Scenariusz lekcji odwróconej z matematyki z e

Transkrypt

Scenariusz lekcji odwróconej z matematyki z e
Scenariusz lekcji odwróconej z matematyki z e-podręcznikiem
Klasa: I gimnazjum
Temat : Symetralna odcinka.
Realizowane obszary podstawy programowej:
Cele kształcenia wymagania ogólne
I. Wykorzystanie i tworzenie informacji.
II. Wykorzystywanie i interpretowanie reprezentacji.
III. Modelowanie matematyczne
Treści nauczania
Wymagania szczegółowe:
10. Figury płaskie. Uczeń:
18) rozpoznaje symetralną odcinka
19) konstruuje symetralną odcinka
Cele lekcji:
 Rozpoznaję symetralną odcinka.
 Potrafię skonstruować symetralną odcinka.
Dostępna technologia/narzędzia w klasie:



Zestaw: komputer + projektor + ekran;
Komputer z dostępem do Internetu;
program Geogebra.
Dostępne w klasie inne dodatkowe wyposażenie:



tablica tradycyjna;
przybory geometryczne.
Materiały i pomoce : karty pracy.
Przebieg lekcji z uwzględnieniem aktywności uczniów:
1. Część wstępna
● Na początek sprawdzenie z pracy domowej z wykorzystaniem karty pracy: Załącznik nr 2.
Krótkie omówienie i analiza poprawności rozwiązania zdań domowych Załącznik nr 1
Uczniowie zgłaszają się sami i przedstawiają otrzymane wyniki. W przypadku
różnych rozwiązań przykład zapisywany jest na tablicy, uczniowie sami dostrzegają
i poprawiają popełnione błędy;
● Na bazie wniosków sformułowanych w zadaniu domowym, uczniowie, przy
pomocy nauczyciela, wspólnie formułują opisy przykładów zastosowań
symetralnej. Chętni uczniowie zapisują je kolejno na tablicy.
2.Podanie tematu i celów zajęć:
Nauczyciel:
● przekazuje uczniom informacje o głównym celu zajęć – zastosowanie symetralnej
● zapoznaje uczniów z kryteriami sukcesu
● podaje temat zajęć – Symetralna odcinka
3. Organizacja pracy – przydział zadań
Uczniowie pracują w parach rozwiązują wskazane zadania z podręcznika „ Liczy się matematyka”
(zadanie nr 2,3,16 str. 123,124).
4. Prezentacja efektów pracy – wzajemne nauczanie
Do prezentacji wyników poszczególnych ćwiczeń losujemy po jednym zespole
uczniowskim. Zespoły te przedstawiają i zapisują na tablicy rozwiązania kolejnych
zadań. Inne uczniowie, analizują i porównują przedstawiane wyniki z efektami
swojej pracy. Udzielają dodatkowych informacji i wyjaśnień.
5. Sformułowanie wniosków – podsumowanie zajęć
● Do zapisanych na początku lekcji przykładów dodajemy wnioski sformułowane
przez zespoły po wykonaniu poszczególnych ćwiczeń;
● Zdania podsumowujące: chętni/wskazani przez nauczyciela uczniowie uzupełniają
zdania:
⎯ Na dzisiejszej lekcji zrozumiałem/ nauczyłem się/ przypomniałem
sobie/zainteresowało mnie …………….
⎯ Po lekcji zapamiętam/ chciałbym dowiedzieć się więcej na temat/ muszę jeszcze
powtórzyć ………………
- Zaskoczyło mnie …
7. Zadanie domowe
Wykonaj zadania „ Czy już potrafisz?”, (podręcznik „ Liczy się matematyka” str. 125 zadanie 1,2,5)
Sposób ewaluacji lekcji
Kryteria
Po zajęciach uczeń potrafi:
● rozpoznać symetralna odcinka
● konstruuje symetralną odcinka
● stosuje własności symetralnej odcinka
Wskaźniki
● efekty wzajemnego nauczania – koleżeńska informacja zwrotna;
● samoocena uczniowska;
● informacja zwrotna nauczyciela;
● zdania podsumowujące.
Załącznik nr 1
Zadanie domowe przed lekcją.
Proszę zapoznać się z lekcją” Symetralna odcinka” , która jest zamieszczona na stronie internetowej
e- podręczniki/ gimnazjum/ klasa1/ temat 3.5 symetralna odcinka. W celu właściwego przygotowania się
do lekcji należy spróbować nauczyć się rozpoznawać symetralną odcinka, konstruować symetralną dowolnego
odcinka oraz rozwiązać zadanie 1,2,3,4,7.
Załącznik nr 2
1. Na którym rysunku poprawnie zaznaczono symetralną odcinka.
2. Uzupełnij luki…
Symetralną odcinka nazywamy ………………………………do odcinka, przechodzącą przez jego
……………………………….. .
Jeżeli punkt leży na symetralnej odcinka , to jest…………………… od końców tego odcinka.
3. Dany odcinek podziel na dwie równe części.
4. Wybierz wszystkie poprawne odpowiedzi.
Symetralna odcinka:
A) To prosta, na której leży odcinek
B) To zbiór punktów równo oddalonych od końców odcinka
C) To prosta prostopadła do odcinka i przechodząca przez jego środek
D) To dowolna prosta prostopadła do odcinka
E) jest nachylona do odcinka pod kątem 45°
F) przechodzi przez jeden z końców odcinka
G) jest równoległa do tego odcinka

Podobne dokumenty