"Walentynki" dla 6-latków i rodziców

Transkrypt

"Walentynki" dla 6-latków i rodziców
"Walentynki" dla 6-latków i rodziców
Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.
Scenariusz zabawy "Walentynkowej" dla dzieci 6-letnich i rodzicow z wykorzystaniem Metody
Pedagogiki zabawy.
PRZYGOTOWANIE :
- przygotowanie sali: sala udekorowana (baloniki w kształcie serc z imionami dzieci i rodziców,
kokardy z bibuły, serpentyny itp.), krzesełka ustawione w kręgu, przygotowany poczęstunek:
herbata, kawa, ciastka,
- pomoce: duże puzzle w kształcie serca o wymiarach 80 cm X 80 cm wykonane z prac dzieci (6
kompletów), gazety, arkusz szarego papieru i wycięte serduszka (do informacji zwrotnej), kolorowy
papier, taśma klejąca, klej.
- dzieci witają rodziców kolejno przybywających na spotkanie, informują o zadaniu: wykonaniu
wizytówki w kształcie serduszka metodą wydzieranki. Rodzice i dzieci wykonują wizytówki i siadają
na krzesełkach ustawionych w kręgu.
PRZEBIEG :
1. Powitanie przybyłych gości i przedstawienie celu spotkania.
2. Piosenka na powitanie „Chodźcie do koła” w: „Tańce integracyjne w pracy z grupą”, s.35 – dzieci
i rodzice śpiewają, ilustrują ruchem treść piosenki.
3. Zabawa integracyjna „Stań ze mną w koło” w: „Muzyka i ruch dla
każdego”, s. 15 - dzieci stoją w kole wewnętrznym, rodzice na zewnątrz.
4. „Piosenka do pary” w: „Tańce, zabawy i piosenki dla dzieci i rodziców”, s. 12 – ułatwiająca
podział na grupy.
5. Układanie puzzli. Dzieci i rodzice podzieleni na 6- osobowe grupy
układają puzzle w kształcie serca wykonane z prac dzieci. Ułożone puzzle (przedstawiają zakochane
pary z bajek) przyklejają do serc z bristolu i uzupełniają dekorują sali.
6. Taniec z gazetami. Dziecko i rodzic w parze tańczą przy dowolnej
wesołej muzyce, gazetę trzymają w rękach, kolanami, czołami, zwijają rulon z gazety i trzymają go
za końce, tańczą na gazecie rozłożonej na podłodze. Po skończonym tańcu porządkują sale.
7. Zagadki dla dzieci. Wszyscy siedzą na krzesełkach w kręgu, nauczycielka odczytuje zagadki (o
zakochanych parach z bajek), dzieci odgadują, rodzice nagradzają odpowiedzi brawami:
- Kto obudził Śpiącą Krolewnę?
- Jak nazywa się ukochana Schreka?
- Kto pokochał Bestię?
- Kto jest partnerem pszczółki Maji?
- Jaki tytuł ma bajka, w której braciszek i siostrzyczka zgubili się w lesie?
- Kto ożenił się z Calineczką?
- Jak ma na imię ukochany Julii?
- Kto szukał Kaja z bajki „Królowa Śniegu”?
- Jak ma na imię przyjaciółka Kaczora Donalda?
- Jak ma na imię koleżanka Bolka i Lolka?
- Jak ma na imię koleżanka Harego Pottera?
- W jaki sposób Kopciuszek został królewną?
8. Zabawa fabularyzowana „Dyskoteka”. Wszyscy stoją w kręgu, mają
wyznaczone role: Pani, mama, tata, babcia, dziadek, dzieci. Nauczycielka czyta tekst opowiadania
akcentując nazwy występujących postaci. Wywołane osoby mają za zadanie wejść do środka koła i
wykonać dowolną figurę taneczną. Zabawie towarzyszy dowolna muzyka taneczna. Tekst
opowiadania w: „Tańce, zabawy i piosenki dla dzieci i rodziców”, s. 6.
9. Poczęstunek – dzieci i rodzice częstują się ciastkami, herbatą, (kawą rodzice).
10. „Piosenka na zakończenie dnia” w: „Tańce, zabawy i piosenki dla dzieci i rodziców”, s. 9 –
dzieci i rodzice śpiewają, ruchem ilustrują treść piosenki.
