Scenariusz 2

Transkrypt

Scenariusz 2
Alicja Fryda-Trafny
Agata Matyjasek
Alicja Skrzypczak
Wojtek Wrotkowski
Szacunek/ Odpowiedzialność
Wiek 14-18 lat
Temat: Czy każdy ma swoje niebo? (45 - 90 minut)
Cele:
Po zajęciach uczeń:
definiuje pojęcie „niebo”,
rozróżnia stany emocjonalne bohaterów tekstu,
konstruuje problem filozoficzny,
proponuje własną interpretację tekstu i ją uzasadnia.
Formy i metody pracy:
praca indywidualna,
praca w grupie,
praca z tekstem kultury (pisanym i ikonograficznym),
dyskusja,
kula śniegowa,
burza mózgów,
drama – scenki, płaszcz eksperta.
Materiały:
Michel Piquemal, Dlaczego niebo jest daleko?1,
różnorodne ilustracje np. karty Dixit.
Tok zajęć:
1. Nauczyciel rozkłada na stoliku karty Dixit i prosi, aby uczniowie wybrali taką kartę,
która kojarzy im się z niebem, pokazali ją klasie, opisali jej wygląd i opowiedzieli,
dlaczego ją wybrali.
2. Prowadzący rozdaje uczniom teksty bajki filozoficznej do samodzielnego
przeczytania, a następnie proponuje śniegową kulę (rozmowa w parach, później w
czwórkach), stanowiącą podział na grupy interpretacyjne. Następnie prosi, aby
uczniowie przedstawili w formie scenki dramowej, kalambur lub streszczenia swój
sposób interpretacji tekstu.
3. Nauczyciel obserwuje przygotowane scenki i prosi grupy o przyjęcie roli ekspertów:
filozofów, naukowców, ekologów i religioznawców, w których uczniowie dyskutują
na temat bajki.
4. Prowadzący rozpoczyna burzę mózgów, w której uczniowie proponują jakie pytania
mogliby zadać to tego tekstu. Ważne: nie ma potrzeby odpowiadania na nie.
5. Nauczyciel kończy zajęcia, inicjując dyskusję:
Jaka wartość przyświeca tym zajęciom?
Czym dla Ciebie jest szacunek, odpowiedzialność itp.?
Czy marnowanie tego, co nasze, jest tylko naszą sprawą? Dlaczego?
Jak rozumiesz słowa: ziemi nie dziedziczymy po naszych przodkach, tylko
pożyczamy od naszych dzieci?
Czy każdy ma swoje niebo?
1
Michel Piquemal, Dlaczego niebo jest daleko? , [w:] Bajki filozoficzne. Jak żyć razem?,
Muchomor 2012, s. 8.

Podobne dokumenty