scenariusz - Zdrowo jem, więcej wiem

Transkrypt

scenariusz - Zdrowo jem, więcej wiem
SCENARIUSZ
PIRAMIDA ZDROWIA PIERWSZOKLASISTY
CELE:
1. Zapoznanie dzieci z Piramidą Zdrowia – pożądanym modelem zdrowego odżywiania.
2. Uczenie dzieci krytycznej oceny własnego sposobu odżywiania i zachowań.
3. Kształtowanie umiejętności wyboru właściwych produktów do spożycia.
POMOCE:
1. Mapa świata.
• Na zajęcia jest potrzebna mapa świata, na której dobrze widać kontynent afrykański
– nauczyciel może pożyczyć mapę z pracowni geograficznej lub przynieść atlas świata.
2. Zdjęcia przedstawiające starożytny Egipt i piramidy.
• Nauczyciel może też przynieść na zajęcia np. album o Egipcie. Warto przygotować
takie zdjęcia, na których byłoby widać, w jaki sposób budowano piramidy.
3. Plakat z Piramidą Zdrowia.
4. Rysunki przedstawiające produkty z Piramidy Zdrowia.
• Na zajęcia należy przygotować kilka rysunków produktów z każdego piętra piramidy,
mogą to być np. wybrane owoce i warzywa, jajka, ser, ryba, kasza, masło. Warto też
przynieść rysunki lub zdjęcia przedstawiające ćwiczące dzieci. Można przygotować
rysunki żelków, batoników, słodkich napojów gazowanych.
5. Karta pracy ucznia „Piramida Zdrowia Pierwszoklasisty”.
PLAN ZAJĘĆ:
1.
2.
3.
4.
5.
Wprowadzenie: budowanie wehikułu czasu.
Pogadanka: opowieść o starożytnym Egipcie i powstaniu piramid.
Jak zbudowana jest Piramida Zdrowia?
Zabawa edukacyjna „Na które jadę piętro?”.
Podsumowanie: Czy Wasz sposób odżywiania przypomina ten przedstawiony w Piramidzie
Zdrowia?
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Wprowadzenie: budowa wehikułu czasu.
Na dzisiejszych zajęciach przeniesiemy się w odległe czasy i w nieznane nam miejsca. Aby tak się
stało, musimy posłużyć się naszą wyobraźnią. Pojazdem, który nam tę podróż umożliwi, będzie
wehikuł czasu, który pozwala na przenoszenie się w czasie i przestrzeni, oczywiście w wyobraźni.
Zbudujemy sobie dzisiaj taki pojazd – wykorzystamy do tego krzesła.
Dzieci z pomocą nauczycielki budują wehikuł czasu (ustawiają krzesła jedno za drugim), zajmują
miejsca w wehikule i rozpoczynają podróż – przenoszą się w czasy starożytnego Egiptu. Nauczyciel
wciela się w rolę przewodnika i – aby pomóc dzieciom przenieść się w tak odległe czasy – pokazuje
na mapie Afrykę i Egipt, a następnie zdjęcia piramid i opowiada historię ich powstania.
2. Pogadanka: opowieść o starożytnym Egipcie i powstaniu piramid.
Przed kilkoma tysiącami lat w Afryce, w delcie Nilu istniała jedna z najpotężniejszych cywilizacji
ówczesnego świata. Państwo egipskie powstało ok. 3 tys. lat p.n.e. Dzięki swej potężnej wiedzy
BANK SCENARIUSZY „ZDROWO JEM, WIĘCEJ WIEM”
www.zdrowojem.fundacjabos.pl
1
naukowej i znakomitej organizacji pracy Egipcjanie potrafili zbudować piramidy, które po dziś dzień
zdumiewają swą wielkością i niezwykłymi właściwościami. Służyły one jako grobowce dla
ówczesnych władców.