11. Informacja zwrotna. Na arkuszach szarego papieru naklejone są serduszka: uśmiechnięte,
nieuśmiechnięte, smutne. Zadaniem dzieci i rodziców jest przykleić papierowe serduszko obok
tego, które odpowiada stopniowi ich zadowolenia. Wychodząc każdy częstuje się piernikowym
serduszkiem.
OPRACOWAŁA: Anastazja Wójcicka
LITERATURA :
- Bissinger-Ćwierz Urszula: „Muzyka i ruch dla każdego” (z płytą CD). KLANZA, Lublin 2002,
- Domań robert: „Pedagogika zabawy w pracy z dziećmi w wieku przedszkolnym”. KLANZA, Lublin
1998,
- Gęca Leszek: „Tańce integracyjne w pracy z grupą” (z płytą CD). KLANZA, Lublin 2002,
- Geca Leszek: „Tańce, zabawy i piosenk
Scenariusz walentynkowej zabawy dla dzieci.
Cele:
- kultywowanie tradycji walentynkowej,
- wytworzenie pogodnego i radosnego nastroju,
- wzmacnianie integracji wśród dzieci podczas wspólnych zabaw,
- rozwiązywanie zagadek słownych,
- doskonalenie sprawności manualnej;
Metody: słowna, twórcza, ekspresyjna, zabawowo – zadaniowa;
Formy: indywidualna, grupowa, zespołowa;
Środki dydaktyczne: połówki serc pociętych z brystolu, płyta CD z muzyką dyskotekową, puszka w kształcie serca
z zagadkami, miska z cukierkami, pierniki w kształcie serc, kolorowe posypki do dekoracji ciasteczek, duże serce
z cukierkami wykonane z bibuły;
Przebieg zajęć:
1. "Chodźmy wszyscy tu do koła…" - zabawa na powitanie.
Nauczyciel proponuje dzieciom zabawę w kole. Prowadzący śpiewa, a uczniowie wykonują polecenia
nauczyciela.
Chodźmy wszyscy tu do koła (dzieci idą po kole trzymając się za ręce)
Zabawimy się wesoło
Witamy się wszyscy wraz(dzieci kłaniają się)
Na zabawę nadszedł czas
Jedna ręka, druga ręka(pokazują jedną rękę, a potem drugą)
Jedna noga, druga noga (pokazują jedną nogę, a potem drugą)
Cały tułów oraz głowa (pokazują podane części ciała).
Witamy się (dzieci kłaniają się).
2. "Rozbite serca"- zabawa w szukanie pary.
Prowadzący wręcza dzieciom (wcześniej przygotowane z bloku technicznego) połówki serc. Serca są różnej
wielkości i poprzecinane w różny sposób (zygzakiem, falą, itp.) Jest ich dwa razy mniej, niż dzieci biorących
udział w zabawie. Dzieci przy dźwiękach muzyki wędrują po całej sali i odnajdują swoją "drugą połówkę".
3. Kto kogo kocha, kto kogo lubi, kto kogo szanuje? Zagadki słowne.
Dzieci siedzą w kole. W rytm muzyki przekazują sobie puszkę w kształcie serca, która krąży z rąk do rąk. Na
przerwę w muzyce, to dziecko, które trzyma walentynkowe serce, odpowiada na zawarte
w nim pytanie.
• podaj tytuł bajki, w której braciszek i siostrzyczka trafili do chatki Baby Jagi ?
• czy wiesz kto obudził Królewnę Śnieżkę ?
• jak ma na imię ukochana Aladyna?
• w jaki sposób Kopciuszek został Królewną ?
• kto jest ukochaną Shreka ?
• kto ożenił się z Calineczką ?
• wymień przyjaciół Kubusia Puchatka ?
• jak ma na imię przyjaciółka Muminka?
4. "Zgadnij, ile?" Słodka zabawa.
Uczniowie po kolei podchodzą do miski, w której znajdują się cukierki. Zanurzają rękę w misce i biorą tyle
cukierków ile się zmieści w ich dłoni. Zadaniem każdego dziecka jest odgadnięcie ile cukierków zmieściło się
w jego garści. Jeśli odgadnie - całość słodyczy zachowuje dla siebie. Jeśli dziecko poda mniejszą ilość niż
rzeczywiście ma w ręce - musi odłożyć tyle cukierków o ile się pomyliło w obliczeniach.
