DZIEŃ SAMORZĄDNOŚCI 2012 – II WIOSNA TALENTÓW TURNIEJ

Transkrypt

DZIEŃ SAMORZĄDNOŚCI 2012 – II WIOSNA TALENTÓW TURNIEJ
DZIEŃ SAMORZĄDNOŚCI 2012 – II WIOSNA TALENTÓW
TURNIEJ MIĘDZYKLASOWY KLAS IV
Ziemia nie da sobie rady, segregujmy więc odpady!
w ramach kampanii „Segreguję – Mazury ratuję!”
Cel: wzbogacenie wiedzy uczniów na temat dualnego
systemu
segregacji
śmieci,
obejrzenie
spektaklu
„W królestwie Odpadów”, rywalizacja międzyklasowa
(w zakresie wiedzy, umiejętności …) - skuteczne
komunikowanie się i kulturalne współzawodnictwo;
rozwój talentów.
Potrzebne materiały:
Dekoracje do spektaklu, karteczki z pytaniami do inscenizacji, kartonowe pudełka,
swetry, krzyżówki, woreczki do rzutów, karteczki do segregacji z nazwami
odpadów, kosze na odpady mokre i suche, plansza do bitwy morskiej, plansza
z punktacją, długopisy, markery, sprzęt multimedialny do prezentacji spotów
reklamowych, stojak do plansz, dyplomy.
Przebieg turnieju:
I.
Przywitanie się, podanie celu
przedstawienie członków komisji.
spotkania
w
języku
uczniów
i
II.
Inscenizacja „W Królestwie Odpadów”. W trakcie przedstawienia
wszyscy uczniowie uważnie słuchają, gdyż pierwsza konkurencja będzie
nawiązywała do treści inscenizacji (scenariusz spektaklu dostępny na
stronie szkoły).
III.
Konkurencja wiedzowa – pytania dotyczące treści spektaklu (po 2 osoby
z każdej klasy czwartej) i do zdobycia 4 punkty. Każda drużyna pisemnie
odpowiada na 2 pytania:
a. Wymieńcie min. 5 bohaterów występujących w oglądanej przed chwilą
sztuce.
b. Jaką radę władcy dały jego dzieci (odnośnie odpadów)?
Szkoła Podstawowa nr 4 w Ełku
Strona 1
IV.
V.
Konkurencja sprawnościowa – sztafeta: drużyny 5-osobowe, biegi
z przekazywaniem sobie kartonowych pudełek oraz swetrów, które
każdy uczestnik przed rozpoczęciem biegów musi na siebie włożyć
(dopiero wtedy może wystartować z kartonem). Każda klasa przychodzi
na turniej zaopatrzona w jeden karton i rozpinaną bluzę/ sweter.
Najszybsza drużyna zyskuje 4 punkty, kolejna 3 punkty itd.
Krzyżówka o odpadach – 3 osoby z każdej klasy (do zdobycia 6
punktów):
1
2
3
5
6
1.
Szkodliwy związek, który znajduje się w aerozolach
i w starych lodówkach.
2. Tam znajduje się nasze składowisko śmieci, Zakład Unieszkodliwiania
Odpadów.
3. Nawóz organiczny wytwarzany z odpadów roślinnych i zwierzęcych w
wyniku częściowego, tlenowego rozkładu przez mikroorganizmy.
4. Szklana lub plastikowa na napoje.
5. Segregacja (jaka?)……… - podział na odpady suche i mokre.
6. Pomożesz jej, np. segregując odpady.
VI.
Prezentacja spotów reklamowych dotyczących racjonalnej gospodarki
odpadami – tydzień wcześniej nagrane, do ok. 3 minut. Za tę
konkurencję maksymalnie można dostać 5 punktów.
VII.
Konkurencja sprawnościowa – rzuty woreczkami do celu (do
kartonowych pudełek) - 2 osoby z każdej klasy. Każda z osób oddaje
dwa rzuty i za każdy trafiony dostaje punkt. W sumie każda klasa za to
zadanie może dostać max. 4 punkty.
Szkoła Podstawowa nr 4 w Ełku
Strona 2
VIII.
IX.
Prezentacja biżuterii zrobionej z odpadów (np. różnego rodzaju
korków, zakrętek…) – 5 pkt. za najciekawszą propozycję biżuterii i 5
punktów premii, jeżeli zaprezentuje ją przedstawiciel rodziców.
