Moja ulubiona zabawka

Transkrypt

Moja ulubiona zabawka
Scenariusz zajęć integralnych z tworzeniem tekstu inspirowanego
„Moja ulubiona zabawka”
Blok tematyczny:
Nasze zabawki
Temat dnia:
Kto moŜe być przyjacielem zabawek?
Cele ogólne:
-
rozwijanie umiejętności poprawnego wypowiadania się,
-
doskonalenie umiejętności dodawania i odejmowania w zakresie 5,
-
wdraŜanie do poszanowania zabawek.
Cele szczegółowe:
Uczeń:
-
nazwie przyniesione zabawki,
-
ułoŜy zdanie o zabawkach z rozsypanki wyrazowej,
-
wypowie się w kilku zdaniach na temat swojej zabawki,
-
zaprojektuje strój dla dziewczynki lub chłopca.
Metody:
-
słowne – pogadanka, praca z tekstem,
-
oglądowe – pokaz, obserwacja,
-
ćwiczeniowe.
Formy pracy:
-
zbiorowa jednolita,
-
indywidualna jednolita i zróŜnicowana.
Środki dydaktyczne: wystawa zabawek, wiersz J.Ratajczaka „Lalki”,
Karty pracy.
Zapis w dzienniku: Tworzenie tekstu inspirowanego „Moja ulubiona
zabawka”. Dodawanie i odejmowanie w zakresie 5.
Projektowanie stroju dla lalek z gotowych elementów.
Opowie w kilku
Warunki
pobudzające do
aktywności
Wystawa zabawek.
Opowiedzenie w kilku
Spacerują pomiędzy stolikami i oglądają wystawę zabawek.
zdaniach o swojej
Kartoniki z nazwami
zdaniach o swojej
Wymieniają się wraŜeniami. Wybierają ze zbioru swoją
zabawce.
zabawek.
ulubionej zabawce.
zabawkę i opowiadają o niej kolegom.
Powie, dlaczego
Wiersz J.Ratajczaka
Udzielenie odpowiedzi
UwaŜnie słuchają wiersza recytowanego przez nauczyciela.
naleŜy szanować
„Lalki”.
dlaczego niektóre zabawki Odpowiadają na postawione pytanie i odszukują
Cele operacyjne
zabawki.
Zadania dla uczniów
są smutne?
Czynności uczniów
odpowiednie fragmenty w tekście wiersza.
Obszar
aktywności
językowa
językowa
Formułują wniosek dotyczący poszanowania zabawek.
Kształtnie napisze
Karta pracy zad. 1.
ułoŜone zdanie.
UłoŜenie zdania z
Odczytują po cichu wyrazy z rozsypanki wyrazowej i
rozsypanki wyrazowej i
układają z nich zdanie.
kształtne zapisanie go.
Zapisują zdanie na karcie pracy starając się zachować
językowa
właściwy kształt liter i prawidłowe łączenia.
Poprawnie obliczy
Karta pracy zad. 2.
Obliczenie działań i
Odczytanie działań umieszczonych na postaci lalki.
podane działania na
zamalowanie według
Obliczanie i wpisywanie wyników. Zamalowanie postaci
matema-
dodawanie i
instrukcji postaci lalki.
lalki według instrukcji umieszczonej obok rysunku (kaŜdy
tyczna
wynik inny kolor).
odejmowanie
Poda kilka cech
Określenie cech dobrego
Wymieniają cechy dobrego przyjaciela zabawek
przyjaciela zabawek.
przyjaciela.
wykorzystując wiadomości zdobyte podczas zajęć.
plastyczna
Oceni, czy sam jest
Wykonują „medal” PRZYJACIEL ZABAWEK. Dokonują
językowa
przyjacielem
samooceny swoich postaw.
zabawek.
Zajęcia z tekstem inspirowanym „Moja ulubiona zabawka” przeprowadziłam pod
koniec października. Poprosiłam dzieci, aby na następny dzień przyniosły swoje ulubione
zabawki. Dzieci z przyjemnością wypełniły to miłe dla nich zadanie. Dziewczynki przyniosły
lalki i pluszowe zwierzątka, a chłopcy samochody i inne pojazdy. Było trochę zamieszania i
gwaru. Dziewczynki oglądały swoje lalki, podziwiały ich sukienki. Chłopcy wymieniali się
samochodami, naśladowali warkot pojazdów, urządzali wyścigi.
Tym zajęciom towarzyszyło wiele emocji
Po kilkunastu minutach swobodnej zabawy dzieci urządziły wystawę zabawek. KaŜde
dziecko dostało kartonik i na nim samodzielnie lub z pomocą nauczyciela pisały imię lub
nazwę swojej zabawki. Potem wybierały swoją zabawkę, podchodziły do magnetofonu
i
opowiadały dzieciom o swojej zabawce. Następnego dnia kaŜde dziecko otrzymało swój
tekst. Były próby odczytywania wyrazów i zdań. Następnie dzieci nakleiły go wraz ze
zdjęciem na kartki, z których powstała ksiąŜeczka do szkolnej biblioteczki.