5. "Gra muzyka" - zabawa ruchowa.
Wszyscy tańczą przy muzyce, w chwili, gdy muzyka milknie nauczyciel wydaje polecenie wykonania określonych
ruchów i gestów, np.:
• uścisnąć jak najwięcej dłoni,
• uścisnąć jak najwięcej kostek u nóg,
• spojrzeć w oczy jak największej liczbie osób,
• pogłaskać ja najwięcej osób po plecach,
• uśmiechnąć się do jak największej liczby dzieci, itp.
6. "Piernikowe serca". Ozdabianie ciasteczek.
Nauczyciel proponuje dzieciom słodkie zadanie w postaci ozdabiania ciasteczek w kształcie serduszek.
Uczniowie w parach przyozdabiają ciasteczka za pomocą różnego rodzaju posypek, pisaków żelowych, itp.
7. "Serduszkowy zawrót głowy" – czarodziejskie serce.
Dzieci stoją pod czarodziejskim sercem, z którego zaczyna padać "cukierkowy deszczyk".
8. Podsumowanie zajęć. Wspólny poczęstunek.
Dzieci siedzą w kole i kończą zdanie: "Najbardziej podobało mi się…". Następnie siadają przy stolikach i wspólnie
jedzą przyozdobione przez siebie pierniczki.
Agnieszka Gromelska
nauczyciel świetlicy
Szkoły Podstawowej nr 25 z Oddziałami Integracyjnymi im. H. Ch. Andersena w Olsztynie
PRZYJACIELE OBCHODZĄ DZIEŃ ZAKOCHANYCH
Iwona Ćwiek , Jadwiga Witczak – gr.4 - 5 latki
Małgorzata Szczepańska, Małgorzata Ślemp – grupy „0”
„Miłość jest wielka, lecz mija jak mgła.
Przyjaźń jest cicha, lecz długo trwa.".
PRZYJACIELE OBCHODZĄ DZIEŃ ZAKOCHANYCH
Cele:
• dziecko zna zwyczaje walentynkowe
• umie pokazać swoje emocje i uczucia w zabawach z kolegami
• umie współdziałać w grupie
• przeżywa radość zabawy z kolegami i koleżankami
• umacnia więź koleżeństwa i przyjaźni oraz rozwija umiejętność okazywania uczuć
• potrafi zaprezentować swoje umiejętności wokalne i manualne
Pomoce:
• wystrój hollu: kompozycje z czerwonych serduszek, amorki, łańcuchy z serc i kwiatów,
cytat z Kubusia Puchatka : „ Wiesz, prosiaczku miłość jest wtedy, kiedy kogoś … za
bardzo… lubimy”, sentencje o miłości zapisane na czerwonych serduszkach,
• czerwone serduszka z papieru i duże serce
• czerwone serduszka z folii samoprzylepnej
• ilustracje bajkowe
• balony, gazety
• magnetofon, płyty z nagranymi piosenkami
• serca, plastelina, kolorowy papier, klej, koraliki itp
Przebieg :
1. Zagadka dla wszystkich dzieci
Każdego dnia rano
Do przedszkola przychodzą.
Rozstają się z rodzicami,
Uśmiechem witają się z paniami.’
Grzecznie bawią się i lubią,
W przedszkolu nigdy się nie nudzą. ( dzieci)
2. Powitanie piosenką
Na powitanie wszyscy razem:
Hip, hip, hura 3x
Z całego serca, pełnym gazem
Witamy was 3x
3. Czerwone serduszko
a. Nauczycielka ubrana na czerwono wchodzi do grupy trzymając w ręku ogromne czerwone
serce i recytuje wierszyk „Czerwone serduszko”
Mam serduszko, wielkie serce,
spójrz jakie czerwone.
Kogo kocham, kogo lubię,
Rzucę w jego stronę.
Ciebie kocham, Ciebie lubię
Ciebie pocałuję,
A czerwone dziś serduszko,
Wszystkim podaruję.
b. nauczycielka kładzie serce na środku dywanu, siada razem z dziećmi po turecku na
dywanie .Pyta dzieci, dlaczego dzisiaj przyniosła czerwone serduszko.
