Organizatorem rozgrywek Lubelskiej Ligi Koszykówki Amatorów (LLKA) jest Lubelskie
Drużyny rywalizują w I, II i III lidze oraz lidze MAXI.
1. W I lidze drużyny rozgrywają jedną rundę systemem „każdy z każdym”, a następnie
zostaną podzielone na dwie grupy A 1-6,B 7-11.
2. W drugiej rundzie rewanżowej rozgrywane są mecze rewanżowe z zaliczeniem
dotychczasowego dorobku punktowego.
3. O terminie pierwszego spotkania w II rundzie w I lidze decyduje drużyna, która zajmie
wyższe miejsce po rundzie zasadniczej.
4. Drużyny z grupy A które zajęły miejsca 1-4 rozgrywają „Finały”. Drużyny z miejsc 1 i
4, oraz 2 i 3, grają półfinały. Zwycięzcy rozgrywają finał, przegrani mecz o trzecie
miejsce (po jednym meczu).
5. Drużyna które zajęły miejsca 11 spada do II ligi zaś drużyna z 10 miejsca rozgrywa
mecz barażowy z trzecią drużyną II ligi.
6. W II lidze drużyny rozgrywają jedną rundę systemem „każdy z każdym”, a następnie
zostaną podzielone na dwie grupy A 1-8, B 9-14.
7. W drugiej rundzie rozgrywane są mecze rewanżowe z zaliczeniem dotychczasowego
dorobku punktowego.
8. O terminie pierwszego spotkania w II rundzie w II lidze decyduje drużyna, która zajmie
miejsce (po jednym meczu). Do I ligi awansują zespoły z miejsca 1 i 2. Zespół z 3
miejsca rozgrywa mecz barażowy z 10 drużyną I ligi.
10. Drużyny, które zajęły miejsca w klasyfikacji końcowej 13-14 spadają do III ligi a
drużyna z miejsca 12 rozgrywa mecz barażowy z trzecią drużyną III ligi.
§4
W III lidze system rozgrywek zostanie ustalony przez organizatorów w zależności od ilości
zgłoszonych drużyn.
§5
W lidze MAXI drużyny rozgrywają mecz i rewanż systemem „każdy z każdym”.
Uczestnictwo
§6
1. W rozgrywkach I, II i III ligi może uczestniczyć każdy, kto ukończył 18 lat (decyduje
dzień urodzin). Zawodnik aby mógł brać udział w II rundzie rozgrywek, musi zagrać
Regulamin Lubelskiej Ligi Koszykówki Amatorów sezon 2015-2016
Strona 1 z 3
przynajmniej 1 mecz I rundy. W „Finałach” mogą brać udział zawodnicy którzy
rozegrali co najmniej dwa spotkania.
2. W rozgrywkach ligi MAXI może uczestniczyć każdy, kto ukończył 40 lat (decyduje rok
kalendarzowy) oraz zawodnicy którzy brali udział w rozrywkach Ligi Maxi w latach
ubiegłych i na dzień rozpoczęcia sezonu 2014/2015 nie mają ukończonych 40 lat.
3. W rozgrywkach nie mogą uczestniczyć osoby posiadające licencje okresową LZKosz
i Polskiego Związku Koszykówki (PZKosz) i biorący udział w rozgrywkach
organizowanych przez w/w związki.
§7
1. Warunkiem uczestnictwa w rozgrywkach LLKA jest wpłata wpisowego, oraz zgłoszenie
drużyny na formularzu znajdującym się na stronie organizatora nie później niż do 15
pażdziernika 2015r. oraz wpłata wpisowego w wysokości ustalonej przez organizatora,
które będą rozłożone na dwie raty, na podstawie otrzymanych faktur VAT
2. Brak wpłaty kolejnej raty, po upływie 30 dni od otrzymania faktury VAT, jest
równoznaczny z wycofaniem drużyny z rozgrywek. Wyniki spotkań z udziałem tej
drużyny będą anulowane.
