Pobierz

Transkrypt

Pobierz
Scenariusz (konspekt) lekcji
INFORMACJE OGÓLNE
MPH I PRAWA CZŁOWIEKA – WZAJEMNE ZALEŻNOŚCI.
Temat
DRUGA KLASA SZKOŁY PONADGIMNAZJALNEJ.
Adresat zajęć
Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy Nr1 w Kaliszu, godzina wychowawcza, sala nr 47, 2 godziny lekcyjne
Miejsce
i czas realizacji zajęć ( 90 minut).
Cel ogólny zajęć
Cele operacyjne
(szczegółowe):
Zrozumienie w jaki sposób MPH i prawa człowieka wzajemnie się uzupełniają. Ćwiczenie czytania ze zrozumieniem.
Kształtowanie kompetencji komunikacyjnej uczniów.
Uczeń potrafi: wymienić prawa człowieka, określić poczucie przynależności do społeczności
Wiadomości
szkolnej, regionalnej, państwowej i światowej, sporządza własny Katalog Praw Człowieka, szanuje
samego siebie i innych ludzi, doskonali umiejętność współdziałania w zespole, kształci umiejętność
skutecznej i efektywnej komunikacji społecznej, kształtowanie kompetencji komunikacyjnej
uczniów.
Uczeń potrafi omówić różnice/podobieństwa w zachowań humanitarnych i prawach człowieka.
Umiejętności
Postawy
Metody/techniki
pracy
Formy pracy
Środki dydaktyczne
Uczeń rozumie co to znaczy wziąć odpowiedzialność za swoje zachowanie, rozumie wzajemne
uzupełnianie się MPH oraz praw człowieka.
mapa myśli, poker kryterialny, praca w grupach, piramida priorytetów, prezentacja multimedialna PowerPoint,
dyskusja, burza mózgów.
•
•
•
praca grupowa (liczba osób w zespole - 4, sposób dobierania uczniów dobrowolny, odliczamy do czterech),
indywidualna,
zbiorowa całą klasą
karty pracy, laptop, projektor, ekran, dokumenty, w których są zawarte prawa człowieka: Konstytucja RP. Dokumenty
zawierające prawa i wolności człowieka: a)Powszechna Deklaracja Praw Człowieka- uchw. Przez ONZ 1948,
b) Europejska konwecja o Ochronie Praw Człowieka i Podst. Wolności, c) Międzynarodowy Pakt Praw Obywatelskich
i Politycznych oraz Międzynarodowy Pakt Praw Ekonomicznych, Socjalnych i Kulturalnych, Zasady
Międzynarodowego Prawa Humanitarnego, tabela przedstawiająca MPH i prawa człowieka, fragmenty filmu
„Korczak” A. Wajdy.
Strona 1 z 4
Scenariusz (konspekt) lekcji
Faza wstępna
Wprowadzenie do tematu
Przedstawienie problemu
badawczego
PRZEBIEG ZAJĘĆ
Podanie tematu i celów lekcji - Sprawy organizacyjne (podział klasy na grupy,
rozdanie potrzebnych materiałów). Zapoznanie uczniów z podstawowymi
zasadami międzynarodowego prawa humanitarnego.
Sformułowanie problemu Krótka pogadanka i prezentacja dokumentów
regulujących życie społeczne: Lekcję rozpoczyna przypomnienie w jakich
dokumentach zagwarantowano nasze prawa, a jakie są zasady MPH.
Uczniowie wymieniają jakie mają prawa. Pytanie: Kto jest Patronem naszej
szkoły? Janusz Korczak był wielkim przyjacielem dzieci oraz pierwszym
Rzecznikiem Praw Dziecka. Gawęda o Januszu Korczaku: wyobraźcie sobie,
że dzisiaj żyje Janusz Korczak, czy miałby łatwiej czy może trudniej?
Posłuchajcie był pisarzem, lekarzem, wychowawcą - nauczycielem. Żył dla
dzieci i nie ma w tym zdaniu ani trochę przesady. Kiedy dziecko źle się czuło,
sam je leczył: mierzył temperaturę., badał, podawał lekarstwa. Kiedy było
smutne: opowiadał mu różne historie, śmieszne i wesołe albo poważne w
zależności od potrzeby, nastroju. Wiele z tych historii znacie, bo to on napisał
"Króla Maciusia Pierwszego" czy "Kajtusia Czarodzieja". Pomagał dzieciom
na każdym kroku, towarzyszył im podczas ich poszukiwań i byciu sobą,
pomagał stawać się dojrzałymi ludźmi.
Nie zostawił dzieci samych. Był do końca z nimi, obejmował ramieniem,
