Scenariusz zajęć świetlicowych Od koleżeństwa do przyjaźni

Transkrypt

Scenariusz zajęć świetlicowych Od koleżeństwa do przyjaźni
SCENARIUSZ ZAJĘĆ ŚWIETLICOWYCH
TEMAT: OD KOLEŻEŃSTWA DO PRZYJAŹNI.
CELE GŁÓWNE:
ukazanie roli koleżeństwa i przyjaźni w życiu człowieka,
kształtowanie postawy bycia dobrym kolegą.
CELE OPERACYJNE:
uczeń po przeprowadzonej lekcji:
uświadamia sobie jakie cechy powinien mieć dobry kolega,
jakie cechy byłyby trudne do zaakceptowania w prawdziwej przyjaźni,
wie jakie są cechy prawdziwej przyjaźni,
rozumie jak przyjaźń pielęgnować,
zdaje sobie sprawę czego powinien spodziewać się od prawdziwego przyjaciela, ale
jednocześnie co w zamian dawać,
uzmysławia sobie, że właściwe przeżywanie koleżeństwa oraz przyjaźni jest przygotowaniem
do dalszego dorosłego życia.
METODY PRACY:
burza mózgów,
promyczkowe szeregowanie,
dyskusja.
FORMY PRACY:
indywidualna,
grupowa,
zespołowa.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE: arkusze szarego papieru, mazaki, szablony kolorowych kwiatów,
samoprzylepne znaczki, zestawy pytań dla poszczególnych grup, hasła - sentencje o przyjaźni, arkusze
kartonów.
CZAS TRWANIA ZAJĘĆ: 45minut.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
I. Faza wstępna - sprawy organizacyjne.
Nauczyciel wita uczniów i przedstawia im temat lekcji. Uczniowie podchodzą do pudełka, z którego
wybierają kolorowe szablony kwiatów. Razem siadają te osoby, które mają taki sam kolor kwiatów.
W ten sposób klasa zostaje podzielona na pięć grup.
II. Faza główna.
1. Nauczyciel zadaje uczniom pytanie, czym jest koleżeństwo a czym przyjaźń? Każdy uczeń
otrzymuje dwie karteczki samoprzylepne w dwóch kolorach. Na czerwonej pisze jedno skojarzenie z
przyjaźnią a na żółtej z koleżeństwem. Po skończeniu uczniowie podchodzą pojedynczo do plansz z
hasłami: przyjaźń koleżeństwo i do każdej przykleja swoje skojarzenie – metoda szeregowania
promyczkowego. Następnie metodą burzy mózgów - podają istotne różnice. Nauczyciel podsumowuje
wypowiedzi uczniów stwierdzeniem, że kolegów i koleżanek mamy wielu np. w swojej klasie, lecz
nie każdemu wyjawimy swoje tajemnice i sekrety, nie każdemu zwierzamy się ze swoich kłopotów,
poprosimy o radę. Przyjaciel jest kimś wyjątkowym.
2. Każda grupa otrzymuje arkusz szarego papieru oraz mazak, na którym uczniowie wpisują do dwóch
kolumn tabeli cechy prawdziwego przyjaciela oraz te cechy, których nie zaakceptowaliby u swojego
przyjaciela.
Następnie zadaniem każdej z grup, jest wybranie trzech najlepszych i najgorszych cech z każdej
rubryki tabeli i podkreślenie ich.
Liderzy grup wieszają arkusze papieru i prezentują wspólne wypowiedzi.
3. Następnie uczniowie przypinają sobie wcześniej pobrane szablony kwiatów, w środku wpisując
swoje imię. Na płatkach kwiatów koleżanki i koledzy wpisują te dobre cechy, które charakteryzują
każdą osobę w klasie. Po wykonaniu zadania liderzy grup zbierają kwiaty i przyklejają na dużym
arkuszu. Nauczyciel łączy wszystkie kwiaty kolorowymi liniami, które symbolizują więzy
koleżeństwa. W ten sposób powstaje ciekawy plakat, którego zadaniem jest zintegrować cały zespół.
4. Uczniowie otrzymują następne zadanie.
Spróbujmy sobie odpowiedzieć na następujące pytania:
- grupa I - Jak można zdobyć przyjaciół?
- grupa II - Co nam daje przyjaźń?
- grupa III - Co najczęściej utrudnia przeżywanie przyjaźni?
- grupa IV - Jak pielęgnować przyjaźń by ona trwała?
- grupa V - Czy warto mieć przyjaciela?
Liderzy grup po krótkiej naradzie prezentują wspólne wypowiedzi koleżanek i kolegów na forum
klasy.
5. Jako podsumowanie zajęć uczniowie otrzymują w grupach polecenie ułożenia haseł - sentencji o
przyjaźni - z rozsypanek wyrazowych, które przyklejają na arkuszach papieru. Zał nr 1
Nauczyciel sprawdza poprawność ułożenia haseł, następnie liderzy grup przyklejają sentencje na
arkuszu kartonu, który może stanowić element gazetki ściennej.
III. Faza podsumowująca. Nauczyciel dziękuje uczniom i życzy im, by na swojej drodze spotykali
prawdziwe przyjaźnie, które przetrwają wiele lat. Prosi uczniów, by ocenili zajęcia pod względem
atmosfery, atrakcyjności i przydatności w życiu codziennym, poprzez umieszczenie strzałki na
przygotowanej tarczy. Im bliżej środka tym zajęcia były bardziej udane.
Zał. nr 1
TYLKO ŻYCIE POŚWIĘCONE INNYM WARTE JEST PRZEŻYCIA
(Albert Einstein)
CZYM SEN DLA CIAŁA, TYM PRZYJAŹŃ DLA DUCHA
(Cyceron)
NAJPIĘKNIEJSZA PRZYJAŹŃ ISTNIEJE MIĘDZY LUDŹMI, KTÓRZY WIELE OD DRUGICH
OCZEKUJĄ, ALE NIGDY NIE.... ŻĄDAJĄ.
(Albert Schweitzer)
W MIŁOŚCI PRAGNIESZ, BY CI WIERZONO, W PRZYJAŹNI BY CIĘ ROZUMIANO.
(Marcel Achard)
ZA DOBRYM PRZYJACIELEM WARTO IŚĆ NAWET W GŁĘBINY
(przysłowie koreańskie)

Podobne dokumenty