scenariusze spotkań adaptacyjnych dla dzieci 3

Transkrypt

scenariusze spotkań adaptacyjnych dla dzieci 3
SCENARIUSZE SPOTKAŃ ADAPTACYJNYCH DLA DZIECI 3-LETNICH
PRZEPROWADZONYCH W DNIACH 19.08. 2013 – 23.08.2013.
Opracowanie i prowadzenie: Bożena Janicka
CELE:
- eliminowanie stresu związanego z rozpoczęciem edukacji przedszkolnej;
- pomoc w adaptacji dzieci do przedszkola – unikanie trudności przy rozstaniu
z bliskimi;
- poznanie nowego otoczenia (sali zajęć, szatni, łazienki dziecięcej) w obecności
Rodziców;
- nawiązanie kontaktu z dziećmi – poznanie ich imion;
- zdobycie doświadczeń społecznych przez dzieci;
- obserwacja dzieci w grupie rówieśniczej podczas zajęcia ogólnorozwojowego z
elementami zabaw umuzykalniających, plastycznych i ruchowych;
- przybliżenie rodzicom form pracy z dzieckiem;
- przezwyciężanie strachu przed nowym otoczeniem;
- przekazanie rodzicom informacji (także w formie ulotek) na temat rozwoju dzieci
3 – letnich i sposobów jego wspomagania, łagodzących stres adaptacyjny.
Spotkanie 1- „Poznajmy się”
Przebieg zajęć:
1. Powitanie dzieci i rodziców.
2. Ozdabianie wizytówek przez rodzica i dziecko. Nauczyciel rozdaje rodzicom
wizytówki (wycięte kartoniki) i prosi o ozdobienie go i wpisanie imienia dziecka.
3. Zapoznanie z kącikami w sali, wspólne zabawy dzieci z rodzicami (ok. 20 min).
4. Zaproszenie wszystkich do koła do zabaw „zapoznawczych”:
 „Wszyscy są witam was” - zabawa integracyjno – poznawcza.
Dzieci z rodzicami stoją w kręgu, i powtarzają słowa piosenki oraz gesty:
„Wszyscy są, witam was, (marsz w kole)
zaczynamy, już czas,
jestem ja, jesteś ty, (wskazujemy na siebie i kolegę)
raz, dwa, trzy.” (klaszczemy w ręce)
 „Gadająca piłka” - zabawa powitanka.
Wszyscy siedzą na dywanie. Zabawę rozpoczyna n-lka: trzymając piłkę w ręku mówi
swoje imię a następnie podaje piłkę dziecku siedzącemu obok. Dziecko otrzymuje
piłkę, mówi swoje imię i podaje piłkę osobie siedzącej obok.
1
 „ Zuch” - zabawa ruchowa.
Idzie zuch, (marsz po kole)
wicher dmucha, (wymachiwanie rąk w górze)
i do tyłu ciągnie zucha,
(trzymamy dziecko idące przed nami za bioderka i ciągniemy go do tyłu)
ale zuch się nie przejmuje,
i wesoło maszeruje. (marsz po kole)
 „Rączki do góry” – zabawa ruchowa ze śpiewem. (wg M. Bogdanowicz)
Dzieci, stojąc w kole, ruchami ilustrują treść piosenki:
Rączki do góry, nóżki prościutkie.
(podnoszą ręce w górę, następnie opuszczają je, wskazując nogi)
A tak się bawią dzieci malutkie. (spacerują w koło, trzymając się za ręce)
Piłeczki skaczą prosto do góry. (podskakują)
A tak po niebie pływają chmury. (zakreślają rękoma kręgi nad głową)
Każdy się robi taki malutki. (przykucają)
To proszę państwa są krasnoludki. (łączą dłonie nad głową - czapka krasnoludka)
 „Jedzie pociąg z daleka” - zab. ruch. przy piosence. (wg M. Bogdanowicz)
Dzieci i rodzice tworzą pociąg, który porusza się po całej sali w rytm muzyki
zapoznając się z kącikami tematycznymi.
 „To my!” - dziecko odbija dłoń na wagoniku pociągu, rodzic nakleja karteczkę
z imieniem dziecka.
5. Zabawy dowolne dzieci w sali – korzystanie z kącików zainteresowań,
zawieranie pierwszych umów dotyczących korzystania z zabawek. Rozmowy
indywidualne z rodzicami i dziećmi.
6. Wspólne sprzątanie zabawek – zachęcanie dzieci do odkładania zabawek na
swoje miejsce.
7. Pożegnalne utrwalanie imion. Po kolei każda osoba wychodzi krok do przodu
i mówi swoje imię z pięknym ukłonem.
