Zasoby wody na Ziemi

Transkrypt

Zasoby wody na Ziemi
Scenariusz lekcji przyrody w klasach szkoły podstawowej – Elżbieta Przybył
Zasoby wody na Ziemi
Cel główny:
wskazanie znaczenia wody dla istnienia życia na Ziemi
Cele operacyjne:
Uczeń potrafi:
Wskazywać znaczenie wody dla istnienia życia na Ziemi oraz potrzebę ochrony i
poszanowania jej zasobów.
Wyszczególniać źródła zanieczyszczeń wody
Wymieniać działania służące zmniejszaniu zużycia i zanieczyszczenia wody
Dokonywać obserwacji dotyczących zagrożenia wody i racjonalnie działać w tym
zakresie w gospodarstwie domowym i najbliższym środowisku.
Metody pracy
pogadanka,
wykład,
metaplan,
praca w grupach
Środki pracy
instrukcje pracy dla grup,
mazaki,
kartki samoprzylepne, szary papier,
Tok lekcji
1. Wprowadzenie:
Nauczyciel odczytuje fragment opowiadania o pustyni, który uświadamia uczniom jak
wyglądają miejsca pozbawione wody. Krótka pogadanka na temat: „Jak wyglądałby świat bez
wody?”
1
Scenariusz lekcji przyrody w klasach szkoły podstawowej – Elżbieta Przybył
2. Podział na grupy i rozdanie kart pracy
3. Metaplan – do czego potrzebna jest woda. Sformułowanie wniosku: „Bez wody nie
mogłoby istnieć życie na Ziemi”
4. Pogadanka na temat źródeł zanieczyszczenia wody - wypisywanie na planszach
propozycji uczniów (np. ścieki z zakładów przemysłowych i gospodarstw domowych,
środki piorące, nawozy mineralne stosowane w rolnictwie)
5. Prezentacja przygotowanych w domu przez uczniów informacji o jednorazowym zużyciu
wody przy kąpieli w wannie, prysznicu, spłukiwaniu toalety, zmywaniu naczyń oraz przy
cieknącym cały dzień kranie . Porównywanie ilości wody podczas prania ręcznego i w
pralce automatycznej. Wskazanie ilości wody potrzebnej do produkcji 1l soku
pomarańczowego i podczas produkcji jednego samochodu.
6. Wykonywanie w grupach rysunków - symboli pod wspólnym hasłem "podaj wodzie
pomocną dłoń".( rysunki w sposób symboliczny powinny ilustrować sposoby walki z
marnotrawstwem wody i możliwości ochrony wód przed zanieczyszczeniami )
7. Podsumowanie.
Karta pracy
Dzień ziemi 2006
Zadanie 1.
Na powierzchni kwadratu znajduje się 100 kratek. Zamaluj na nim 3 kratki na niebiesko - to
słodka woda na Ziemi. Pozostałe 97 kratek to woda słona na naszej planecie. Zamaluj je
innym kolorem i wykonaj legendę.
Zadanie 2.
Na powierzchni kwadratu znajduje się 100 kratek. Wszystkie przedstawiają całą słodką wodę
na Ziemi. Na podstawie danych zamaluj odpowiednio kwadrat:
lód polarny , śnieg i lodowce - 74 kratki,
woda gruntowa - 25 kratek,
rzeki i jeziora - 1 kratka,
para wodna - mniej niż 1 kratka.
Wykonaj legendę.
2
Scenariusz lekcji przyrody w klasach szkoły podstawowej – Elżbieta Przybył
Zadanie 3.
Na podstawie analizy kwadratów uzupełnij tekst :
"Na Ziemi mamy wodę ..................i.................. . Zdecydowaną większość wody na naszej
planecie stanowi ............... woda mórz i oceanów. Woda słodka na Ziemi występuje w postaci
.................., ................... , ................... .Duża część wody znajduje się pod ...............Ziemi.
Niewielka jej część znajduje się na lądach . Są to ..............., ...................." .
(tekst przepisz na czystą kartkę, wstawione wyrazy zapisz dowolnym kolorem)
Zadanie 4.
Wykonaj w grupie rysunek - symbol pod wspólnym hasłem "podaj wodzie pomocną dłoń”
(rysunki w sposób symboliczny powinny ilustrować sposoby walki z marnotrawstwem wody i
możliwości ochrony wód przed zanieczyszczeniami)
3