4. „Walentynki” – pogadanka
Walentynki – to dzień, w którym obdarowuje się osobę lubianą, kochaną drobnymi
upominkami tzw. „walentynkami”. A najczęściej wręcza się serduszka, jako symbol miłości.
a. Kogo kochamy?
b. W jaki sposób okazujemy miłość?
c. Co to jest miłość, a co to przyjaźń?
d. Czy dobrze być samotnemu?
e. W jaki sposób możemy komuś sprawić radość?
f. Czy można krzywdzić innych?
g. Czytanie dzieciom sentencji o miłości z serc zawieszonych na gałązkach drzewa
walentynkowego
5. Wyjaśnienie dzieciom, kto to był św. Walenty- słuchanie ciekawostek nt. tego święta .
a. Którego dnia obchodzimy Walentynki?
b. Jak obchodzimy Walentynki?
c. Komu dajemy laurkę Walentynkową?
d. Jak pokazujemy, że kogoś lubimy?
e. Komu chciałabyś (-byś) podarować walentynkę?
6. Wiersz „Mała walentynka” – recytacja utworu przez wybrane dziecko
Jestem mała walentynka,
Lubię Tomka, Krzysia. Mirka
Nic nie robię całe dnie, bo całować
Tylko chcę.
Kochaj mamę, kochaj tatę,
Brata, siostrę też.
Nawet gdy cię bierze złość
To pamiętaj, że miłości nigdy dość.
7. Może kocham, może nie. Lecz na pewno lubię cię : nauczycielki stoją pośrodku koła i
obdarowują dzieci serduszkami przy zabawie na melodię ”mam chusteczkę”:
„Mam serduszko malowane
Na kolor czerwony.
Kogo kocham, kogo lubię
Temu podaruję”
8. Inscenizacje wiersza „Żuk” J. Brzechwy w wykonaniu dzieci.
9. Inscenizacja wiersza „Zakochana żaba” T. Śliwiaka
10. „Zakochani” – recytacja wiersza dzieci
Dziewczynka:
Chcę zadać Ci pytanie:
Czy, kochasz mnie, kochanie?
Jeśli tak, to bardzo się cieszę
I z koszem pocałunków do Ciebie spieszę.
Chłopiec:
Kocham Twoje ładne oczy
Kocham kolor Twych warkoczy
Kocham Twoją rączkę białą
Ciebie miła, kocham całą.
11. Zabawy rytmiczne np. „Ty i ja”, „Podajmy sobie ręce”, „Z Kubusiem klaszcz”, „Nie chcę
cię znać”
12. „Walentynkowa zgaduj – zgadula”- sprawdzenie wiadomości o zakochanych parach.
Dzieci dzielimy na grupy
.Każda grupa ma przygotowane w dużych kopertach ilustracje różnych postaci z bajek i baśni.
Zadaniem każdej grupy jest dobranie ilustracji w pary np. Kopciuszek - książę,
Piękna i Bestia, Śpiącą królewna - królewicz, pszczółka Maja - Gucio, Shrek – Fiona.
A następnie odszukanie pozostałych postaci z bajek będących przyjaciółmi bohaterów.
13. „Moja walentynka” – zabawy przy piosenkach:
• „Serduszko puka w rytmie …”,
• „Chłopak z gitarą”,
• „Biedroneczki”,
• „Ja cię pocałuję”
14. Zabawy walentynkowe:
• Taniec z balonikami,
• Taniec z krzesełkami,
• Taniec na gazecie.
15. ”Iskierka przyjaźni”
Dzieci stoją w kręgu, trzymając się za ręce. Nauczyciel mówi:
„Iskierkę przyjaźni puszczam w krąg, niech radosna powróci do mych rąk”
- i lekko ściska dłoń stojącego po prawej stronie dziecka, a ono przekazuje iskierkę dalej
16. Dzieci maszerują po sali w rytm muzyki, na przerwę w muzyce nauczycielka recytują
wiersz z dziećmi i obdarowuje upominkiem.
Walentynki, Walentynki,
dla chłopczyka i dziewczynki.
Piękną walentynkę mam
i dla Ciebie dziś ją dam.
17. Walentynkowe serduszka – prace plastyczne.
W Dniu świętego Walentego,
wielkie serce ślę,
bo ja Kocham WAS Mamo, Tato ponad życie!
16 luty 2015r.

Podobne dokumenty