przytulał do siebie i zapewne opowiadał jakąś piękną historię, żeby się nie
bały, żeby nie myślały o śmierci.
Chciałabym, abyście pamiętali, że Janusz Korczak umiał być prawdziwym
przyjacielem młodych ludzi. To on uświadamiał rodzicom, nauczycielom,
wszystkim dorosłym, że nie ma dzieci są ludzie, o trochę innym pojmowaniu
świata, rozumieniu go, odmiennych doświadczeniach. Obecnie żyjemy
w czasie pokoju, nie wiemy co to koszmar wojny. Można zastanawiać się jak
człowiek z innej epoki może być wzorem dla Nas? A jednak!
Każdy bowiem z nas, mały i duży ma wiele marzeń, dobre zamiary i pragnie
osiągnąć sławę. Ważne jest abyśmy uwierzyli w siebie, swoje możliwości,
Strona 2 z 4
Scenariusz (konspekt) lekcji
Faza realizacyjna
Pozyskiwanie danych
Przetwarzanie i analiza danych
Prezentacja danych
umieli skorzystać z pomocy i rady innych, a sławy nie wymuszali
wulgarnością, siłą czy kłamstwem. Żebyśmy umieli wybaczać i chcieli stawać
się dobrymi ludźmi. Zaprezentowanie młodzieży prezentacji multimedialnej
o Januszu Korczaku i jego życiu.
W dalszej części lekcji następuje prezentacja i przyczepienie na tablicy
małych karteczek z wypisanymi opiniami uczniów, efektami ich pracy. Na tej
podstawie sporządzenie KATALOGU PRAW CZŁOWIEKA. Kolejne
zadanie to: moja piramida wartości - każdy uczeń otrzymuje kartę pracy
z piramidą priorytetów, którą uzupełnia. Następnie w parach grają w pokera
kryterialnego i ustalają wspólną dla siebie piramidę dotyczącą wartości,
dogadują się. Po ustaleniu prace uczniów są wywieszone w klasie. Następnie
nauczyciel rozmawia z uczniami na temat „Czy prawa człowieka są
przestrzegane podczas wojen (konfliktów zbrojnych), jak myślisz, czy
w czasach gdy Janusz Korczak był w getcie wraz z dziećmi i później w obozie
zagłady przestrzegano praw człowieka?” Porównajmy je z podstawowymi
zasadami MPH. Po zakończonej dyskusji uczniowie dzielą się refleksjami:
- Czy trudno Im było się porozumieć?
- Co sprawiło Wam największą trudność?
- Czy po omówieniu zmieniłbyś coś w piramidzie priorytetów? Teraz możecie
zmienić układ piramidy.
a) W tym momencie klasa zostaje podzielona przez nauczyciela na grupy.
Uczniowie dzielą między sobą zadania, wybierają lidera. Wykonują
mapę myśli lub plakat na temat praw człowieka lub MPH.
b) Zaprezentowanie wyników pracy w widocznym miejscu. Wybrany
przedstawiciel grupy prezentuje pracę, którą wykonywali wspólnie
wszyscy członkowie grupy.
Analiza podstawowych zasad MPH oraz praw człowieka. MPH i Prawa
człowieka.
Pracując w parach i w grupie uczniowie współpracują ze sobą, muszą
szanować zdanie drugiej osoby, ale i bronić swojej opinii. Zaangażowani są
Strona 3 z 4
Scenariusz (konspekt) lekcji
Faza
podsumowująca
Praca domowa
Ewaluacja
wszyscy uczniowie, zarówno indywidualnie, jak i zespołowo pod
przewodnictwem lidera. Prezentują na forum efekty swojej pracy oswajając
się z wystąpieniem publicznym, przed szerszą publicznością.
Rozwiązanie problemu badawczego Uczniowie na różnych lekcjach mówią o prawach jakie im przysługują. Na
lekcji wykorzystali tę wiedzę przygotowując katalog praw człowieka, mapę
myśli lub plakat.
Nauczyciel podsumowuje zajęcia, uczniowie przypominają sobie prawa człowieka.
Nauczyciel prosi ochotników o napisanie własnymi słowami krótkiej wypowiedzi, która będzie apelem do dorosłych
w sprawie poszanowania praw wszystkich ludzi.
Ankieta ewaluacyjna dla uczniów w formie pytań: co mi się podobało na dzisiejszej lekcji? Co było dla mnie ważne?
Strona 4 z 4

Podobne dokumenty