Scenariusz zajęcia dla dzieci 3-4 letnich dotyczący tematyki

Transkrypt

Scenariusz zajęcia dla dzieci 3-4 letnich dotyczący tematyki
Scenariusz zajęcia dla dzieci 3-4 letnich dotyczący
tematyki dbałości o zdrowie i higienę osobistą.
GRUPA: 3-4 latki
WYCHOWAWCA: Jolanta Łupierz
DATA: 29.11.2012r.
TEMAT: „W KRAINIE CZYSTOŚCI”
TREŚCI PRORGRAMOWE:
Utrwalanie przyzwyczajeń i kulturalnych nawyków dbania o codzienną higienę ciała.
CELE OGÓLNE:
Kształtowanie postawy prozdrowotnej.
Utrwalanie przyzwyczajeń i kulturalnych nawyków dbania o codzienną higienę ciała.
Rozwijanie ruchowej inwencji twórczej.
Utrwalenie znajomości liczebników głównych.
Ćwiczenia oddechowe.
Rozpoznawanie po dotyku przedmiotów służących do dbania o codzienną higienę.
Doskonalenie mowy powiązanej w czasie wypowiadania się na temat utworu literackiego.
Doskonalenie umiejętności rozwiązywania zagadek słownych o znanych przedmiotach
służących do higieny.
CELE OPERACYJNE:
Dziecko wie, że trzeba myć ręce przed posiłkiem.
Zna przeznaczenie i nazwy przyborów toaletowych.
Potrafi rozpoznać znane przedmioty, nazwać je i uporządkować wg przeznaczenia.
Obrazuje wskazane czynności związane z higieną.
Potrafi rozwiązać zagadki słowne o znanych przedmiotach służących do dbania o higienę.
Potrafi przeliczać i używać określeń: mniej, więcej, tyle samo, mały, większy, największy.
Potrafi układać puzzle.
Potrafi robić bańki mydlane.
METODY:
- czynna (działań stawianych do wykonania);
- słowna (zagadki);
- obrazkowa (sylweta)
1
FORMY ORGANIZACYJNE:
- praca indywidualna;
- praca z całą grupą.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE: 2 obręcze, przybory toaletowe i inne ilustracje, obrazki
przedstawiające zdrowe i niezdrowe produkty, pas tusiowe postacie, kubeczki, płyn do baniek
mydlanych, magnetofon i kaseta z piosenką, odznaki i dyplomy z Akademii aguafresh.
PRZEBIEG ZAJĘCIA
Wstęp
Podanie tematu i celu zajęcia: Dzisiaj na zajęciach porozmawiamy o swoich
zębach, co jeść, jak dbać o zęby, żeby zawsze były zdrowe. A jeżeli któryś ząb
zachoruje, to gdzie go leczyć.
1. Zabawa integracyjno –ruchowa „Na powitanie”
Na powitanie nauczycielka prosi by wstały te dzieci, które np.
- rano i wieczorem myją zęby
By zaklaskały te, które:
- myją ręce przed jedzeniem,
By pomachały te, które:
- lubią myć buzie,
By zatupały te dzieci, które:
- lubią się kąpać w wannie.
Nauczycielka podkreśla, że wszystkie te czynności służą zdrowiu i czystości, więc
dzieci, które te czynności wykonują dbają o czystość i higienę.
2. Opowiadanie „W pastusiowej krainie zjawił się gość”.
Zachęcanie dzieci do systematycznych wizyt u lekarza dentysty
Nauczyciel zadaje dzieciom pytania dotyczące opowiadania.
Kim jest Barney?
Jak się nazywa lekarz, który leczy zęby?
Kiedy trzeba chodzić do dentysty?
Jak dbać o zęby?
Czy Pastusie miały zdrowe zęby?
3. Układanie puzzli
2
Puzzle przedstawiają obrazki: zdrowy ząb, chory ząb, Pastusie i Barney oraz wizyta u
lekarza dentysty. Dzieci pojedynczo lub grupowo układają puzzle.
4. Porządkowanie przedmiotów
Na dywanie rozłożone są 2 obręcze, przygotowane są też różne przybory toaletowe i
inne przedmioty w postaci obrazków. Dzieci wybierają przedmiot, odgadują nazwę
tego przedmiotu mówią, do czego służy i wkładają do odpowiedniej obręczy, ( jedna
obręcz – przybory toaletowe, druga – pozostałe przedmioty).
5. Porządkowanie przedmiotów na „Zdrowe i niezdrowe”
Na dywanie rozłożone są 2 obręcze, przygotowane są też różne produkty w postaci
obrazków. Dzieci wybierają produkt, odgadują jego nazwę i mówią: czy jest zdrowy,
czy niezdrowy. Następnie wkładają do odpowiedniej obręczy, ( jedna obręcz zdrowe,
druga niezdrowe).
6. Obrazowanie czynności za pomocą gestów:
Dzieci obrazują ruchem czynności wymienione przez nauczycielkę wg instrukcji:
- pokaż jak myjesz buzie;
- pokaz jak myjesz ręce;
- pokaż jak myjesz zęby;
- pokaż jak się czeszesz.
7. Rozwiązywanie zagadek na temat przyborów służących do higieny.
Schowała się w tubie, używać ją lubię, a i mała szczoteczka chętnie się z nią
spotka. (pasta do zębów).
Przyjemnie pachnie, ładnie się pieni, a brudne ręce w czyste zamieni. (mydło).
Co to jest na pewno wiesz, najeżona jest jak jeż, lecz nikogo nie ukłuje, tylko
zęby wyszoruje. (szczoteczka).
Do suchej nitki moknie nieraz, gdy po kąpieli się nim wycierasz. (ręcznik).
Odkręcasz go w łazience, to wielka wygoda, zaraz pod nim umyjesz ręce, już
czysta leci woda. ( kran).
8. Znajomość zachowań prozdrowotnych (Quiz). Udzielanie poprawnej odpowiedzi
przez dzieci.
• Kiedy powinniśmy myć ręce?
a) przed jedzeniem,
b) przed pójściem do piaskownicy
• Jeżeli nieznane zwierze np. pies zbliża się do nas, to:
3
a) możemy go pogłaskać,
b) nie zbliżamy się do niego,
• Jak nazywa się lekarz, który leczy zęby?
a) policjant
b) stomatolog (dentysta).
• Kiedy należy myć zęby?
a) rano i wieczorem
b) w niedzielę
• Do mycia zębów potrzebne są:
a) mydło i szampon
b) szczoteczka i pasta do mycia zębów
• Zdrowo odżywiać się, to znaczy:
a) jeść cukierki i lody
b) jeść warzywa i owoce.
9. Zabawa rytmiczno – ruchowa „A psik – pucu, pucu”.
Dzieci biegają w gromadce, gdy usłyszą dwa mocne uderzenia zatrzymują się i
zasłaniają usta chusteczką – naśladują kichanie. Gdy usłyszą piosenkę „Myję zęby”
to naśladują mycie zębów.
10. Przeliczanie przyborów toaletowych przedstawionych na obrazku.
Nauczyciel rozkłada na dywanie ilustracje przedstawiające pasty do zębów oraz
szczoteczki do zębów. Dzieci przeliczają ile mamy wszystkich szczoteczek i past do
zębów (do trzech), porównują, używają określeń: mniej, więcej, tyle samo.
Porównywanie szczoteczek do zębów używając określeń: mała, większa, największa.
11. Zabawa oddechowa „bańki mydlane”
Dzieci otrzymują słomki i starają się puszczać bańki mydlane.
12. Zdobycie odznaki i dyplomu Akademii aduafresh.
4

Podobne dokumenty