Bajkowa Podróż po Morzach i Oceanach

Transkrypt

Bajkowa Podróż po Morzach i Oceanach
Scenariusz zajęcia przeprowadzanego na terenie
Przedszkola Samorządowego w Pruchniku w dniu 28.11.2013
Osoba prowadząca: Paulina Grzesik
Uczestnicy: grupa dzieci cztero -, pięioletnich
Miejsce zajęć: sala przedszkolna
Temat: „Bajkowa podróż po Morzach i Oceanach”
Cele kształcące/poznawcze:
•
Wdrażanie do poznawania własnego ciała - rozwijanie sprawności fizycznej i koordynacji ruchowej w
toku wykorzystania niekonwencjonalnych przyborów gimnastycznych;
• Rozwijanie twórczej inwencji ruchowej;
Cele wychowawcze:
•
•
•
Kształtowanie spostrzegawczości oraz poczucia przynależności, w toku zgodnego współdziałania z grupą;
Wdrażanie do reagowania na polecenia i sygnały umowne nauczycielki odpowiednią postawą i
zachowaniem się - zasady bezpieczeństwa podczas wykonywania ćwiczeń gimnastycznych;
Wdrażanie do zabawy i ćwiczeń z bezpiecznym wykorzystaniem kolorowych chustek;
Metody:
• Naśladowczo – ścisła;
• Zabawowo – naśladowcza;
• Zadaniowa – bezpośredniej celowości ruchu;
Formy:
•
Indywidualna, Grupowa;
Pomoce:
•
•
•
•
•
•
•
Emblematy: statek, piraci;
25 x papierowych statków w różnych kolorach: żółte, pomarańczowe, czerwone, fioletowe, niebieskie,
zielone;
25 x kolorowych chust;
Chusta do zabaw animacyjnych Klanza;
Skrzynia skarbów – zdrowy poczęstunek;
Tamburyno;
Nagrania CD: Batti Strauss – Pizzicato, odgłosy morza i wiatru, burzy;
Przebieg zajęcia:
I. CZĘŚĆ WSTĘPNA
1. Powitanie - wprowadzenie do zajęć
• Zagadka muzyczna „Zgadnijcie, gdzie wyruszymy dziś w naszą bajkową podróż?”
• Burza mózgów „Co jest niezbędne, aby mogła się udać morska podróż?” (statek, załoga).
• Zaproszenie dzieci, aby zostały marynarzami, rozłożenie chusty - statku.
• Określenie zasad i reguł, które mają panować na statku.
2. „Witamy się czyli Marsz marynarza ”
Dzieci rytmicznie maszerują po obwodzie koła, nauczyciel rozdaje chustki;
Na dźwięk tamburyna zmiana kierunku i tempa marszu;
- Machanie chustami: z przodu, z tyłu, nad głową, nisko, wysoko, pozdrawianie;
2. Zabawa orientacyjno - porządkowa „Szukamy swojego statku”
Dzieci biegają po sali, omijając rozłożone na podłodze chustki. Na mocne uderzenie w tamburyn przykucają i
nakrywają się chustką, aby jak najmniej było je widać; dwa uderzenia w tamburyn są sygnałem do
ponownego ruchu.
II. CZĘŚĆ GŁÓWNA
4. Ćwiczenia tułowia „Czy to łódka czy żaglówka?”.
Dzieci układają chustki przed sobą na podłodze i stają przed nimi w niewielkim rozkroku; wykonują skłon w
przód, starając się dotknąć rękami chustki; następnie prostują się i klaszczą dwa razy nad głową.
5. Ćwiczenie mięśni grzbietu ”Sprzątamy łódkę”
Dzieci w siadzie klęcznym, chustkę mają ściągniętą za rogi jak wstążkę położoną tuż przy kolanach.
Odsuwają chustkę obiema rękami jak najdalej w przód z jednoczesnym skłonem tułowia, a następnie
ponownie przysuwają ją do kolan (w czasie ćwiczenia dzieci nie unoszą się z pięt).
6. Ćwiczenia mięśni brzucha „Leniwy marynarz – gdzie moje ciasteczko?”
