Rola i miejsce kobiety w świecie

Transkrypt

Rola i miejsce kobiety w świecie
Nauczanie zintegrowane – konspekty
Rola i miejsce kobiety w świecie
Ewa Drewniak
Wiesława Wrona
Konspekt do zajęć
w klasie integracyjnej
Data: 24 marca 2004 r.
Klasa: II a – integracyjna
Prowadząca: mgr Ewa Drewniak
Nauczyciel wspomagający: mgr Wiesława Wrona
Ośrodek tematyczny: ROLA I MIEJSCE KOBIETY W ŚWIECIE
Temat dnia: Sylwetki sławnych Polek.
Tematyka zajęć:
Kobieta wczoraj i dziś, w Polsce i na świecie na podstawie: literatury,
malarstwa, muzyki, informacji
podanych przez nauczyciela oraz
własnych obserwacji.
Pisanie życzeń – zwroty grzecznościowe w korespondencji.
Wielka litera w pisowni zwrotów stosowanych w korespondencji.
Cel główny zajęć:
• Pisanie życzeń – zwroty grzecznościowe w korespondencji.
• Wielka litera w pisowni zwrotów stosowanych w korespondencji.
Cele operacyjne:
W ZAKRESIE EDUKACJI POLONISTYCZNEJ:
•
•
•
Swobodnie wypowiada się na określony temat, zamyka myśli
w obrębie zdania.
Słucha uważnie tekstu czytanego przez nauczyciela.
Umie czytać cicho ze zrozumieniem.
17
Ewa Drewniak, Wiesława Wrona – Rola i miejsce kobiety w świecie
•
•
•
•
•
•
•
•
•
Poznaje fragmenty utworów literackich, muzycznych, prac
malarskich znanych artystów.
Potrafi zinterpretować treść wiersza.
Stara się „odczytać” atmosferę dzieła muzycznego, malarskiego,
muzycznego.
Poznaje sylwetki sławnych Polek.
Bogaci swoje słownictwo o nowe wyrazy i związki frazeologiczne.
Stosuje wielką literę w zwrotach grzecznościowych w korespondencji.
Potrafi ułożyć życzenia z okazji imienin, urodzin.
Układa zdania z rozsypanki wyrazowej, uzupełnić tekst z lukami.
Rozpoznaje rzeczowniki pośród innych części mowy.
Zna nazwy wiosennych kwiatów objętych ochroną.
Przestrzega reguł ortograficznych.
Zna zasady pisowni wielką literą nazw państw, narodowości.
Zna różne sposoby komunikowania się ludzi.
Umie pisać czytelnie i estetycznie.
•
Współpracuje w zespole klasowym.
•
•
•
•
•
W ZAKRESIE EDUKACJI MATEMATYCZNEJ:
•
•
Praktycznie korzysta z reguł związanych z kolejnością wykonywania działań (w zakresie 100).
Liczy poprawnie w pamięci (dodaje, odejmuje, mnoży, dzieli
w zakresie 100).
W ZAKRESIE EDUKACJI PRZYRODNICZO – SPOŁECZNEJ:
•
•
•
•
•
•
•
•
•
Rozpoznaje i nazywa pierwsze kwiaty wiosenne.
Poznaje walory estetyczne kwiatów.
Dostrzega charakterystyczne cechy wyglądu ludzi różnych ras.
Poznaje stroje kobiece pochodzące z różnych części świata.
Potrafi pokazać na mapie świata niektóre rejony, kraje zamieszkane
przez różne rasy, narodowości.
Jest tolerancyjny wobec odrębności narodowej.
Jest dumny z powodu bycia Polakiem.
Umie okazać szacunek, pamięć w stosunku do innych osób.
Jest wrażliwy na dziedzictwo kulturowe innych narodów.
18
CKPiDN w Mielcu – Zeszyty nauczycielskie – Nr3/2005
W ZAKRESIE EDUKACJI PLASTYCZNO- TECHNICZNEJ:
•
•
•
•
•
Zna zasady rysowania portretu.
Potrafi dostrzec charakterystyczne cechy wyglądu i umie je
przedstawić środkami malarskimi .Stara się zachować proporcje
przedstawionej części ciała.
Doskonali sprawność manualną.
Czysto i estetycznie wykonuje pracę.
Utrzymuje porządek na stanowisku pracy.
W ZAKRESIE EDUKACJI MUZYCZNO- RUCHOWEJ:
•
•
•
•
•
•
Poznaje wybrane utwory muzyczne dedykowane kobietom przez
największych kompozytorów świata.
Potrafi w skupieniu wysłuchać utworu muzycznego.
Śpiewa piosenkę poprawnie pod względem intonacyjnym i rytmicznym.
Potrafi ruchem, gestem, mimiką przedstawić treść słowną.
Rozwija cechy sprawnościowo – motoryczne.
Respektuje zasady gier i zabaw zespołowych.
Cele do realizacji na zajęciach
dla uczniów objętych integracją:
W ZAKRESIE EDUKACJI POLONISTYCZNEJ:
•
•
•
•
•
•
•
Wypowiada się krótkimi zdaniami
Wzbogaca czynny słownik poprzez nowe wyrazy i związki
frazeologiczne.
