Scenariusz: „Akademia 3R˝ w naszej szkole – kto to zrobi?

Transkrypt

Scenariusz: „Akademia 3R˝ w naszej szkole – kto to zrobi?
„Akademia 3r˝ w naszej szkole – kto to zrobi?
Scenariusz: „Akademia 3R˝
w naszej szkole – kto to zrobi?
Cel ogólny: znalezienie osób wspierających realizację celów programu
„Akademia 3R˝.
Cele operacyjne:
z uczeń wymienia członków szkolnej społeczności i opisuje jaką rolę odgrywają w szkole w kontekście
odpadów,
z rozumie potrzebę współpracy całej społeczności szkolnej w realizacji programu,
z rozumie odpowiedzialność poszczególnych osób za powodzenie działania, ma poczucie osobistej
odpowiedzialności,
z pracuje w grupie, argumentuje swoje stanowisko.
Czas trwania: 1 godz. lekcyjna.
Miejsce: sala lekcyjna.
Materiały: kilkadziesiąt kartek formatu A6 lub karteczek do notatek 10 x 10 cm, pisaki.
Przebieg zajęć:
Zajęcia powinny odbyć się w pierwszych tygodniach realizacji programu w szkole. Możesz je także przeprowadzić na zebraniu rady pedagogicznej.
Jeśli uczniowie zostali zapoznani z programem „Akademia 3R˝ zapytaj o to, czy mają pomysł, kto z osób
związanych ze szkołą powinien włączyć się w jego realizację. Z pewnością uczniowie wymienią przede
wszystkim samych siebie i jako wsparcie – nauczycieli. Poproś uczniów, aby wymienili wszystkie osoby,
które związane są ze szkołą. Odpowiedzi uczniów zapisuj na tablicy (uczniowie, nauczyciele, dyrekcja, pracownicy sekretariatu, księgowa, zaopatrzeniowiec, kucharki, woźni, sprzątaczki, konserwator, właściciel
sklepiku, rodzice itd.).
Zapytaj, praca których z wymienionych osób ma wpływ na środowisko, poproś o podanie przykładów.
Czy wszystkie osoby ponoszą taką samą odpowiedzialność za stan środowiska? Powiedz, że za chwilę
będziecie się zastanawiać nad tym, kto ma największy wpływ na to czy uda się zrealizować cele programu „Akademia 3R˝, czyli ograniczyć ilość odpadów wytwarzanych w szkole. Dla porządku uzupełnij
listę osób zapisaną na tablicy o struktury obecne w szkole bądź z nią związane, np. samorząd szkolny,
rada rodziców, samorząd lokalny, który finansuje szkołę. Na tablicy powinno znaleźć się łącznie co
najmniej 10 pozycji. Jeśli uznacie, że zakresy obowiązków określonych grup powtarzają się, to można
je połączyć.
Podziel uczniów na 4-5 osobowe grupy, rozdaj grupom małe karteczki w ilości odpowiadającej ilości pozycji wypisanych na tablicy. Poproś, aby uczniowie ułożyli kartki poziomo, a następnie przepisali z tablicy
poszczególne osoby czy struktury (na jednej kartce jedna pozycja). Napis powinien znajdować się na górze
kartki. Kolejnym zadaniem będzie zapisanie na kartkach poszczególnych osób. Określenie, jaką rolę odgry-
www.ekonsument.pl
55
„Akademia 3r˝ w naszej szkole – kto to zrobi?
wają w kontekście powstawania i zapobiegania powstawaniu odpadów oraz ogólnie, jaki mają wpływ na
środowisko (np. dyrekcja może mieć wpływ na sposób zbiórki odpadów w szkole; zaopatrzeniowiec, robiąc
zakupy, może wybierać produkty bardziej przyjazne środowisku, mniej opakowane; nauczyciele przekazują
wiedzę nt. środowiska, inicjują różne działania; sprzątaczki mają wpływ na rodzaj i sposób używania środków czyszczących, na segregację odpadów). Wpływ każdej osoby czy grupy osób powinien być jak najdokładniej opisany.
Po zakończeniu tej części ćwiczenia poproś, aby uczniowie ułożyli z kartek piramidę na szczycie której powinna znaleźć się osoba (grupa osób), od której najbardziej zależy osiągnięcie celów projektu, na dole zaś
osoby mające na to najmniejszy wpływ. Piramida powinna składać się z 10 kartek (przykład poniżej), jeśli
uczniowie pracowali nad większą ilością osób, należy odrzucić postaci najmniej istotne z punktu wiedzenia
gospodarki odpadowej szkoły.
Kiedy już piramida będzie ustalona, poproś uczniów o wyraźne zapisanie cyfrą poziomu piramidy począwszy od góry (szczyt piramidy to jedynka, dół to czwórki), tak aby później można było ją łatwo odtworzyć po
złożeniu. Następnie poproś przedstawicieli grup o zaprezentowanie trzech najważniejszych osób z ich piramidy wraz z uzasadnieniem. Porównajcie wyniki grup. Poproś uczniów, aby złożyli kartki. Zbierz je i podpinaj
spinaczem lub powkładaj do kopert. Powiedz uczniom, że praca którą wykonali ma bardzo dużą wartość,
gdyż uzmysławia, za co odpowiedzialne są różne osoby. Wiedzę tę będziecie wykorzystywać m.in. przy analizie gospodarki odpadowej szkoły, opracowywaniu kwestionariuszy wywiadów czy spisywaniu kontraktów
szkolnych.
Ćwiczenia aktywizujące: Kontrakty, Ankiety
56
www.ekonsument.pl
Przykładowa piramida priorytetów:
Załącznik – przykładowa piramida priorytetów
KLEJ
GAZETA
uczniowie
........................
........................
........................
........................
SKLEP
........................
nauczyciele
zaopatrzeniowiec
decydują o . . . . . . . . . . . . .
odpowiada za zakupy,
wybiera produkty
ekologiczne
.........................
.........................
.........................
.........................
.........................
GAZETA
.........................
dyrektor
konserwator
woźny/woźna
decyzja o remoncie,
o programie szkoły
zdobywaniu środków na
inwestycje
naprawia cieknące krany,
naprawia sprzęty
.........................
.........................
.........................
.........................
.........................
.........................
.........................
.........................
.........................
.........................
rodzice
sekretarka
kucharki
sklepikarz
.........................
.........................
.........................
decyduje o asortymencie
.........................
.........................
.........................
.........................
.........................
.........................
.........................
.........................
.........................
.........................
.........................
.........................
.........................
.........................
.........................
.........................
www.ekonsument.pl
57