KONSPEKT zajęć z zakresu inteligentnej energii dla klasy I szkoły

Transkrypt

KONSPEKT zajęć z zakresu inteligentnej energii dla klasy I szkoły
KONSPEKT
zajęć z zakresu inteligentnej energii
dla klasy I szkoły podstawowej
BLOK TEMATYCZNY: Inteligentna energia w naszym otoczeniu
CELE: Uczeń:
- wie, jakie jest znaczenie energii w życiu człowieka
- wie, jakie są odnawialne i nieodnawialne źródła energii
- zna urządzenia ( rozpoznaje wygląd, używa właściwej nazwy i wie do czego służy)
wykorzystujące odnawialne źródła energii
FORMY PRACY: wycieczka, ćwiczenie warsztatowe, taniec, projekcja filmowa, doświadczenia,
działania artystyczne
METODY PRACY: poglądowe,„burza mózgów’, pracy we współpracy, poszukujące,
aktywizujące, ekspresji artystycznej
ŚRODKI DYDAKTYCZNE: drewniany model wiatraka ( jest na stałe na wyposażeniu SP 4 w Ełku),
urządzenia wymagające przy działaniu zasilania energią ( np. magnetofon, latarka, itp.),
zestaw minerałów ( w. kamienny, w. brunatny, ropa naftowa), materiały do
przeprowadzenia doświadczenia ( baloniki, wachlarz, piórka, bawełniane płatki kosmetyczne,
papierki, itp.), etykietki do przyklejenia do zeszytu , film VHS „Przygody energii”
pt. „Ujarzmienie wiatru i wody”, książka „ Energia wiatru i wody” z cyklu „Świat wokół nas”,
magnetofon z płytą do Tańca Ziemi,
PRZEBIEG ZAJĘĆ
1.
Wprowadzenie do tematu ( z wykorzystaniem odpowiednich efektów i zgromadzonych urządzeń)
Co sprawia, że:
- w naszej sali świeci światło?
- świeci latarka
- gra magnetofon?
- w sali jest ciepło?
- jedzie samochód?
( dzieci podają różne odpowiedzi; prąd, benzyna, bateria, itp.)
Nauczyciel wyjaśnia, że wszystkie te czynniki, które podały dzieci należą do jednej grupy
i mają wspólną nazwę. Nazwa ta jest zaszyfrowana i trzeba ją odszyfrować za pomocą
szyfru. Zadanie to dzieci wykonują w parach;
2. Odszyfrowanie hasła( hasło jest zapisane na środku na tablicy)
DNDYAKG
( Dzieci korzystają z szyfru „ GA DE RY PO LU KI”. Szyfr polega na tym, że pewne litery są
zestawione w pary i tak litera A zastępuje literę G i odwrotnie litera G zastępuje literę A. Inne
litery użyte w haśle, a nie występujące w kodzie są poprawne i należy je pozostawić w tym
samym miejscu słowa, które odszyfrowujemy. Uczniowie po złamaniu szyfru powinni
otrzymać hasło :
ENERGIA
3. Do czego człowiek potrzebuje energii?
( Dzieci mają do dyspozycji małe, kwadratowe karteczki, na których rysują do czego w ich
domach lub w otoczeniu używa się energii. Następnie siadają w kręgu , a karteczki
z pomysłami rozkładają na środku. Losowo wybierają różne karteczki i prezentują
przedstawione na nich pomysły).
Dochodzi do sformułowania wniosku : „ Człowiek często wykorzystuje energię w swoim
codziennym życiu. Energia jest potrzebna”
4. Nauczyciel wyjaśnia, że energia ma różne zastosowanie. Czasami sprawia, że coś
świeci, czasami, że grzeje, a czasami że coś działa. Korzystając z informacji zebranych
w poprzednim ćwiczeniu uczniowie zapisują do zeszytów i samodzielnie uzupełniają
trzy zdania;
Energia sprawia, że świeci………………………………………………..( np. lampka)