§8
W rozgrywkach LLKA nie mogą brać udziału zawodnicy drużyn, które zostały wykluczone
z rozgrywek do czasu uregulowania zaległego wpisowego. Lista tych zawodników/drużyn
§ 10
Czas gry zatrzymywany jest jedynie w ostatnich pięciu minutach czwartej kwarty.
W meczach I i II ligi będą mierzone 24(14) sekundy.
Zawodnicy przed wprowadzeniem piłki do gry nie podają jej sędziemu, z wyjątkiem
sytuacji wskazanej w ust. 1.
Zmiany zawodników dokonywane są w trakcie gry bez zatrzymywania zegara (tzw.
zmiany „hokejowe”) i mogą odbywać się wyłącznie na linii środkowej boiska przy
stoliku sędziowskim.
Trzeci walkower automatycznie wyklucza drużynę z dalszej rywalizacji, zaś wyniki
spotkań z udziałem tej drużyny będą anulowane.
§ 11
1. Po otrzymaniu trzech przewinień technicznych zawodnik zostaje odsunięty od jednego
spotkania zgodnie z terminarzem rozgrywek, czwarte przewinienie techniczne wyklucza
zawodnika od dwóch kolejnych spotkań, a piąte do końca rozgrywek. Faule techniczne
są anulowane po I rundzie rozgrywek.
2. Po otrzymaniu faula dyskwalifikującego zawodnik zostaje odsunięty od jednego
kolejnego spotkania zgodnie z terminarzem rozgrywek, zaś drugie przewinienie
dyskwalifikujące wyklucza zawodnika do końca rozgrywek. Faul dyskwalifikujący jest
równoznaczny dwóm przewinieniom technicznym.
3. Kary określone w ust. 1 i 2 podlegają sumowaniu.
Strona 2 z 3
§ 12
1. Mecze prowadzi dwóch sędziów boiskowych i dwóch stolikowych
2. Mecze I, II ligi prowadzą sędziowie boiskowi nominowani przez Kolegium Sędziów
(KS) LZKosz z grupy sędziów wyznaczonych do prowadzenia rozgrywek LLKA.
3. Mecze III ligi prowadzą sędziowie nominowani przez KS LZKosz oraz osoby
wyznaczone przez organizatora.
4. Mecze ligi MAXI prowadzą osoby wyznaczone przez organizatora.
§ 13
1. Drużyna może rozpocząć mecz tylko w składzie pięcioosobowym.
2. Każda z drużyn musi posiadać jednolity komplet koszulek wraz z numerami (z tyłu
i z przodu).
3. Zawodnik w trakcie sezonu nie może zmienić drużyny.
Sprawy organizacyjne
§ 14
1. Organizator prowadzi klasyfikację „króla strzelców” każdej ligi.
2. W klasyfikacji tej uwzględnia się ilość zdobytych punktów, przy czym zawodnik musi
rozegrać w sezonie przynajmniej piętnaście spotkań.
3. Król strzelców będzie wybierany po 1 (Regular) i 2 (Up-Down) rundzie, (bez Finałów).
§ 15
W sprawach związanych z rozgrywkami należy się kontaktować z:
Grzegorzem Krzeszowcem (tel. 500-030-119)
Jerzym Żytkowskim
(tel. 512-287-622)
Tomaszem Szczotką
(tel. 508-087-956)
§ 16
Zawodnicy oraz trenerzy i opiekunowie zobowiązani są przestrzegać regulaminu korzystania
z obiektu, na którym rozgrywane są mecze.
Zawodnicy oraz trenerzy i opiekunowie ponoszą odpowiedzialność za szkody materialne
powstałe z ich winy, a także winy ich kibiców podczas trwania rozgrywek w obiektach, w
których prowadzone są spotkania.
§ 17
1. Za rzeczy pozostawione w szatniach oraz hali sportowej organizator nie ponosi
odpowiedzialności.
2. Organizator nie ubezpiecza zawodników biorących udział w rozgrywkach. Osoby te
mają obowiązek ubezpieczyć się na własny koszt.
3. Organizator nie ponosi odpowiedzialności za szkody powstałe w związku z udziałem