Scenariusz zajęć otwartych dla rodziców

Transkrypt

Scenariusz zajęć otwartych dla rodziców
Scenariusz zajęć otwartych dla rodziców
Blok tematyczny: Ulubione zwierzątko
Temat dnia: „Koci dzień”
Grupa wiekowa: 5-6latki
Data: 24.11.2010
Prowadząca: Jolanta Łupierz
CELE OGOLNE:
Rozwijanie mowy i koncentracji uwagi,
Zwrócenie uwagi na potrzebę ponoszenia odpowiedzialności za zwierzęta i
konieczność opiekowania się nimi,
Określanie stosunków przestrzennych (na, za, obok, przed),
Porządkowanie kotów według wielkości: od najmniejszego do największego
Utrwalanie liczebników głównych i porządkowych 1-6,
Rozwijanie umiejętności wokalnych,
Doskonalenie sprawności ruchowej,
Poznanie techniki orgiami,
Budzenie zainteresowania przygotowaniem deseru.
CELE OPERACYJNE:
Uważnie słucha i wypowiada się na temat jego treści,
Potrafi zaopiekować się kotem,
Wskazuje położenie przedmiotów w przestrzeni,
Jest spostrzegawcze,
Porządkuje koty według wielkości od najmniejszego do największego,
Używa liczebników głównych i porządkowych 1-6,
Śpiewa piosenkę,
Jest sprawne ruchowo,
Wykonuje kota techniką orgiami,
Wykonuje deser.
METODY PRACY:
podające: rozmowa, wiersz, objaśnienia,
eksponujące: pokaz,
problemowe: zadań stawianych do wykonania;
praktyczne: samodzielnych doświadczeń.
FORMY PRACY:
z całą grupą,
zespołowa,
indywidualna.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
Wiersz „Rozmowa z kotem” - autor: W. Grodzieńska, ilustracji kotów, sylweta płotu,
sylwety kolorowych i różnej wielkości kotów, butelka z mlekiem, różnej wielkości,
kolorowe kółka, klej, magnetofon, płyta CD z nagraniem piosenki „Kocie drogi”,
wafle, nutella, dżem, żelki, paluszki, kolorowe cukiereczki, nóż.
Przebieg zajęć
1. Powitanie
Dzieci witają w kole puszczając iskierkę powitalną w postaci uścisku dłoni.
„Wszyscy pięknie się witamy
i już w kole ustawiamy
a teraz iskierkę powitalną puszczamy”
2. Wiersz „Rozmowa z kotem” - autor: W. Grodzieńska
Kto tam puka?
- Kot zbłąkany.
Kogo szuka?
- Dobrej mamy.
Czego pragnie? Na co czeka?
- Na miseczkę pełną mleka...
3. Rozmowa na temat wiersza.
• O kim jest mowa w wierszu?
• Kogo szukał kot?
• Co oznacza „kot zbłąkany”?
• Czym odżywiają się koty?
4. Oglądanie ilustracji kotów. Rozmowa na temat kotów domowych i
bezdomnych oraz o sposobie, w jaki ludzie opiekują się nimi i pomagają im
przeżyć.
5. Globalne czytaninie wyrazu „kot”.
6. Dokończ zdanie, rozwijanie słownictwa i myślenia:
• Kot jest…………….
• Kot lubi ……………
• Kot ma……………..
• Kot potrafi…………
7. „Kotek i płotek” – zabawa dydaktyczna.
Nauczycielka umieszcza sylwetę kota na płocie, obok płotu, przed płotem, za
płotem. Dzieci określają gdzie jest kot – określają stosunki przestrzenne.
8. Zabawa ruchowa „Chodzi sobie kotek wkoło”. Dzieci siedzą w kole, trzymając
ręce za plecami. Wybrane dziecko spaceruje wokół koła podczas mówienia
rymowanki: „chodzę sobie z mleczkiem wkoło, dam je tobie, będzie wesoło”.
Po wypowiedzeniu rymowanki dziecko kładzie butelkę z mleczkiem na ręce
wybranego dziecka i ucieka przed nim wokoło. Po czym siada na jego miejsce.
9. „Kociaki, kotki, koty” – zabawa dydaktyczna. Porównywanie kotów (wielkość i
kolor). Porządkowanie kotów od najmniejszego do największego. Przeliczanie
kotów. Posługiwanie się liczebnikami głównymi i porządkowymi 1-6.
10. „Kocie drogi” – śpiewanie piosenki połączone z zabawą naśladowczą.
11. Wykonanie kotka z papieru techniką orgiami. Przygotowujemy dzieciom 8
kolorowych kółeczek. Jedno dużej wielkości, jedno średniej wielkości oraz 6
małej wielkości. Dzieci kolejno przyklejają kółeczka: kółko duże – tułów,
kółko średnie – głowa, kółka małe – zginamy na połowę tworząc uszy oraz
łapki. Na koniec dorysowujemy kotkom oczy, nos oraz wąsy.
12. Wykonanie deseru w kształcie kota.
Dzieci smarują okrągłe wafle nutellą lub dżemem. Następnie wykonują koci
pyszczek – oczy z żelków, nosek z pierniczka, wąsy z paluszków, piegi z
kolorowych cukiereczków.
• Przypomnienie o warunkach higienicznych, w których wykonujemy deser.
13. Wspólna degustacja.
14. Pożegnanie rodziców.

Podobne dokumenty