8. Pożegnanie dzieci i rodziców. Zaproszenie na kolejny dzień zajęć
adaptacyjnych.
Spotkanie 2 – „Zabawy integracyjne”
Przebieg zajęć:
1. Powitanie rodziców i dzieci – wręczenie wizytówek z imionami dzieci.
2. Zapoznanie z kącikami w sali, wspólne zabawy dzieci z rodzicami (ok. 20 min).
2
3. „Witamy się” – zabawa integrująca dzieci i rodziców.
Dzieci i rodzice chodzą swobodnie po sali i witają się z innymi osobami podając ręce
i mówiąc swoje imię (muzyka w tle).
4. „Ludwiczku” - zabawa słowna
Dzieci siedzą w kole, nauczycielka uzgadnia z dziećmi, iż każde musi wymienić
nazwę swojej ulubionej zabawki, rzuca piłkę do dziecka i mówi:
„Ludwiczku, Ludwiczku
co niesiesz w koszyczku?”
Dziecko, które złapało piłkę odpowiada i rzuca piłkę do innego dziecka.
5. „Lustra” - zabawa w parach.
Dziecko stoi naprzeciwko rodzica lub innego dziecka, robi różne ruchy i miny, druga
osoba musi je naśladować. Zmiana ról.
6. Zabawy muzyczno – ruchowe ze śpiewem (wg M. Bogdanowicz)
 „Mam chusteczkę haftowaną”
Uczestnicy zabawy stoją w kole, kołysząc się i śpiewając. Chętne dziecko tańczy w
kole z chusteczką do słów piosenki i wybiera jedną osobę na swoje miejsce:
„Mam chusteczkę haftowaną, co ma cztery rogi,
Kogo kocham, kogo lubię, rzucę mu pod nogi.
Tego kocham, tego lubię, tego pocałuję,
a chusteczkę haftowaną tobie podaruję.”
 „Ojciec Wirgiliusz”
Nauczycielka na refren pokazuje prosty gest (tupanie jedną nogą, młynek z rąk, itp.) i
wybiera następną dorosłą osobę, następnie wybierane są dzieci. Przy 3 zwrotce
nauczycielka prosi o śpiewanie szeptem, cichutko jak myszka, grubo jak niedźwiedź,
itp.
„Ojciec Wirgiliusz uczył dzieci swoje,
A miał ich wszystkich sto dwadzieścia troje.
Ref: Hejże, dzieci, hejże ha!
Róbcie wszystko to, co ja.
2x
Hejże, dzieci, hejże ha!
Róbcie wszystko to, co ja.
7. „Strumyk i drzewa” – zabawa ruchowa.
Dzieci podzielone na dwa zespoły, na sygnał chłopcy stoją, unoszą ręce do góry
naśladując szum drzew szszsz..., dziewczynki formują rząd, biegną pomiędzy
stojącymi chłopcami jak „wijący się przez las strumyk”. Następuje zmiana ról.
8. Zabawy dowolne dzieci w sali – przypomnienie umów z poprzedniego dnia.
9. Wspólne sprzątanie zabawek – zachęcanie dzieci do odkładania zabawek na
swoje miejsce.
3
10. „Podaj swoje imię i głośno klaśnij” -zabawa pożegnalna w kole.
11.Pożegnanie dzieci i rodziców. Zaproszenie na kolejny dzień zajęć
adaptacyjnych.
Spotkanie 3 – „Zabawy z chustą animacyjną”
1. Powitanie rodziców i dzieci, wręczenie im wyciętych z folii samoprzylepnej
wizytówek – rodzic pisze na nich imię dziecka (przygotowane mazaki).
2. Wspólne zabawy dzieci z rodzicami (ok. 20 min).
3. „Witaj” – zabawa na powitanie. (na melodię piosenki „Panie Janie”)
Dzieci siedzą w siadzie skrzyżnym na obwodzie koła. Śpiewają razem:
„ Witaj,… (imię),witaj,...(imię). (machanie ręką)
Jak się masz? Jak się masz? (machanie ręką)
Wszyscy Cię witamy, (wyciągnięcie ręki w geście powitania)
wszyscy Cię kochamy, (obejmujemy ramiona, lekko kiwamy się na boki)
bądź wśród nas, bądź wśród nas”. (wszyscy chwytają się za ręce),
Ilość powtórzeń zależna od ilości dzieci.
4. Zabawy z chustą animacyjną:
Wachlowanie wysoko – nisko
Grupa trzyma uchwyty chusty. Następnie wszyscy jednocześnie podnoszą ją
wysoko, po czym opuszczają, obserwując, jak wypełnia się powietrzem.
