Globalne współzależności

Transkrypt

Globalne współzależności
Anna Paluszek
Odpowiedzialna
konsumpcja w przemyśle
odzieżowym
Scenariusz zajęć z edukacji globalnej dla szkoły ponadgimnazjalnej
Informacja o scenariuszu
Przemysł odzieżowy jest zdominowany przez grupę wielkich firm, których zyski rosną, przy spadku cen ubrań.
Możliwe jest to dzięki przenoszeniu produkcji do krajów Globalnego Południa, gdzie dostępna jest tania siła
robocza i można łatwiej omijać regulacje dotyczące prawa pracy i standardów ekologicznych. Pracownicy
fabryk cierpią z powodu złych warunków pracy, wydłużonego dnia pracy, czego nie rekompensują bardzo
niskie płace, ledwo starczające na przeżycie. Odpowiedzialny za tę sytuację jest ciągły wzrost konsumpcji
w krajach wysoko rozwiniętych. Model konsumpcji, rozpowszechniany obecnie przez media, zakłada stały
wzrost popytu, co ma negatywne skutki dla warunków pracy i życia osób zatrudnionych w przemyśle odzieżowym oraz dla środowiska naturalnego.
Zajęcia mają zwrócić uwagę na to, że my, jako konsumenci, mamy wpływ na życie milionów pracowników
fabryk i politykę wielkich firm.
Polska Akcja
Humanitarna
e-mail: [email protected]
Internet: www.pah.org.pl
tel.: (022) 828 88 82, 828 90 98
fax: (022) 831 99 38
Dział Edukacji
Humanitarnej
ul. Szpitalna 5/3
00-031 Warszawa
Główne zagadnienia zajęć
– przemysł odzieżowy we współczesnym świecie
– odpowiedzialna konsumpcja
– właściwa postawa konsumencka
Cele zajęć
Po zakończeniu zajęć uczeń powinien
– znać zasady na jakich działa przemysł odzieżowy,
– rozumieć własną rolę jako konsumenta w łańcuchu zależności,
– znać sposoby na realizowanie odpowiedzialnej konsumpcji na co dzień.
Metody i techniki pracy
dyskusja, gra dydaktyczna, rybi szkielet, ranking diamentowy, burza mózgów
Środki dydaktycznemapa świata, symbole kawałków dżinsów, kawałki dżinsów, szary papier,
flamastry, samoprzylepne karteczki
Globalne współzależności
25
Kluczowe pojęcia
– odpowiedzialna konsumpcja
– globalny łańcuch dostaw
– audyt
– kodeks zasad odpowiedzialnego konsumenta
Czas 95 minut
Literatura
modnieietycznie.pl – strona projektu Modnie i Etycznie, PAH
www.fashioninganethicalindustry.org – brytyjska strona projektu edukacyjnego dotyczącego praw pracowniczych w przemyśle odzieżowym
www.ekonsument.pl
Maria Huma, „Jak kupować by nie dać się upolować. Poradnik odpowiedzialnego
konsumenta.”, Związek Stowarzyszeń Polska Zielona Sieć, Kraków 2006
Maria Huma, Małgorzata Krzystkiewicz, „Kupuj odpowiedzialnie. Twoje
pieniądze kształtują świat.” Poradnik dla uczniów szkól ponadpodstawowych
Związek Stowarzyszeń Polska Zielona Sieć Kraków 2007
Przebieg zajęć
Czas
Co trzeba zrobić?
5 min
Podaj uczniom temat zajęć.
15 min
15 min
26
Materiały
Uwagi
Geografia dżinsów (na przykładzie dżinsów szwajcarskich):
– Poproś uczniów, aby słuchając przyklejali odpowiednie
symbole dżinsów do właściwej części mapy.
– Przeczytaj opis kolejnych etapów produkcji dżinsów.
– Sprawdźcie wspólnie, czy wszystko się zgadza. Zapytaj, co
sądzą o takim rodzaju produkcji, jakie są przyczyny takiego
stanu.
Mapa świata
Symbole
poszczególnych części
dżinsów narysowane na
kartonikach
Można użyć pociętych
dżinsów, Materiał
pomocniczy nr 1
– Miejsca produkcji
poszczególnych
elementów dżinsów
Cięcie dżinsów – podział dochodu:
– Podziel klasę na trzy grupy.
– Każda grupa dostaje pocięte dżinsy i karteczki z napisanymi
elementami łańcucha dostaw.
– Poproś uczniów, żeby dopasowali poszczególne części
dżinsów, które symbolizują procent udziału z ich sprzedaży,
do poszczególnych elementów łańcucha dostaw (na
karteczkach).