W trakcie prezentacji twórcy biżuterii opowiadają, z jakich odpadów
stworzyli te „błyskotki”.
Segregacja odpadów - 2 osoby z klasy segregują kartki z nazwami
odpadów i umieszczają je w odpowiednich koszach (MOKRE/ SUCHE).
Do zdobycia 6 punktów.
MAKULATURA
RESZTKI OWOCÓW
KARTONY
SKOSZONA TRAWA
TWORZYWA SZTUCZNE
BUTELKI SZKLANE
SKORUPKI JAJEK
TEKSTYLIA
FUSY Z HERBATY
OPAKOWANIA Z METALI
X.
ZIEMIA PO KWIATACH
CHWASTY, ROŚLINY
Bitwa morska dotycząca odpadów: klasę reprezentuje 4-osobowy
zespół.
Na planszy
rozmieściłam 7 okrętów, które nie mogą się ze sobą stykać( 1
czteromasztowiec, 1 trójmasztowiec, 2 dwumasztowce i 3 jednomasztowców). Każdy
okręt to pytanie dotyczące odpadów. Oprócz okrętów na planszy znajdują się :
 „rafy koralowe”- czyli straty kolejki,
 „bomby głębinowe”- czyli polecenia ruchowo- rozrywkowe (np. opowiedzieć
dowcip, zrobić parę przysiadów lub śmieszną minę),
 „tratwa z rozbitkiem”- czyli 5 dla osoby, która wytypowała to pole.
Przedstawiciele drużyn wykonują „strzały” (czyli podają współrzędne wybranego przez
nich pola, o którym myślą, że mogą być okrętem lub jego częścią). Grający starają się jak
najszybciej trafić jak największą liczbę statków. Jeżeli drużyna trafi statek, strzela jeszcze
raz, aż „spudłuje”. W momencie „trafienia” okrętu grupa odpowiada na przypisane mu
pytanie (w związku z odpadami) i zdobywa, jeśli odpowiedź jest dobra, 2 punkty. Na
okrętach jednomasztowych (trudniejszych do zlokalizowania) znajdują się bardziej
skomplikowane pytania - za 3 punkty. Zatopienie ostatniego okrętu premiowane jest
dwoma punktami.
Szkoła Podstawowa nr 4 w Ełku
Strona 3
Gra toczy się do momentu zatopienia wszystkich statków. Wygrywa zespół, który
zgromadzi w tym czasie najwięcej punktów – zdobywa za tę konkurencję max. 6
punktów.
Grupa 1 uzgadnia „strzał”. Prezes drużyny przedstawia decyzję grupy. Jeżeli strzał
okazał się trafny odpowiadają na pytanie. Jeżeli nie, to grupa 2 „strzela” itd.
Wszystkie drużyny uważnie słuchają odpowiedzi innych grup. Gdy pojawia się zła
odpowiedź, grupa - która jej udzieliła wskazuje grupę, która przejmuje pytanie (spośród
grup, które się do przejęcia pytania zgłaszają).
Pytania do bitwy morskiej:
1. Co to są odpady organiczne?
2. Dlaczego nie można palić butelek plastikowych w ognisku?
3. Co zaliczymy do odpadów suchych? Wymieńcie min. 4.
4. Co zaliczymy do odpadów mokrych? Wymieńcie min. 4.
5. Jakie znacie surowce wtórne? Wymieńcie min. 3.
6. Dlaczego zbieramy w szkole zużyte baterie? Min. 2 powody.
7. Co można zrobić ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym?
8. Co powinno się robić z przeterminowanymi lekami?
9. Co to jest segregacja odpadów?
10. Co to jest makulatura?
11. Czy w Ełku jest skup metali / złomu?
12. Które z tych produktów są najbardziej niebezpieczne (butelki PET, baterie czy
gazety)?
13. Wymieńcie min. 5 odpadów, które codziennie wyrzucacie.
14. W jaki sposób możesz zmniejszyć ilość makulatury?
XI.
Podliczenie punktów przez komisję i wyłonienie zwycięskiej klasy.
Nagrodzenie klas dyplomami, a zwycięzców słodyczami.
Scenariusz opracowała: Beata Dzierżanowska
Szkoła Podstawowa nr 4 w Ełku
Strona 4