacja foliogramów dotyczących: a) innych dokumentów dot. prawa humanitarnego ( m.in. Konwencja zakazująca stosowania min p.piechotnych z 1997r) b) cele i zadania CK i CP, c) podstawowe zasady CK i CP, d) Polski Czerwony krzyŜ. - nauczyciel podaje pod zastanowienie sens istnienia prawa humanitarnego (co jest za a co przeciw) w pierwszej fazie kaŜdy uczeń zastanawia się sam, w drugiej uczniowie dyskutują w parach, w trzeciej pary łączą się w czwórki i wspólnie dyskutują, w czwartej fazie czwórki łączą się w ósemki i tworzą wspólny plakat dotyczący podanego przez nauczyciela zagadnienia ( „za” lub „przeciw”) w piątej fazie omawiane są wykonane plakaty - nauczyciel ocenia prace poszczególnych grup. 3. Część końcowa: - podsumowanie lekcji, - odpowiedzi na ewentualne pytania, - zadanie pytań podsumowujących, - ocenienie aktywnych uczniów, - podanie zadania domowego: wykonaj krzyŜówkę z hasłami związanymi z tematem lekcji, gdzie rozwiązaniem będzie hasło: PRAWO HUMANITARNE. Literatura: • • • • • Materiał Edukacyjny – Międzynarodowe Prawo Humanitarne. Zarząd Główny PCK Warszawa. Mallik T. Międzynarodowe Prawo Humanitarne – Ochrona ofiar wojny. PZWL Warszawa. Wskazania dla krajowych stowarzyszeń Czerwonego KrzyŜa i Czerwonego PółksięŜyca w sprawie ich działalności w przypadku konfliktu. MKCK Genewa. Statut Polskiego Czerwonego KrzyŜa. Podręcznik do przysposobienia obronnego. Jerzy Kiełb nauczyciel mianowany Zespół Szkół Mechanicznych w Nysie [email protected]