scenariusz lekcji na lodowisku

Transkrypt

scenariusz lekcji na lodowisku
Scenariusz zajęć na lodowisku dla klasy V.
Temat lekcji: Doskonalenie umiejętności technicznych jazdy
na łyżwach.
Cele szczegółowe
Uczeń:
- poznaje nowe formy aktywności ruchowej,
- współdziała z kolegami z klasy podczas zabaw na lodowisku,
- odkrywa swoje możliwości w trakcie jazdy na łyżwach,
- odkrywa przyjemność z rywalizacji na lodowisku.
Zadania szczegółowe w zakresie:




Wiadomości
Uczeń:
- zna zasady bezpieczeństwa podczas zajęć na lodowisku,
- zna i potrafi zaproponować kilka zabaw na łyżwach,
- wie jak należy ubrać się odpowiednio na lodowisko.
Sprawności motorycznej
Uczeń:
- wzmacnia siłę kończyn dolnych,
- poprawia ogólną wydolność organizmu,
- poprawia koordynację ruchową,
- potrafi szybko zareagować na zmieniającą się sytuację na lodowisku.
Umiejętności
Uczeń:
- potrafi zahamować półpługiem i pługiem,
- wykonuje prawidłowo odbicie wewnętrzną krawędzią łyżwy,
- przyjmuje prawidłowe ułożenie ciała w jeździe po łuku.
Postawy
Uczeń:
- dba o bezpieczeństwo podczas zabaw,
- potrafi współpracować w grupie.
Metody realizacji zadań:
- zabawowa-klasyczna,
- zadaniowa-ścisła,
- naśladowcza-ścisła,
Formy pracy:
- praca w zespołach,
- strumieniowa
- indywidualna
.
Metody przekazywania i zdobywania wiadomości
- pogadanka,
- pokaz z objaśnieniem.
Miejsce zajęć: Lodowisko KCRiS
Liczba ćwiczących 14 chłopców
Klasa: V
Tok lekcji
Nazwa i opis ćwiczenia
Czas
Uwagi organizacyjne.
trwania
I. Część wstępna – 15 min.
Organizacja
lekcji.
Ćwiczenia
przygotowujące
do części
głównej
3 min.
Zwrócenie uwagi na
bezpieczeństwo
podczas zajęć. Podanie
wiadomości
niezbędnych do
właściwej organizacji
lekcji.
Rozgrzewka na lodowisku.
5 min.
Jazda wolnym tempem dookoła
z różnymi sposobami krążenia
ramion, wymachami RR,
półprzysiadami, skłonami, jazdą
w lekkim rozkroku i podobnymi
ćwiczeniami.
2 min.
Ćwiczenia rozciągające pod
bandą.
Zabawa ożywiająca - berek na
5 min.
łyżwach, dwóch uczniów
wyznaczonych przez
nauczyciela goni, reszta uczniów
ucieka. Zmiana goniącego
następuje po dotknięciu
uciekającego przez goniącego.
Nauczyciel ćwiczy
wraz z uczniami
prezentując im kolejne
ćwiczenia.
Zbiórka. Powitanie. Sprawdzenie
gotowości do zajęć.
Podanie tematu i zadań lekcji
Wywołanie pogodnego nastroju,
motywacja do czynnego udziału
w lekcji.
II. Część główna - 30 min
Zwracamy uwagę na
delikatne dotknięcie
uciekającego przez
berka, tak by nie
spowodować upadku.
Doskonalenie
znanych
ćwiczeń i
sposobów jazdy
na łyżwach
.
Doskonalenie odbicia
wewnętrzną krawędzią łyżwy.
Uczniowie wykonują ćwiczenie
pojedynczo zwracając uwagę na
odbicie łyżwą skierowane
w bok.
Zabawa „Długie odbicia”
polega na przejechaniu
wyznaczonego odcinka prostej
jak najmniejszą ilością odbić.
5 min.
5 min.
Przypomnienie i pokaz
5 min.
hamowania półpługiem. Podczas
hamowania noga postawna lekko
ugięta w stawie kolanowym jest
ustawiona zgodnie z kierunkiem
jazdy. Noga hamująca wysunięta
lekko do przodu i ustawiona pod
kątem około 45o do kierunku
jazdy. Hamowanie odbywa się
przez oporowanie wewnętrzną
krawędzią łyżwy nogi
hamującej.
Na początek uczniowie
pojedynczo wykonują jazdę w
przód zakończoną hamowaniem
półpługiem.
Objaśnienie i pokaz hamowania
pługiem. Zasada podobna jak
wyżej z tym, że obie nogi ugięte
są w stawach kolanowych i
ustawione pod kątem około 45o
do kierunku jazdy. Hamowanie
odbywa się przez oporowanie
wewnętrznymi krawędziami obu
łyżew.
5 min.
Zwrócić uwagę, aby
przy odbiciach w bok,
jak
również
przy
zmianach
kierunku
jazdy nie doprowadzić
do zderzeń z innymi
łyżwiarzami.
Na początku odbicia
powinny być krótsze i
wykonywane częściej.
W
dalszej
części
wykonujemy odbicia
rzadziej ale staramy się
aby były znacznie
dłuższe.
Uczniowie wykonują
to ćwiczenie
w odstępach na sygnał
nauczyciela.
Uczniowie pojedynczo
wykonują jazdę w przód
zakończoną hamowaniem
pługiem.
„Dobry hamulec”
Start również odbywa
Zabawa
z akcentem
szybkościowym
Uczniowie dobrani w trójki
wykonują równocześnie start.
Gdy się już rozpędzą, na sygnał
nauczyciela próbują jak
najszybciej wyhamować.
Zabawa „Żywy slalom”
Wszyscy uczniowie ustawiają
się na obwodzie lodowiska w
odległości około 3 m od bandy
i w odstępach około 3 m od
siebie. Ostatni uczeń jadąc
slalomem między kolejnymi
kolegami, zajmuje miejsce na
początku slalomu. Gdy ostatni
ćwiczący jest na wysokości
czwartego ucznia od końca,
jazdę rozpoczyna kolejny
ustawiony na końcu uczeń.
5 min.
5 min.
się na sygnał
nauczyciela.
W ćwiczeniu tym
ćwiczymy częstą
zmianę kierunku jazdy
oraz odbicie
wewnętrzną krawędzią
łyżwy.
Zwrócić uwagę, by
moment odbicia
przypadał przy
mijanym koledze.
Część końcowa 5 min.
Ćwiczenia
uspokajające.
Zabawa doskonaląca jazdę po 3 min.
łuku.
Uczniowie ustawieni w rzędzie
za nauczycielem. W momencie
gdy nauczyciel rusza, zadaniem
uczniów jest naśladowanie jego
toru jazdy bez opuszczania
swojego miejsca w rzędzie.
Zakończenie
lekcji.
Zbiórka. Podsumowanie
i omówienie zajęć. Ocena
najaktywniejszych uczniów.
Motywacja do samodzielnej
jazdy na łyżwach.
Nauczyciel często
dokonuje zmiany
kierunku jazdy,
starając się dbać o to,
by nie doszło do
zderzenia z innymi
uczestnikami zajęć na
lodowisku.
2 min.
Opracował: Jacek Procki

Podobne dokumenty