Scenariusz UE

Transkrypt

Scenariusz UE
Scenariusz zajęć w Chrześcijańskim Przedszkolu Samuel
realizowany w ramach projektu
„Jestem małym Europejczykiem“
Autor: Magdalena Biernacka, Bożena Gaweł, Małgorzata Żurawka,
Temat: Unia Europejska,
Grupa wiekowa: 4-5-6 latki,
Termin realizacji: 9,10,11.04.2014r.
Cele główne:
-
dostarczenie dzieciom podstawowych wiadomości o Unii Europejskiej,
kształtowanie poczucia przynależności do Europy,
nauka nawiązywania bliskiego kontaktu z osobami innej narodowości i
szacunku dla innych kultur,
budzenie poczucia odpowiedzialności za przyjaźń i współpracę między
wszystkimi państwami Europy.
Dzień 1.
Cele operacyjne:
-
dzieci używają terminu Europa i Unia Europejska rozumiejąc ich znaczenie,
dzieci potrafią wskazać kontynent europejski na mapie Europy,
dzieci wymieniają kilka państw leżących w Europie,
dzieci potrafią zastosować w zabawie flagi wybranych krajów Europy,
dzieci znają flagę Unii Europejskiej,
dzieci rozpoznają hymn UE i znają jego tytuł,
dzieci wiedzą, w jakich okolicznościach grany jest hymn europejski i jak
należy zachować się podczas jego słuchania.
Metody pracy:
-
słowne: słuchanie wstępnych informacji o UE,
oglądowa: prezentacja symboli UE (flaga, hymn), oglądanie mapy,
aktywizująca: muzyka, wykonywanie karty do Albumu (teczki tematycznej),
losowanie i wcielanie się w role,
elementy pedagogiki zabawy: zabawa z klockami – tworzenie UE.
Formy pracy: zbiorowa, grupowa, indywidualna,
Środki dydaktyczne:
Opaski na głowę dzieci z flagą i podpisem kraju (na przedzie opaski) oraz żółtą
gwiazdką (z tyłu opaski), losy z nazwami krajów UE, polityczna mapa Europy, klocki
typu Duplo (od 5 do 10 szt. dla każdego dziecka), flaga Unii Europejskiej,
konstrukcja masztu do wciągnięcia flagi (np. dwa haki w ścianie – jeden na dole,
drugi na górze, przeplecione sznurkiem), kolorowanka flagi UE (A4) dla każdego
dziecka, płyta z hymnem UE, kredki.
Dodatkowo grupa 6-latków: nożyczki, klej, żółte gwiazdki (wielkości gwiazdek na
fladze kolorowanki) do wycięcia.
Przebieg zajęć:
1. Losowanie przez dzieci nazw państw UE (w losach nie może być kraju
Portugalii) i rozdanie im opasek na głowę zgodnie z wylosowanym przez nich
państwem (dzieci wcielają się w rolę wylosowanego przez siebie państwa) –
zwrócenie uwagi na wygląd flagi znajdującej sie na opasce,
2. Pokaz politycznej mapy Europy – nauczyciel obrysowuje palcem Europę
(nazywa kontynent), zwraca uwagę każdemu dziecku, gdzie znajduje się
wylosowany przez niego kraj, określa kolor, położenie względem innych
państw,
3. Zabawa kierowana – dzieci dostają kilka różnej wielkości klocków Duplo (od
5 do 10 szt.). Jako odrębne kraje, budują swoją budowlę. Na polecenie
nauczyciela, dogadują się z siedzącym obok dzieckiem, by wspólnie stworzyć
konstrukcję (tym samym zwiększa się liczba posiadanych przez nich
klocków). Następnie łączą się z inną dwójką dzieci, aż ostatecznie wszystkie
dzieci będą mogły złączyć swoje klocki. W międzyczasie mogą wymieniać się
ze sobą klockami, pomagać sobie nawzajem (jak poprowadzi ich nauczyciel),
4. Wprowadzenie pojęcia „Unia Europejska“ (w odniesieniu do politycznej mapy
Europy) - dzieci siadają w okręgu dookoła wspólnej budowli. Rozmowa na
temat budowli, współpracy, korzyści ze współpracy. Nauczyciel wskazuje im,
że jeśli takie „połączenie sił“ jest sprzyjające, mogą założyć unię i że tak
właśnie niektóre państwa Europy postanowiły zrobić,
5. Zapoznanie z flagą UE – nauczyciel pokazuje flagę, prosi dzieci, by
przekręciły swoje opaski „tył naprzód“ (tak, aby flaga znalazła się z tyłu, a
gwiazdka z przodu). Wskazuje na podobieństwo – dzieci siedzące w kole są
jak gwiazdki na fladze UE – każda gwiazdka reprezentuje kraj, liczenie
gwiazd,
6. Wysłuchanie Hymnu UE przy jednoczesnym wciąganiu flagi UE na maszt –
poprzedzone rozmową na temat tego, jak należy się w tym czasie zachowywać
i w jakich okolicznościach jest on grany, zapoznanie dzieci z tytułem hymnu,
7. Kolorowanie przez dzieci flagi UE – jako okładki do albumu o UE (książeczki
tematycznej).