„Piramidy budowano bez zastosowania maszyn, jedynie za pomocą prostych narzędzi. Bloki
kamienne wyrąbywano za pomocą klinów i młotów w kamieniołomach znajdujących się na drugim
brzegu Nilu. Budowa zaczynała się od wyrównania placu. Następnie mierniczy za pomocą gwiazd
wyznaczał kierunki stron świata tak, aby boki fundamentów skierowane były dokładnie na północ,
południe, wschód i zachód. Ściany budowano z bloków kamiennych przewożonych
z kamieniołomów statkami po Nilu, następnie bloki przeciągano papirusowymi linami na miejsce
budowy. Tam wciągano je na górę po stromych rampach usypanych z piasku i żwiru. Egipcjanie
wznosili piramidy od środka na zewnątrz i jednocześnie w górę. W ostatnim etapie całą budowlę
obkładano płytami białego kamienia wapiennego.”
(fragment ze strony http://www.gabo.hi.pl/ciekawostki/budowapiramid.htm)
3. Jak zbudowana jest Piramida Zdrowia?
Dowiedzieliście się, że piramidy to budowle, które przetrwały tysiące lat. Najbardziej trwała była ich
podstawa, czyli część zbudowana na ziemi. Na dzisiejszych zajęciach zapoznamy się z inną piramidą
– Piramidą Zdrowia. Piramida Zdrowia pokazuje, jak należy się właściwie odżywiać, aby zawsze czuć
się dobrze i nie chorować. Nauczyciel pokazuje dzieciom Piramidę Zdrowia i prosi, aby ją opisały.
Uczniowie kolejno wymieniają swoje spostrzeżenia.
Na dole znajdują się produkty, które powinno się jeść codziennie. Wyżej znajdują się produkty, które
należy jadać w mniejszych ilościach. Podstawa, podobnie jak to było w piramidach egipskich,
decyduje o tym, czy budowla będzie trwała. Ta budowla to wasze zdrowie. Jak widzicie, podstawą
piramidy jest aktywność fizyczna. Jeśli chcecie być zdrowi, to zamiast spędzać czas przed
komputerem czy telewizorem, powinniście biegać, jeździć na rowerze, pływać. Jakie rodzaje
aktywności lubicie najbardziej?
Dyskusja na temat zwyczajów żywieniowych i aktywności dzieci.
4. Zabawa edukacyjna „Na które jadę piętro?”
Nauczyciel rozdaje wybranym dzieciom rysunki produktów z Piramidy Zdrowia (robi to w taki
sposób, aby pozostali uczniowie nie widzieli, co te rysunki przedstawiają). Dzieci, które otrzymały
rysunki, za pomocą gestów starają się pokazać produkt z rysunku, a pozostałe odgadują, co to jest
i na którym piętrze piramidy powinien się znaleźć („wjechać”). Można też przydzielić rysunki
przedstawiające: żelki, batoniki, słodkie napoje gazowane. Dzieci wówczas powiedzą, że takich
produktów nie ma w Piramidzie Zdrowia.
5. Podsumowanie: Czy Wasz
w Piramidzie Zdrowia?
sposób
odżywiania
przypomina
ten
proponowany
Widzicie, że te produkty, których jadacie najwięcej, to nie zawsze te, które znajdują się na dole
Piramidy Zdrowia. Jeśli chcecie być zdrowi, to musicie zmienić swoje zwyczaje żywieniowe.
• Jak zmienić zwyczaje żywieniowe na lepsze? – dyskusja.
• Jakie są Wasze postanowienia odnośnie zmiany zwyczajów żywieniowych?
Nauczyciel zapisuje postanowienia na tablicy i głośno je odczytuje.
PRACA DOMOWA:
Karta pracy ucznia „Piramida Zdrowia Pierwszoklasisty”.
BANK SCENARIUSZY „ZDROWO JEM, WIĘCEJ WIEM”
www.zdrowojem.fundacjabos.pl
2