Leżenie tyłem, ramiona w bok, nogi ugięte w kolanach, stopy oparte na podłożu – próba uchwycenia palcami
stóp leżącej na podłodze chusty, uniesienie w górę i opuszczenie jej na brzuch (Ćwiczenie na przemienne:
prawa, lewa stopa oraz obunóż).
Wykonanie 2 – 3 oddechów przeponą, odłożenie chusty.
7. Zabawa na czworakach „Trochę wody dla ochłody”
Dzieci poruszają się na czworakach wokół chustki położonej na podłodze; na sygnał jak najszybciej siadają
na chuście – wskakują na pokład swojej żaglówki.
8. Ćwiczenie równowagi „Suszymy się do słoneczka”
Dzieci stoją na jednej nodze, drugą zgiętą w kolanie pod kątem prostym podnoszą w górę. Przewieszają
chustkę przez kolano wzniesionej nogi i przenoszą ramiona w bok, wytrzymując przez chwilę pozycję
równoważną. Następnie zabierają chustkę i ćwiczenie wykonują na drugiej nodze.
9. Zabawy pantomimiczne „Sztorm na morzu” przy nagraniach burzowej pogody
Nagle powiał silny wiatr, łódeczką zafalowało z prawej burty, na lewą burtę – z prawego boku, na lewy bok;
Nadeszła ogromna fala i hop żaglówka podskoczyła do góry, a my razem z nią;
Kilku marynarzy wypadło poza żaglówkę – szybciutko wdrapują się na pokład;
Sztorm czyli burza na morzu może zniszczyć zagłówkę. Sprawdźmy czy nasza jest cała?
- Sprawdzamy burtę lewą (czyli lewy bok łódki)– przechylamy się w lewą stronę
- Sprawdzamy burtę prawą (czyli prawy bok łódki)- przechylamy się w prawą stronę
Oj Oj – nasza łódka jest mocno uszkodzona:
- Z przody na dziobie – skłon do przodu;
- Z tyłu na rufie – odchylenia ciała do tyłu;
- Lewa burta już przecieka – przechylenie ciała w lewą stronę;
- Na prawej burcie ogromna dziura – przechylenie ciała w prawa stronę;
Potrzebujemy pomocy – w oddali widać większą żaglówkę, spróbujemy do niej dopłynąć.
10. Zabawy bieżne z elementami pantomimy przy muzyce Batti Strauss „Pizzicato”- „Mała żaglówka –
duża żaglówka”
Mała żaglówka, duża żaglówka poszukują się wśród fal – wdrażanie do uważnego słuchania muzyki oraz
odzwierciedlania jej treści w formie ruchowej.
11. Zabawy oddechowe „Żagielek”
W oddali widać kolorowy ląd – próbujemy do niego dopłynąć. Każdy dźwięk okrętowego dzwonka to
dmuchnięcie w żagielek, który pomaga łódce się poruszać.
12. Zabawa bieżna ćwicząca spostrzegawczość „Cumujemy”
Nareszcie dopłynęliśmy do brzegu możemy przycumować żaglówkę, każdy stateczek ma swoje miejsce.
Dzieci biegają drobnymi kroczkami dookoła chusty w rytm tamburyna. Podczas przerwy w grze jak
najszybciej odszukują swoje miejsce i siadają na nim.
Wyodrębnienie cech wspólnych pomiędzy „Kolorowym lądem” - chustą Klanza, a kolorowymi chustkami –
różnicowanie ze względu na kolor.
III. CZĘŚĆ KOŃCOWA
13. Ćwiczenia relaksacyjne przy muzyce „Dźwięki natury”
Dzieci leżą na chuście, przy dźwięku muzyki, zamykają oczy i odpoczywają.
Wstają i maszerując po obwodzie koła z delikatnymi wymachami chustki nad głową; odkładają chustki na
wyznaczone miejsce.
13. Skarb Prawdziwego Marynarza
Otworzenie skrzyni niespodzianki zdrowego, silnego marynarza. Kształtowanie nawyku zdrowego
odżywiania oraz znaczenia owoców dla siły i energii organizmu.
16. Czynności porządkowe – zbiórka
Wyróżnienie dzieci, które poprawnie wykonywały zadania poprzez pochwałę,
Degustacja smakołyków ze „Skrzyni marynarza”.