6-latki kolorują tło, a gwiazdki wycinają i przyklejają w miejsce gwiazd na
kolorowance.
Dzień 2.
Cele operacyjne:
-
dzieci wiedzą, gdzie znajduje się główna siedziba UE,
dzieci pokazują obszar UE na mapie Unii Europejskiej,
dzieci wiedzą, do czego służy paszport i gdzie możemy się nim posługiwać,
dzieci wiedzą, że należy pomagać innym w potrzebie,
doświadczają w praktyce współdziałania i współpracy.
Metody pracy:
-
słowne: słuchanie informacji o UE, pogadanka,
oglądowa: oglądanie mapy,
aktywizująca: losowanie i wcielanie się w role, scenki, dołączenie karty do
Albumu (teczki tematycznej),,
elementy pedagogiki zabawy: zabawa „Przejście graniczne“.
Formy pracy: zbiorowa, indywidualna,
Środki dydaktyczne:
Sztuczne pieniądze, małe pojemniki (po jednym dla każdego dziecka), duży pojemnik
z napisem „Bruksela“, mapa Unii Europejskiej, flaga UE (wisząca na maszcie),
paszport, książeczki (złożone na pół kartki A5) z żółtą gwiazdką w środku lub
obrazkiem paszportu (dla połowy dzieci w grupie z gwiazdką, dla połowy
z obrazkiem paszportu), wydruk konturu Europy z podziałem na kraje (A4) – wersja
do kolorowania (dla każdego dziecka) – do wykorzystywania we wszystkich
następnych cyklach zajęć.
Przebieg zajęć:
1. Wcielenie się w rolę – dzieci zakładają opaski (flagą do przodu) z krajem,
który wylosowali dzień wcześniej (nauczyciel zakłada opaskę z flagą
Portugalii),
2. Pokaz mapy Unii Europejskiej – nauczyciel wskazuje położenie
reprezentowanych przez dzieci państw, zwraca uwagę na kolor (w odróżnieniu
do mapy politycznej Europy, wszystkie państwa w UE mają ten sam kolor),
porównanie obu map – rozmowa na temat różnic i podobieństw,
przypomnienie nazwy Europa i Unia Europejska,
3. Scenki i zabawy wskazujące na cel organizacji UE oraz jej charakter:
- budżet UE: w różnych miejscach sali ukryte są sztuczne pieniądze (w taki
sposób, by były trochę widoczne – stosownie do wieku grupy), każde dziecko
dostaje mały pojemnik i jako suwerenny kraj, zdobywa pieniądze poszukując
ich w sali. Następnie wszystkie dzieci (włącznie z nauczycielem, który
uzbierał również kilka pieniążków) wsypują zdobyte przez siebie pieniądze do
pojemnika z napisem „Bruksela“ (pojemnik „Bruksela znajduje się na małym
stoliku wokół którego ustawione są krzesła w ilości dzieci znajdujących się w
grupie). Nauczyciel informuje dzieci o tym, ze członkowskie kraje UE
gromadzą wspólny budżet,
- pomoc krajom w potrzebie (na przykładzie powodzi): dzieci siadają na
krzesłach w kole „w Brukseli“ na zjeździe przedstawicieli UE, nauczyciel
przedstawia się jako szef rządu UE i prowadzi rozmowę z przedstawicielami
krajów. Informuje ich o powodzi (w państwie, którego przedstawiciel znajduje
się wśród nich) i o potrzebie wsparcia finansowego. Dzieci ustalają wspólnie,
ile pieniędzy z budżetu przeznaczą na pomoc. Po ustaleniu każdy z nich
wyjmuje z pojemnika (np. po dwa banknoty) i podchodząc do przedstawiciela
poszkodowanego kraju, wręcza pieniądze.