Energia sprawia, że grzeje ………………………………………………( np. żelazko)
Energia sprawia, że działa ………………………………………………( np. magnetofon)
5. Skąd człowiek bierze energię? Jaki e są jej źródła?
W nawiązaniu do wcześniejszych ćwiczeń nauczyciel przypomina, że człowiek często korzysta
z energii i dużo jej zużywa . Skąd ją bierzemy?
Nauczyciel wyjaśnia, że wszystkie źródła energii biorą się z natury, ale niektóre już same
w sobie są siłą dającą energię, a niektóre muszą w tym celu być przetworzone przez
człowieka, np. spalone.
Czy dzieci znają jakieś źródła energii?
( Uczniowie podają swoje pomysły)
Nauczyciel prezentuje zgromadzone minerały – węgiel kamienny, brunatny, ropę naftową.
( Dzieci próbują rozpoznać okazy z pomocą nauczyciela.)
6. Energia wiatru , wody i słońca.
W sali , w widocznym miejscu, jest też ustawiony drewniany model wiatraka. Nauczyciel
kieruje uwagę uczniów w tę stronę.
Czy dzieci wiedzą co to jest i jak to działa?
DOŚWIADCZENIA
 W sali nie ma wiatru, który poruszyłby skrzydłami wiatraka – nauczyciel wykonuje
zamach ręką . Korzystając ze zgromadzonych materiałów dzieci mają pokazać, że
wiatr wytwarza energię.
( Dzieci pracują w grupach. Mają do dyspozycji wachlarz, baloniki do pompowania i
spuszczania powietrza, piórka, kartki itp.)Każda grupa prezentuje pozostałym swój pomysł.
 Wykorzystując butelkę z wodą i karuzelę z klatki dla chomika, nauczyciel pokazuje
jaką siłę ma woda( Dzieci poznają nowe źródło energii)
Korzystając z książki z cyklu: „Świat wokół nas” nauczyciel pokazuje też urządzenia
wykorzystujące energię słoneczną.
7. Projekcja filmowa:
W celu uporządkowania wiadomości dzieci oglądają film VHS pt. „ Ujarzmienie wiatru i
wody” z cyklu „Przygody energii”
8. Energia a środowisko
Korzystając ze zgromadzonych ilustracji i książek nauczyciel wyjaśnia, że wraz
z wytwarzaniem energii czasami powstają czynniki niekorzystne dla przyrody i dla
człowieka( dymy, spaliny) . Poza tym niektóre źródła energii wyczerpują się i z biegiem
lat mogą zostać wykorzystane całkowicie.
Uczniowie otrzymują etykietki, które mają ułożyć w schemat prezentujący odnawialne
( przyjazne dla środowiska) i nieodnawialne ( i po przetworzeniu nieprzyjazne dla
środowiska) źródła energii.
Jest to praca indywidualna uczniów.
9. Taniec dla Ziemi
Taniec Ziemi jest tańcem integracyjnym w kręgu. W tańcu tym tancerze pokazują jak czerpią
energię z Natury , a jednocześnie proszą Ziemię o wybaczenie wszelkiego zła, które przy
okazji jej wyrządzają. Jest to taniec bardzo ekspresyjny, wymowny w swoich gestach
i figurach i wyzwalający dużo pozytywnej energii.
10. Wycieczka do Centrum Edukacji Ekologicznej – oglądanie urządzeń wykorzystujących
odnawialne źródła energii, wywiad z pracownikiem CEE w tym temacie.
11. Działania artystyczne prezentujące inteligentną energię w otoczeniu człowieka
– makieta – praca grupowa
– prace plastyczne – praca indywidualna
Przedstawione zajęcia zostały zrealizowane
w klasie I c Szkoły Podstawowej nr 4 w Ełku .
Wykonane przez dzieci prace złożono na konkurs „Maraton energetyczny”.
Autorka zajęć
Joanna Pabich

Podobne dokumenty