Konspekt lekcji języka niemieckiego

Transkrypt

Konspekt lekcji języka niemieckiego
LEKCJA JĘZYKA NIEMIECKIEGO W KLASIE I E
TEMAT: Ich liebe meine Familie - powtórzenie.
Podręcznik, zeszyt ćwiczeń i płyta CD
Kompass 1
język niemiecki dla gimnazjum.
Prowadzący:
Aneta Jóźwiak- Sudak
Konstantynów Łódzki 01 luty 2010 r
Temat: Ich liebe meine Familie- powtórzenie.
Cele:
− utrwalenie odmiany czasowników regularnych i nieregularnych a także czasownika sein i haben
− nazywanie członków rodziny
− określanie przynależności
− znajomość zaimków dzierżawczych mój - mein, twój - dein
− udzielanie informacji o wybranej osobie.
− utrwalenie rodzajników nieokreślonych i określonych
− utrwalenie przeczeń
− zastosowanie mianownika i biernika w zdaniu
− odbiór tekstu słuchanego
Uczniowie:
− rozumieją pytania nauczyciela
− formułują spójne wypowiedzi stosując poznane struktury językowe
− słuchają nagrania i odpowiadają na pytania n-la
− stosują rodzajniki nieokreślone i określone, zaimki dzierżawcze oraz przeczenia – w
mianowniku i bierniku
− opisują wskazaną osobę
− określają przynależność
Metody:
− komunikatywna
− ćwiczebna
Forma pracy:
− jednostkowa (1)
− zbiorowa (2)
Środki dydaktyczne
− książka ćwiczeń Kompass 1
− płyta CD Kompass 1
− materiały ksero
−
−
−
TOK LEKCJI:
− ROZGRZEWKA JĘZYKOWA: (1, 2)
−
Nauczyciel zadaje pytania a uczniowie odpowiadają:
− - przypomnienie materiału leksykalno-gramatycznego z tematu związanego z rodziną
Wie heiBt sie?
Was machst du oft?
- przypomnienie zaimków dzierżawczych MEIN, DEIN
− Wie alt ist deine Oma? Wo wohnt dein Onkel?
−
− WPROWADZENIE: (2)
− Uczniowie przypominają odmianę czasowników regularnych : robić, grać, pochodzić, mieszkać itd. i
−
−
czasownika „sein” odpowiadają na pyt. nauczyciela:
Was macht dein Vater gern?
Spielt deine Schwester Karten?
− Uczniowie przypominają rodzajniki nieokreślone i określone i ich zastosowanie w mianowniku i
−
−
−
−
−
−
−
bierniku, oraz czasowniki łączące się z biernikiem.
Uczniowie odp. na pytania:
− Magst du deinen Onkel? Liebst du deine Oma? Wen magst du?
− i rozwiązują ćw 1. z mat. ksero (zasosowanie rodzajników)
Spr. pracę domową
−
Nauczyciel podaje temat lekcji
−
LEKCJA WŁAŚCIWA:
− Uczniowie przypominają czasowniki nieregularne + mat. leksykalny z zakresu RODZINA
− i wykonują ćw. 2 z mat. ksero. (1,2)
Uczniowie wysłuchują żądane informacje z tekstu i odpowiadają na pytania:
− 1. Hat Maciek eine Schwester oder einen Bruder?
− 2. Wie alt ist Tanja?
− 3. Was studiert Kasia?
− 4. Hat Maciek ein Haustier? Was hat er?
Uczniowie przypominją przeczenia i wykonują ćwiczenie – wstaw odpowiednie przeczenie:(1)
− 1. Das Baby lacht .......... oft. 2. Herr Schmidt hat ......... Frau. 3. Meine Schwester hat .............
Freund. 4. Wen mogt ihr .......?
−
− -ZASTOSOWANIE STRUKTUR JĘZYKOWYCH/ PODSUMOWANIE: (1)
− Uczniowie odpowiadają na pyt. nauczyciela, związane z opisem danej osoby i opowiadają o tej
osobie sumując wszystkie informacje.
Praca w domu:
− przygotować się do pracy klasowej
UWAGI I SPOSTRZEŻENIA PO LEKCJI: