Pobierz scenariusz - Straszne Historie

Transkrypt

Pobierz scenariusz - Straszne Historie
www.strasznehistorie.com.pl
Scenariusz lekcji w oparciu o opowiadanie „Pocałunek kobiety z mgły” ze
zbioru opowiadań „Straszne historie” (książka wydana przez Grupę Cogito)
Temat: Wartości, które cenimy – Przyjaźń i lojalność
Scenariusz, ze względu na wykorzystanie materiału literackiego i fragmenty tekstu do
odczytania na głos, może być wykorzystany w ramach realizacji Narodowego
Programu Rozwoju Czytelnictwa na zajęciach z języka polskiego czy zajęciach
z wychowawcą.
Cele:
- Rozwijanie kompetencji czytelniczych uczniów
- Wzbudzanie w uczniach żywego zainteresowania literaturą piękną poprzez czytanie
wraz z nimi współczesnego opowiadania zgodnego z ich zainteresowaniami
i potrzebami
- Podkreślenie znaczenia przyjaźni i lojalności w życiu człowieka
- Uświadomienie uczniom, jak ważne dla ich przyszłości są podejmowane obecnie
decyzje
- Podkreślenie wagi odpowiedzialnego i rozsądnego podejmowania decyzji, nawet
jeśli wymaga to przeciwstawienia się grupie rówieśniczej / presji kolegów
- Przypomnienie zasad bezpiecznego zachowania w górach
- Integracja zespołu klasowego poprzez wspólne dochodzenie do pożądanych
z punktu widzenia wychowawcy klasy wniosków
- Rozwijanie wyobraźni uczniów i umiejętności poszukiwania niestandardowych
rozwiązań poprzez tworzenie alternatywnych zakończeń podanej historii
Metody i formy:
Praca z tekstem (opowiadanie „Pocałunek kobiety z mgły”); burza mózgów, dyskusja
klasowa, praca indywidualna, praca w grupach
1
Przebieg zajęć:
Etap lekcji:
Czas:
1) Wprowadzenie 5 minut
do tematu:
Działanie
1. Nauczyciel wyjaśnia uczniom cele
dzisiejszej lekcji. Mówi, że dziś będą
rozmawiali o przyjaźni, lojalności i wadze
podejmowanych decyzji. Informuje także
dzieci, że przeczytają fragment ciekawego
i nieco strasznego opowiadania, czym
pobudza ciekawość dzieci. Wprowadza
właściwy nastrój przyciemniając nieco
światło w klasie i prosząc dzieci
o zrelaksowanie się.
2. Burza mózgów. Dzieci siedząc
w kręgu kończą zdanie: Prawdziwy
przyjaciel zawsze… Nauczyciel zapisuje
odpowiedzi na tablicy.
2) Realizacja
tematu –
odczytanie przez
nauczyciela
opowiadania
„Pocałunek
kobiety z mgły”
10 minut
3) Realizacja
tematu – praca
w grupach.
Opracowanie
alternatywnych
wersji
przedstawionej
historii.
15 minut
3. Nauczyciel zapowiada uczniom, że
teraz przeczyta im opowiadanie. Czyta
opowiadanie „Pocałunek kobiety
z mgły” na głos.
4. Nauczyciel po przeczytaniu
opowiadania pyta dzieci, czy
prawdziwy przyjaciel zawsze robi to,
do czego namawia go przyjaciel i czy
na tym ich zdaniem polega przyjaźń
(dyskusja klasowa). Dzieci mają
możliwość podjęcia krótkiej dyskusji na
ten temat i wymieniania się opiniami
i przemyśleniami.
5. Nauczyciel dzieli klasę na grupy.
Każdej grupie przydziela jeden
z trzech fragmentów (zał. 1).
Zadaniem uczniów jest wymyślenie
alternatywnego zakończenia
w przypadku każdego z fragmentów
w formie dialogu.
Nauczyciel daje uczniom wskazówki ustne
2
4) Realizacja
tematu –
prezentacja
scenek
przygotowanych
przez
poszczególne
grupy
(Co mogło potoczyć się inaczej? Kto mógł
zachować się inaczej, lepiej, bardziej
odpowiedzialnie?)
5) Realizacja
5 minut
tematu –
dyskusja / praca
indywidualna
uczniów. Podanie
przykładowego
katalogu
zachowań
ryzykownych
mogących
wpłynąć na
dalsze losy
młodego
człowieka.
7. Nauczyciel prosi uczniów o podanie
innych przykładów ryzykownych
zachowań, które mogą wpłynąć na
dalsze życie młodego człowieka
(zapalenie papierosa, ognisko|
z podejrzanym towarzystwem itd.)
Podkreśla w rozmowie z uczniami wagę
odpowiedzialnego zachowania w takich
sytuacjach.
6) Zakończenie
lekcji –
przypomnienie
zasad
bezpiecznego
zachowania
w górach
Nauczyciel jeszcze raz czyta fragment
opowiadania (zał.2) i przypomina
uczniom zasady bezpiecznego
zachowania w górach (zał. 3)
7) Praca domowa
(opcjonalnie)
6. Uczniowie prezentują na forum
klasy przygotowane wcześniej
scenki.
Nauczyciel podkreśla, że często od
jednej decyzji człowieka zależą jego
dalsze losy. Pisze adekwatne zdanie na
tablicy.
