TEMAT: WYCIECZKA DO LASU - ZABAWY PLASTYCZNE. CELE
Transkrypt
TEMAT: WYCIECZKA DO LASU - ZABAWY PLASTYCZNE. CELE
Autorka scenariusza: Wioleta Lipka TEMAT: WYCIECZKA DO LASU - ZABAWY PLASTYCZNE. FORMA: zajęcie z całą grupą, praca w grupach. METODA: czynna, słowna, oglądowa. POMOCE: liście wcześniej wycięte i pomalowane przez dzieci, płyta ,,Odgłosy lasu” Piosenka ,,Fasolki” Pt ,,Taki jeż”. ,,Miś i Margolcia” Pt ,,Spadające liście” Ślady dzika, lisa i zająca. Kontury zwierząt leśnych: dzik, wiewiórka, jeż, ślimak, sowa, zając, lis Tworzywo przyrodnicze: szyszki, soczewica, słonecznik, muszelki, pestki dyni CELE OGÓLNE: Wzbogacanie wiadomości na temat środowiska, w którym żyją zwierzęta w lesie, Klasyfikowanie liści ze względu na rodzaj, rozwijanie aktywności twórczej poprzez ekspresję ruchową, słowną i plastyczną. PRZEWIDYWANE OSIĄGNIĘCIA: Dziecko: Wypowiada się na temat zależności panujących między zwierzętami mieszkającymi w lesie, Porównuje wygląd liści, potrafi powiedzieć, z jakiego drzewa pochodzą, Różnicuje odgłosy dochodzące z lasu( płyty CD) i próbuje je nazwać. Przedstawia ruchem ciała nastrój panujący w piosence. Porównuje i zapamiętuje ślady niektórych zwierząt, Estetycznie wykonuje pracę plastyczną, PRZEBIEG ZAJĘĆ: 1. 2. 3. 4. 5. Zapoznanie dzieci z tematem zajęcia i zaproszenie dzieci do odtworzenia treści piosenki ,,Taki jeż”, za pomocą mimiki i ruchu ciała. Wypowiedzi dzieci na temat nastroju panującego w piosence. Słuchanie odgłosów lasu z płyty, wyłapywanie pojedynczych odgłosów. Wysłuchanie piosenki ,,Spadające liście” i pozbieranie liści zgodnie z poleceniem nauczyciela: liści klonu, liście kasztanowca, liści dębu, liście buka, liści lipy. Rozłożenie śladów zwierząt na dywanie. 1 6. 7. 8. ,,Tajemnicze ślady w lesie” , krótkie opowiadanie nauczyciela na temat kolejnego pojawiania się zwierząt: lisa, dzika, zająca na leśnej polanie. Próby rozpoznawania śladów przez dzieci. Wyjaśnienie, na czym będzie polegała praca przy stolikach, omówienie sposobu wypełnienia konturów zwierząt. Wiewiórka i lis – soczewica, wełna, ślimaki – muszelki, dzik – pokruszone szyszki, jeż – słonecznik, sowa – pestki dyni. 9. Praca dzieci przy stolikach, 10. Posprzątanie stolików. 11. Przypięcie zwierząt na tablicy, z uwzględnieniem ich miejsca występowania i stosunków panujących między nimi. ,,A TO JEŻ” - ,,FASOLKI” Taki las wielki las, wielki, że aż strach Z rudych drzew ściany ma, z rudych liści dach W lesie szmer, w lesie szum, coś tam stuka wciąż Może to dziki smok, może wielki wąż! Skacze coś jak piłka, całe w burych szpilkach Toczy się jak kulka całe w liści piórkach Skacze coś jak piłka, całe w burych szpilkach Idzie poprzez jesień, wrzosy w kolcach niesie Biegnę więc, biegnę więc, biegnę ile tchu Może tam schowam się, może lepiej tu Wkoło szmer, wkoło szum, coś tam stuka wciąż Coś jest tuż obok mnie, czy to smok czy wąż? A to jeż jak piłka, cały w burych szpilkach Toczy się jak kulka, cały w liści piórkach A to jeż jak piłka, cały w burych szpilkach Idzie poprzez jesień, wrzosy w kolcach niesie 2 ,,SPADAJĄCE LISTKI” - ,,MIŚ I MARGOLCIA” Patrzcie jak spadają listki z drzewa. Lecą na głowę liście kolorowe, Lecą na głowę liście kolorowe. Czerwony, rudy, złoty i brązowy, Zielony, żółty, pomarańczowy. Wszystkie liście spadły z drzewa, Teraz je pozbierać trzeba. Pozbierajcie liście np. dębu, itd 3