Scenariusz lekcji wychowania fizycznego

Transkrypt

Scenariusz lekcji wychowania fizycznego
Scenariusz lekcji wychowania fizycznego
TEMAT: Zabawy i gry ruchowe doskonalące elementy techniczno – taktyczne w piłce
koszykowej.
Cele lekcji
Uczeń:
-
potrafi kozłować piłkę w ruchu,
potrafi podać oraz chwycić piłkę oburącz sprzed klatki piersiowej,
potrafi wykorzystać poznane elementy gry w rywalizacji zespołowej,
rozwinie orientację poprzez rozpoznanie zmian usytuowania przedmiotów i osób,
rozwinie zwinność i szybkość poprzez szybkie zmiany pozycji, ułożenia ciała oraz kierunku
poruszania się,
rozwinie siłę mięśni ramion.
zna oraz stosuje zasadę fair play w zabawie i rywalizacji,
potrafi prawidłowo zachować się w roli kibica i zawodnika,
potrafi zachować się w szybko zmieniających się sytuacjach podczas ćwiczeń i gier,
potrafi dbać o bezpieczeństwo swoje oraz współćwiczących.
potrafi współdziałać w zespole,
potrafi zastosować proponowane zabawy i ćwiczenia w czasie wolnym od zajęć szkolnych,
przeżywa satysfakcję i radość z uczestnictwa w zabawach i ćwiczeniach.
Metody:
realizacji zadań ruchowych: zabawowo- klasyczna, zadaniowo – ścisła,
bezpośredniej celowości ruchu.
- przekazywania wiedzy: pokaz, objaśnienie,
- wychowawcze: instruowanie, nagradzanie wychowawcze, uświadamianie następstw.
Formy:
-
podziału uczniów: zastępy sprawnościowe,
formy prowadzenia zajęć: frontalna, zajęć w zespołach, zabaw i gier ruchowych.
Przyrządy i przybory (środki dydaktyczne): piłki do koszykówki, pachołki, materac,
piłeczka do tenisa ziemnego.
Przebieg lekcji
Ćwiczenia
organizacyjno –
porządkowe.
Motywacja do
udziału w lekcji.
Uwagi organizacyjno -metodyczne
1. Zbiórka.
Zbiórka w siadzie skrzyżnym.
2. Powitanie.
3. Sprawdzenie obecności i gotowości uczniów
do zajęć.
1. Podanie tematu lekcji.
2. Wywołanie pogodnego nastroju i atmosfery
efektywności pracy.
3. Zwrócenie uwagi na prawidłowe
zachowanie podczas współzawodnictwa.
Rozgrzewka,
psychomotoryka,
profilaktyka.
Kształtowanie
umiejętności
i doskonalenie
sprawności.
1. Ćwiczenia przygotowujące do lekcji:
- trucht, na sygnał siad prosty,
- trucht, na sygnał przysiad podparty., wyrzut
nóg w tył
- trucht, naprzemianstronne krążenia ramion
w przód i w tył,
- trucht, ćwiczenia koordynacyjne ramion:
krążenie prawego ramienia w przód i
lewego w tył,
- j.w. zmiana ramion,
- skip A, skip C,
- cwał bokiem,
- marsz, wznos prawej nogi do lewej ręki oraz
lewej nogi do prawej ręki,
- ćwiczenia w podporze przodem, uginanie i
prostowanie ramion (pompki),
- w leżeniu przodem jednoczesny wznos
ramion i nóg,
- ćwiczenia wzmacniające mięśnie brzucha,
(brzuszki),
- ćwiczenia rozciągające nóg, stretching,
Trucht dookoła sali. Nauczyciel
zwraca uwagę na prawidłowość
wykonywanych ćwiczeń i i koryguje
na bieżąco błędy.
Ćwiczenia w dwóch rzędach.
1. Podział na dwa zespoły:
2. Omówienie zasad punktacji oraz sposobu
ustawienia do ćwiczeń.
3. „Doskonalenie podań i kozłowania”.
Zawodnicy pierwszej drużyny ustawieni
naprzeciwko siebie w odległości około 2
metrów wykonują podania oburącz sprzed
klatki piersiowej. W tym samym czasie
drużyna przeciwna ustawiona na linii
środkowej kozłując piłkę obiega zespół
pierwszy. Należy wykonać jak największą
liczbę podań w czasie obiegnięcia przez
drużynę. Następnie drużyny dokonują
zmiany wykonywanych zadań.
Za zwycięstwo zespół otrzymuje
1pkt- wygrana drużyna otrzymuje
oceny celujące.
4. Wyścig zwinnościowy I
Start, kozłowanie piłki koszykowej prawą ręka,
obiegnięcie pachołka, bieg, podanie piłki oburącz
sprzed klatki piersiowej po koźle do
współćwiczącego.
.
5. Wyścig z piłką.
Drużyny w czasie dwóch minut wykonują jak
największą liczbę trafionych rzutów do kosza.
Punkt otrzymuje zwycięski zespół.
6. „Żywy kosz”. Dwie drużyny. Około 2
metrów od linii końcowych sali kładziemy
materace, na których staje po jednym uczniu
z każdego z zespołów. Pełni on rolę kosza.
Grę rozpoczyna się rzutem sędziowskim na
środku boiska. Każda drużyna stara się
wykonać rzut do gracza stojącego na
materacu, tak by mimo krycia go przez
przeciwnika mógł on schwytać piłkę, nie
schodząc z materaca. Żaden z graczy (prócz
żywych koszy) nie może wchodzić na
materac ani go dotykać. Za schwytanie piłki
przez kolegę na materacu drużyna
otrzymuje 1 punkt, natomiast 2 punkty jeśli
„żywy kosz” dostał „czyste podanie”.
Obowiązują przepisy jak w minikoszykówce.
7. „Zabawa rzutna”. Dwie drużyny. Około 2
metrów od linii końcowych sali kładziemy
materace, na których staje po jednym uczniu
z każdego z zespołów. Pełni on rolę kosza.
Każda drużyna stara się wykonać rzut do
swojego gracza stojącego na materacu, tak
by mógł on schwytać piłkę do tenisa
ziemnego pachołkiem, nie schodząc z
materaca. Żaden z graczy (prócz żywych
koszy) nie może wchodzić na materac ani
go dotykać. Za największą liczbę celnych
trafień drużyna otrzymuje punkt.
Uspokojenie
organizmu.
Czynności
organizacyjne i
wychowawcze.
1. Ćwiczenia oddechowe w leżeniu tyłem.
2. Ćwiczenia rozciągające mięśnie nóg w
leżeniu tyłem.
Podsumowanie wychowawcze lekcji.
Porządkowanie sali.
Drużyna, która uzyskała wyższą
liczbę punktów we wszystkich
konkurencjach otrzymuje oceny
celujące.
Leżenie tyłem.
Uczennice w siadzie skrzyżnym.

Podobne dokumenty