– Każda grupa przedstawia swoje wyniki.
– Pokazujesz im faktyczny rozdział dochodu z dżinsów.
– Pytasz, czy to sprawiedliwe i co o tym sadzą.
Pocięte dżinsy
Lekcje dla świata. Scenariusze zajęć z edukacji globalnej.
Materiał pomocniczy
nr 2 Karteczki
z elementami łańcucha
dostaw
20 min
– Rozdaj uczniom materiał 3a i poproś o przedyskutowanie go
w parach.
– Narysuj na tablicy rybi szkielet. W głowie zapisz „Robotnicy
szyjący zarabiają najmniej na dżinsach”.
– Poproś uczniów o podanie czterech przyczyn takiego stanu
rzeczy i zapisz je na głównych ościach.
– Podziel uczniów na cztery grupy i poproś o zastanowienie
się każdej grupy nad jedną z przyczyn.
– Każda grupa prezentuje wyniki swojej pracy.
Szary papier
Markery;
Materiał pomocniczy
3a – Warunki pracy
pracownic w fabrykach
Opis metody Rybi
szkielet znajduje
się w materiałach
dodatkowych dla
nauczyciela, na końcu
scenariusza.
UWAGA!
Nauczycielu! W tym miejscu możesz zrobić przerwę prowadzeniu zajęć. Drugą część zajęć możesz
poprowadzić na następnej lekcji.
15 min
– Zainicjuj dyskusję na temat co możemy zrobić my, co mogą
zrobić inni żeby ludzie pracowali w godnych warunkach za
godziwe wynagrodzenie
małe samoprzylepne
karteczki, długopisy
25 min
– Zapisz na tablicy hasło: odpowiedzialna konsumpcja.
– Poproś każdego ucznia o zapisanie na karteczce o jednym
kolorze skojarzenia związanego z tym hasłem.
– Odczytaj skojarzenia, uzupełnij w razie potrzeby.
– Poproś uczniów, aby o zapisali pomysły na wprowadzenie
w życie odpowiedzialnej konsumpcji i przykleili je na arkuszu
szarego papieru. Odczytaj propozycje.
– Poproś o wybranie najważniejszych zasad ze skojarzeń
i utworzenie kodeksu zachowania odpowiedzialnego
konsumenta Do pomocy daj uczniom materiał pomocniczy
3a. Zastanówcie się nad możliwością realizacji audytu
społecznego i innych form działań świadomego konsumenta
w zakładach znajdujących się w pobliżu szkoły.
Szary papier
Kolorowe przylepne
kartki
Materiał pomocniczy
3a – Warunki pracy
pracownic w fabrykach
Można wypracowaną listę uszeregować
w rankingu diamentowym – opis metody
znajduje się w materiałach dodatkowych dla
nauczyciela, na końcu
scenariusza.
Materiały pomocnicze dla nauczyciela
Materiał pomocniczy nr 1
Miejsca produkcji poszczególnych elementów dżinsów
a. Projekt graficzny jest przygotowywany w Szwajcarii i wysyłany przez Internet do fabryki odzieżowej na
Filipinach.
b. Bawełna jest zbierana w Burkina Faso, Kazachstanie albo Indiach i wysyłana do Chin.
c. W Chinach przędzie się nici, przy użyciu szwajcarskich maszyn.
d. Na Filipinach bawełna jest farbowana kolorami indygo, pochodzącymi z Niemiec albo Szwajcarii.
e. W Polsce tkany jest materiał, przy użyciu szwajcarskich maszyn.
f. Materiał jest wysyłany do Marsylii we Francji.
g. Metka dżinsów pochodzi z Francji, a guziki z Włoch.
h. Wszystkie elementy (guziki, metki, materiał) są transportowane samolotem na Filipiny i zszywane razem.
Globalne współzależności
27
i. W Grecji, dżinsy są wykańczane przy użyciu pumeksu.
j. Dżinsy są sprzedawane w Szwajcarii.
k. Po tym, jak są noszone, oddaje się je do Czerwonego Krzyża/Armii Zbawienia, albo innej organizacji
zbierającej odzież używaną.
l. Dżinsy wysyłane są do Afryki, gdzie nosi się je jeszcze raz.