Porządkuje sylaby i wyrazy w rozsypankach wyrazowo – zdaniowych.
Poznaje zasadę pisowni wielką literą zwrotów grzecznościowych
w korespondencji,
nazwach państw i narodowości.
Poprawnie czyta tekst.
Pisze czytelnie i estetycznie.
W ZAKRESIE EDUKACJI MATEMATYCZNEJ:
•
Oblicza wyrażenia arytmetyczne zgodnie z kolejnością wykonywania działań z pomocą nauczyciela i liczydła.
19
Ewa Drewniak, Wiesława Wrona – Rola i miejsce kobiety w świecie
W ZAKRESIE EDUKACJI PRZYRODNICZEJ:
•
•
•
•
Rozpoznaje i nazywa rośliny kwitnące w okresie wczesnej wiosny.
Wskazuje rośliny objęte ochroną.
Poznaje stroje kobiece charakterystyczne dla określonego kraju,
części świata.
Poznaje usytuowanie niektórych krajów na mapie świata.
W ZAKRESIE EDUKACJI MUZYCZNO- RUCHOWEJ:
•
•
Potrafi ruchem naśladować określone nazwy czynności.
Próbuje śpiewać piosenki wspólnie z zespołem klasowym.
W ZAKRESIE EDUKACJI PLASTYCZNO- TECHNICZNEJ:
•
•
•
Doskonali sprawność manualną.
Wykonuje pracę przy pomocy nauczyciela.
Utrzymuje porządek na stanowisku pracy.
Metody pracy:
a) podające (pogadanka, opowiadanie, objaśnienie),
b) problemowe (aktywizujące: dyskusja dydaktyczna związana z pogadanką),
c) eksponujące (pokaz połączony z przeżyciem),
d) praktyczne (pokaz),
e) stymulowania aktywności twórczej.
Formy pracy:
a) zbiorowa jednolita,
b) indywidualna jednolita,
c) indywidualna zróżnicowana,
d) grupowa zróżnicowana.
Środki dydaktyczne:
a) wiersze
I.
A. Mickiewicz „Do M...”, „Niepewność”
II.
J. Słowacki „Do Pastereczki”
III.
L. Tylutki „Ach, kobiety”
b) malarstwo (albumy z reprodukcjami):
I.
Tycjan „Portret Izabeli Portugalskiej”
II.
V. van Gogh „Dziewczyna z cafe – chantant”
III.
J. Matejko „Portret Stanisławy Serafińskiej”
20
CKPiDN w Mielcu – Zeszyty nauczycielskie – Nr3/2005
c)
d)
e)
f)
g)
h)
i)
j)
k)
IV.
S. I. Witkiewicz „Portret kobiecy”
muzyka (kasety z nagraniami)
I.
E. John „Żegnaj Różo Anglii”
II.
L. van Beethoven „Dla Elizy”
portrety:
I.
M. Konopnickiej – pisarki
II.
H. Modrzejewskiej- aktorki
III.
Królowej Jadwigi
IV.
M. Curie- Skłodowskiej- naukowca
V. M. Dąbrowskiej- pisarki
modele kwiatów wiosennych, kartoniki z ich nazwami (na odwrocie
działania matematyczne).
tekst z lukami,
rozsypanka wyrazowa,
tekst wiersza pocięty na wersy,
kartoniki z nazwami narodowości,
stroje kobiece z wybranych części świata,
mapa fizyczna świata.
Przebieg zajęć:
I.
II.
Czynności organizacyjno- porządkowe:
− Przywitanie gości.
Nawiązanie do tematu zajęć:
Rachunek pamięciowy – obliczanie wyrażeń arytmetycznych zgodnie
z kolejnością wykonywania działań (zakres 100).
− Działania zostały napisane na paskach kartonu i umieszczone pod
sylwetkami przedstawiającymi wiosenne kwiaty:
1.
64 + 6 ⋅ 6
48 : 8 − 24 : 6
58 − 4 ⋅ 7
45 − 10 : 5
3 2 : (9 0 − 8 6 )
82 − 56 : 7
3 ⋅10 − 5 ⋅ 2
−
Po wykonanym rachunku pamięciowym uczeń odwraca kartonik
i ukazuje się nazwa kwiatu.
21
Ewa Drewniak, Wiesława Wrona – Rola i miejsce kobiety w świecie
−
−
−
−
−
Podkreślenie w nazwach kwiatów kolejno podanych liter:
a) pierwszej
KROKUS
b) drugiej
ŻONKIL
c) piątej
PRZEBIŚNIEG
d) szóstej
PIERWIOSNEK
e) piątej
FIOŁEK
f) siódmej
STOKROTKA
g) czwartej
SASANKA
Utrwalenie rzeczownika jako części mowy oznaczającej nazwy roślin
(podanie nazw innych roślin – kwiatów kwitnących wiosną).
Zwrócenie uwagi na pisownię wyrazów (trudności ortograficzne).