Patrząc na siebie, pozdrawiają się pod i nad chustą. Starają się zachować płaską
powierzchnię chusty lub formować kopułę w różnym stopniu wypukłą.
Parasol olbrzyma
Dzieci, trzymając krawędzie chusty w wyciągniętych do góry rękach, tworzą
gigantyczny parasol. Biegnąc w jednym kierunku, kręcą nim dookoła.
Sztorm
Uczestnicy wrzucają na chustę lekkie zabawki (pluszowe maskotki, piłeczki) i
jednocześnie, wachlując chustą, podrzucają je do góry. Starają się tak wachlować
chustą, aby zabawki nie wypadły na zewnątrz.
Fala
Grupa wachluje chustą, na której leży, bądź siedzi, jedno lub kilkoro dzieci.
Zmieniamy wielkość fal: małe, średnie i duże (sztormowe).
4
Kto się schował?
Uczestnicy stoją w kręgu z zamkniętymi oczami, trzymając chustę na wysokości
pasa. Prowadząca wybiera jedną osobę, która wchodzi pod chustę. Następnie
wszyscy otwierają oczy i zgadują, kto jest pod chustą.
Przerzuć piłkę
Uczestnicy trzymają chustę, na której znajduje się piłka. Zadaniem bawiących się jest
przerzucenie jej na stronę przeciwną, aby spadła poza chustę. Stojący po drugiej
stronie starają się nie dopuścić do tego i próbują przerzucić piłkę na drugą stronę.
5. „Moja Julianko” - zabawa ruchowa ze śpiewem.
Dzieci odzwierciedlają ruchem słowa piosenki:
„Moja Julianko klęknij na kolanko,
Podeprzyj się w boczki,
Złap się za warkoczyki,
Umyj się, uczesz się,
I wybieraj kogo chcesz.”
6. „ Balonik” – zabawa ruchowa.
Dzieci trzymając się za ręce, tworzą koło. Wypowiadają słowa wierszyka i
jednocześnie cofają się, koło się robi coraz większe, aż się rozpada – dzieci upadają
na podłogę.
„Baloniku mój malutki,
rośnij duży okrąglutki.
Balon rośnie, że aż strach
przebrał miarę, no i … trach!”
7. Zabawa plastyczna - ozdabianie sylwety balonika kredkami. Wystawa prac.
8. Zabawy dowolne dzieci w sali – przypomnienie umów z poprzedniego dnia.
9. Wspólne sprzątanie zabawek – zachęcanie dzieci do odkładania zabawek na
swoje miejsce.
10. „Podaj swoje imię i wysoko podskocz” - zabawa pożegnalna w kole.
11.Pożegnanie dzieci i rodziców. Zaproszenie na kolejny dzień zajęć
adaptacyjnych.
Spotkanie 4 – „Bawimy się wesoło”
1. Powitanie rodziców i dzieci, wręczenie im wyciętych z folii samoprzylepnej
wizytówek – rodzic pisze na nich imię dziecka (przygotowane mazaki).
2. Wspólne zabawy dzieci z rodzicami (ok. 20 min).
5
3. „Mówiący miś” - zabawa integracyjno – zapoznawcza.
Nauczycielka z pomocą pluszowego misia wita dzieci i rodziców, mówiąc: Jestem ….
i podaje misia osobie siedzącej obok.
4. „Ja i Ty” – zabawa ruchowa.
Dzieci maszerują po całej sali w rytm tamburina. Na sygnał STOP, zatrzymują się
tworząc pary. Stojąc w miejscu pokazując na siebie mówią „Ja”, następnie pokazują
na partnera mówią „Ty”, uderzają wzajemnie w dłonie mówiąc „To my”.
5. „Każda rączka” – zabawa paluszkowa (wg M. Bogdanowicz)
„ Każda rączka, każda rączka (ruchy obrotowe każdą rączką)
pięć paluszków ma, pięć paluszków ma. (pokazywanie obu dłoni z rozstawionymi
palcami)
Paluszki składamy, wszystkimi klaskamy: (zestawianie czubków palców obu rąk)
raz i dwa, raz i dwa.” (stukanie palcami o siebie)
6. „Miś” - zabawa naśladowcza z wykorzystaniem wiersza.
„Oto Miś, mały Miś,
do przedszkola przyszedł dziś.
Tutaj Misia głowa, a tu rączki dwie,
jedna noga, druga noga, każdy o tym wie.”
Zabawa naśladowcza: pokazywanie na sobie gdzie jest głowa, ręce, nogi.
7. „Stary niedźwiedź” - zabawa ze śpiewem.
„Stary niedźwiedź mocno śpi. (x2)
My się go boimy,
Na palcach chodzimy.
