Scenariusz lekcji

Transkrypt

Scenariusz lekcji
SCENARIUSZ LEKCJI WYCHOWANIA FIZYCZNEGO
ŁYŻWIARSTWO
TEMAT: Nauka jazdy przekładanką w przód.
ZADANIA SZCZEGÓŁOWE W ZAKRESIE:
Cele zajęć:
Umiejętności:
Uczeń:
- nauka jazdy przekładanką w prawą i lewą stronę,
- doskonalenie hamowania
- podejmuje samodzielnie decyzje w czasie gier i zabaw ruchowych,
Motoryczność:
Uczeń:
- rozwija równowagę, orientacje i koordynację ruchową,
- poprawia szybkość, wytrzymałość.
Wiadomości:
Uczeń:
- poznaje zasady bezpieczeństwa podczas gier i zabaw na lodowisku,
Postawy:
Uczeń:
- dba o bezpieczeństwo swoje i innych,
- rozumie wpływ zajęć na świeżym powietrzu na organizm.
Metody i formy pracy:
Frontalna, parami, indywidualna w zespołach, metoda realizacji zadań ruchowych:
pogadanka, zabawowa-klasyczna, bezpośredniej celowości ruchu, zadaniowa- ścisła,
naśladowczaścisła;
metoda
nauczania
ruchu:
kompleksowa,
syntetyczna.
Środki dydaktyczne: łyżwy dla każdego ćwiczącego, talerzyki, znaczniki.
Miejsce ćw.: lodowisko
Klasa: 1 gimnazjum - chłopcy
czas trwania: 45 minut
Prowadzący: mgr Krzysztof Grzeszyk
Przebieg zajęć :
a) Cześć wstępna.
1. Czynności porządkowo - organizacyjne:
Zbiórka, sprawdzenie obecności i gotowości do zajęć, podanie tematu lekcji, wydanie łyżew
oraz przejście na lodowisko, ubranie łyżew i zbiórka w szeregu.
2. Motywacja do zajęć:
Pogadanka na temat wpływ zajęć na świeżym powietrzu na młody organizm człowieka,
przypomnienie zasad bezpiecznego zachowania się podczas ćwiczeń, zabaw i gier na
lodowisku.
3.Rozgrzewka - przygotowanie organizmu do realizacji zadań ruchowych.
Ćwiczenia wykonywane na lodzie w miejscu:






skłony, skręty głowy w prawą i lewą stronę,
wymachy i krążenia ramion przód i w tył,
wysuwanie do przodu raz lewej raz prawej nogi,
krążenia tułowia w prawą i lewą stronę,
w rozkroku przenoszenie ciężaru ciała raz na jedną, raz na drugą nogę,
przysiady z dotknięciem czubów łyżew,
1


marsz w miejscu z unoszenie kolan
podskoki obunóż.
4.
Doskonalenie
znanych
ćwiczeń
i
sposobów
jazdy
na
łyżwach.
Uczniowie jadą na wprost od bandy głównej rozpędzając się 2-3 ruchami wykonują poniższe
zadania i wracają rozjeżdżając się na lewą i prawą stronę:







jazda przodem,
jazda z unoszeniem jednej nogi,
jazda po lodzie na lewej łyżwie,
jazda po lodzie na prawej łyżwie,
jadąc przechylają się z wewnętrznej krawędzi na zewnętrzną lewej łyżwy,
j.w. ale na prawej łyżwie,
jazda w przysiadzie z dotknięciem rękoma tafli lodowiska,
b) II. Część główna.
5. Nauka jazdy przekładanką przodem w prawą i lewą stronę.








marsz przodem z przekładaniem lewej nogi nad prawą wokół lezącego talerzyka,
j.w. z przekładaniem prawej nogi nad lewą wokół leżącego talerzyka,
jazda w przód po małym kole z odbiciem tylko nogą zewnętrzną w prawą i lewą
stronę,
j.w. z unoszeniem nogi zewnętrznej staramy się jak najdłużej jechać na nodze
wewnętrznej w prawą i lewą stronę,
j.w., ale po wykonaniu kilkakrotnego odbicia noga wolna zewnętrzna jest przenoszona
do skrzyżowania z noga podporową w prawą stronę,
j.w., ale po wykonaniu kilkakrotnego odbicia noga wolna zewnętrzna jest przenoszona
do skrzyżowania z noga podporową w lewą stronę,
jazda przekładanką w przód z zaznaczeniem jazdy na krawędziach wokół
wyznaczonego koła w prawą i lewą stronę,
jazda dowolna i zabawy na lodzie według inwencji uczniów po wyznaczonym placu
ćwiczeń.
6. Zabawa doskonaląca jazdę w przód oraz hamowanie:

„Myśliwy, wilk i zające”. Nauczyciel wyznacza jednego „myśliwego” oraz dwóch
„wilków” – Pozostali uczniowie to „zające”. Na sygnał nauczyciela „wilki” starają się
złapać „zające” (schwytany „zając” staje się „wilkiem”), zaś „myśliwy” łapie „wilki”.
Złapany „wilk” wchodzi do jednego z utworzonych 3 kół na lodowisku. Jeśli
wszystkie zające zostaną złapane, gra kończy się zwycięstwem wilków. Gdy
„myśliwemu” uda się złapać wszystkie „wilki”, zwycięstwo przypada jemu
i „zającom”.
c) III Cześć końcowa.
7. Ćwiczenie uspokajające: „Karuzela”. Utworzone dwie grupy, połowa ustawiona
twarzą w jedną stronę, połowa w drugą, Dzieci chwytają się za ręce i rozpoczynają jazdę
w przód. Stopniowo zwiększają prędkość, tak aby cały czas obydwie grupy tworzyły linię
prostą.
8. Zbiórka, omówienie i podsumowanie lekcji.
Uczniowie wskazują, które ćwiczenia były najtrudniejsze dla nich indywidualnie, a które dla
całej grupy, kto zrobił największe postępy. Przypominamy, na czym polega hartowanie
organizmu i zachęcamy uczniów do gier i zabaw na lodowisku.
9. Przejście do szkoły, zdanie sprzętu, pożegnanie.
Opracowanie: mgr Krzysztof Grzeszyk
2