scenariusz 1 Lekcje z przedsiębiorczym Jankiem
Transkrypt
scenariusz 1 Lekcje z przedsiębiorczym Jankiem
Scenariusz 1 Scenariusz zajęć z wykorzystaniem spektaklu teatralnego „Bajka o przedsiębiorczym Janku i jego niemądrych braciszkach” Klasy I-III Temat: Skąd się biorą pieniądze? Cel główny: Popularyzacja wiedzy ekonomicznej wśród uczniów i rozwijanie ich kompetencji z zakresu przedsiębiorczości. Cele szczegółowe: Uczeń: − zna proste pojęcia ekonomiczne: pieniądz, praca, dochód, wydatki, inwestowanie, oszczędzanie i właściwie ich używa; − rozumie związki zachodzące pomiędzy pracą a zarabianiem pieniędzy; − zna wartość pieniędzy, sposoby ich zarabiania, inwestowania i oszczędzania; − podejmuje decyzje o wykorzystaniu posiadanych środków finansowych; − współpracuje w zespole, rozumie przyjęte zasady. Treści nauczania – wymagania szczegółowe: Edukacja społeczna Uczeń klasy I: − ma rozeznanie, że pieniądze otrzymuje się za pracę, dostosowuje swe oczekiwania do realiów ekonomicznych rodziny; Uczeń kończący klasę III: − podejmuje obowiązki domowe i rzetelnie je wypełnia, rozumie, co to jest sytuacja ekonomiczna rodziny i wie, że trzeba do niej dostosować swe oczekiwania; − wie, jak ważna jest praca w życiu człowieka. Edukacja matematyczna Uczeń klasy I: − rozumie, dąży do wykonania zadania; − zna będące w obiegu monety i banknot o wartości 10 zł; zna wartość nabywczą monet i radzi sobie w sytuacji kupna i sprzedaży; − zna pojęcie długu i konieczność spłacenia go. Uczeń kończący klasę III: − wykonuje łatwe obliczenia pieniężne (cena, ilość, wartość) i radzi sobie w sytuacjach codziennych wymagających takich umiejętności. Metody: − mapa myśli, − pokaz, − dyskusja, − burza mózgów. Formy : − indywidualna, − grupowa, − zbiorowa. Środki dydaktyczne: sakiewka, moneta, banknot, karta płatnicza, bon towarowy, przelew bankowy, złota moneta, slajdy – historia rozwoju pieniądza, kolorowe monety (plastikowe lub papierowe), koperty, napisy z pojęciami (załącznik nr 1), mapa myśli ( załącznik nr 2), zdania (załącznik nr 3), wykreślanka (załącznik nr 4), rebusy (załącznik nr 5a,5b). Komputer, rzutnik multimedialny, płyta „Bajka o przedsiębiorczym Janku i jego niemądrych braciszkach”. Czas: 1 Scenariusz 1 2 godziny Przebieg zajęć: 1. Nauczyciel wita dzieci. Krótko przedstawia przebieg zajęć, informując że uczniowie będą pracować przede wszystkim w małych grupach, ale też będą brać udział w dyskusji z całą klasą. Następnie prezentuje sakiewkę w której znajdują się różne przedmioty. Chętni uczniowie wyjmują z woreczka przedmioty ( moneta, banknot, karta płatnicza, bon towarowy, przelew bankowy, sztabka złota), prezentują klasie, nazywają je i kładą w wyznaczonym miejscu. Nauczyciel prosi uczniów, aby znaleźli wspólną nazwę dla tych wszystkich przedmiotów (pieniądze). W przypadku trudności podpowiada, gdzie wcześniej znajdowały się zgromadzone przedmioty i przypomina do czego dawniej służyły sakiewki. Podsumowując nauczyciel podkreśla, że pieniądze to nie tylko monety i banknoty. 2. Nauczyciel opowiada krótko historię pieniądza od barteru po pieniądz elektroniczny korzystając z wcześniej przygotowanych slajdów. W trakcie zajęć nauczyciel przypina na tablicy napisy z wprowadzanymi pojęciami (załącznik nr 1). 3. Oglądanie pierwszej sceny spektaklu „Bajka o przedsiębiorczym Janku i jego niemądrych braciszkach” Po obejrzeniu fragmentu uczniowie odpowiadają na pytania: • Co leżało pod drzewem wśród jabłek? • Kto znalazł monetę? • Jak miał na imię chłopiec? • Komu Janek oddał znaleziony pieniądz? • Nad czym zastanawiał się najmłodszy z braci? Nauczyciel proponuje uczniom, aby pomogli Jankowi w znalezieniu odpowiedzi na pytanie „Skąd się biorą pieniądze?”. Informuje ich, że będą pracować w grupach. 