Jak się zbudzi, to nas zje! „ (x2)
8. Zabawa plastyczna - wykonanie misiów.
Dzieci wspólnie z rodzicami wykonują misia z szablonu (dorysowywanie elementów,
kolorowanie) i przyczepianie we wskazanym miejscu na tablicy.
8. Zabawy dowolne dzieci w sali – przypomnienie umów z poprzedniego dnia.
9. Wspólne sprzątanie zabawek – zachęcanie dzieci do odkładania zabawek na
swoje miejsce.
10. Pożegnanie z misiem i przedszkolem:
- przekazywanie misia z rak do rąk i żegnanie się z nim;
- pożegnanie dzieci i rodziców i zaproszenie na kolejny dzień zajęć adaptacyjnych.
6
Spotkanie 5 - „W grupie zawsze jest wesoło”. Wspólne zabawy dzieci.
1. Powitanie rodziców i dzieci – wręczenie wizytówek z imionami dzieci.
2. Wspólne zabawy dzieci z rodzicami w kącikach zainteresowań. (ok. 20 min).
3. Powitanie dzieci: (n-lka wita dzieci i macha do nich ręką, a dzieci jej
odpowiadają).
- Witam wszystkich, którzy dzisiaj chętnie przyszli do przedszkola.
- Witam tych, którzy trochę nie chcieli przyjść do przedszkola.
- Witam wszystkich, którzy mają dobry humor.
- Witam wszystkich, którzy mają trochę zły humor.
- Witam wszystkich, którzy chcą się z nami bawić.
4. „Kolorową piłkę mam” - nauczycielka recytuje wiersz.
„Kolorową piłkę mam,
dobrym dzieciom piłkę dam,
skacze piłka tap, tap, tap
tu ją złap, tam ją złap.”
Po recytacji n-ciel pokazuje 2 piłki małą i dużą, pyta dzieci jaka to piłka. Po uzyskaniu
odpowiedzi dzieci skaczą jak małe piłeczki, potem skaczą jak duże piłki. (zabawę
powtórzyć kilka razy).
5. „Piłka w kole” – zabawa ruchowa.
Dzieci podają sobie piłkę wymieniając głośno imię dziecka do którego ją wysyłają.
6. „Kółko graniaste” - zabawa ruchowa w kole.
„Kółko graniaste,
czworo kanciaste,
kółko nam się połamało,
cztery grosze kosztowało,
a my wszyscy bęc.”
Dzieci trzymając się za ręce i śpiewając, poruszają się rytmicznie w koło. Przy
słowach: A my wszyscy bęc, bęc, bęc – upadają na dywan.
7
7. Zabawa „Stuk puk czy jest pan kciuk”. (kciuk schowany w dłoni najpierw w
prawej potem w lewej).
„Stuk puk czy jest pan kciuk – ciii pan kciuk śpi.
(stukamy palcem w zamkniętą dłoń i mówimy szeptem) - powtarzamy tak 3 razy
Stuk puk czy jest pan kciuk – pan kciuk spał ale wstał.”
(otwieramy dłoń i pokazujemy kciuk)
8. Zabawy ruchowe ze śpiewem – utrwalenie poznanych zabaw: „Mam
chusteczkę haftowaną”, „Ojciec Wirgiliusz”, „Stary niedźwiedź”, „Moja Julianko”.
9. „Bawimy się piłkami” –zabawa ruchowa.
Dzieci otrzymują kolorowe piłki, którymi bawią się swobodnie w sali. Nauczycielka
prezentuje kolejne piłki, prosząc dzieci, aby spróbowały opisać ich wygląd
zachęcając w ten sposób do swobodnej wypowiedzi.
10. „Nasze piłki” – zabawa plastyczna.
Dzieci otrzymują wycięty z kartonu krążek (piłeczkę) i kolorowe kredki - kolorowanie
i ozdobienie piłeczek przy pomocy otrzymanych kredek. Po zakończeniu zajęcia
prezentacja wykonanych prac. Dzieci zabierają swoją pracę do domu.
11.Zabawy dowolne w sali - korzystanie z kącików zainteresowań, rozmowy
z rodzicami na temat dzieci.
12. Wspólne sprzątanie zabawek z dziećmi i rodzicami –zachęcenie dzieci
do odkładania zabawek na swoje miejsce.
13. Pożegnanie dzieci i rodziców.
Nauczycielka żegna zgromadzonych, a dzieci i rodzice machają do niej:
- żegnam wszystkie dziewczynki
- żegnam wszystkich chłopców
- żegnam dzieci , które się dziś uśmiechały
- żegnam dzieci, którym podobały się dzisiejsze zajęcia.
8

Podobne dokumenty