Odejmowanie z przekroczeniem progu dziesiątkowego w zakresie

Transkrypt

Odejmowanie z przekroczeniem progu dziesiątkowego w zakresie
Scenariusz zajęć z edukacji wczesnoszkolnej
1. Informacje wstępne:

Data 6 XI 2012

Klasa II c
2. Realizowany program nauczania
Gra w kolory – program nauczania edukacji wczesnoszkolnej
Autorka – Ewa Stolarczyk
Wydawnictwo JUKA
3. Temat bloku/ośrodka/kręgu tematycznego
JACY JESTEŚMY
Temat dnia
Dziecięce charakterki
4. Temat zajęć edukacji matematycznej
Odejmowanie z przekroczeniem progu dziesiątkowego w zakresie 20 jako odwrotności
dodawania
Treść z podstawy programowej
W zakresie liczenia i sprawności rachunkowych
Zapisuje rozwiązania zadania z treścią przedstawionego słownie w konkretnej
sytuacji, zapisując zapis cyfrowy i znaki działań
5. Cele zajęć:

Cel ogólny
Rozwijanie umiejętności dodawania i odejmowania liczb w zakresie 20
z przekroczeniem progu dziesiątkowego
Kształcenie rozumienia dodawania i odejmowania liczb jako działań
wzajemnie odwrotnych

Cele pośrednie
Liczenie i przeliczanie w zakresie 20
Pogłębianie rozumienia struktury zadania tekstowego

Cele operacyjne
Uczniowie:
Liczą i przeliczają w zakresie 20
Rozwiązują problemy
Uważnie słuchają
Konstruują zadania odpowiadające demonstrowanym schematom