4. Dzieci losują kolorowe monety i dobierają się w grupy zgodnie z wylosowanymi kolorami i nominałami. Po wyłonieniu grup przygotowują stanowiska pracy, łącząc ze sobą po dwa stoliki. Każda grupa otrzymuje duży arkusz papieru z napisem „Skąd się biorą pieniądze?” (załącznik nr 2). Nauczyciel informuje, że za zadanie mają narysować lub napisać, skąd ich zdaniem biorą się pieniądze oraz przypomina zasady pracy w grupach. Uczniowie pracują w grupach. 5. Prezentacja pomysłów uczniów Przed przystąpieniem do prezentacji nauczyciel prosi, aby każda grupa wybrała osobę lub osoby, które będą prezentowały klasie wyniki pracy grupy. Nauczyciel omawia odpowiedzi, prowadząc uczniów do wniosku, że pieniądze otrzymuje się za pracę. Wybrani przez nauczyciela uczniowie otrzymują fragmenty zdań. Głośno je czytają i przypinają na tablicy. Zadaniem klasy jest ułożenie zdań (załącznik nr 3). Pieniądze są wynagrodzeniem za wykonywana pracę. Pieniądze są zyskiem z zainwestowanych wcześniej oszczędności. Pieniądze z bankomatu można wyciągnąć tylko wtedy, gdy wcześniej je zarobimy i wpłacimy na konto. Pieniądze z konta można pobrać tylko wtedy, gdy wcześniej je zarobimy i wpłacimy do banku. 6. Zabawa przy piosence finałowej. Wszyscy ustawiają się w kole. Dzieci trzymają ręce tak, aby prawa dłoń znajdowała się nad lewą dłonią sąsiada z prawej strony. Nauczyciel odtwarza piosenkę i podaje monetę dziecku z lewej strony. Uczniowie podają dalej monetę. Na przerwę w piosence dziecko, które trzyma monetę kończy zdanie: -Pieniądze nie … Następnie cała klasa powtarza pytanie: -To jak je znaleźć w kieszeni? 2 Scenariusz 1 Zabawa trwa do końca piosenki. 7. Uczniowie ponownie zbierają się w grupach i otrzymują do rozwiązania rebusy – „dochody”, „wydatki” (załącznik nr 5a,5b). Rozmowa kierowana. Nauczyciel przeprowadza z uczniami rozmowę na temat źródeł dochodów i wydawania pieniędzy. Rozpoczyna dyskusję od przypomnienia treści bajki. Następnie pyta uczniów: − Skąd Bartek miał pieniądze? − Skąd Piotrek miał pieniądze? (dostał od taty i pożyczył od Paskudzkiej) − Skąd Janek miał pieniądze? − Jakie były ich źródła dochodów? − Co to jest praca? − Czy każda praca jest związana z zarabianiem pieniędzy? − Na co wydał swoje pieniądze Bartek? − Na co przeznaczył pożyczone pieniądze Piotrek? − Na co postanowił wydać zarobione pieniądze Janek? − Na czym polega oszczędzanie? − Co to znaczy zainwestować pieniądze? Nauczyciel przypina na tablicy napisy „oszczędzanie”, „inwestowanie”. Wspólnie z uczniami podkreśla różnicę między oszczędzaniem i inwestowaniem. Podaje przykłady oszczędzania (np. skarbonka, lokata bankowa) i inwestowania (kupno ziemi pod nowy sad, gra na giełdzie). 8. Praca w grupach - Planowanie wydatków. Każda grupa otrzymuje dwadzieścia monet w kopercie z podpisem Bartek lub Piotrek i kilka kartek. Nauczyciel czyta instrukcję dla grup: Wiecie, że Bartek i Piotrek stracili otrzymane pieniądze, bo nie potrafili nimi gospodarować. Proszę, pomóżcie im. Macie 20 monet, wspólnie zaplanujcie wydatki braci i zapiszcie rady na przyszłość dla każdego z nich. Po zakończeniu dyskusji w grupach, uczniowie kolejno omawiają rezultaty wspólnych ustaleń. Na dużym arkuszu papieru przyklejają zapisane rady i odczytują je. 9. Wykreślanka Uczniowie wykonują zadanie zgodnie z poleceniem ( załącznik nr 4 ). Mogą rozwiązywać zadanie indywidualnie lub w grupie. Zapisują rozwiązanie. M D W B N Ą M A A I D O J N Ą R N P K D Z E I N Z E T G O E K A R T A Z Ł O T Y W A S E ! Y C Z E K Mądrze wydawaj pieniądze! 10. Podsumowanie zajęć. Nauczyciel prosi uczniów o odczytanie pojęć zgromadzonych na tablicy i wyjaśnienie ich. Następnie dziękuje za pracę na zajęciach. Propozycja zadania domowego: Janek zaproponował Ci współpracę. W szkole na przerwie będziesz sprzedawał produkty z sadu Janka. Przygotuj reklamę Twojego sklepiku. 3