Wyszukiwanie wśród kwiatów roślin chronionych.
Po podkreśleniu liter odczytanie hasła – tematu przewodniego lekcji:
KOBIETA
III.
Zapoznanie z tematyką zajęć:
1. Pogadanka nauczyciela.
− Przedstawienie wybranych fragmentów wierszy, prac malarskich,
utworów muzycznych, znanych artystów dla których natchnieniem
podczas tworzenia była kobieta.
− Zapoznanie z sylwetkami znanych Polek (krótka charakterystyka każdej
postaci kobiecej), odwołanie się do kserokopii portretów.
2. Czytanie wiersza pt. „Ach, kobiety” - L. Tylutki - czytają uczniowie
objęci integracją.
3. Przerwa śródlekcyjna:
− Uczniowie kolejno podają nazwy czynności, które kobiety na co dzień
wykonują w domu.
− Dzieci ruchem rąk ilustrują te czynności.
IV.
Uświadomienie uczniom szczegółowego celu zajęć – ukierunkowanie do
pisania życzeń, zwroty grzecznościowe w korespondencji, wielka litera
w ich pisowni.
1. Krótka rozmowa na temat sposobów składania życzeń.
2. Podział klasy na dwuosobowe zespoły – objaśnienie zadań do wykonania:
I zespół – dobieranie parami w życzeniach stałych związków frazeologicznych (rozsypanka)
wszystkiego najlepszego
22
CKPiDN w Mielcu – Zeszyty nauczycielskie – Nr3/2005
najserdeczniejsze życzenia
wszelkiej pomyślności
sto lat
dużo zdrowia
pogody ducha
II zespół – uzupełnianie wielkich liter w zwrotach grzecznościowych:
(N) ajukochańsza Mamusiu!
(D) roga Koleżanko!
(K) ochana Babciu!
(D) roga Aniu!
(N) ajukochańsza Siostrzyczko!
III zespół – uzupełnianie tekstu z lukami. Zwrócenie uwagi na wielką literę
w pisowni wyrazów: Ci, Twoich, Cię, Twój
Z okazji ................... Imienin składam najserdeczniejsze
życzenia.
Życzę ................ dużo zdrowia i wszelkiej pomyślności.
...................... Kochający syn Grzegorz.
IV zespół – zabawa z wierszem (układanie wiersza pociętego na wersy)
V zespół – samodzielne zredagowanie życzeń do dowolnie wybranej, bliskiej
kobiety
3.
V.
1.
−
−
−
−
Przepisywanie z tablicy do zeszytów życzeń zredagowanych przez
uczniów.
Rozwinięcie głównego tematu zajęć „ Kobieta wczoraj i dziś, w Polsce
i na świecie”.
Od początku lekcji pośród uczennic siedzących w ławkach, są
dziewczynki ubrane w stroje charakterystyczne dla danego kraju, lub
części świata.
Stroje są zbliżone wyglądem do strojów pochodzących z: Polski, Chin,
Wietnamu, Japonii, Peru, Indii.
Demonstrowanie strojów, krótkie omówienie ich najbardziej charakterystycznych cech.
Wybieranie tabliczki z nazwą narodowości, jakiej strój reprezentuje dana
uczennica i wręczanie jej tej tabliczki (Polka, Chinka, Wietnamka,
Japonka, Indianka, Hinduska) zwrócenie uwagi na pisownię nazw
narodowości – wielka litera.
Odszukanie na mapie świata krajów, z których pochodzą kobiety,
zwrócenie uwagi na wielką literę w pisowni nazw krajów świata.
23
Ewa Drewniak, Wiesława Wrona – Rola i miejsce kobiety w świecie
−
−
2.
3.
VI.
VII.
Próba znalezienia odpowiedzi na pytanie „Co łączy kobiety na całym
świecie?”, „Czego pragną kobiety na całym świecie?”.
Zaśpiewanie piosenki M. Jeżowskiej „Kolorowe dzieci”.
Przedstawienie wybranej, realnej postaci kobiecej, bliskiej każdemu
dziecku – portret wykonują kredkami woskowymi.
Nauczyciel przypomina zasady przedstawiania portretu, zwraca uwagę
na zachowanie proporcji pomiędzy poszczególnymi częściami twarzy
ludzkiej.
Podczas pracy uczniowie słuchają różnego rodzaju utworów
muzycznych poświęconych kobietom (od muzyki klasycznej po współczesną).
Gry i zabawy na wesoło.
Zabawy naśladujące zachowania kobiet, charakterystyczny sposób
poruszania się, reagowania, wspólne zabawy z dziećmi itd.
Podsumowanie lekcji – utrwalenie kręgu przyjaźni
Wszyscy wstają z krzeseł (goście i uczniowie), podają sobie ręce
tworząc krąg, uczniowie recytują:
Chcemy, chcemy pokoju!
Chcemy i wywalczymy,
że wojen już nie będzie,
tylko radość słoneczna
na całej Ziemi wszędzie!
Pożegnanie gości.
24

Podobne dokumenty