Scenariusz zajęć wychowawczo- dydaktycznych z zakresu edukacji
Transkrypt
Scenariusz zajęć wychowawczo- dydaktycznych z zakresu edukacji
Scenariusz zajęć wychowawczo- dydaktycznych z zakresu edukacji zdrowotnej Grupa wiekowa: 3- 4-latki. Temat zajęć: „ Od jedzenia zależy nasze zdrowie”. Cele ogólne: poznanie piramidy żywieniowej i jej znaczenia dla zdrowia wykonanie wspólnej makiety piramidy żywienia rozwijanie umiejętności pracy w grupie ćwiczenie sprawności manualnej palców i rąk Cele operacyjne (dziecko): rozumie znaczenie piramidy żywieniowej w odżywianiu się człowieka wie, jakie produkty sprzyjają naszemu zdrowiu, a jakie mu szkodzą uważnie słucha czytanego wiersza stara się współpracować w grupie wykonuje pracę indywidualną według wskazówek nauczycielki chętnie bierze udział w zabawach Metody pracy: czynne, słowne, oglądowe, aktywizujące Formy pracy: indywidualna, z całą grupą Środki dydaktyczne: wiersz S Karaszewskiego „Dla każdego coś zdrowego”, ilustracja piramidy żywieniowej, makieta, wycięte obrazki różnych produktów spożywczych, klej, karty pracy, kartki z konturami owoców, kredki, nagranie CD. Przebieg zajęć: 1. Wysłuchanie wiersza S. Karaszewskiego pt. „ Dla każdego coś zdrowego” Jeśli chcesz się żywić zdrowo, jadaj zawsze kolorowo! Jedz owoce i jarzyny, to najlepsze witaminy! Jedz razowce z grubym ziarnem, zdrowe jest pieczywo czarne! Na kanapkę, prócz wędliny, połóż listek zieleniny! I kapusta, i sałata, w witaminy jest bogata! Oprócz klusek i kotleta niech się z jarzyn składa dieta! Jedz surówki i sałatki, będziesz za to piękny, gładki! Gotowane lub duszone zawsze zdrowsze niż smażone! Mleko, jogurt, ser, maślanka – to jest twoja wyliczanka! Chude mięso, drób i ryba to najlepsze białko chyba! Sok warzywny, owocowy, kolorowy jest i zdrowy! Kto je tłusto i obficie, ten sam sobie skraca życie! Bób, fasola, groszek, soja – to potrawa będzie twoja! Sosy lepsze są niż tłuszcze, niech się w tłuszczu nic nie pluszcze! Zostaw smalec, dolej olej , niech na olej będzie kolej! Dobra także jest oliwa, bo dla zdrowia sprawiedliwa! 2. Rozmowa na temat treści wysłuchanego wiersza. Pytania: - Jakie produkty należy jeść, aby być zdrowym?- dzieci wybierają obrazki przedstawiające zdrowe produkty. - Jakich pokarmów powinno się unikać ?- dzieci wybierają obrazki przedstawiające niezdrowe produkty. 3. Oglądanie ilustracji przedstawiającej piramidę żywieniową. Wyjaśnienie dzieciom, iż piramida zdrowia pokazuje , jak należy się właściwie odżywiać, aby zawsze czuć się dobrze i nie chorować. Na dole piramidy znajdują się produkty, które powinno się jeść codziennie. Wyżej znajdują się produkty, które należy zjadać w mniejszych ilościach. Ta „budowla” to wasze zdrowiejak widzicie – podstawą piramidy jest aktywność fizyczna. Jeśli chcecie być zdrowi, to trzeba dużo czasu spędzać na świeżym powietrzu: biegać, skakać, grać w piłkę, bawić się na placu zabaw. 4.Jakie zabawy na świeżym powietrzu lubicie najbardziej?- swobodne wypowiedzi dzieci. 5. „Piramida zdrowia” – układanie. Dzieci naklejają przygotowane przez nauczycielkę obrazki różnych produktów na dużą makietę piramidy żywności przy wskazówkach nauczycielki. Wspólnie ustalają, w jakim miejscu piramidy powinny znajdować się poszczególne produkty. 6. Omówienie pracy, wywieszenie piramidy w widocznym miejscu Sali. 7. Zabawa ruchowa „Sałatka owocowa”. Na hasło „owoce” biegają dziewczynki, „warzywa” – chłopcy, na hasło: „sałatka” – biegają wszystkie dzieci i tworzą koło. 8. Karty pracy 4l- zakreśl produkty które powinieneś jadać codziennie a następnie narysuj produkty, które nie służą zdrowiu. 3l- kolorują kredkami sylwety owoców. 9. Zabawa przy piosence M. Jeżowskiej pt.” Owocowy karnawał”