Postawy
Motywowanie do efektów pracy
Kształtowanie poczucia odpowiedzialności za naukę, własne działanie
Wdrażanie do umiejętności efektywnego współdziałania w grupie
6. Korelacja treści /z innymi edukacjami/
Edukacja polonistyczna, edukacja przyrodnicza
7. Strategie nauczania
O – operacyjna, E - emocjonalna
8. Metody nauczania: przekazywania wiedzy ( pokaz, dyskusja, pogadanka, rozmowa,
demonstracja), samodzielnego dochodzenia do wiedzy ( praktyczna, ćwiczebna)
wg W. Zaczyńskiego
9. Zasady dydaktyczne
Poglądowości, przystępności, świadomego udziału w procesie uczenia się,
systematyczności
10. Formy pracy uczniów: indywidualna, zbiorowa, grupowa, binarna
11. Środki dydaktyczne
Kasztany, plansze do liczenia oraz kolorowe żetony, oś liczbowa, grafy (na plakacie),
liczby w kolorach, kartki z treścią zadania tekstowego ( jedno zadanie na dwie osoby),
zeszyty, „kostka uczuć”
,
12. Przebieg zajęć
Przebieg zajęć
Realizowane
Metody
Czynności
Formy
zagadnienia
nauczyciela
Ucznia
Czynności
Nauczyciel wymienia Uczniowie
organizacyjno –
nazwę
porządkowe.
czynnościowa grupowa
czynności
i polecenia nauczyciela.
liczbę powtórzeń, np.
podskocz
10
razy,
zrób 6 przysiadów,
podskocz 5 razy na
prawej nodze itp.
wykonują
Ćwiczenia
techniki
rachunkowej
czynnościowa grupowa
N. podaje przykłady
na dodawanie i
odejmowanie w
zakresie 20
Uczniowie siadają w
kręgu
(
mają
w
koszyczkach kasztany),
układają
tyle
przed
kasztanów,
sobą
ile
wynosi wynik.
Zabawa
matematyczna dopełnianie do
pełnej dziesiątki
praktyczna
Zabawa
problemowa
matematyczna dodawanie i
odejmowanie
liczb na
planszach do
liczenia i na osi
liczbowej
zespołowa
N. przywiesza na
U. dopełniają liczbę,
tablicy szablony liczb
tak, aby powstała pełna
w kolorach.
dziesiątka
indywidualna
N. przygotowuje na
U.
przygotowują
tablicy dużą oś
liczbową w zakresie plansze do liczenia,
20 i przedstawia treść
kolorowe
żetony.
zadania
Układają żetony na
planszy
i
działania
zapisują
na
osi
liczbowej.
Przykładowe zadania:
Ala i Ola miały 9
baloników
czerwonych i 3 żółte.
Ile baloników miały
razem?
U. przekładają 1 żeton
na
planszę
dopełniając
pierwszą
do
10,
jedno dziecko zapisuje
działanie na tablicy i na
osi
liczbowej.
Udzielają odpowiedzi.
Ala i Ola miały 12
baloników. Podczas
spaceru 3 baloniki
porwał wiatr. Ile
U. zabierają ze swojej
planszy
2
żetony,
baloników im
zostało?
potem
jeszcze
drugiej
1
z
planszy.
Zapisują na tablicy
i
osi liczbowej działanie.
U.
N. wiesza na tablicy
odpowiedni szablon
grafu do
wcześniejszych
działań.
wypełniają
na
tablicy grafy. Ilustrują
odwrotność
odejmowania
względem
dodawania
na
grafie
matematycznym
praktyczna,
Rozwiązywanie
zadań
ćwiczebna
tekstowych Odejmowanie z
przekroczeniem
progu
dziesiątkowego
jako
odwrotności
dodawania
binarna
Zrobić zadania w
ćwiczeniach str.73,
ćw.1,2 str.74,ćw.3,4
Podsumowanie
zajęć, zadanie
pracy domowej
Zabawa
integracyjna –
zabawa z kostką
uczuć
Rozdanie dzieciom
treści zadania
tekstowego
(1 para otrzymuje 1
zadanie)
zabawa
U. wspólnie analizują
treść zadania, układają
na swoich planszach
żetony, przedstawiają
działanie na grafie,
zapisują działanie i
odpowiedź w zeszycie.
Zapisują zadanie
domowe
zbiorowa
N. przygotowuje
„kostkę uczuć” ( na
dużej kostce do gry,
naklejone są koła z
buźkami
określającymi różne
uczucia ( smutek,
złość, zdziwienie,
U. rzucają kolejno
kostkę i naśladują
całym ciałem, jak
zachowywałby się
człowiek w danym
nastroju.
radość, strach,
powaga)
Zadania tekstowe
1
Wojtek miał 8 kart Ligi Mistrzów. Dostał od swojego kolegi jeszcze 3 karty. Ile
kart ma teraz Wojtek?
…………………………………………………………………………………………………...
Wojtek miał 11 kart Ligi Mistrzów. Swojemu koledze Szymonowi podarował 3
karty. Ile Wojtkowi zostało kart?
2
Ania ma 7 czerwonych kredek i 5 kredek zielonych. Ile Ania ma wszystkich
kredek?
…………………………………………………………………………………….
Ania ma 12 kredek. Pożyczyła swojej koleżance 5 kredek. Ile Ani zostało
kredek?
3
Tomek ma 9 żołnierzyków. Dostał od swojego taty jeszcze 4. Ile Tomek ma
teraz żołnierzyków?
……………………………………………………………………………………
Tomek miał 13 żołnierzyków. Dał swojemu koledze 4 żołnierzyki. Ile Tomkowi
zostało żołnierzyków?
4
Zosia ma 8 cukierków owocowych i 5 miętowych. Ile ma razem wszystkich
cukierków?
……………………………………………………………………………………
Zosia miała 13 cukierków. Zjadła 5 cukierków. Ile cukierków zostało Zosi?
5
Adam miał 7 piłeczek. Dostał od mamy jeszcze 4 piłki. Ile ma teraz piłek?
…………………………………………………………………………………
Adam miał 11 piłek. Dał swojemu bratu 4 piłki. Ile piłek zostało Adamowi?
6
Leo Messi w sezonie 2004/05 strzelił 8 bramek. A Cristiano Ronaldo strzelił 5
bramek. Ile razem strzelili bramek w sezonie ?
Arkusz obserwacyjny zajęć z edukacji wczesnoszkolnej
I.
Informacje wstępne
1. Imię i nazwisko
2. Data obserwacji:
3. Miejsce obserwacji:
4. Klasa:
5. Rodzaj edukacji:
II.
Problematyka obserwacji
1. Temat zajęć edukacji matematycznej

Poprawność sformułowanego tematu edukacji matematycznej:

Adekwatność tematu do założonych celów

Zgodność tematu zajęć z podstawą programową
2. Cele zajęć

Precyzyjność sformułowanych celów zajęć

Kompatybilność celów zajęć z tematem i realizowanymi zagadnieniami

Motywowanie wybranych celów przez nauczyciela

Sposoby sprawdzania stopnia osiągnięcia założonych celów zajęć
3. Dobór treści nauczania

Spójność treści nauczania z podstawą programową

Sposób ujęcia realizowanych treści nauczania

Integracja/korelacja treści nauczania
4. Procedury osiągania zamierzonych celów zajęć

Przydatność zaplanowanych metod nauczania

Formy pracy uczniów

Środki dydaktyczne

Aktywizacja uczniów

Indywidualizacja oddziaływań

Adekwatność obudowy dydaktycznej zajęć do tematu i założonych celów
5. Doskonalone umiejętności uczniów

Nabywane umiejętności

Najczęściej i najrzadziej nabywane, poszerzane, utrwalane procesy myślowe /analiza,
synteza, porównywanie, klasyfikowanie, uogólnianie/
6. Ocenianie osiągnięć uczniów

Sposoby informowania ucznia o jego postępach

Stosowane wzmocnienia i sposoby oceniania

Ocenianie różnych przejawów aktywności ucznia

Stosowane kryteria oceniania

Elementy samooceny /na poziomie możliwym w edukacji wczesnoszkolnej/
7. Podsumowanie zajęć- refleksja i ewaluacja
8. Atmosfera na zajęciach
9. Inne uwagi

Podobne dokumenty