- kraj w niebezpieczeństwie: spotkanie dzieci „w Brukseli“, rozmowa
prowadzona przez szefa rządu o tym, że jeden z członkowskich krajów znalazł
się w niebezpieczeństwie. W tej sytuacji, nie pomogą rozmowy czy wysłanie
pieniądzy, pożywienia. Proponuje wysłanie żołnierzy. Wspólnie ustalają
taktykę – ustawią się w szeregu, aby nie wpuścić wroga do kraju po czym
realizują swoje ustalenia,
- paszport: zabawa „Przejście graniczne“ – dzieci zgromadzone „w Brukseli“
oglądają mapę Unii Europejskiej, rozmawiają gdzie jest granica Unii, gdzie są
granice między członkowskimi krajami UE. Nauczyciel tłumaczy, że odkąd
stanowią Unię, mogą przemieszczać się między państwami bez dodatkowych
kontroli, natomiast kraje nie będące w UE potrzebują mieć specjalny
dokument – paszport (nauczyciel pokazuje im prawdziwy paszport – dzieci
oglądają i rozmawiają o jego wygladzie). Podczas przejścia przez granicę są
dokładnie sprawdzani. Następnie dzieci zdejmują opaski (nie reprezentują już
państw UE) i losują książeczki z gwiazdką lub paszportem. Nauczyciel wciela
się w rolę celnika. Dzieci podchodzą do niego po kolei i zgodnie z tym, co
mają w książeczce – przechodzą przez granicę lub są kontrolowani,
4. Uzupełnianie „Albumu o Unii Europejskiej“ – każde dziecko otrzymuje
wydruk (A4) konturu Europy wraz z podziałem na kraje, doczepia je do
Albumu, jako pierwszą stronę (zaraz po okładce zrobionej dzień wcześniej) –
strona będzie używana w następnych cyklach zajęć w ramach projektu
„Jestem małym Europejczykiem“.
Dzień 3.
Cele operacyjne:
-
dzieci znają walutę UE i rozumieją sens jej wprowadzenia,
wypowiadają się na temat Unii Europejskiej.
Metody pracy:
-
słowne: słuchanie informacji o UE, pogadanka,
oglądowa: pokaz waluty, prezentacja multimedialna,
aktywizująca: wykonywanie karty do Albumu (teczki tematycznej),
elementy pedagogiki zabawy: zabawa w kupowanie.
Formy pracy: indywidualna, zbiorowa,
Środki dydaktyczne:
pieniądze w PLN (1zł, 10zł), moneta 1Euro (lub wycięta wydrukowana moneta
1Euro), wydrukowane i wycięte 10 Euro, wydrukowane 1 Euro i 10 Euro na kartce
A4 (dla każdego dziecka), nożyczki, klej, kartka z bloku technicznego A4 (dla
każdego dziecka), flaga UE (wisząca na maszcie), płyta z prezentacją multimedialną o
UE (będąca podsumowaniem omawianych wcześniej zagadnień), komputer, rzutnik.
Przebieg zajęć:
1. Nauczyciel pokazuje pieniądze w złotówkach, rozmawia z dziećmi do czego
służą, gdzie są używane, zaprasza dwoje wybranych dzieci do krótkiej scenki:
- w której dziecko ma coś kupić w Polsce i płaci złotówkami,
- w której dziecko ma coś kupić w innym kraju i próbuje zapłacić złotówkami,
2. Pokaz waluty Euro (prawdziwe lub wycięte 1Euro, wydrukowane i wycięte 10
Euro) – rozmowa na temat ujednolicenia waluty na terenie państw UE,
nauczyciel zaprasza jeszcze raz dziecko (któremu w poprzedniej scence nie
udało się zapłacić złotówkami w kraju z Unii) do scenki:
- w której dziecko ma coś kupić na terenie kraju UE i płaci Euro,
3. Wycinanie przez dzieci monety oraz banknotu Euro z kartki A4 i przyklejanie
ich na kartkę z bloku technicznego (jako tylną okładkę do Albumu książeczki tematycznej),
4. Pokz multimedialny o UE,
5. Rozmowa podsumowująca – chętne dzieci wypowiadają się na temat
obejrzanej prezentacji.

Podobne dokumenty