Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Bydgoszczy

Transkrypt

Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Bydgoszczy
SCENARIUSZ ZAJĘĆ PRAKTYCZNYCH
Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Bydgoszczy
Data zajęć : 03.03.2016.
Klasa: II Technikum Architektury Krajobrazu
Prowadząca zajęcia: mgr inż. Elżbieta Mleczko
Liczba uczniów : 9 osób
Przedmiot: Zajęcia praktyczne z przedmiotu: Rośliny ozdobne
Temat zajęć : Dekoracje wiosenne z pędów brzozy.
Forma zajęć: praca w zespołach dwuosobowych.
Cele zajęć:
Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności wykonania dekoracji wiosennej.
Cele wynikające z podstawy programowej:
R.21.1(9)2. przygotować, narzędzia, naczynia i materiały potrzebne do wykonania dekoracji
R.21.2(17)3 wykonać projekt dekoracji roślinnej
R.21.2(17) 4 wykonać dekoracje roślinne z kwiatów suchych do różnych wnętrz
BHP(7)5 zorganizować stanowisko pracy zgodnie z obowiązującymi wymogami ergonomii, przepisami
BHP, ochrony przeciwpożarowej i ochrony środowiska w pracowni bukieciarskiej.
W wyniku realizacji zajęć praktycznych uczeń potrafi:
- przygotować materiał i narzędzia do wykonania dekoracji,
-wykonać wybrany rodzaj dekoracji z pędów brzozy,
-stosować przepisy bhp podczas prac w pracowni bukieciarskiej.
Wymagania, kryteria oceniania :
- kreatywność, estetyka pracy, zaangażowanie na zajęciach, staranność i sprawność wykonania,
prawidłowe dobranie materiałów dekoracyjnych, widoczne przestrzeganie przepisów bhp.
Środki dydaktyczne:
Bezlistne pędy brzozy, drut ,gąbka florystyczna, sekatory, nożyczki, cążki do drutu, pistolety do kleju,
klej, materiały dekoracyjne (suche rośliny, sizal, rafia, mech, kurczaki, ptaszki, jajka, dodatki
florystyczne.)
Metody nauczania: elementy wykładu, pogadanka, instruktaż słowny, pokaz, ćwiczenia praktyczne,
Czas realizacji: 2 godziny zajęć praktycznych( 110 min.)
Przebieg zajęć :
1. Część wstępna – czynności organizacyjne :
- sprawdzenie obecności i przygotowania uczniów do zajęć - 5 min.
Instruktaż wstępny: 20 min.
- omówienie tematyki ćwiczeń praktycznych,
- omówienie planu i przebiegu zajęć,
- przypomnienie tradycji związanych z dekoracjami wiosennymi,
- „Pytania nauczyciela : Jakie dekoracje stosujemy w okresie wiosennym?”
- „Jakie materiały są tradycyjnie stosowane w takich dekoracjach?”
- prezentacja przykładów dekoracji na szkicach i zdjęciach
- pokaz wykonania 2 dekoracji,
- omówienie przepisów BHP , uświadomienie zagrożeń w trakcie zajęć praktycznych.
2. Część właściwa( 75 min)
Uczniowie w zespołach dwuosobowych
- wybierają wzornik pracy do wykonania,
- przygotowują materiały i sprzęt ,
- wykonują 2 dekoracje : jedną wiszącą, drugą do postawienia na stole.
- porządkują stanowisko pracy, zabezpieczają narzędzia i materiały..
Nauczyciel wspiera w trakcie pracy, inspiruje, daje wybór, przypomina o przestrzeganiu przepisów bhp.
3. Część końcowa (15 min):
--uczniowie prezentują swoje prace w zespołach dwuosobowych,
- uczniowie dokonują oceny koleżeńskiej według kryteriów zaproponowanych na karcie pracy
ucznia
- ocena nauczyciela, przypomnienie celów lekcji i odniesienie do kryteriów,
Zadanie domowe :
Zaprojektuj dekorację wiosenną według własnego pomysłu. Projekt wykonaj na kartce formatu A4
techniką barwną. Rysunek wykonaj w rzucie perspektywicznym w skali 1:5. Uwzględnij zastosowanie
dekoracji ( do dekoracji okna czy stołu)
Kryteria oceniania prac :
Karta oceny . Za każde kryterium można przydzielić 1 lub 2 punkty
Kryteria oceny
Para I
Para
Para
Para
Para V
II
III
IV
1. Przestrzeganie przepisów BHP
2.Współpraca w parach
3. Dekoracje według własnego pomysłu
4. Sprawność wykonania –tempo pracy
5. Dobór materiału – kreatywność
6. Staranność wykonania
Suma punktów
Ocena
Ocenianie :
5
-dopuszczający
6-7
-dostateczny,
8-9
-dobry
10-11
-bardzo dobry
12 p. -celujący.
Zakończenie zajęć- wybór najładniejszej ozdoby ( głosowanie tajne- kolorowe kartki )
Bibliografia:
 A. Nizińska, A. Maśka, E. Gadomska : Rośliny ozdobne w arch. kraj. cz. V.- Hortpress .

A. Nizińska „ ABC florystyki” WYD. Hortpress Sp.z o.o

Katalog florysty Wielkanoc 2016. 2/2016.

J. Gwóźdź – Inspiracje na Wielkanoc” Buchman 2013.