SCENARIUSZ ZAJĘĆ PROFILAKTYCZNYCH Z ZAKRESU

Transkrypt

SCENARIUSZ ZAJĘĆ PROFILAKTYCZNYCH Z ZAKRESU
Rządowy program wspomagania w latach
2015-2018 organów prowadzących szkoły
w zapewnieniu bezpiecznych warunków nauki,
wychowania i opieki w szkołach – „Bezpieczna+”
SCENARIUSZ ZAJĘĆ PROFILAKTYCZNYCH
Z ZAKRESU PROFILAKTYKI CYBERZAGROŻEŃ
opracowany przez Radę Pedagogiczną ZST im. T. Kościuszki w Bełżycach
w ramach warsztatów dla nauczycieli
realizowanych w ramach projektu BEZPIECZNA+
Temat: Moja pasja: gotowanie.
Grupa docelowa:
Zajęcia kierowane są do tzw. pokolenia Y, które zwyczajowo komunikuje się za pomocą serwisów
społecznościowych. Jego członkowie często prezentują pogląd, że wszystko już widzieli w
internecie i nie ma dla nich rzeczy interesujących. Często obce im są przeżycia związane z
tworzeniem.
Czas trwania zajęć:
45 minut
Cel główny:
promowanie alternatywnego dla przebywania sieci modelu spędzania czasu wolnego
Cele szczegółowe:
 uświadomienie znaczenia posiadania w życiu pasji
 zdefiniowanie obszarów, które mogą być polem do rozwoju pasji
 poznanie przykładów znanych osób dla których pasją jest gotowanie
 kształtowanie postawy współpracy w grupie
 kształtowanie umiejętności planowania
 kształtowanie umiejętności prezentowania efektów pracy
Metody:
- analiza treści utworu muzycznego
- burza mózgów
- słoneczko
- rozmowa na forum
- praca w grupach
- gra dydaktyczna
Środki:
tablica, kolorowa kreda, zestaw multimedialny
karty flipchart lub szary papier, mazaki
piosenka: To jest pasja, Juras&Ero https://youtu.be/LFsu8Y6oS6s
Rządowy program wspomagania w latach
2015-2018 organów prowadzących szkoły
w zapewnieniu bezpiecznych warunków nauki,
wychowania i opieki w szkołach – „Bezpieczna+”
PRZEBIEG ZAJĘĆ
I. Uświadomienie tematyki - aktywizacja.
Wielu uczniów szkół ponadgimnazjalnych słucha rapu, warto wykorzystać ten kanał komunikacyjny,
aby nawiązać z uczniami wspólny język.
1. Zapraszamy uczniów do aktywnego słuchania utworu, nie komentując w żaden sposób jego
treści.
2. Po zakończeniu słuchania zadajemy pytania:
- o czym opowiada utwór?
- jak bohaterowie opisują swoje pasje?
- co czuje kiedy o niej mówi?
- do czego porównują swoje pasje?
- co zyskują dzięki temu że realizują swoje pasje? (poczucie bezpieczeństwa, samodyscyplinę,
satysfakcję z sukcesu, siłę fizyczną, możliwość oderwania się od codziennych problemów, przyjaźń
innych ludzi z pasją, po latach pracy szacunek innych, z którymi dzieli się pasją)
II. Co może być moją pasją - burza mózgów - prezentacja efektów w formie słoneczka.
Nie wszyscy mogą być kickbokser'ami czy raper'ami. Podajcie przykłady innych obszarów, których
można realizować swoje pasje. (Rozpoczynamy od zapisania na tablicy wyrazu PASJA, a następnie
promieniście zapisujemy propozycje uczniów - w początkowej fazie nie ograniczamy w żaden
sposób pomysłowości - w tej fazie musi się pojawić GOTOWANIE, jeśli nie podadzą go uczniowie,
proponuje ją nauczyciel. Po wyczerpaniu się propozycji, prowadzimy z uczniami dyskusję o tym,
które z podanych przez nich propozycji są możliwe do zrealizowania teraz - te wybrane przez
uczniów podkreślamy kolorem)
III. Gotowanie może być - pasją
Dzielimy uczniów na grupy (nie większe niż 5 osób) za pomocą wcześniej przygotowanych kartek,
które zawierają różne grupy artykułów spożywczych, naczynia, sztućce, sprzęt AGD itd.. Uczniowie
losują kartki i mają sami się dobrać w grupy i zidentyfikować i podać kryterium doboru. W grupach
uczniowie poszukują wśród osób znanych tych dla których gotowanie jest pasją. Wybierają jedną z
osób i mają uzasadnić swój wybór (możliwe jest w tym momencie by uczniowie korzystali z
urządzeń multimedialnych). Następnie prezentują efekt pracy na forum.
IV. Jak realizować pasję GOTOWANIE
Uczniowie kontynuują pracę w grupach przygotowując plakat zawierający propozycje sposobów
jak można realizować taką pasję jak gotowanie. Pod koniec zajęć grupy prezentują wypracowane
efekty.
Jeśli istnieje taka możliwość warto umieścić opracowane plakaty w przestrzeni publicznej szkoły.