10 minut
Uczniowie przygotowują w formie
pisemnej alternatywną wersję
podanego opowiadania.
www.strasznehistorie.com.pl
3
www.strasznehistorie.com.pl
Załącznik 1)
1. Na stół, wprost w bladą, drżącą smugę światła, wypełzł włochaty pająk. Karol
odruchowo zamierzył się na niego i uderzył go szkicownikiem. Mikołaj próbował
uratować przybysza z mroku (jak go potem nazwał), ale niestety, Karol był szybszy.
– Co zrobiłeś?! – krzyknął z żalem do swego przyjaciela. – Pająków się nie zabija, to
przyciąga nieszczęście!
2. Karol i Mikołaj podnieśli się szybko ze śniegu. Chcieli krzyczeć, ale jednocześnie
spojrzeli na siebie i parsknęli śmiechem. Wyglądali jak dwa grube bałwany. Otrzepali
się ze śniegu. Wokół było ciemno, ale w dole dostrzegli polanę, płonące ognisko
i sanie, które już tam dotarły.
– Dawaj, zbiegniemy do nich, nastraszymy ich, jak trzeba – wpadł na pomysł Mikołaj.
3. Chłopcy rzucili się biegiem przez gęsto rosnące, ośnieżone świerki, strącając z nich
zimne kryształki lodu. Mikołaj wyprzedził Karola, przeskoczył niewielki dół, poślizgnął
się, upadł i sunął tak kilka metrów po lodzie. Podniósł się i krzyknął do Karola:
– Zjeżdżaj śmiało, to chyba jakiś strumień! Jest zamarznięty, sam widziałeś, jak
sunąłem. Niezła ślizgawka! – po czym wbiegł na małą górkę, by sprawdzić, czy są już
blisko polany.
Załącznik 2)
Klasa szukała chłopców około godziny, potem zerwał się mocny wiatr. Postanowili
wracać do schroniska i zawiadomić ratowników oraz policję o zaginięciu kolegów.
Wówczas rozległo się wycie wilka, a z góry zeszła wielka lawina, która otuliła las
wiecznym snem.
Załącznik 3)
Zasady bezpiecznego zachowania w górach:
1. Nigdy, przenigdy nie oddalaj się w górach (i nie tylko w górach) od swojej grupy!
2. Przygotuj się fizycznie przed wyjściem w góry.
3. Wszelkie problemy w górach (rany, kontuzje itd.) zgłaszaj od razu na trasie
wychowawcy / przewodnikowi górskiemu, z którym idziecie.
4. Dostosuj trudność wycieczki do swojej kondycji. Nie wybieraj tras, które są dla
Ciebie zwyczajnie za trudne.
4
5. Słuchaj prognozy pogody. Jeśli warunki pogodowe nie są odpowiednie do wyjścia
w góry (np. ogłoszono jakikolwiek stopień zagrożenia lawinowego, szczególnie
większy niż pierwszy, burzę śnieżną itd.) – nie wahaj się powiadomić o tym, co
usłyszałeś, nauczyciela, z którym wybieracie się w góry.
6. Mądrze pakuj się na wycieczkę w góry. Miej przy sobie: plecak, odpowiednie do
panujących warunków atmosferycznych (ciepłe! nawet latem!) obuwie i odzież.
Buty, w których zamierzasz chodzić po górach nie powinny być śliskie (!), powinny
także bezpiecznie stabilizować kostkę. Pamiętaj o napojach (jedna mała woda to za
mało!) i prowiancie (bardzo przyda się gorzka czekolada dodająca w górach
niezbędnej dawki energii). Niezbędne w górach są także: podręczna apteczka
(powinna ją mieć osoba dorosła, odpowiedzialna za grupę), mapa, kompas
i naładowany (!) telefon komórkowy z wpisanymi numerami alarmowymi. Bardzo
przydaje się także latarka (inna niż w telefonie, bo telefon może się rozładować!)
Zapamiętaj numer alarmowy GOPR: 985 (ze wszystkich telefonów)
i 601 100 300 z telefonów komórkowych.
*Dla dociekliwych:
Jeśli znajdziesz się na terenie występowania lawiny, wciąż jeszcze masz
szanse na przeżycie (chociaż, powiedzmy sobie, niezbyt wielkie).
W lawinie:
- nie zatrzymuj się. Stawiaj szerokie kroki z rękami rozłożonymi na bok, jakbyś
brodził w głębokiej wodzie. Staraj się utrzymać na powierzchni,
- pozbądź się wszystkich zbędnych przedmiotów (nart, kijów, plecaka itd.), chyba że
akurat masz plecak wypornościowy ABS – tego się nie pozbywaj (ale to bardzo mało
prawdopodobne, bo to bardzo drogi, specjalistyczny sprzęt!). Taki plecak kosztuje ok.
3 tysięcy złotych!.
Po ustaniu lawiny:
- zamknij usta i ułóż ręce przed twarzą, żeby zapewnić sobie dostęp powietrza,
- walcz o przestrzeń. Kop śnieg wokół siebie, odpychaj się rękami. Jeśli jesteś płytko
zasypany, masz szanse się wydostać!
Jeśli jesteś świadkiem przejścia lawiny:
- postaraj się zapamiętać, gdzie ostatnio widziałeś osobę, którą mogła przysypać
lawina,
- postaraj się zapamiętać tor przejścia lawiny,
- NATYCHMIAST ZAWIADOM RATOWNIKÓW!
(Na podstawie artykułu Piotra Durskiego „Jak się zachować w razie lawiny?” na:
www.dajemyrade.pl)
www.strasznehistorie.com.pl
5