Materiał pomocniczy nr 2
Poniżej podział dochodu pomiędzy poszczególnymi elementami łańcucha dostaw:
– sprzedaż: 50%
– reklama: 25%
– materiał i fabryka: 13%
– transport i podatki: 11%
– szwaczki/szwacze (robotnicy szyjący dżinsy) 1%
Materiał pomocniczy nr 3
A. Warunki pracy pracowników w fabrykach
brak prawnych podstaw
zatrudnienia i regulaminu
pracy
W fabrykach brakuje często regulaminu pracy, a wszelkie próby zorganizowania
się (np. w związki zawodowe) są blokowane przez właścicieli, więc zatrudnieni są
bezsilni.
zmienna ilość pracy
Fabryki, a więc i robotnicy muszą się dostosować do krótkich terminów zamówień
i być gotowi w każdej chwili na nowe zamówienia. Są też momenty, kiedy pracy
nie ma wcale.
długi czas pracy
W wielu fabrykach obowiązuje bardzo długi czas pracy, obowiązkowe nadgodziny
i nie udziela się urlopów.
Przykład: Pewna kobieta w Bangladeszu pracuje 8 godzin dziennie plus 3 godziny
obowiązkowych nadgodzin. Ma wolną jedną niedzielę w miesiącu i 3 dni urlopu
w roku.
nieprzestrzeganie wymogu
płacy minimalnej
Pracownicy zarabiają bardzo mało, często poniżej płacy minimalnej (nawet jeśli
jest wymagana prawem danego kraju).
Przykład: Szwacze w Bułgarii muszą pracować 50 min. żeby móc kupić 1 kg chleba,
140 min. – żeby kupić 1 kg ryżu.
niebezpieczne warunki pracy
Często nie przestrzega się zasad bezpieczeństwa w fabryce, a robotnicy muszą
pracować z niebezpiecznymi maszynami i produktami chemicznymi.
brak umowy o pracę
Często robotnicy nie podpisują oficjalnej umowy o pracę z fabryką, przez co
trudniej im potem dochodzić swoich praw w razie nie wypłacania przez fabrykę
pensji. Mogą też zostać zwolnieni z dnia na dzień.
B. Co możemy zrobić?
PRODUCENCI
28
audyty społeczne
Wzmocnić kontrolę fabryk poprzez audyty społeczne, sprawdzające przede
wszystkim przestrzeganie praw człowieka, bezpieczeństwa pracy i płacy minimalnej.
przejrzystość praktyk
Zachować przejrzystość procesu produkcji dla klientów.
Lekcje dla świata. Scenariusze zajęć z edukacji globalnej.
KONSUMENCI
wiedzieć więcej
Dowiedzieć się, które marki gwarantują etyczną produkcję odzieży, a które nie.
wywierać nacisk
Uczestniczyć w lokalnych i globalnych kampaniach (jak Clean Clothes
Campaign), wysyłać listy do producentów i firm, lobbować na rzecz etycznej
produkcji odzieży.
Materiały dodatkowe dla nauczyciela
Szereg diamentowy – metoda uszeregowania pojęć, zasad, cech według zasady:
– zasada najważniejsza
– zasady ważne
– zasady neutralne
– zasady mniej ważne
– zasady najmniej ważne
Według tej metody uczniowie, po przedyskutowaniu swego stanowiska, mają za zadanie uszeregowanie
swych pomysłów.
Rybi szkielet – nazwa powyższej techniki pochodzi od kształtu przypominającego rybi szkielet. Znana jest
także jako schemat przyczyn i skutków lub schemat Ishikawy (od nazwiska twórcy, Kaoru lshikawy).
1. Na plakacie lub tablicy przygotuj model przypominający „rybi szkielet”, w głowie którego wpisz problem
„Robotnicy szyjący zarabiają najmniej na dżinsach”
Czynnik
Czynnik
Przyczyny wpływające
na czynnik główny
Główny
problem
Czynnik
główny
Czynnik
główny
Globalne współzależności
Przyczyny wpływające
na czynnik główny
29
2. Uczniowie za pomocą burzy mózgów ustalają główne czynniki, które mogą stanowić przyczynę takiego
problemu i wpisują je w tzw. „ości duże”.
3. Podziel klasę na tyle grup, ile jest dużych ości
4. Każda z grup otrzymuje jedną „ość” (czynnik główny) i próbuje odnaleźć przyczyny, które mają wpływ
na dany czynnik główny.
5. Z zebranej listy uczniowie wybierają (za pomocą głosowania) te, które ich zdaniem są najistotniejsze,
a więc mają największy wpływ na problem.
– Pamiętaj, że duże „ości” powinny być sformułowane bardzo ogólnie (ma być ich najwyżej 4 do 6).
– Liczba małych ości zależy od inwencji uczniów – im więcej tym lepiej.
– Ustal limit czasu na wykonanie zadań grupowych.
30
Lekcje dla świata. Scenariusze zajęć z edukacji globalnej.