konspekt_lekcji_Anna..
Transkrypt
konspekt_lekcji_Anna..
Wykorzystanie technologii informacyjno-komputerowych w szkole może odbywać się w różny sposób. Jeżeli mamy możliwość przeprowadzenia lekcji w pracowni informatycznej i uczniowie wszyscy mają dostęp do komputerów – można tak zaplanować lekcję, aby uczniowie wchodząc do Internetu mogli poszukiwać potrzebnych w czasie lekcji materiałów źródłowych. Np. jeżeli mamy lekcję o wskaźnikach demograficznych, uczniowie mogą poszukać informacji dotyczących liczby urodzeń i zgonów w swoim mieście, województwie, wybranych krajach… Następnie mogą na ich podstawie obliczyć przyrost naturalny. Strony statystyczne dostarczają nam nowszych danych niż podręcznik czy atlas (np. strona www.stat.gov.pl). Jeżeli nauczyciel ma w swojej pracowni tablicę multimedialną, może również uatrakcyjnić uczniom pracę na lekcji. Najczęściej jednak nauczyciel może dysponować jednym komputerem i rzutnikiem – powinien więc umieć wcześniej przygotować prezentacje do lekcji, wybrać odpowiednie materiały, których nie ma w podręczniku, przygotować np. interesującą pracę domową itd… Wymaga to od nauczyciela czasu na przygotowanie takiej lekcji. Początki są trudne, jednak przygotowany materiał przeważnie możemy wykorzystać na innej lekcji – jeżeli nie cały to jego część. Temat: Przyczyny i skutki zakłócenia równowagi ekologicznej na przykładzie Jeziora Aralskiego. Cel główny poznanie i zrozumienie konsekwencji zakłócenia równowagi ekologicznej w wyniku procesów naturalnych i działalności człowieka Cele szczegółowe: uczeń zna przykłady obszarów zagrożenia ekologicznego i klęski ekologicznej w Polsce i na świecie rozumie konieczność wprowadzania przez człowieka zmian w środowisko przyrodnicze zna związki i zależności zachodzące w środowisku geograficznym potrafi formułować zależności wyjaśnia skutki powstające w wyniku naruszania równowagi środowiska demonstruje postawy świadczące o chęci poznawania świata Metody pogadanka z elementami dyskusji i ćwiczeń praca z różnymi źródłami informacji geograficznej, wnioskowanie dedukcyjne na podstawie interpretacji tekstu, map… obserwacja pośrednia metoda problemowa Formy pracy praca indywidualna i zespołowa Pomoce dydaktyczne multimedia – prezentacja (ewentualnie korzystanie z Internetu) podręcznik i atlas mapa fizyczna świata przygotowane materiały dla grup /karty pracy/ Czas 45 minut Przebieg lekcji Częśd wstępna 1. Czynności organizacyjne 2. Zapoznanie z celami lekcji 3. Podział klasy na grupy: I – Wymieo i wskaż na mapie przykłady obszarów dotkniętych klęską ekologiczną II – Wymieo i wskaż na mapie przykłady obszarów zagrożonych klęską ekologiczną III – Wymieo przykłady globalnych zagrożeo środowiska przyrodniczego IV – Wymieo konsekwencje wzrostu zawartości CO2 w atmosferze Ziemi Częśd postępująca Metoda problemowa – cel: określenie przyczyn i konsekwencji wystąpienia klęski ekologicznej Jeziora Aralskiego Na mapie fizycznej Azji odszukaj J. Aralskie oraz rzeki Amu-daria i Syr-daria /atlas, mapa fizyczna świata/ Określ strefę klimatyczną i strefę roślinności, w której znajduje się jezioro /atlas, mapa fizyczna świata/ Na podstawie tekstu w podręczniku i mapy gospodarczej Azji (rolnictwo) określ możliwości produkcyjne regionu wokół Jeziora Aralskiego Dokonaj analizy zmian powierzchni jeziora /prezentacja multimedialna – z podanych materiałów źródłowych nauczyciel może wykorzystad częśd lub wszystkie; zależy to od możliwości uczniów, czasu pracy…/ Na podstawie tekstu w podręczniku podaj przyczyny zmian powierzchni jeziora Uzupełnij kartę pracy wpisując następstwa wymienionych przyczyn Karta pracy Po zapoznaniu się z dostępnymi materiałami (prezentacja, tekst podręcznika, atlas) dokonaj oceny działao człowieka w środowisku nad Jeziorem Aralskim uzupełniając tabelę: Przyczyny Następstwa /skutki/ - nadmierny pobór wody z rzek - nadmierne stosowanie środków chemicznych w rolnictwie - zanieczyszczenie wód jeziora ściekami komunalnymi i przemysłowymi Częśd podsumowująca Związki przyczynowo-skutkowe będące rezultatem działao człowieka nad J. Aralskim – omówienie kart pracy Dodatkowe skutki – podaje nauczyciel w formie prezentacji Praca domowa dla wszystkich: Korzystając ze strony internetowej http://pravda.blox.pl/2007/02/Pomaranczowy-snieg-na- Syberii.html wyjaśnij, dlaczego na Syberii w 2007 roku pojawił się pomaraoczowy śnieg. Dla chętnych!! Jeżeli chcesz poznad więcej szczegółów dotyczących ochrony środowiska w Polsce, zajrzyj na strony internetowe http://www.stat.gov.pl/gus/srodowisko_energia_PLK_HTML.htm lub http://www.ekorozwoj.pl/ . Jeżeli sporządzisz notatkę z tych stron przedstawiającą zależności człowiek – środowisko na obszarze Polski, Twoja praca zostanie wysoko oceniona. JEZIORO ARALSKIE (1960 – 2010) LINKI DO MAP: Azja http://translate.google.pl/translate?hl=pl&langpair=en|pl&u=http://dmaps.com/continent.php%3Fnum_con%3D3%26lang%3Den Mapa Świata http://translate.google.pl/translate?hl=pl&langpair=en|pl&u=http://maps.nationalgeographic.com/ Gospodarcza mapa Azji http://translate.google.pl/translate?hl=pl&langpair=en|pl&u=http://gigapan.com/gigapans/39165 Opracowała: Anna Ruszczyk